Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Rozmaryn - do czego pasuje i na co pomaga?

2021-12-21
Rozmaryn - do czego pasuje i na co pomaga?

Rozmaryn jest przyprawą często stosowaną w kuchni. Ma on jednak szersze zastosowania - jest rośliną cenioną w medycynie oraz kosmetyce. Stosuje się go m.in. w przypadku infekcji, problemów z trawieniem czy w aromaterapii. W kuchni świetnie pasuje do mięs. Gdzie jeszcze się go używa? Na co pomaga? Wyjaśniamy!

Rozmaryn - właściwości i zastosowanie

Rozmaryn jest przyprawą cenioną w kuchni. Najczęściej doprawia się nim mięsa, a w szczególności wieprzowinę oraz baraninę. Poleca się również stosowanie rozmarynu do ryb np. łososia i tuńczyka. Na dodaniu ziela zyskują również warzywa. Ten smak i aromat świetnie pasuje do drobiu. Coraz popularniejsze jest także tworzenie deserów z dodatkiem rozmarynu. Furorę robi m.in sernik rozmarynowy.

Wiele osób zastanawia się jednak jak go używać, aby był najlepszy. Otóż najlepszego aromatu i smaku potrawie doda świeży liść rozmarynu. Jeśli nie możemy użyć świeżego rozmarynu, to warto sięgnąć po jego sproszkowaną wersję, dzięki której także potrawa będzie pyszna.

Rozmaryn lekarski - jak stosować?

Znany nam rozmaryn to tak naprawdę rozmaryn lekarski. Ma on wiele cennych właściwości leczniczych:

  • Poprawia trawienie
  • Ma właściwości moczopędne
  • Ma właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze
  • Wpływa na poprawę koncentracji i uwagi
  • Ułatwia zasypianie
  • Obniża poziom glukozy we krwi
  • Chroni przed stresem oksydacyjnym

Specjaliści zalecają dostarczanie rozmarynu organizmowi poprzez picie herbaty. Dzięki naparowi z rozmarynu dostarczymy sobie wielu istotnych składników. Herbata rozmarynowa działa korzystnie m.in. na układ trawienny, oddechowy oraz nerwowy. Zapobiega ona także wypadaniu włosów. Do herbaty użyć możemy gałązki świeżego rozmarynu lub rozmarynu suszonego. Do herbaty można dodać miodu lub soku z malin, aby była słodsza.

Rozmaryn w kosmetyce

Rozmaryn jest także często używany w kosmetyce. Warto wybierać kosmetyki przeciwstarzeniowe z dodatkiem rozmarynu, ponieważ ma on działanie przeciwutleniające. Świetnie sprawdza się również na włosach - zapobiega wypadaniu włosów, ich przetłuszczaniu, siwieniu oraz pomaga w walce z łupieżem. Kosmetyki z dodatkiem ziela zawdzięczają mu także piękny zapach.

Aromatyczny olejek eteryczny wprost z morza śródziemnego przeniesie nas w świat słońca i relaksu. Ale to nie wszystko. Kwas rozmarynowy ma całą gamę właściwości farmakologicznych. Działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwutleniające rozmarynu jest coraz bardziej doceniane. Kwas świetnie chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wykazano jego zasługi w leczeniu choroby Alzheimera. Co ciekawe, wchłania się świetnie zarówno wewnętrznie, jak i przez skórę.

Przeciwwskazania

Rozmaryn jest bezpieczną rośliną, jeśli przyjmuje się jej zalecane ilości. Jeśli będziemy spożywać zbyt wiele, to możne on wywołać skutki uboczne. Należą do nich:

  • Wymioty
  • Skurcze
  • Zwiększone krwawienia miesiączkowe
  • Śpiączka
  • Obrzęk płuc

Rozmarynu nie powinny spożywać osoby, które mają wysokie ciśnienie krwi lub wrzody. Stronić od niego powinny także osoby borykające się z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego oraz chorobą Leśniowskiego-Crohna.

Z rozmarynem należy także uważać w czasie ciąży. Przyszłe mamy mogą spożywać rozmaryn w formie przyprawy, ale nie powinny go suplementować. Wynika to z faktu, że zwiększa on ukrwienie macicy, co może wywołać krwawienie, a w konsekwencji nawet poronienie. Rozmarynu unikać powinny także kobiety w okresie laktacji, ponieważ może on zahamować wytwarzanie mleka.

Rozmaryn - uprawa w domu i w ogrodzie

Rozmaryn w doniczce nie należy do grona roślin wymagających, dlatego można uprawiać go w domu i ogrodzie. Powinniśmy jednak zapewnić mu miejsce w pełnym słońcu. Zasadzony powinien zostać w przepuszczającym, piaszczystym podłożu. O podlewanie nie musimy się zbytnio martwić, ponieważ rozmaryn jest rośliną, która czerpie wilgoć z powietrza. Podlać powinniśmy go nieco jedynie podczas letnich upałów. Ważna jest jednak obserwacja rośliny - jeśli będzie ona potrzebowała podlania, to zauważymy lekko zwiędnięte liście.

 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.70 / 5.00 4047 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-11
Zdecydowanie Polecam !
2024-10-11
Wszystko ok
pixel