Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Mąka z pestek dyni - właściwości i zastosowanie

2021-04-25
Mąka z pestek dyni - właściwości i zastosowanie

Sprawdź, jakim zdrowym składnikiem jest mąka z pestek dyni - jak jej zastosowanie urozmaici Twoją kuchnię! To doskonałe źródło białka i minerałów, które może być spożywane zarówno po obróbce cieplnej, jak i bez niej. 

Ciekawy, lekko orzechowy smak można wykorzystać zarówno w słodkich, jak i słonych daniach - dowiedz się, w jakich przepisach sprawdzi się najlepiej!

Mąka z pestek dyni - właściwości?

Mąka z pestek dyni jest swego rodzaju produktem ubocznym powstającym po wytłoczeniu oleju. Wyciśnięte pestki dyni, zawierające całą masę zdrowych substancji, są drobno mielone i powstaje z nich delikatnie zielonkawy proszek. To właśnie on w konsystencji przypomina raczej mąkę z migdałów czy orzechów, niż mąki zbożowe.

Jakie wartości odżywcze ma mąka z pestek dyni?

Ilość cennych składników, które zawiera mąka z dyni, jest naprawdę niesamowita. Są to:

  • ogromne ilości białka - aż 56 gramów na 100 gram,
  • błonnik,
  • cenne kwasy tłuszczowe (kwas linolowy i oleinowy),
  • minerały - zwłaszcza cynk, magnez i żelazo,
  • antyoksydanty,
  • witaminy,  zwłaszcza z grupy B - kwas foliowy, czyli B9, ale także B6 i B1.

Ten skład sprawia, że jest to produkt bardzo zrównoważony, zdecydowanie bardziej niż na przykład mąki zbożowe. Warto podkreślić, że nie zawiera glutenu, dzięki czemu znajduje zastosowanie także w diecie bezglutenowej.

Mąka dyniowa - zastosowanie w wypiekach

Ten wspaniały produkt może posłużyć do zastępowania części zwykłej mąki w wypiekach czy ciastach. Najlepiej sprawdzi się w cięższych ciastach kruchych oraz kruszonkach. Trzeba bowiem pamiętać, że mąka ta jest cięższa od wersji zbożowych, a ze względu na dużą zawartość błonnika chłonie sporo wilgoci. 

Jeżeli zastępujemy część mąki zbożowej mąką dyniową (możemy tak zrobić nawet z 50% ilości potrzebnej w przepisie, ale dokładna ilość zależy od typu wypieku), pamiętajmy, by na każde 10 gramów dodać 10 ml dodatkowego płynu - najlepiej wody lub mleka. 

Znakomicie nadaje się też do zdrowych, pełnoziarnistych chlebów. Z mąki z pestek dyni można też zrobić znakomite ciasteczka.

Na co trzeba uważać przy modyfikowaniu przepisów 

Należy jednak zwrócić uwagę, że brak glutenu (skądinąd często jest to bardzo pożądana cecha) oznacza, że mąka z pestek dyni nie sprawdzi się w "pojedynkę" w wypiekach, które mają urosnąć - na drożdżach, proszku czy zakwasie. Wystarczy jednak pamiętać o użyciu odpowiedniej ilości takich mąk, które będą mogły urosnąć, a dyniową potraktować raczej jako dodatek smakowy.

Inne przepisy 

Wspaniałym pomysłem jest zastosowanie mąki z pestek dyni do panierowania. Możemy w ten sposób przygotować zarówno mięsa, jak i warzywa, a lekko orzechowy posmak takiej panierki wprowadzi ciekawą nutę do nawet banalnego przepisu. Szczególnie wspaniale smakuje opanierowana w ten sposób biała ryba! Wypróbuj również inne możliwości zastosowania mąki z pestek dyni:

  • jako zagęstnik do zup,
  • jako składnik ciasta do naleśników,
  • w roli ciekawego dodatku do past kanapkowych typu humus,
  • jako główny składnik kruszonki na ciasto.

Jedynym ograniczeniem jest właściwie tylko Twoja wyobraźnia! Ta mąka nadaje się do spożywania również na surowo. Pamiętaj tylko, by smak proszku z pestek pasował do zamierzonego efektu końcowego dania - nie wszędzie lekko orzechowa nuta smakowa będzie pasowała.

Do czego jeszcze może posłużyć nam mąka dyniowa?

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym zastosowaniu tego wspaniałego produktu. Mąkę z pestek dyni można też użyć jako zdrowego, naturalnego kosmetyku. Po wymieszaniu z olejem czy jogurtem naturalnym można ja stosować jako krem lub maseczkę. Ma właściwości regenerujące, a nadaje się zwłaszcza do cery suchej i zmęczonej. Podobny przepis można wykorzystać także w roli maseczki do włosów. Pamiętaj tylko, by przygotować dokładnie taką ilość, jaką zużyjesz od razu - taka mieszanka nie będzie się nadawała do przechowywania.   

Przeczytaj także:

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
pixel