Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Jackfruit (chlebowiec) - najlepsze przepisy wege na szarpaną wołowinę

2022-07-03
kategoriaPrzepisy
Jackfruit (chlebowiec) - najlepsze przepisy wege na szarpaną wołowinę

Wiele osób przechodzi na wegetarianizm głównie z powodów etycznych. Nie chcą przykładać ręki do niehumanitarnego chowu przemysłowego zwierząt gospodarskich, w którym nie dba się o zaspokojenie podstawowych, naturalnych potrzeb zwierząt. Kolejnym problemem jest okrutne traktowanie zwierząt w rzeźniach oraz zmiany klimatyczne.

Do diety wegetariańskiej skłania także bogactwo składników odżywczych, możliwość ciągłego eksperymentowania i znacznie zdrowsze od mięsa produkty. Towar pochodzący z roślin nie jest „dokarmiany” antybiotykami.

Z drugiej strony często od wczesnego dzieciństwa jesteśmy przyzwyczajeni do smaku mięsa i dlatego porzucenie produktów mięsnych jest takie trudne. Na szczęście świat roślin jest przebogaty i znajdziemy składniki, które przypominają mięso w smaku i konsystencji. Takim produktem jest właśnie dżakfrut.

Roślinne mięso, czyli owocowy pulled pork

Dla wielu czytelników fraza „roślinne mięso” może być szokiem. Powiedzą, że nie ma mięsa z rośliny, tak samo jak nie istnieje roślinna kiełbasa, czy szynka. Nazywanie produktów wegańskich określeniami wędlin ma celu wywołanie skojarzeń z tym, co znane i pomóc w przestawianiu się na dietę wykluczającą mięso. 

Owocowe olbrzymy

Owoce chlebowca w naturze to widok tak niecodzienny, że zapamiętuje się go do końca życia. Ogromne zielone bulwy zwisają z drobnych gałązek wzdłuż pnia. Obserwator dziwi się, że gałęzie je utrzymują. Owce są ogromne i ciężkie. To największy na świecie owoc rosnący na drzewie - osiąga 90 centymetrów długości i waży nawet 30 kilogramów. Może być obiadem dla całej rodziny, nawet przez kilka dni. Jest tym bardziej cenny, że z jednego drzewa można uzyskać rocznie do 3 ton owoców. Ma owalny kształt i występuje powszechnie w krajach tropikalnych. Drzewo to uprawiane jest także dla drewna o bardzo ciemnym kolorze, które wykorzystuje się przy produkcji mebli i instrumentów muzycznych.

W środku jackfruit podzielony jest na cząstki, podobnie jak to ma miejsce w przypadku cytrusów. Do spożycia nadaje się jego lepki miąższ oraz pestki. Ze względu na spore rozmiary oraz bardzo twardą skórkę, nie można otworzyć go gołymi rękami. Dojrzały ma barwę ciemnożółtą lub jasnobrązową i intensywny, choć przyjemny owocowy zapach. Ten z zieloną skórką musi jeszcze zostać na drzewie i dojrzeć.

Smak gumy do żucia

Dojrzały jackfruit smakuje wybornie. Jego smak został odtworzony w listkach gumy do żucia Juicy Fruit. Rzekomo producenci wzorowali się właśnie na nim. Dojrzałe owoce można spożywać na surowo lub przygotować z nich sałatki, soki, koktajle, czy chipsy. Nadają się także do dań wytrawnych.

Smak dojrzałego chlebowca określa się jako bardzo przyjemny, słodki. Smakosze porównują go do połączenia banana z ananasem albo do brzoskwini lub mango. Z pewnością powinni go wypróbować nie tylko wegetarianie i weganie. Nowe smaki może odkrywać każdy, kto chce wprowadzić do swojej kuchni coś zaskakującego i nietypowego. 

Wartości odżywcze jackfruita

To ceniona żywność przez mieszkańców krajów tropikalnych, szczególnie że zawiera mnóstwo błonnika, witamin i minerałów. Nasiona mają też sporo białka. Lista witamin i soli mineralnych, których dostarczymy sobie, spożywając go, jest długa.

Omawiany owoc cechuje bardzo duża zawartość potasu. Jest to więcej niż w bananach, które od razu budzą skojarzenie z bogactwem. Jest on niezwykle istotny dla osób mających problemy sercowo-naczyniowe, a także podejmujących duży wysiłek fizyczny w czasie upałów.

Dżakfruty dostarczają także witamin: A, C, B1, B2, B3, B6, kwasu foliowego oraz wapnia, żelaza, cynku, manganu i magnezu. Zawiera też sporo węglowodanów, więc osoby odchudzające się nie mogą przesadzać z jego ilością w swojej diecie. Mnóstwo błonnika sprawia, że jest sycący i długo trawiony. Miąższ nie zawiera białka i tłuszczu. Można go znaleźć w pestkach.

Jackfruit ma w swoim składzie lignany, które regulują pracę układu pokarmowego, wspomagają trawienie i ułatwiają wypróżnienie. Zawiera również prozdrowotne związki takie jak luteina, która wpływa na zdrowie oczu, beta-karoten oraz flawonoidy.

Kawałki świeżego, dojrzałego chlebowca leżą w misce gotowe do dalszej obróbki zgodnie z przepisem.

Właściwości prozdrowotne

Jackfruit zawiera szereg witamin i minerałów niezbędnych dla zdrowia człowieka. Dzięki obecności magnezu i żelaza pomaga zwalczyć bezsenność i poprawiają jakość snu. Warto też pamiętać, że im więcej żelaza spożywamy, tym łatwiej zapobiegać anemii. Duża zawartość potasu wspomaga regulację ciśnienia krwi i rytmu serca, co zapobiega zawałom. Naukowcy zauważyli, że spora zawartość witaminy A chroni przed rakiem jamy ustnej i płuc oraz pozytywnie działa na wzrok – zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej, co chroni wzrok. 

Produkt zawiera beta-karoten oraz luteinę zeaksantynę. Beta-karoten zostanie syntetyzowany i przekształcony w witaminę A, niezbędnego składnika odżywczego dla zdrowia naszych oczu. Luteina chroni oczy przed intensywnymi i szkodliwymi falami świetlnymi, takimi jak promienie ultrafioletowe. Pewne jest, że dżakfrut zmniejsza stres poprzez zawartość witaminy B 6, ryboflawiny oraz kwasu foliowego, a dzięki zawartości manganu reguluje poziom glukozy we krwi. Jednak ten problemem wymaga dokładniejszych badań, więc wątpliwości zostaną pewnie rozwiane za parę lat. 

Jackfruit zapobiega utracie wapnia, a nawet odżywa kości dotknięte jego niedoborem. Regularne spożywanie może ustrzec przed wieloma schorzeniami spowodowanymi niedoborem wapnia, a w tym – zapalenie stawów, osteoporoza czy nowotworem układu kostnego.

Wciąż niezbyt popularny

Chlebowiec to kolejny zdrowy produkt, który warto włączyć do swojej diety. Jest to odrobinę problematyczne ze względu na słabą dostępność na rynku. W sieciach handlowych jest praktycznie nieobecny. Czasami można go kupić na targowiskach i w sklepach internetowych. Oczywiście ma szansę, żeby zwiększyć swoją popularność w Polsce, ponieważ dieta bezmięsna jest coraz modniejsza i ludzie poszukują składników kulinarnych, które smakują jak mięso.

Tajemnica

Jackfriut to niezwykły i tajemniczy dar natury. Jeżeli zerwie się go odpowiednio wcześnie, zanim wypełni się owocowym aromatem, to może być produktem zastępującym mięso. Młody ma neutralny smak, dobrze chłonie przyprawy, a teksturą przypomina mięso z kurczaka lub wieprzowe. Dlatego chętnie sięgają po niego osoby, które przechodzą na dietę bezmięsną i trudno jest im odzwyczaić się od faktury mięsa. 

Po zamarynowaniu w przyprawach wystarczy wrzucić go na gorącą patelnię i mocno przysmażyć. Przypominanie konsystencją mięsa sprawia, że chętnie sięgają po niego nawet miłośnicy mięsa, którzy poszukują ciekawej odmiany od zwierzęcych produktów i nowych smaków. Z jasnym sosem sojowym i jakąkolwiek panierką, można z niego zrobić danie do złudzenia przypominające kotlet z kurczaka. Jeżeli dodamy ciemnego sosu sojowego, odrobiny wędzonej papryki i koncentratu pomidorowego chlebowiec zamieni się w „wieprzowinę”. Przygotowuje się z niego również kiełbaski.

Wykorzystanie pestek chlebowca

Jego pestki są wartościowym źródłem białka i dobrego tłuszczu. Można je dodawać do posiłków, prażyć i jeść jako wartościową przekąskę. Słodki miąższ może być jedzony na surowo, smakuje doskonale jako samodzielna zdrowa przekąska lub składnik sałatek owocowych. 

Pulled jackfruit – chlebowiec à la szarpana wołowina i nie tylko

Sposobów na kulinarne wykorzystanie chlebowca jest mnóstwo. Gotowany (niedojrzały) stosuje się do dań wytrawnych jako alternatywę dla mięsa. Można go też suszyć, piec i stosować jako składnik przetworów: dżemów, galaretek i soków oraz do przyrządzenia deserów, dzięki temu można go przemycić nawet do jadłospisu dzieci. Nadaje się znakomicie do przygotowania chipsów owocowych, które są znacznie zdrowsze niż słone przekąski sprzedawane w sklepach. Zmielone niedojrzałe owoce w krajach azjatyckich wykorzystuje się jako zagęszczacz zup czy sosów. Ze świeżych kawałków przyrządza się pyszne koktajle. Najlepiej smakuje koktajl z bananem i wiórkami kokosowymi.

Chlebowiec w puszce lub gotowy do spożycia

Niestety w Polsce, z uwagi na małą popularność, wielkość i problemy logistyczne łatwiej jest zaopatrzyć się w jackfruit w puszce niż w świeży. Pojawią się także okazy pakowane hermetycznie przyprawione i gotowe do dodania do potrawy. Chlebowiec w puszce, nazywany jest czasem młodym lub zielonym. To niedojrzały owoc, który wykorzystuje się do potraw wytrawnych jako zamiennik mięsa. Są to po prostu kawałki w lekko słonym sosie, które po otwarciu puszki można dodać do potrawy i odpowiednio przyprawić. To wygodny sposób na spróbowanie tego niezwykłego daru natury i przekonanie się, czy rzeczywiście zawojuje nasze podniebienie i czy odpowiada nam jego „mięsna” konsystencja. Warto zaznaczyć, że w takiej wersji zawiera kalorii dużo mniej, niż świeży.

Niestrawność po chlebowcu

Trzeba umieć go przyrządzić. Kupując owoce, warto zwracać uwagę na ich dojrzałość. Mniej dojrzałe będą nadawały się na zamiennik mięsa. Okazy o właściwej dojrzałości to świetny dodatek do sałatek i słodkości. Niedojrzały produkt można spożywać jedynie po obróbce cieplnej, ponieważ jedząc go na surowo, możemy spodziewać się problemów ze strony układu pokarmowego, np.: bólu brzucha, biegunki i wymiotów. Poddane obróbce cieplnej są całkowicie bezpieczne i zdrowe, a co najważniejsze mają konsystencję przypominającą mięso, więc można z nich zrobić dania obiadowe podobne do tych mięsnych.

Wegetarianie i weganie już dawno przekonali się do tych owocowych gigantów. Na pewno korzyści zdrowotne z wyłączenia ich do jadłospisu odczują także osoby mające problemy z sercem, nerwowością, anemią czy wzrokiem. Dzięki zawartości flawonoidów może on też przy okazji być kolejną „cegiełką” w zbilansowanej diecie, której celem jest unikanie zachorowania na nowotwory. Różnego rodzaju nowotwory zabijają każdego roku miliony ludzi i stają się poważnym problemem systemów ochrony zdrowia we wszystkich krajach. Dramatu można przecież uniknąć, jeżeli zrozumie się, że ryzyko nowotworów zmniejsza dieta bogata w warzywa i owoce. Natura daje nam najlepszą broń przeciwko nowotworom.

Jak ugotować owoc z puszki?

Nie należy obawiać się owoców chlebowca z puszki. Jednak przed zakupem należy dokładnie przeczytać etykietę i sprawdzić, czy nie ma tam żadnych niechcianych składników. Świeży jest w naszym kraju rzadko spotykany na spożywczym rynku, więc nie ma innego wyjścia i należy wykorzystać towar zapuszkowany.

Jak przygotować chlebowiec z puszki? 

  1. Pokrojone kawałki należy odcedzić. Następnie dzielimy kawałki na strzępy przypominające szarpaną wieprzowinę.
  2. Rozgrzewamy patelnię z nieprzywierającą powłoką. Dodajemy strzępy jackfruita oraz sos sojowy.
  3. Mieszamy i dusimy, aż chlebowiec wchłonie wszystko, a patelnia będzie sucha.
  4. Przekładamy go na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i posmarowaną olejem. Rozkładamy strzępy na równą warstwę. Dopraw solą oraz pieprzem.
  5. Pieczemy 20 minut w temperaturze 220 stopni. Po upieczeniu wkładamy w przyrumienioną bułkę i dodatkowo nakładamy sałatką coleslaw.

To najprostszy przepis na burgera czy dodatek na kanapki, który może wprowadzić rewolucję w kuchni. Smakuje tak obłędnie!

Wegańskie nuggetsy lub burgery z jackfruita

Kto powiedział, że nuggetsy muszą być z mięsa kurczaka, ten zapewne nie znał naszego owocowego bohatera. Do kurczakowych nuggetsów jesteśmy przyzwyczajeni i wielu z nas nie wyobraża sobie, aby te drobne kotleciki uwielbiane przez dzieci zrobić z czegoś innego niż mięso.

Burger przygotowany z bezmięsnej szarpanej wieprzowiny podano z sałatą i sosami.

Pora spróbować bezmięsnych nuggetsów i innych przepisów na owoce chlebowca i zaskoczyć domowników lub gości! Najtrudniejsze w tym przepisie jest kupienie specjału. Nuggetsy jak mięsne, ale bez grama mięsa robi się bardzo łatwo, a pomóc nam mogą zamienniki mięsa. Efekt jest naprawdę zaskakujący i przede wszystkim niezwykle smaczny. Do wykonania tej potrawy potrzebujemy:

  • jackfruit w zalewie – 250 g 
  • sos sojowy – 1 łyżka 
  • sriracha – 1 łyżka 
  • napój migdałowy – ½ szklanki 
  • sól -½ łyżeczki 

Składniki na ciasto i panierkę:

  • mąka pszenna – 4 łyżki 
  • słodka mielona papryka – ½ łyżeczki 
  • zimna woda – ¾ szklanki 
  • płatki kukurydziane – 70 g 
  • bułka tarta – 7 łyżek 
  • oliwa z oliwek 
  1. Dżakfrut odsączamy na dużym sitku. Przelewamy zimną wodą i dodatkowo osuszamy papierowym ręcznikiem.
  2. Do miski wlewamy sos sojowy, srirachę, napój migdałowy i sól. Wszystko mieszamy i dodajemy kawałki owocu.
  3. Dokładnie mieszamy i odstawiamy na ok. 1 godzinę. W tym czasie przygotowujemy ciasto.
  4. W drugiej misce łączymy mąkę pszenną, słodką paprykę i zimną wodę. Mieszamy do uzyskania ciasta o jednolitej konsystencji.
  5. Płatki wkładamy do woreczka i rozgniatamy. Dodajemy bułkę tartą. Mieszamy i przesypujemy do osobnej miseczki.
  6. Następnie kawałki naszego niemięsa obtaczamy w cieście i w płatkach wymieszanych z bułką tartą.
  7. Na rozgrzaną patelnię wlewamy sporą ilość oliwy.
  8. Układamy na niej kawałki w cieście i smażymy na złoty kolor z obu stron.
  9. Po usmażeniu odsączamy z nadmiaru tłuszczu na ręcznikach papierowych. Możemy podać z ulubionym sosem. 

Tacos z owocem chlebowca

Nawet tradycyjne potrawy mięsne mogą być przyrządzone na sposób wegański. Trzeba przyznać, że kuchnia wegetariańska zachęca do poszukiwań nowych smaków i kreatywności. Dzięki temu odkrywamy sens gotowania - eksperymentowanie i rozpieszczanie podniebienia. Tacos to przecież danie dla mięsożerców, a jednak można je zrobić bez składnika odzwierzęcego. Do wykonania tacos w wersji wegańskiej potrzebujemy:

  • 250 g - jackfruit z puszki
  • kilka łyżek sosu barbecue
  • 1 łyżka oleju
  • 4 małe placki tortilli
  • duża garść rukoli lub innej sałaty
  • kilka plasterków ogórka
  • ostry sos np. sriracha, do smaku
  • kilka łyżek roślinnej śmietany lub jogurtu 
  • kilka plasterków cytryny, opcjonalnie, do podania
  1. Zaczynamy od opłukania chlebowca i porozrywania go na ½ centymetrowe paski.
  2. Mieszamy go z  kilkoma łyżkami barbecue tak, aby każdy kawałek był nim pokryty. Przykrywamy go i wstawiamy na godzinę do lodówki.
  3. Po tym czasie na patelni rozgrzewamy olej i smażymy marynowane kawałki na małym ogniu aż do chwili, kiedy sos się skarmelizuje, a produkt ładnie przypiecze.
  4. Na osobnej, suchej patelni, podgrzewamy placki tortilli. Napełniamy je rukolą, pokrojonym ogórkiem i chlebowcem. I tak oto przy niewielkim nakładzie pracy mamy gotową kolację lub pyszne przyjęcie.

Chlebowiec z makaronem

Może być obłędnym składnikiem obiadu. Świetnie komponuje się z sosami i makaronem. Przepis na z makaronem można modyfikować według swojego gustu. Do przyrządzenia dżakfruta z makaronem potrzebujemy: 

  • makaron świderki – 100 g, 
  • 1 cukinia, 
  • 1 papryka czerwona, 
  • 1 cebula, 
  • 1 duża marchewka, 
  • 1 puszka - jackfruit, 
  • 3 – 4 łyżki gęstego mleka kokosowego, 
  • 1 mała łyżeczka pasty z trawy cytrynowej, 
  • skórka starta z 1/2 limonki, 
  • sok z 1/2 limonki, 
  • sól, pieprz, 
  • olej. 
  1. Wykonanie potrawy rozpoczynamy od ugotowania makaronu.
  2. W międzyczasie odcedzamy z owoc i dzielimy go na mniejsze kawałki oraz przygotowujemy warzywa - marchew kroimy w cienkie plastry, paprykę w kawałki, cukinię kroimy wzdłuż na 4 części, a następnie w plastry, cebulę w grubsze pół plastry.
  3. Na patelni rozgrzewamy odrobinę oleju, wrzucamy najpierw cebulę, później marchew, paprykę i dżakfut.
  4. Podsmażamy, aż warzywa zmiękną, ale nadal będą jędrne, dodajemy jeszcze cukinię i dosmażamy przez moment.
  5. Zalewamy całość mlekiem kokosowym, dodajemy pastę z trawy cytrynowej, startą skórkę z limonki i sok z limonki, przyprawiamy do smaku solą i pieprzem.
  6. Smażymy kilka minut, aż się dobrze smaki połączą. Podajemy gorące. Całość można posypać granatem i natką pietruszki lub kolendrą – zyska wtedy kolorystycznie.

Napój z owocem chlebowca

Napój z jackfruitem to coś nietypowego i mega zdrowego. W końcu to źródło potasu, wapnia i fosforu. W okresie jesienno-zimowym warto sięgać po napoje pełne witamin i cennych składników odżywczych. Napój w smaku przypomina trochę figę, ananasa i brzoskwinię. Jest prosty i potrzebna do niego niewielu składników:

  • 2 i 1/2 jabłka 
  • chlebowiec w syropie
  • sok z 1/3 cytryny 
  • listki świeżej mięty do podania
  1. Do wyciskarki wrzucamy pokrojone jabłka, owoce z syropu .
  2. Na koniec wszystko mieszamy z sokiem z cytryny.
  3. Podajemy od razu z listkami świeżej mięty.

Pieczeń z szarpanego chlebowca bbq

Pieczeń bez mięsa jest możliwa. Pulled jackfruit - szarpany jako pieczeń przypomina w smaku klasyczne danie tego typu. Wystarczy spróbować, aby przekonać się, że wegańska pieczeń może w pełni zadowolić kubki smakowe nawet gości, którzy lubią mięso. Potrzebujemy:

  • 2 opakowania ciasta francuskiego bez masła 
  • 2 puszki młodego chlebowca
  • 2 białe cebule
  • 4 ząbki czosnku
  • 4 spore różyczki brokułu jednakowej wielkości
  • marchew
  • 125 g kaszy jaglanej
  • 2 łyżki kaszy manny
  • 125 ml mleka roślinnego
  • 2 łyżki oliwy 
  • 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu
  • 1/3 łyżeczki ostrej mielonej papryki
  • sól
  • olej

Składniki na marynatę:

  • 5 łyżek ciemnego sosu sojowego
  • 1/2 łyżeczki papryki wędzonej
  • łyżka oliwy
  1. Na początek odlewamy chlebowiec, szarpiemy w palcach, odrywając pojedyncze włókna. Dodajemy do marynaty i odstawiamy na 15 minut.
  2. Kaszę jaglaną przelewamy wrzątkiem na sicie, a następnie zalewamy osoloną wodą i gotujemy 20 minut. Po ugotowaniu cała woda powinna być wchłonięta.
  3. Marchewkę obieramy, kroimy na talarki, zalewamy osoloną wodą i gotujemy 10 minut. Brokuł również gotujemy osolonej wodzie przez 5 minut. Studzimy i kroimy różyczki na pół. Cebulę i czosnek obieramy, kroimy w drobną kosteczkę i przysmażamy na łyżce oleju na złoty kolor.
  4. Zdejmujemy z patelni, na tę samą patelnię przekładamy chlebowiec lekko odciśnięty z marynaty i podsmażamy na dużym ogniu około 15 minut aż włókna będą mocno chrupiące. Na koniec dodajemy cebulę z czosnkiem, mieszamy i zdejmujemy z ognia.
  5. Do ugotowanej kaszy jaglanej dodajemy kaszę manną, sól do smaku, pieprz, paprykę oraz mleko i oliwę. Blendujemy wszystko na jednolitą, gęstą masę. Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni.
  6. Wyjmujemy ciasto francuskie z opakowań. Pierwsze rozwijamy i nie zdejmując pergaminu, rozkładamy na blasze. Na środku ciasta rękami wykładamy połowę kaszy i delikatnie rozgniatamy, żeby kasza pokryła powierzchnię ciasta, zostawiając 3 centymetrowe brzegi bez farszu.
  7. Na kaszę nakładamy chlebowiec z cebulą i czosnkiem, na nim przecięte na pół różyczki brokułów na przemian z plasterkami marchewki.
  8. Farsz z wierzchu przykrywamy ciastem z drugiego opakowania jak w dużym pierogu, dbając o zachowanie regularnego kształtu pieczeni. Ostrym nożem odcinamy zbędny brzeg ciasta.
  9. Wstawiamy do pieca na 35-40 minut. Ciasto wyjmujemy, kiedy ma piękny złoty kolor.
  10. Potrawę podajemy gorącą z pieczonymi ziemniakami i ulubionym sosem (np. pieczeniowym, pomidorowo-paprykowym lub pieczarkowym).

W misce obok przypraw podano aromatyczne wegetariańskie curry z owoców chlebowca z puszki.

Curry z batatem i chlebowcem

Kolejny obiad to pomysł z wykorzystaniem curry. Bataty i chlebowiec w mocno azjatyckim stylu to z pewnością ciekawy pomysł na sycący obiadek. Potrzebujemy:

  • batat - 1 duży
  • chlebowiec z puszki - 280 g
  • cebula - 1 szt
  • groszek zielony świeży - 150 g
  • imbir - kawałek korzenia
  • czosnek - 2 ząbki
  • mleko kokosowe - 1 puszka 400 ml
  • przyprawa madras curry - 1 łyżka (pikantna lub łagodna wg gustu)
  • koncentrat pomidorowy - 1 płaska łyżka
  • sok z limonki - 2-3 łyżki
  • kolendra - pół pęczka
  • olej kokosowy - 1 łyżka
  • sól
  1. Przygotowanie posiłku rozpoczynamy od pokrojenia cebuli w piórka, batata w kostkę, imbiru i chlebowca w kawałki.
  2. W garnku rozgrzewamy olej kokosowy, wrzucamy cebulę, imbir i przeciśnięty przez praskę czosnek.
  3. Smażymy razem 2-3 minuty, dodajemy bataty, przyprawę curry i koncentrat pomidorowy. Chwilę razem przesmażamy, zalewamy mlekiem kokosowym, solimy do smaku.
  4. Gotować około 15 minut do miękkości batatów. Na 5 minut przed końcem gotowania wrzucamy groszek i chlebowiec.
  5. Gotowe curry doprawiamy sokiem z limonki, podajemy z ryżem, posypane obficie listkami kolendry.

Polacy dopiero odkrywają przepisy na owoce chlebowca. Gdzie kupić młodego chlebowca w Polsce? Głównie w sklepach internetowych. Być może będzie to smak przyszłości ze względu na rosnącą popularność diet bezmięsnych.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixel