Suszone daktyle – właściwości i wartości odżywcze, zastosowanie w kuchni
Suszone daktyle doskonale sprawdzają się jako słodka, ale i zdrowa przekąska. Ich regularne spożywanie przyczynia się do lepszego funkcjonowania organizmu, a zastosowanie tych owoców w kuchni jest naprawdę wszechstronne. Co warto wiedzieć o owocach daktylowca?
Suszone daktyle – właściwości zdrowotne
Pochodzące z Bliskiego Wschodu owoce palmy daktylowej (daktylowca) od wieków hodowane są w rozmaitych odmianach i cenione ze względu na swój słodki smak, właściwości odżywcze oraz szerokie zastosowanie w kuchni. Czym wyróżniają się te egzotyczne, ale popularne również w naszej części świata owoce?
Wartości odżywcze
Czy daktyle suszone są zdrowe? Zdecydowanie tak! Zawierają między innymi duże ilości potasu, magnez, fosfor, wapń, witaminy (C, A, E, B6, K), polifenole, niacynę czy kwas foliowy. Wszystkie z tych substancji mają bardzo dobry wpływ na kondycję organizmu.
Na co są dobre?
- Na przewód pokarmowy – daktyle pomagają w zaparciach, łagodzą dolegliwości związane z nadkwaśnością, regulując poziom pH soku żołądkowego oraz pomagają leczyć zespół jelita drażliwego (zawierają bowiem tryptofan – substancję zwiększającą produkcję serotoniny, której zmniejszona ilość odpowiada za nasilenie się objawów tej choroby)
- Na cholesterol – obniżają jego poziom, zmniejszając przy tym ryzyko wystąpienia niektórych chorób, takich jak miażdżyca czy schorzenia układu sercowo-naczyniowego
- Na nadciśnienie – za sprawą zawartego w nich wysokiego stężenia potasu, regularne spożywanie tych owoców może chronić przed nadciśnieniem tętniczym
- Na intensywny wysiłek fizyczny – to doskonała przekąska dla sportowców, osób intensywnie trenujących lub pracujących fizycznie, ponieważ dostarczają organizmowi dużo energii (zapewniają to zawarte w nich cukry proste, niezbędny dla odpowiedniej pracy mięśni glikogen oraz łagodzący skutki długotrwałego wysiłku potas)
- Na układ nerwowy – dzięki witaminom z grupy B owoce te mogą przyczyniać się do sprawniejszego działania układu nerwowego: łagodzić bezsenność i objawy stresu, a nawet delikatnie hamować rozwój niektórych schorzeń neurologicznych (na przykład choroby Alzheimera)
Suszone daktyle a odchudzanie – ile mają kalorii?
Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy daktyle są tuczące? Opakowanie 100 gram tych suszonych owoców zawiera nieco ponad 280 kalorii. Dla wielu osób dbających o linię lub chcących zrzucić zbędne kilogramy może to wydawać się dużo. Jednak pamiętać należy, że już kilka suszonych owoców daktylowca dziennie dostarcza organizmowi dużą dawkę wartości odżywczych, między innymi błonnik, którego regularne dostarczanie jest niezbędnym elementem diety odchudzającej. Dlatego owoce te nie tylko nie przeszkadzają w odchudzaniu, ale także mogą je wspierać.
W ciąży
Spożywanie suszonych daktyli w okresie ciąży jest nie tylko w pełni bezpieczne, ale również zdecydowanie wskazane. Istnieją wiarygodne badania naukowe zwracające uwagę, że ich regularne spożywanie przez przyszłe mamy (sugerowana porcja to 6 daktyli dziennie) przyczynia się do sprawniejszego przebiegu porodu poprzez stymulowanie skurczów macicy. Dzieje się tak za sprawą zawartych w owocach substancji, mających między innymi wpływ na działanie oksytocyny – jednego z najważniejszych hormonów płciowych odpowiadających za funkcjonowanie kobiecego układu rozrodczego.
Dla niemowlaka
Suszone owoce daktylowca mogą być zdrową alternatywą dla słodyczy, które tak uwielbiają najmłodsi. Można je podawać dzieciom już od 6 miesiąca życia.
Daktyle a cukrzyca
Owoce daktylowca dostarczają organizmowi sporej dawki cukrów prostych, a ich indeks glikemiczny – czyli wpływ na poziom glukozy we krwi – jest dosyć wysoki. Dlatego osoby chorujące na cukrzycę powinny spożywać je w umiarkowanej ilości lub na wszelki wypadek ograniczyć je do minimum. Warto skonsultować to jednak z dietetykiem lub swoim lekarzem specjalistą.
Jak jeść daktyle? Zastosowanie w kuchni
Już kilka sztuk tych suszonych owoców dziennie dostarcza organizmowi bogactwa witamin i substancji odżywczych. Najlepiej jeść je z rana, ponieważ mają wysokość wartość energetyczną. Do śniadania doskonale komponują się z posiłkami na bazie mleka – możesz dodawać je do płatków, musli, zupy mlecznej czy owsianki. Sprawdzają się również jako dodatek do deseru, mogą go równie z powodzeniem zastąpić!
Przeczytaj także: Z czym jeść musli? Propozycje dla dzieci i dorosłych
Co można zrobić z daktyli? Mieszkańcy Bliskiego Wchodu przyrządzają z nich tradycyjne słodziki (na przykład syrop daktylowy), słodkie przekąski, wino, a nawet mąkę. Mimo że u nas zastosowanie tych owoców jest o wiele mniejsze, to coraz częściej można spotkać się z przepisami wykorzystującymi ich walory smakowe. Owoce daktylowca szczególnie dobrze sprawdzają się w wypiekach domowych ciast, zdrowych batoników oraz jako dodatek do popularnych deserów, takich jak budyń.
Przeczytaj także: 10 najciekawszych przepisów na dania z suszonymi daktylami
Ekologiczne daktyle – gdzie kupić?
Suszone owoce, również te egzotyczne, można znaleźć w niemal każdym większym sklepie spożywczym. Część z nich zawiera jednak duże ilości konserwantów i substancji wzmacniających smak. Aby uchronić się przed kupnem takich produktów, warto postawić na produkty ekologiczne, oferowane przez sklepy ze zdrową żywnością. Ważny jest również gatunek daktyli – za jeden z lepszych z nich uznaje się daktyle medjool, uprawiany głównie w Izraelu i charakteryzujący się wyjątkowym smakiem i dużą zawartością składników odżywczych.