5 ciekawych przepisów z wiórkami kokosowymi
Wiórki kokosowe to popularny przysmak, posypka lub dodatek do deserów. Produkuje się je z miąższu kokosa, który najpierw poddaje się suszeniu, a dopiero później ściera się i rozdrabnia jego miąższ.
Ciekawostką jest fakt, że w najbiedniejszych krajach świata jest to jeden z głównych produktów spożywczych. Dojrzały orzech kokosowy waży od 2 do 4 kg, ma od 20 do 35 cm długości i od 15 do 20 cm średnicy. Są bardzo pożywne ze względu na wysoką kaloryczność. Cenioną przez dietetyków zaletą kokosów jest wyjątkowej jakości białka, które może zastąpić białko zwierzęce. Dlatego kokos uważa się za bardzo ważny składnik w diecie bezmięsnej.
Przepisy na dania z wiórkami kokosowymi z pewnością zainteresują nie tylko wegetarian, ale także wszystkich, którzy lubią słodkości.
Właściwości kokosu
Kokos jest nie tylko smaczny. Smakosze lubią go nie tylko dlatego, że kojarzy się z wakacjami na egzotycznej wyspie. Najważniejszy powód, dla którego warto włączyć go do diety, to bogactwo witamin. Kokos i wiórki kokosowe zawierają: witamy C, E i te z grupy B. Wymienione składniki doskonale pływają na naszą odporność i poprawiają stan skóry, sprawiając, że ma ona zdrowy wygląd. Ponadto przyczyniają się do regulowania układu nerwowego.
Kokos i jego miąższ to także doskonałe źródło potasu i magnezu. Dzięki wprowadzeniu do diety wiórek kokosowych można dostarczyć organizmowi takie minerały, jak.: wapń, cynk, fosfor i sód. Kokos to apetyczny i prosty sposób na uzupełnienie niedoboru tych pierwiastków. Zyskujemy w pakiecie mocne zęby i kości.
Wiórki kokosowe mogą spożywać osoby odchudzające się, ponieważ pęcznieją one w żołądku, co daje uczucie nasycenia i sprawia, że człowiek jej zdecydowanie mniej, co przyczynia się do utraty wagi. Ze względu na wysoką zawartość potasu miąższ orzecha kokosowego powoduje usuwanie nadmiaru wody z organizmu, co powoduje utratę zbędnych kilogramów i zniweluje uczucie opuchnięcia i redukuje cellulit. Kwasy tłuszczowe MCT, które są zawarte w kokosach, przyspieszają nasz metabolizm, a wyniki badań sugerują, że tłuszcz kokosowy pomaga w walce z otyłością brzuszną.
Jak widać, warto włączyć ten produkt do codziennej diety. Przejdźmy zatem do przepisów!
Domowe mleko kokosowe
Wiele osób nie chce kupować mleka kokosowego w sklepie, ponieważ obawia się dodawania cukru i innych zbędnych dodatków. Chcą korzystać z mleka kokosowego o naturalnym smaku. Mleko kokosowe jest produktem multi funkcyjnym, zastępuje często śmietanę, mleko krowie, a nawet masło.
Na forach dotyczących zdrowego żywienia dość często pojawia się pytanie – jak zrobić mleko kokosowe w domu? Samodzielnie wykonane domowe mleko kokosowe kosztuje znacznie mniej niż gotowe w puszce lub w kartonie. Świetne do owsianki, koktajli, deserów, ciast i do dań kuchni azjatyckiej i najlepsze domowe mleko roślinne do kawy.
Przygotowanie domowego mleka kokosowego jest stosunkowo proste:
- Wiórki wsypujemy do garnka i zalewam wodą na noc.
- Rano podgrzewamy wiórki z wodą przez kilka minut, ale nie zagotowujemy.
- Blendujemy masę, po czym przelewamy przez sitko wyłożone gazą albo odciskamy przez ściereczkę.
- Dodajemy sól i lekko dosładzamy.
- Mleko przelewamy do szklanej butelki lub słoika i przechowujemy w lodówce nawet przez kilka dni.
- Odciśniętych wiórków nie trzeba wyrzucać – można je wykorzystać do deserów, ciast, placków.
Proste ciasto kokosowe
Idealny wypiek powinien być puszysty, pyszny i pachnieć kokosem. Oczywiście powinno to być proste i szybkie w przygotowaniu. Proste ciasto kokosowe raz dwa uciera się, więc jest idealne, kiedy mają przyjść goście. Do jego wykonania potrzebne są:
- wiórki kokosowe (w zupełności wystarczy 200 gramowe opakowanie),
- mąka 250 g,
- masło 100 g,
- mleko 150 g (może być roślinne),
- cukier 100 g,
- proszek do pieczenia 2 łyżeczki,
- jajko 2 sztuki.
Wykonanie:
- Przygotowanie ciasta z wiórków kokosowych rozpoczynamy od ucierania masła z cukrem, a następnie dodajemy świeże jajka, miksujemy do uzyskania jednolitej masy.
- Dodajemy przesianą mąkę, proszek do pieczenia i mleko, mieszamy.
- Na końcu wysypujemy wiórki kokosowe i jeszcze raz dokładnie mieszamy. Ciasto z wiórkami ma być dość rzadkie.
- Keksówkę należy wysmarować masłem i obsypać bułką tartą. Przelewamy ciasto do keksówki. Pieczemy ok. 40 min w temp 180 C.
Sernik z wiórkami kokosowymi
To propozycja dla miłośników sernika z wiórków kokosowych. Ciasto rozpływa się w ustach i na pewno zadowoli miłośników wyrafinowanych słodkości. Do jego wykonania potrzebujemy składników na spód i na masę serową. Do wykonania spodu będą potrzebne:
- 50 g mąki pszennej,
- 30 g cukru,
- 2 żółtko,
- 100 g zimnego masła, pokrojonego na małe kawałki,
- 1 łyżeczka ciemnego kakao.
Do wykonania masy serowej potrzebujemy:
- 100 g masła rozpuszczonego,
- 4 jajka,
- 1 kg twarogu 3-krotnie mielonego,
- 100 g wiórków kokosowych,
- 150 g cukru,
- 1 budyń waniliowy.
Jeżeli ktoś ma ochotę poczuć naprawdę intensywny smak wiórek kokosowych, może jeszcze zrobić polewę z 350 g gęstej śmietany 18, dwóch łyżeczek cukru, soku z połowy cytryny, 50 g wiórków. Wykonanie:
- Przygotowanie sernika z kokosem rozpoczynamy od wyłożenia dna formy papierem do pieczenia i posmarowania boków masłem.
- Składniki na spód należy szybko zagnieść do uzyskania plastycznego ciasta i wstawić do lodówki na około 30 minut.
- W międzyczasie rozgrzewamy piekarnik do 190°C. Schłodzone ciasto wkładamy na spód formy, nakłuwamy widelcem i wstawiamy do piekarnika.
- Pieczemy przez ok. 15 - 20 minut, do momentu zrumienienia się ciasta.
- Upieczony spód odstawiamy do wystudzenia. Rozpoczynamy przygotowanie masy serowej.
- Rozpuszczamy masło, a następnie je studzimy.
- Białka oddzielamy od żółtek.
- Żółtka, twaróg, roztopione masło, wiórki kokosowe i budyń mieszamy aż do powstania jednolitej konsystencji.
- Białka należy ubić na sztywno. Następnie pianę przekładamy do masy sernikowej i delikatnie mieszamy do połączenia się składników.
- Wykładamy masę na upieczony spód i wstawiamy do nagrzanego piekarnika. Zmniejszamy temperaturę do 160°C i pieczemy przez 70 - 80 minut.
- Sernik studzimy przy lekko uchylonych drzwiczkach przez pół godziny, po czym wyjmujemy z piekarnika i odstawiamy do całkowitego wystudzenia.
- Jeżeli ktoś lubi, to w tym momencie przygotowania sernika z wiórkami może wykonać polewę. Wystarczy śmietanę, cukier puder i sok z cytryny zmiksować do połączenia się składników i wlać na wystudzony sernik. Całość można posypać wiórkami kokosowymi.
Ciasto z wiórkami kokosowymi i bitą śmietaną
Wiórki kokosowe, płatki migdałów, białą czekoladę i cukier łączy jedno – biały kolor, niczym śnieg i zima. Ciasto wygląda, jak przyprószone śniegiem, jest puszyste i …. bardzo kaloryczne. W sam raz na zimowe wieczory, kiedy przygnębieni brakiem słońca i mrozem potrzebujemy czegoś, co poprawi nastrój i jest słodkie.
Przepis na ciasto z wiórkami kokosowymi i śmietaną warto wypróbować w zasadzie o każdej porze roku. Do jego przygotowania potrzebne będą składniki na ciasto, masę i wierzch. Na ciasto:
- 1,5 szklanki mąki,
- szczypta soli,
- 1/2 szklanki cukru pudru,
- 9 łyżek posiekanego zimnego masła,
- 1 żółtko
Masę wykonujemy z następujących składników:
- 6 żółtek,
- 1/2 szklanki cukru,
- 1/3 szklanki mąki kukurydzianej,
- sól,
- 1/2 l mleka,
- 2 łyżki rumu,
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego,
- 3,5 łyżki zimnego masła pokrojonego na kawałeczki,
- 1 szklanka wiórków kokosowych.
Wierzch składa się z:
- 1 szklanki bardzo zimnej śmietanki kremówki,
- 3 łyżek cukru pudru,
- 1 łyżeczki rumu,
- 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego,
- grubych wiórków kokosowych.
Wykonanie:
- Przygotowanie ciasta z wiórkami kokosowymi i bitą śmietaną rozpoczynamy od wykonania spodu.
- Mąkę, sól i cukier miksujemy z masłem.
- Dodajemy żółtko, miksujemy, aż składniki zaczną się kleić.
- Ciastem wylepiamy wyściełaną papierem do pieczenia formę na tartę. Schładzamy.
- Pieczemy 30 minut w 190°C, a następnie studzimy.
Następnie robimy masę:
- Ucieramy żółtka z cukrem, mąką kukurydzianą i solą.
- Wlewamy gorące mleko, nie przerywając ucierania.
- Stawiamy na ogniu i mieszamy około 2 minuty od zagotowania.
- Gęstą masę odstawiamy.
- Dodajemy rum i ekstrakt waniliowy, a po chwili dokładamy kawałki zimnego masła i wiórki kokosowe.
- Przykrywamy folią, a gdy masa ostygnie, wkładamy ją do lodówki. Po wyjęciu z lodówki miksujemy całość i wykładamy na kruchy spód.
- Smarujemy śmietanką ubitą z cukrem pudrem, rumem i ekstraktem, ozdabiamy wiórkami kokosowymi. Jeżeli konsumentami ciasta mają być dzieci, rumu nie trzeba używać.
Placek z wiórkami kokosowymi
Połączenie czekolady i wiórek kokosowych to raj dla łasucha. Jeżeli do tego placek z wiórkami kokosowymi jest prosty do wykonania, to miłośnikom słodkości nie potrzeba więcej do szczęścia. Białą kokosową masę może ozdobić żurawina czy rodzynki. Brąz czekolady i kakaowy spód tworzą fantastyczny kontrast z bielą. Do wykonania ciasta będą potrzebne:
- dwie szklanki mąki,
- czubata łyżeczka proszku do pieczenia,
- 3 łyżki kakao,
- 3/4 szklanki cukru,
- pół szklanki stopionego masła lub oleju,
- szklanka mleka,
- 3 jajka.
Białą masę kokosową przyrządzimy z:
- 3 szklanek mleka 3,2 %,
- 7 łyżek kaszy manny,
- 150 g wiórków kokosowych,
- nieco więcej niż pół szklanki cukru (dla słodyczolubów – szklanka cukru, ok. 190 g),
- kilka garści siekanej żurawiny lub innych ulubionych bakalii.
Na polewę potrzeba:
- tabliczka gorzkiej czekolady (o zawartości kakao min. 50%),
- łyżeczka cukru,
- łyżeczka masła,
- dwie łyżki (lub nieco więcej, gdyby masa była mocno gęsta) wody.
Wykonanie:
- Przygotowanie kokosowo-czekoladowego smakołyku rozpoczynamy od nastawienia piekarnika na 170 st.; wykładamy blaszkę papierem do pieczenia.
- Suche składniki ciasta należy wymieszać w jednej misce, mokre zmieszać w osobnym naczyniu. Następnie łączymy mokre i suche składniki i mieszamy. Używanie miksera do tego ciasta nie jest za dobrym pomysłem, ponieważ można za bardzo napowietrzyć ciasto.
- Wlewamy ¾ czekoladowej masy do blaszki i wkładamy do rozgrzanego piekarnika na 20 minut.
- W tym czasie przygotowujemy masę kokosową. Do zimnego mleka wsypujemy kaszę mannę, cukier, wiórki kokosowe i gotujemy mieszając, aż do zgęstnienia masy.
- Ciasto wyjmujemy z piekarnika i wlewamy ugotowany, gorący krem i pozostałe, ciemne ciasto. Ponownie wstawiamy do piekarnika i pieczemy jeszcze przez 20 minut. Wyjmujemy ciasto i studzimy.
- Składniki polewy rozpuszczamy w rondelku, dodajemy odrobinę wody i mieszamy aż masa będzie jednolita. Gęstość możemy dopasować do swoich potrzeb. Na koniec polewamy ciasto pyszną polewą.
Delikaty kokos kojarzy się z rajem i słodkościami. Dzięki zastosowaniu wiórek kokosowych desery będą zdrowsze. Kokos można podawać dzieciom i bez większych wyrzutów sumienia mogą po niego sięgać osoby stosujące dietę odchudzającą. Stał się uniwersalnym dodatkiem do ciast. Promotorzy zdrowej żywności polecają także mleko kokosowe. Wiórki najlepiej smakują w domowych wypiekach.