Truskawka na śniadanie, obiad lub deser! Najlepsze przepisy z truskawkami
Polskie lato daje nam niesamowite, słodkie i apetyczne owoce sezonowe. Pojawienie się truskawek cieszy łasuchów. Kupienie jednej kobiałki to stanowczo za mało. Owoc można wykorzystać do wielu dań lub po prostu zjeść na przekąskę bez żadnych dodatków, ponieważ tego smaku nic nie zastąpi. Korzystając z sezonu, warto o nich mówić jak najwięcej i zachęcać do kuchennych rewolucji.
Owoce niezbędne w diecie
Letnie dojrzałe owoce są słodkie, orzeźwiające i niezwykle apetyczne. Można je jeść bez końca i obaw o zgrabną sylwetkę. Truskawki powstały ze skrzyżowania dwóch gatunków poziomek. Najsmaczniejsze są w regionach o umiarkowanym klimacie, czyli m.in. w Polsce. Cieszą się dużą popularnością ze względu na swój smak, aromat, całe bogactwo witamin oraz liczne właściwości upiększające.
Generalnie świeże owoce są wartościowym składnikiem naszej diety. Jeżeli jakaś dieta wyklucza lub odradza owoce, to możemy mieć stuprocentową pewność, że danego artykułu nie pisał specjalista i można sobie podarować dalsze czytanie takiej „porady”. Owoce zawierają witaminy, składniki mineralne, błonnik oraz substancje biologicznie aktywne.
Truskaweczki – samo zdrowie
To obecnie najczęściej uprawiane owoce spośród jagodowych, mimo że należą do jednego z najmłodszych gatunków roślin sadowniczych. Zawierają takie składniki mineralne, jak:
- potas
- wapń
- fosfor
- magnez,
- mangan
- witaminy z grupy B
- witaminy A i E
- błonnik pokarmowy w ilości ok. 2 g w 100 g
Do witamin, których udział w truskawkach jest największy, należy zaliczyć witaminę C (aż 58,8 mg w 100 g, dla porównania w analogicznej ilości cytryny występuje 53 mg), witaminę K, a także foliany.
Indeks glikemiczny (IG) truskawek jest niski i wynosi 40, co oznacza, że osoby chore na cukrzycę lub mające stan przedcukrzycowy mogą je bez obaw spożywać.
Mają korzystny wpływ na nasz organizm – to smaczny sposób na uzupełnienie niedoborów składników odżywczych, aby cieszyć się lepszą zdrowiem i witalnymi siłami. Pomimo tego, że nie są pożywieniem wysokotłuszczowym, zawierają nasiona, które są źródłem kwasu alfa-linolenowego z grupy kwasów tłuszczowych omega-3. Znajdują się w nich również minimalne ilości karotenoidów, zwłaszcza luteiny i zeaksantyny.
Chronią serce
Te śliczne i niepozornie wyglądające owoce obniżają poziom tzw. złego cholesterolu, pobudzają białka chroniące przed chorobami serca oraz rozszerzają naczynia krwionośne. Dzięki temu maleje ryzyko miażdżycy. Co więcej, zawarty w nich cukier (fruktoza) jest metabolizowany bez udziału insuliny, dlatego mogą je jeść także cukrzycy. Są świetnym źródłem błonnika, witaminy C i potasu. Wymienione pierwiastki razem znakomicie chronią serce. Dodatkowo potas obniża ciśnienie krwi, co zmniejsza ryzyko nadciśnienia tętniczego i udaru mózgu.
Warto wiedzieć, że połączenie błonnika i witaminy C obniża stres oksydacyjny, co znacznie niweluje zagrożenie nowotworem. Dlatego w profilaktyce chorób serca i nowotworów zaleca się spożywanie owoców i warzyw i znaczną redukcję białego pieczywa, fast-foodów i smażonego mięsa. Naukowcy nie mają wątpliwości, że spożywanie truskawek zmniejsza ryzyko zawału serca. Badacze z Harvardu przebadali 2013 roku prawie 100 tys. kobiet. Okazało się, że zjedzenie minimum trzech porcji truskawek tygodniowo zmniejszyło ryzyko zawału serca o 32 proc. Naukowcy przypisali ten efekt wysokiemu poziomowi przeciwutleniaczy zawartych w truskawkach.
Szczupła sylwetka
To nasi sprzymierzeńcy w walce o szczupłą sylwetkę. To dobra wiadomość dla kobiet i mężczyzn marzących o redukcji wagi. To owoc niskokaloryczny - 100 g to zaledwie 30 kalorii. Zawarte w nich pektyny poprawiają pracę jelit, a kwasy organiczne przyspieszają przemianę materii. Dodatkowo truskawki w 90% składają się z wody – są moczopędne i wspomagają pracę nerek.
Przeciwko nowotworom
Nowotwory to plaga współczesności i dramat dla chorego oraz jego rodziny. Niestety wiele z tych nowotworów to skutek niezdrowego stylu życia, diety pozostawiającej wiele do życzenia, nałogów i braku ruchu. W zapobieganiu nowotworom istotna jest odpowiednia dieta, która opiera się przede wszystkim na składnikach roślinnych i ogranicza tłuszcze zwierzęce.
Wiele owoców wykazuje działanie, które zmniejsza ryzyko nowotworów. Badania naukowe udowodniły, że zawarty w truskawkach kwas elagowy wykazuje właściwości antynowotworowe. Wzmacnia bowiem układ immunologiczny, hamuje groźne mutacje komórkowe oraz powoduje obumieranie już powstałych komórek rakowych.
Powstawanie i rozwój nowotworów ma związek ze stresem oksydacyjnym. Wiele badań wskazuje, że truskawki mogą pomóc w zapobieganiu kilku typom nowotworów dzięki ich zdolności do zwalczania stresu oksydacyjnego i stanów zapalnych. Oczywiście cały czas jest to przedmiotem badań, ponieważ nowotwory dziesiątkują ludzi, powodują ogromne cierpienie i są poważnym problemem ochrony zdrowia. Dlatego wiedza o każdym aspekcie ich zapobiegania jest na wagę złota. Są już badania dające optymistyczny wynik - truskawki hamują komórki raka wątroby. Należy mocno podkreślić, że żaden owoc nie leczy raka – jedynie jedzenie różnorodnych roślin zmniejsza ryzyko zachorowania i bywa pomocne w procesie leczenia.
Inne właściwości zdrowotne truskawek
Prawdą jest, że im więcej wiemy o owocach i warzywach, tym jesteśmy zdrowsi. Dlatego promowanie spożywania owoców powinno odbywać już od przedszkola. Kolejnym powodem, dla którego warto jeść truskawki, jest fakt, że zmniejszają one dolegliwości związane z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych. Badania udowodniły, że dostarczenie 50-gramowego napoju z truskawek dziennie przez 12 tygodni poprawia jakość życia pacjentów z tą chorobą – zmniejsza napady bólu.
Truskawki zawierają też sporo jodu, który wraz z witaminą C oraz fitochemikaliami, pomagają w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Badania Harvardu wskazują, że wyższe spożycie flawonoidów, szczególnie pochodzących z truskawek i jagód, zmniejszyło tempo spadku funkcji poznawczych u osób starszych.
Na zakwaszenie organizmu
To owoce zasadotwórcze (alkalizujące) – ich spożywanie wpływa zatem korzystnie na zaburzoną równowagę kwasowo-zasadową naszego organizmu. Dlatego nie może ich zabraknąć w naszej diecie. Są one bardzo ważne dla osób, które spożywają dużo produktów zakwaszających, np.: sery, słodycze, kawa, herbata.
Truskawki w służbie urody
Ze względu na bogactwo witamin i minerałów, truskawki są cennym składnikiem kosmetyków. Dodane do kremów lub maseczek wykazują działanie odżywcze, ściągające i bakteriobójcze. Wspominana witamina C pomaga nam pozbyć się nieestetycznych przebarwień. Te urocze czerwone owoce o wyjątkowo słodkim smaku są naturalnymi blokerami chroniącymi naszą skórę przed promieniowaniem UVA i UVB. A co najważniejsze, przygotowanie takiego kosmetyku w domowym zaciszu jest naprawdę proste i oparte wyłącznie na naturalnych składnikach.
Domowe maseczki z truskawek
Truskawki upiększają, więc są idealnymi owocami do wykonywania domowych maseczek. O urodę można zadbać, nie wydając majątku w drogeriach. Wystarczy nam to, co mamy w kuchni. Możemy przygotować kilka domowych, naturalnych, a co najważniejsze skutecznych maseczek na twarz, np.:
- Przeciwzmarszczkowa: kilka dojrzałych truskawek rozgniatamy i łączymy z olejem sojowym. Nakładamy na twarz i zmywamy po 20 minutach.
- Rozświetlająca: kilka dojrzałych truskawek, sok z cytryny oraz jogurt naturalny – mieszamy i nakładamy na twarz. Po upływie 10 minut zmywamy maseczkę.
- Odświeżająca: zblendowane truskawki łączymy z miodem, nakładamy na buzię na 15 minut.
- Natłuszczająca: Dokładnie łączymy truskawki, łyżeczkę miodu, żółtko, mąkę ziemniaczaną – nakładamy na skórę twarzy i dekoltu i zmywamy po zaschnięciu.
- Peeling przygotowujemy z: truskawek, szklanki brązowego cukru, dwóch łyżeczek miodu i oleju migdałowego.
Letnia kuchnia. Przepisy z truskawkami
Letnia kuchnia nie może istnieć bez truskawek. Świeże, pachnące, czerwoniutkie i apetyczne. Krótki sezon warto wykorzystać maksymalnie i przyrządzić wiele smacznych potraw. Zyskamy zdrowie i zadowolenie naszego podniebienia. Co możemy zrobić z truskawek? W zasadzie wszystko, na co mamy ochotę: ciasta, marmolady, sałatki, knedle, pierogi, dodać je do ryżu lub makaronu, a nawet zupę. Koktajle, musy, nalewki, sorbety, budynie, naleśniki z bitą śmietaną i tak nie wyczerpują wszystkich truskawkowych inspiracji. Poza sezonem mamy do dyspozycji mrożone truskawki, jednak ich smak jest już inny po rozmrożeniu. Lato jest po to, aby wypocząć i najeść się znakomitych, słodkich owoców. I wypróbować wszelkie kulinarne nowości!
Najlepsze przepisy na śniadanie
Drożdżówki z truskawkami
Dietetycy przestrzegają przed kupowaniem drożdżówek w sklepie. Są za słodkie i zawierają mnóstwo niechcianych składników. To nie jest dobry produkt na zdrowe śniadanie czy podwieczorek. Tylko drożdżówki przyrządzane w domu mogą być wartościowym drugim śniadaniem w szkole lub w pracy. Do ich przygotowania potrzebujemy:
- 250 ml mleka, lekko ciepłego
- 70 g ksylitolu
- 20 g świeżych drożdży (lub 7 g drożdży instant)
- 1 jajko, temperatura pokojowa
- 500 g mąki pszennej
- 60 g masła, temperatura pokojowa
- szczypta soli
- skórka starta z pomarańczy lub cytryny
Nadzienie:
- ok. 550 g świeżych truskawek
Kruszonka:
- 80 g mąki pszennej
- 45 g zimnego masła
- 2 łyżki ksylitolu
Dodatkowo:
- 1 jajko do posmarowania
- Pieczenie domowych drożdżówek z truskawkami rozpoczynamy od przygotowania ciasta drożdżowego. Lekko ciepłe mleko mieszamy z 1 łyżką ksylitolu, pokruszonymi drożdżami i ok. 4 kopiatymi łyżkami mąki.
- Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 10- 15 minut.
- Resztę mąki wsypujemy do dużej miski. Dodajemy pozostały słodzik, sól i mieszamy.
- Następnie wbijamy jajko, dodajemy miękkie masło, wyrośnięty zaczyn i startą skórkę z pomarańczy lub cytryny.
- Wyrabiamy ciasto, najlepiej mikserem lub robotem kuchennym przez co najmniej 3 minuty.
- Miskę z ciastem przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na godzinę, żeby ciasto urosło.
- W międzyczasie bierzemy się za przygotowanie kruszonki: zagniatamy składniki i gotową wkładamy do lodówki.
- Kolejna czynność to przygotowanie owoców – myjemy je, osuszamy i zdejmujemy szypułki.
- Gdy ciasto podwoi swoją objętość, przekładamy je na blat posypany mąką i rozwałkujemy na grubość ok. 1,5 cm.
- Wykrawamy krążki o średnicy 8 cm. Układamy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 15 minut, aby urosły.
- Pod koniec wyrastania nagrzewamy piekarnik do 180°C, grzałka góra-dół. Gdy podrosną, robimy środku każdego krążka wgłębienie, wciskając mocno dno mniejszej szklanki. Do wgłębienia wkładamy truskawki.
- Brzegi smarujemy rozkłóconym jajkiem. Drożdżówki posypujemy kruszonką. Pieczemy ok. 20- 22 minut w temperaturze 180°C.
Dżem truskawkowy
Ulubiony składnik kanapek naszych dzieci. Zdecydowanie zdrowszy jest ten przygotowany samodzielnie, ponieważ nie zawiera polepszaczy smaku i niepotrzebnych słodzików. Soczysty kolor i wyjątkowy smak truskawek przypominają o letnich dniach. Dżem można stosować do kanapek, słodzenia herbaty oraz do ciast. Przystępując do samodzielnego wykonania dżemu truskawkowego, trzeba pamiętać, że bezpośrednio po zagotowaniu jest rzadki, gęsty robi się następnego dnia. Jednorazowo gotuje się kilogram owoców. Do wykonania potrzebne są jedynie dwa składniki:
- truskawki
- cukier żelujący
- Truskawki dokładnie płuczemy, odrywamy szypułki, odsączamy na durszlaku. Owoce kroimy na kawałki, wrzucamy do dużego garnka, dodajemy cukier żelujący i mieszamy.
- Przykrywamy i odstawiamy do lodówki lub w miarę chłodne miejsce na 4 godziny, w międzyczasie 1-2 razy mieszamy.
- Następnie wstawiamy całość do gotowania. Doprowadzamy do zagotowania, ciągle mieszając. Po zagotowaniu gotujemy jeszcze na średnim ogniu przez 4 minuty, co chwilę mieszając.
- Od razu przelewamy do czystych i suchych słoików (do każdego słoika dajemy mniej więcej po tyle samo owoców jak soku), od razu zakręcamy.
Dżem wieloowocowy
Dżemy wieloowocowe, które mają w swoim składzie truskawki, to bardzo ciekawe propozycje na urozmaicenie weków. Dżem z truskawek i agrestu to doskonale słodko-kwaśne połączenie. To wręcz klasyczna kombinacja kuchni polskiej. Do wykonania potrzebujemy:
- 1 kg agrestu
- 800 g truskawek
- 1 kg ksylitolu
- Owoce płuczemy, osuszamy, usuwamy ogonki i szypułki.
- Agrest miksujemy w blenderze, przekładamy do garnka, dodajemy słodzik i trochę wody, gotujemy 10-15 minut.
- Dorzucamy truskawki w całości i gotujemy na małym ogniu, aż masa zgęstnieje.
- Gorący dżem przekładamy do słoików, zamykamy i odstawiamy do góry dnem do ostygnięcia.
Dania z truskawek na obiad na słodko
Makaron z truskawkami
Makaron z truskawkami to smak dzieciństwa, idealnej letniej kuchni mamy lub babci. Warto odświeżyć tradycję i sporządzić danie dla domowników. Dzieci na pewno z apetytem zjedzą taki obiad, a i dorośli chętnie powspominają czasy młodości. Do przygotowania tego prostego dania potrzebujemy:
- ulubiony makaron (może być także bezglutenowy, czy pełnoziarnisty)
- 1 kg truskawek
- 3 - 4 łyżki ksylitolu
- śmietanę homogenizowaną 18%
Proporcję składników dobieramy do ilości osób, dla których przygotowujemy obiad. Makaron gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Truskawki myjemy i odrywamy szypułki. Kroimy i wkładamy do miski. Dodajemy cukier i rozgniatamy widelcem lub miksujemy. Mieszamy ze śmietaną i polewamy sosem gorący makaron.
Sałatka z truskawkami
Kiedy jest gorąco, zazwyczaj nie mamy ochoty na ciężki obiad i długie gotowanie. Wolimy dania lekkie i szybkie w przygotowaniu. Idealne na upały są sałatki z truskawkami. Potrzebne będą następujące składniki:
- cykoria
- dowolny sos sałatkowy
- truskawki 15 sztuk
- ser camembert
- orzechy włoskie
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- woda
- Zawartość opakowania sosu sałatkowego mieszamy dokładnie z trzema łyżkami wody oraz oliwą.
- Następnie rozdzielamy liście cykorii i układamy je na salaterce.
- Umyte truskawki kroimy na połówki, a ser na niewielkie kawałki.
- Na rozgrzanej patelni prażymy orzechy i studzimy.
- Pokrojone owoce i ser rozkładamy dekoracyjnie na liściach cykorii.
- Polewamy przygotowanym wcześniej sosem, posypujemy orzechami.
- Można posypać wierzch kiełkami słonecznika, wtedy nasza sałatka zyska dodatkowe właściwości zdrowotne i walory estetyczne.
Sałatka z truskawek II
Sałatka z dodatkiem truskawek to propozycja zarówno na przystawkę, jak i na oryginalny dodatek do mięsa. Nie może jej zabraknąć również podczas letnich przyjęć. Przypadnie do smakowego gustu wegetarianom jako urozmaicenie codziennej diety, ale także osobom utrzymującym w swojej diecie mięsne posiłki. Owoce świetnie komponują się choćby ze szlachetną wołowiną czy delikatnym drobiem. Taka porcja zawiera wiele cennych składników. Oprócz truskawek trzeba przygotować następujące produkty:
- migdały
- sos sałatkowy
- liście szpinaku
- koper włoski
- sok z połowy cytryny
- sok z pomarańczy
- oliwa z oliwek
- 0.25 szklanki ocet balsamiczny
- 2 łyżki musztarda
- pieprz czarny
- Przygotowanie rozpoczynamy od uprażenia migdałów na złoty kolor.
- Następnie kroimy truskawki w kostkę.
- Do salaterki wkładamy liście szpinaku, owoce i migdały.
- Bulwę kopru włoskiego kroimy w plastry.
- Przygotowujemy sos sałatkowy według przepisu.
- Marynujemy w sosie koper włoski.
- Robimy sos: mieszamy sok z cytryny i pomarańczy, dodajemy łyżeczkę musztardy delikatesowej, ocet balsamiczny, oliwę, sól i pieprz.
- Mieszamy wszystkie składniki.
Ryż z truskawkami
To jeden ze smaków dzieciństwa. Jest to niezwykle prosty obiad lub deser, który przywołuje wspomnienia beztroskich lat. Idealne danie na lato, kiedy zazwyczaj nie mamy ochoty na tłusty posiłek. Do jego wykonania potrzebne są jedynie:
- ryż (ilość zależna od liczby osób)
- 1 szklanka mleka
- 3 szklanki wody
- 1 łyżka ksylitolu
- porcja truskawek
- 3 łyżki serka homogenizowanego waniliowego
- 1 płaska łyżka cukru waniliowego
- Zagotowujemy mleko z wodą i słodzikiem. Gdy zacznie wrzeć, dodajemy ryż.
- Gotujemy według zaleceń producenta. Ugotowany ryż przelewamy zimną wodą i studzimy.
- Truskawki blendujemy z cukrem waniliowym i serkiem homogenizowanym. Na lekko przestygnięty ryż nakładamy zblendowaną masę.
Knedle z truskawkami
Knedle lub pierogi z truskawkami to fantastyczny pomysł na letni obiad. Można je podać z każdym owocem, jednak w tej wersji są najpopularniejsze. Knedle są miękkie, a niespodzianka w środku ucieszy każdego niejadka. Do ich ugotowania potrzebujemy:
- 1,5 kg ugotowanych ziemniaków
- 1,5 szklanki mąki pszennej
- 0,5 szklanki mąki ziemniaczanej
- 2 jajka
- truskawki
- ksylitol
Sos:
- około 150 g truskawek
- 3-4 łyżki ksylitolu
- około 4 kopiaste łyżki kwaśnej śmietany 18
- Dzień przed robieniem knedli gotujemy 1,5 kg ziemniaków w osolonej wodzie. Oczywiście odcedzamy je i studzimy bez przykrycia.
- W dzień robienia knedli ziemniaki mielimy lub przepuszczamy przez praskę.
- Dodajemy do nich dwa rodzaje mąki, 2 jajka i zagniatamy ciasto. Jeśli się klei, podsypujemy mąką.
- Gotowe ciasto dzielimy na dwie części. Rolujemy na duży, gruby wałek i kroimy go na dość grube plastry.
- Rozpłaszczamy plaster ciasta i do środka dodajemy obtoczoną w ksylitolu truskawkę. Zaklejamy i formujemy knedla. Tak postępujemy do momentu, kiedy zabraknie ciasta.
- Knedle wrzucamy na gotującą się wodę. Najczęściej gotuje się więcej niż jedną partię. Po wypłynięciu gotujemy je jeszcze przez dwie minuty. Wyciągamy je łyżką cedzakową.
- Robimy sos. Owoce, śmietanę i słodzik wkładamy do miski i blendujemy. Cieple kluski polewamy sosem.
Kompot z truskawek
Nie ma nic lepszego na upał niż schłodzony kompot. Aromatyczny, esencjonalny, orzeźwiający i naprawdę gaszący pragnienie. Podany z kostkami lodu sprawia, że żaden upał nie jest straszny. Wystarczą truskawki, woda i trochę słodkości. Możemy dodać do niego również rabarbar, zyska wtedy na kwaskowatości. Można go także zrobić do słoików na zimę.
- Zimną wodę wlewamy do garnka, wsypujemy ksylitol, czekamy, aż się zagotuje.
- W międzyczasie myjemy truskawki i usuwamy szypułki.
- Do wrzącej wody wkładamy owocki w całości, jak woda zagotuje się powtórnie, gotujemy jeszcze przez 5 minut.
- Kompot pozostawiamy do przestudzenia w garnku, potem lekko ciepły lub zimny przelewamy do szklanek lub dzbanka.
Desery z truskawkami
Ciasto z truskawkami
To temat rzeka - jest wiele przepisów i typów takiego wyrobu. Lekkie, puszyste ciasto z truskawkami to przysmak, któremu nie oprą się nawet osoby na diecie. Truskawki w cieście smakują wybornie, puszczają sporo soku, co sprawia, że całość robi się bardzo wilgotna. Potrzebujemy następujących produktów:
- 4 duże jajka
- 1 i 1/4 szklanki ksylitolu
- 1 szklanka oleju słonecznikowego lub rzepakowego
- 1 szklanka mleka
- 450 g mąki pszennej
- 1 opakowanie cukru wanilinowego (16 g) lub ziarenka z 1 laski wanilii
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 600 g truskawek
Wszystkie składniki muszą mieć temperaturę pokojową.
- Przygotowanie słodkości rozpoczynamy od ubijania jajek i słodzika w mikserze na najwyższych obrotach do momentu uzyskania jasnej, puszystej masy, która nawet potroi swoją objętość.
- Następnie wlewamy strużką olej, następnie mleko i dalej ubijamy.
- Bezpośrednio do piany przesiać mąkę pszenną z proszkiem do pieczenia i delikatnie wymieszać przy pomocy szpatułki.
- Całość przelewamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzch wykładamy truskawki, odszypułkowane i przekrojone na pół, jedna obok drugiej.
- Pieczemy w temperaturze 170ºC, najlepiej bez termoobiegu, przez około 45 minut lub dłużej, do tzw. suchego patyczka.
- Po wystudzeniu można oprószyć cukrem pudrem.
Tarta z truskawkami
Tarta truskawkowa to idealne ciasto na upały, do letniej kawy czy na ogrodowe przyjęcie. Z pewnością posmakuje dzieciom i dorosłym. Do jej przygotowania potrzebujemy:
- ½ kostki margaryny
- ¾ szklanki mąki pszennej
- 4 łyżki mąki ziemniaczanej
- 6 łyżek cukru
- 1 jajko
- skórka z 1 cytryny
- 0,5 kg truskawek
Kruszonka:
200 g mąki pszennej, 100 g ksylitolu, 100 g margaryny
- Pierwszym krokiem jest zagniecenie ciasta z margaryny, mąki pszennej, ziemniaczanej, słodzika, jajka i skórki.
- Wszystko jedno, czy zrobimy to ręcznie, czy mikserem. Jeśli ciasto się klei do rąk, dodajemy odrobinę mąki pszennej i wyrabiamy. Musi być miękkie, ale nie kleiste. Gotowe owijamy folią spożywczą i odstawiamy do lodówki na 30 minut.
- W międzyczasie smarujemy miękkim masłem foremkę do tarty. Truskawki myjemy i pokroimy w ćwiartki. Kruszonka nie jest obowiązkowa.
- Aby przygotować kruszonkę, należy rozpuścić margarynę w rondelku i ostudzić. W misce łączymy mąkę z cukrem i dodajemy stopioną margarynę. Całość wyrabiamy ręką, aż do połączenia się wszystkich składników.
- Formę do tarty oblepiamy ciastem (dno oraz boki). Podpiekamy 15 minut w temperaturze 180 stopni C.
- Po upływie tego czasu wykładamy truskawki na ciasto i całość posypujemy kruszonką.
- Pieczemy dalej przez 20 minut w tej samej temperaturze.
Biszkopt z truskawkami
Biszkopt uchodzi za bardzo trudne i pracochłonne ciasto. Jednak zachwyca tak swoim smakiem, że wiele osób zastępuje nim tort urodzinowy. Przedstawiamy prosty przepis, który łatwo będzie wykonać nawet osobom stawiającym pierwsze kroki w pieczeniu. Potrzebne składniki to:
- 6 średnich jajek
- 1,5 szklanki mąki pszennej tortowej
- około 3/4 szklanki ksylitolu
- 3 łyżki oleju roślinnego
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
- 600 g truskawek
Do ciasta najlepiej użyć formy kwadratowej o wymiarach 24 x 24 cm lub też tortownicy o średnicy 24-25 cm. Jeszcze przed rozpoczęciem pracy należy jajka wyjąć z lodówki, by osiągnęły temperaturę pomieszczenia, a z truskawek należy zdjąć szypułki, umyć i delikatnie osuszyć ręcznikiem papierowym.
- Przygotowanie biszkoptu rozpoczynamy od oddzielenia żółtek od białek. Białka umieszczamy w dużej szklanej misce i ubijamy kilka minut na sztywno. Można dodać szczyptę soli. Ważny jest czas ubijania białek – nie należy tego robić zbyt długo, by nie przebić pęcherzyków powietrza.
- Gdy białko zacznie zamieniać się w puszystą pianę, zaczynamy dokładać słodzik. Ciągle miksując, wsypujemy po jednej łyżce. Po każdej dodanej łyżce miksujemy białka przez chwilę. Powinna powstać puszysta piana sztywnością przypominająca bezę.
- Ciągle miksując pianę ma wysokich obrotach, zaczynamy dodawać żółtka. Robimy to pojedynczo, co 10 sekund.
- Do puszystej piany wlewamy też trzy łyżki delikatnego oleju roślinnego. Może być olej kujawski, olej ryżowy albo z pestek winogron. Po chwili wyłączamy mikser.
- Do miski z puchem dodajemy w trzech porcjach mąkę pszenną przesianą z dwiema płaskimi łyżeczkami proszku do pieczenia. Całość mieszamy powoli, ale dokładnie szpatułką.
- Wylewamy całe ciasto do przygotowanej formy i równamy powierzchnię.
- Osuszone owoce układamy na cieście. Najlepsze są mniejsze truskawki.
- Formę z biszkoptem z truskawkami umieszczamy na środkowej półce w piekarniku nagrzanym do 170 stopni.
- Optymalna forma pieczenia to góra/dół, do 60 minut. Po około 50 minutach można sprawdzić, czy ciasto jest już upieczone testem drewnianego patyczka. Jeżeli po wyjęciu patyczek jest suchy, to przysmak jest gotowy. Patyczek wkładamy tam, gdzie nie ma truskawek.
- Po upieczeniu lekko uchylamy drzwi piekarnika. Po 10 minutach otwieramy drzwi do połowy, a po chwili wyciągamy całość z pieca.
- Wyjmujemy z foremki i przekładamy na kratkę do przestudzenia. Warto wiedzieć, że trakcie pieczenia truskawki zaczną powoli zapadać się, aż całkowicie opadną na dno.
Placek z truskawkami
To smak, za który kochamy lato. Kuchnia pachnie owocami i ciastem. Placuszek z truskawkami jest prosty w wykonaniu i składa się z ogólnie dostępnych składników:
- 4 jajka
- 1 szklanka ksylitolu
- 1 cukier wanilinowy
- 1/2 szklanki oleju roślinnego
- 1 i 1/2 szklanki mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 500 g truskawek
- cukier puder do posypania
Przed przystąpieniem do pieczenia placka musimy pamiętać o tym, aby wyjąć wcześniej jajka z lodówki – muszą one nabrać temperatury pokojowej.
- Truskawki kroimy na kawałki.
- Jajka wbijamy do miski, dodajemy słodzik i cukier waniliowy. Ubijamy podane składniki na jasny, puszysty krem.
- Następnie stopniowo, cienkim strumieniem dodajemy olej, cały czas miksując, w sumie przez ok. 5 minut.
- Mąkę wsypujemy do oddzielnej miski razem z proszkiem do pieczenia i sodą.
- Sypkie składniki dokładnie mieszamy.
- Przesiewamy ok. 1/3 mąki do ubitej masy i krótko miksujemy na minimalnych obrotach miksera, dodajemy drugą część mąki i znów miksujemy, dodajemy ostatnią część mąki i ponownie uruchamiamy mikser.
- Ciasto wkładamy do tortownicy lub innej odpowiednio dużej formy, układamy na nim truskawki i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy przez około 45 minut do suchego patyczka.
- Ciasto powinno być rumiane. Wyjmujemy je z piekarnika i posypujemy cukrem pudrem.
Sernik na zimno z truskawkami
To typowo letni deser. Świetny na każdą okazję, bardzo prosty w przygotowaniu i bez pieczenia. Idealny dla łasuchów którzy nie wyobrażają sobie uruchomienia piekarnika w letni skwar, a nie lubią sklepowych ciast. Sernik z truskawkami i rabarbarem (opcjonalnie) lub innymi owocami pięknie prezentuje się na talerzu i zawsze wychodzi. Do przygotowania potrzebujemy:
Składniki na warstwę serową
- 700 g sera z wiaderka
- 1 galaretka cytrynowa
- 1 łyżka żelatyny w proszku
- pół szklanki gorącego mleka
- szklanka wrzątku
Pozostałe składniki
- 100 g dowolnych biszkoptów
- 1 galaretka truskawkowa
- 400 ml wrzątku
- 2 łyżki mleka lub słodkiej śmietanki
- 500 g truskawek
- kilka miętowych listków
- Galaretki według przepisu na opakowaniu należy przygotować wcześniej. Muszą przestygnąć. Galaretka truskawkowa potrzebuje nawet lekko stężeć przed wylaniem.
- Formę wykładamy papierem do pieczenia. Nie należy jej niczym smarować. Wykładamy dno biszkoptami, najlepiej długimi w kształcie języczków lub okrągłymi.
- Przygotowujemy masę serową. Połowę truskawek myjemy, osuszamy i odszypułkowujemy. Odstawiamy na bok.
- Śmietanę ubijamy na sztywno i wstawiamy do lodówki.
- Żelatynę przekładamy do garnka, dodajemy 5 łyżek zimnej wody i mieszamy. Pozostawiamy do napęcznienia na 5-10 minut.
- Do miski przekładamy twaróg. Doprawiamy go cukrem pudrem, cukrem waniliowym i sokiem z cytryny. Całość miksujemy na wysokich obrotach.
- Napęczniałą żelatynę podgrzewamy, mieszając do całkowitego rozpuszczenia. Uwaga! Żelatyny nie doprowadza się do wrzenia, bo traci swoje właściwości.
- Garnek z żelatyną ściągamy z pieca i mieszając energicznie trzepaczką, dodajemy najpierw 3 łyżki masy serowej, a potem resztę masy. Delikatnie dodajemy ubitą śmietanę.
- Część masy wykładamy na biszkopty, przykrywając je. Na masie układamy połówki truskawek i zalewamy resztą.
- Sernik wkładamy do lodówki na ok. 1 godzinę, aby masa stężała.
- Truskawki przeznaczone do dekoracji kroimy i układamy na stężałej masie serowej. Zalewamy lekko tężejącą galaretką. Ciasto wstawiamy do lodówki najlepiej na kilka godzin lub noc, aby stężało.
Koktajl truskawkowy
Orzeźwiający i nieziemsko apetyczny koktajl z truskawek to letni przysmak. Z powodzeniem może zastąpić deser lub kolację. Do jego przygotowania potrzebne są:
- truskawki
- dwa banany
- jogurt naturalny
- mleko (odzwierzęce lub roślinne)
- Truskawki należy umyć i oderwać szypułki, włożyć do pojemnika blendera.
- Dodajemy pozbawionego skórki i pokrojonego banana, jogurt i mleko. Miksujemy. Można dodać odrobinę słodzika.
- Opcjonalnie shake można podać gałką lodów śmietankowych włożoną do każdej szklanki lub przez chwilę zmiksowaną.
Ciasto drożdżowe z truskawkami
Idealne ciasto z truskawkami jest miękkie i puszyste, odpowiednio słodkie z lekko kwaskową nutą. Jest świetne na relaksujące popołudnie po pracy lub na spotkanie z rodziną przy kawie. Właściwie przygotowane nie zaszkodzi cukrzykom i mogą je zjeść nawet osoby dbające o linię. Jest zdecydowanie łatwiejsze do wykonania niż biszkopt. Potrzebujemy:
- 40 g drożdży świeżych,
- 100 g masła,
- 3 żółtka,
- 1/2 szklanki ksylitolu,
- 450 g mąki pszennej,
- 3/4 szklanki mleka,
- szczypta soli,
- 300 g truskawek,
- ekstrakt z wanilii
- Pracę rozpoczynamy do zrobienia zaczynu z drożdży, który trzeba odstawić do urośnięcia na 15 minut.
- Mleko wlewamy do małego garnka, dodajemy masło i słodzik, gotujemy na małym ogniu, aż się rozpuszczą. Odstawiamy do przestudzenia.
- Do miski przesiewamy mąkę z solą, po czym dodajemy mleko z masłem i ksylitolem, ekstrakt waniliowy, zaczyn i trzy żółtka.
- Całość dokładnie mieszamy, lekko zagniatamy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na godzinę w ciepłe miejsce.
- W międzyczasie truskawki kroimy w ćwiartki.
- Gotowe, wyrośnięte ciasto przekładamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Układamy owoce na cieście, lekko je dociskając.
- Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza przez ok. 50 minut (do suchego patyczka). Po upieczeniu i ostygnięciu można całość posypać cukrem.
Mus truskawkowy
Sezon nie należy do długich, a potraw z truskawkami jest tak wiele, że w zasadzie każdego dnia można coś z nich zrobić. Bardzo prosty do wykonania jest mus, który nadaje się do deserów, placków, ciast lub na podwieczorek dla dzieci. Można go też zamrozić i wykorzystać w sezonie jesienno-zimowym, kiedy nie mamy dostępu do świeżych truskawek, a chcemy zrobić jakieś ciasto. Jego zaletą to, że do jego wykonania potrzebne są jedynie dwa składniki: truskawki i cukier trzcinowy.
- Truskawki myjemy i obrywamy szypułki.
- Wkładamy owoce do blendera i zasypujemy cukrem.
- Miksujemy 1,5 minuty.
- Owoce nie powinny pływać.
Ciasto ucierane z truskawkami
To smak lata, który pamiętamy z dzieciństwa. Pięknie pachnie i nie zastąpią go żadne sklepowe wypieki. Jego proste składniki to:
- 1 kostka masła
- 5 jajek
- 4 szklanki mąki
- 2 szklanki ksylitolu
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/2 szklanki śmietany słodkiej 18%
- ok. 800 g truskawek
- cukier puder do posypania
- Owoce myjemy, usuwamy szypułki i osuszamy.
- Masło topimy i studzimy.
- Jajka ucieramy z cukrem na puszystą masę, po czym dodajemy mąkę z proszkiem do pieczenia, dalej miksując.
- Kolejnym dodawanym składnikiem jest wystudzone masło oraz śmietana. Wszystko miksujemy do powstania jednolitej masy. Ciasto jest dosyć gęste, dzięki czemu owoce nie opadają.
- Piekarnik nagrzewamy do temp. 180 stopni. Blaszkę smarujemy masłem i wysypujemy bułką tartą. Wlewamy ciasto.
- Na górze układamy jedna obok drugiej truskawki. Wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy około 60 minut (do suchego patyczka). Wyjmujemy, studzimy.
Sorbet truskawkowy
W upalne dni potrzebujemy deserów, które dadzą nam odrobinę ochłodzenia i orzeźwienia, a jednocześnie są zdrowe i zaspokajają zapotrzebowanie organizmu na witaminy i minerały. Sorbet to lekkie lody bez mleka. Przygotowujemy go z trzech składników:
- 100 g ksylitolu
- 1 kg truskawek bez szypułek
- 1 łyżka soku z cytryny
- Truskawki myjemy i pozbawiamy szypułek.
- Wszystkie owoce wraz z cukrem i sokiem z połowy cytryny blendujemy na gładką masę.
- Przelewamy do pojemnika i wstawiamy do zamrażarki na kilka godzin.
- Po upływie kilku godzin ponownie miksujemy sorbet i znów stawiamy do zamrażarki.
- Smak sorbetu wzbogacają: miętowe listki, bazylia, miód. Gotowy sorbet można polać sosem czekoladowy lub podać ze świeżymi owocami. Serwuje się go w szklanych pucharkach.
Deser z truskawkami
To najpyszniejsze letnie słodkości. Lody, sorbety, tiramisu, przekładańce – jest w czym wybierać. Przekładaniec z truskawkami i czekoladą dodaje energii na całe popołudnie. Do jego wykonania potrzebujemy następujących skarbów lata:
- 700 g truskawek
- tabliczka gorzkiej lub mlecznej czekolady
- szklanka kremówki
- 250 g mascarpone
- 3-4 łyżki cukru pudru
- garść orzechów
- Truskawki myjemy, usuwamy szypułki. Miksujemy z łyżeczką cukru.
- Czekoladę ścieramy na tarce.
- Kremówkę mieszamy z mascarpone. Ubijamy. Pod koniec ubijania dodajemy resztę cukru.
- Masę układamy warstwo w słoikach, każdą warstwę posypując startą czekoladą. Wierzch posypujemy czekoladą i posiekanymi drobno orzechami. Deser wygląda fantastycznie i bardzo apetycznie.
Truskawki w czekoladzie
Czy może być lepsze połączenie niż truskawki i czekolada? Idealne dla dzieci, jak i na romantyczną randkę. Truskawki w czekoladzie są przez wiele osób uważane za afrodyzjak.
- Bierzemy owoce i ciemną czekoladę.
- Truskaweczki myjemy, osuszamy, ale nie usuwamy szypułek.
- Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej.
- Trzymając za szypułkę, każdą truskawkę maczamy w czekoladzie.
- Odkładamy do zastygnięcia na wyłożoną aluminiową folię lub deskę. Można je przygotować także z białą czekoladą.
Muffinki z truskawkami
To proste i szybkie w przygotowaniu babeczki, które znalazły grono wiernych wielbicieli na całym świecie. Najlepiej przygotować je w papierowych papilotkach. Dzięki nim można je łatwo wyjąć z formy. Papilotki chronią babeczki przed wysychaniem. Do ich upieczenia potrzebujemy:
- 200 g truskawek
- 250 g mąki pszennej
- łyżeczka sody i proszku do pieczenia
- 110 g ksylitolu
- 2 jajka
- 100 ml oleju
- 250 g jogurtu naturalnego
- aromat waniliowy
Dodatkowo:
- cukier puder do oprószenia
- 30 g płatków migdałów
- Formę do muffinek wykładamy papilotkami.
- Truskawki myjemy, osuszamy i usuwamy zielone listki. Kroimy, jak lubimy.
- W mniejszym naczyniu mieszamy ze sobą suche składniki, mąkę pszenną, sodę i proszek do pieczenia, słodzik.
- Do większej miski wbijamy jajka, dodajemy olej, jogurt i aromat waniliowy.
- Suche składniki łączymy z mokrymi i miksujemy krótko na jednolite ciasto.
- Rozkładamy ciasto równomiernie w papilotkach i wkładamy kawałki owoców do każdej porcji.
- Możemy posypać babeczki płatkami migdałów.
- Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy około 20-25 minut do suchego patyczka. Po upieczeniu wyjmujemy z piekarnika i odstawiamy do wystudzenia.
Lody truskawkowe
Sezon w pełni, upał doskwiera, więc to idealna pora na domowe lody truskawkowe. Pozwalają one cieszyć się smakami lata w wyjątkowo przyjemny sposób. Idealne truskawki do lodów to owoce dorodne i dojrzałe. Poza sezonem można używać mrożonych. Potrzebujemy zaledwie kilku składników:
- 500 g truskawek
- 30 g erytrolu
- 200 ml śmietanki 36%
- możemy dodać elementy smakowe w postaci płatków czekolady, wiórków kokosowych lub listków mięty
- Truskawki myjemy, osuszamy i zdejmujemy szypułki.
- Blendujemy owoce ze śmietaną i dowolnym słodzikiem.
- Przekładamy do mniejszych naczyń i mrozimy.
Ciasto z mrożonymi truskawkami
Poza sezonem alternatywą dla łasuchów są truskawki mrożone, które można wykorzystać do upieczenia ciasta. W upalne dni dobrze jest jeść owoce. Najlepiej sprawdzają się przepisy na szybkie ciasta. Do ciasta z mrożonymi truskawkami musimy przygotować następujące składniki:
ciasto:
- mąka pszenna 3 szklanki,
- ksylitol 1 szklanka,
- proszek do pieczenia 2 łyżeczki,
- jajka 5 szt,
- olej 3/4 szklanki,
- olejek waniliowy 1 łyżeczka,
- starta skórka z pomarańczy 1 łyżeczka,
kruszonka:
- mąka pszenna 1 szklanka,
- margaryna 0,5 kostki,
- cukier puder 0,5 szklanki,
dodatkowo:
- truskawki mrożone 600 g,
- bułka tarta,
- cukier puder,
- Przygotowania rozpoczynamy od ucierania jajek z cukrem. Następnie stopniowo dodajemy olej i olejek waniliowy.
- W oddzielnej misce łączymy przesianą mąkę pszenną, proszek do pieczenia oraz startą skórkę z pomarańczy.
- Suche składniki dodajemy do masy jajecznej i delikatnie mieszamy.
- Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia. Ciasto wylewamy na blaszkę, posypujemy bułką tartą i układamy na cieście pyszne czerwoniutkie owoce.
- Składniki kruszonki łączymy, posypujemy nią wierzch ciasta.
- Piekarnik rozgrzewamy do w 180 st. C i pieczemy przez godzinę, do suchego patyczka. Upieczone i ostygnięte można posypać cukrem pudrem.
Brownie z truskawkami
Ciasto czekoladowe z truskawkami to esencja letniego smaku. To uniwersalny, wyborny deser, który można podać na urodziny, jak i do kawy w ogrodzie. Przygotowuje się go w 15 minut (bez czasu pieczenia) z następujących składników:
- 25 dag truskawek
- 25 dag ksylitolu
- 20 dag masła
- 20 dag gorzkiej czekolady
- 1/2 szklanki mąki pszennej
- 3 jajka
- 2 łyżki cukru z prawdziwą wanilią
- do podania świeże truskawki, listki mięty i starta biała czekolada
- Truskawki należy umyć, osuszyć i obrać z szypułek.
- Gorzką czekoladę trzeba połamać na mniejsze kawałki, a masło roztopić w rondelku.
- Do topiącego się masła dodajemy czekoladę – dwa składniki powinny się razem stopić i połączyć. Należy je cały czas mieszać. Kiedy jest gotowe, rondelek zdejmujemy z ognia i studzimy.
- Jajka wbijamy do miski i miksujemy ze słodzikiem na puchatą masę.
- Dodajemy roztopioną czekoladę, cukier i wanilię. Miksujemy, aż składniki się połączą.
- Przelewamy do formy, układamy na wierzchu truskawki i pieczemy 35 minut w temperaturze do 160 stopni do suchego patyczka.
Nalewka z truskawek
Nalewka z truskawek ma dobroczynny wpływ na układ trawienny, system krążenia i pomaga w chorobach reumatycznych. Ma też wyjątkowy smak i piękny czerwony kolor. Jest doskonałym dopełnieniem jesiennych i zimowych leniwych wieczorów z książką czy przyjaciółmi. Nalewka z truskawek pięknie wygląda w kryształowym, wysokim kieliszku. Powinna być przygotowana ze świeżych owoców i tylko najlepszej jakości. Do jej wykonania potrzebujemy:
- 2 kg truskawek,
- 2 litry spirytusu,
- 0,5 kg cukru,
- 4 łyżki miodu
- Truskawki wsypujemy do słoja i zasypujemy cukrem. Odstawiamy na dwa dni.
- Następnie zalewamy owoce spirytusem i miodem.
- Po trzech tygodniach zlewamy owoce przez gęste sito. Pozostaje tylko nalewka, którą rozlewamy do butelek.
- Można też dodać sok z cytryny lub limonki.
- Nalewkę przechowujemy przez 2-3 miesiące w chłodnym, ciemnym pomieszczeniu.
Truskawki to prawdziwe bogactwo smaku i skarbnica witamin. Ich sezon trwa krótko. Poza sezonem możemy kupić owoce wyhodowane w innych krajach lub truskawki mrożone. To znakomite owoce do wielu różnych dań. Dzieci i dorośli kochają je za słodycz, piękny kolor i zapach lata. Poznaj swój ulubiony przepis na truskawki i ciesz się nimi do woli!