Naturalny ekstrakt waniliowy – niezbędny w słodkiej kuchni!
Ekstrakt waniliowy to jeden z najsmaczniejszych, a zarazem najdroższych dodatków do słodkich wypieków. Już w starożytności uchodził za afrodyzjak, a z uwagi na bogaty skład i niebywały aromat znajduje też zastosowanie w kosmetyce i aromaterapii. Do czego służy ekstrakt waniliowy i co warto o nim wiedzieć?
Naturalny ekstrakt waniliowy
Ekstrakt waniliowy to popularny dodatek używany w kuchni, a zwłaszcza w cukiernictwie. Ze względu na trudną dostępność tego egzotycznego towaru na rynku, przyprawa osiąga dość wysokie ceny. Produkt jest jedyny w swojej kategorii – jest w pełni naturalny, bezpieczny dla zdrowia, a przy tym niebywale wydajny.
Stanowi on połączenie wanilii i alkoholu. W składzie ekstraktu z laski wanilii nie znajdziemy więc żadnych konserwantów, barwników czy szkodliwych sztucznych dodatków. To cenna informacja dla wszystkich ceniących dobrej Esencja ta doskonale wzbogaca smak deserów i nadaje im wyraźnej nuty.
Testowa strefa produktowa
Jak powstaje ta przyprawa?
Czysty ekstrakt powstaje z dojrzałych strąków rośliny (w momencie zbioru mają ok. 3-4 miesiące). Laski wanilii w tym wieku wyróżniają się zwiększonym poziomem waniliny, która odpowiada za intensywny smak i aromat.
Najpierw zostają one utwardzone, po czym strąki wrzuca się do wody z alkoholem etylowym. Jego zadaniem jest wyciągnięcie waniliny i pozostałych związków, które przenikają do płynu. Jest to dosyć czasochłonna procedura. Po zakończeniu ekstrakcji, strąki poddawane są odfiltrowaniu, natomiast ekstrakt jest już gotowy do sprzedaży.
Normy dla czystego ekstraktu waniliowego zależą od danego państwa. W Stanach Zjednoczonych Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) stwierdza, iż produkt końcowy musi zawierać minimum 35% alkoholu oraz 380 g ziaren wanilii na 3,8 l. Produkt ten może mieć w sobie małe ilości substancji słodzących. Mowa tu o syropie kukurydzianym czy dekstrozie.
Naturalna wanilia bourbon z Madagaskaru
Na całym świecie najpopularniejsza jest wanilia bourbon z Madagaskaru. Cechuje się ona najatrakcyjniejszym aromatem i najwyższą jakością. To zdecydowanie najczęściej kupowana odmiana, niestety również i najdroższa.
Ekstrakt waniliowy – wartość odżywcza
100 g tego produktu dostarcza organizmowi 288 kcal. W ekstrakcie znajdziemy takie składniki odżywcze jak:
- białka (0,06 g),
- węglowodany (12,65 g),
- cukry (12,65 g),
- tłuszcze (0,06 g).
Ponadto znajdują się w nim też cenne dla ludzkiego zdrowia witaminy i minerały:
- witamina B1 (0,01 mg),
- witamina B2 (0,10 mg),
- witamina B3 (0,43 mg),
- witamina B5 (0,04 mg),
- witamina B6 (0,03 mg).
- wapń (11,00 mg),
- żelazo (0,12 mg),
- magnez (12,00 mg),
- fosfor (6,00 mg),
- potas (148 mg),
- sód (9,00 mg),
- cynk (0,11 mg),
- miedź (0,07 mg),
- mangan (0,23 mg).
Właściwości produktu
Wanilia jest bogata w naturalne olejki eteryczne, które sprawiają, że znajduje ona zastosowanie także jako środek prozdrowotny czy profilaktyczny. Do czego nadaje się ekstrakt? To przede wszystkim najlepszy dodatek do wypieków, potraw i napojów, ale również olejek do masażu czy aromaterapii.
Jeśli chodzi o właściwości zdrowotne wanilii, to działa ona:
- kojąco na ludzki organizm – pomaga w zasypianiu i uspokaja,
- rozkurczając mięśniówkę gładką, na przykład przewodu pokarmowego,
- regulując wydzielanie enzymów trawiennych,
- łagodząc bóle w przypadku schorzeń zwyrodnieniowych i reumatoidalnych,
- pobudzając – wspiera osoby wyczerpane, zmęczone czy apatyczne,
- wpływając na mięsień sercowy – reguluje tętno.
Ekstrakt waniliowy – do czego używać?
Do czego właściwie można używać ekstraktu waniliowego? Znajduje on wszechstronne zastosowanie w kuchni. Jest wyśmienitym dodatkiem do różnego rodzaju wypieków, takich jak ciasta, babeczki, ciasteczka, ale również innych deserów czy dżemów.
Aby przysmaki nabrały wyjątkowego aromatu, wystarczy dodać do nich już 1 łyżeczkę ekstraktu na litr wyrobu. Przyprawę tę warto też dodać do gorącej czekolady, kawy czy herbaty. Produkt wzbogaca także smak innych potraw, takich jak sałatki, sosy czy dania mięsne. Dobrze komponuje się dodany do mleka czy potraw, których podstawą jest ryż.
Samodzielne przygotowanie – opis krok po kroku
Ekstrakt waniliowy można zakupić w sklepie stacjonarnym lub zamówić online z dostawą do domu. Możesz również wykonać go samodzielnie. Sprawdź przepis na pyszny, domowy ekstrakt waniliowy!
Potrzebne składniki:
- 3-6 lasek wanilii,
- 240 ml wódki.
Sposób przygotowania:
1. Najpierw kroimy każdą laskę wanilii wzdłuż, na pół.
2. Następnie strąki wkładamy do słoika lub butelki i zalewamy wódką. Co ważne, pojemnik musi mieć hermetyczną pokrywkę.
3. Zamykamy pojemnik i odkładamy w ciemne i chłodne miejsce. Najlepiej postawić go w spiżarni i przechowywać przez minimum 6-12 miesięcy.
4. Po tym czasie ekstrakt jest już gotowy i możemy usunąć z niego ziarenka wanilii.
Co ważne, im więcej ich użyjemy, tym smak będzie bardziej wyrazisty.
Ekstrakt z wanilii a aromat wanilinowy
Aromat wanilinowy nie zawiera wanilii, a wanilinę. Czym ona jest? To organiczny związek chemiczny, odpowiadający za specyficzny smak oraz zapach wanilii. Wanilina wchodzi w skład rośliny, ale stanowi zaledwie 1,2 proc. jej składu.
Często uzyskuje się ją w sposób syntetyczny, a więc z ligniny, eugenolu czy kwasów lignosulfonowych. Sztuczna wanilina może okazać się szkodliwa dla zdrowia, gdyż wykazano, że przyczynia się do podrażnień skóry. Cechuje ją niska cena i większa dostępność.
Czym zastąpić ekstrakt waniliowy?
Ekstrakt waniliowy można zastąpić esencją waniliową. Nie wpłynie to znacząco na strukturę dania, aczkolwiek zauważymy znaczne różnice w smaku potrawy. Warto pamiętać, że oprócz samej waniliny w ziarnach wanilii jest nawet 250 różnych związków. To właśnie od nich zależy smak i aromat ziarenek.
Jak możemy więc przypuszczać, ekstrakt waniliowy ma o wiele głębszy i bardziej wyrazisty smak. Jeśli więc możemy, lepiej wybierajmy ekstrakt z wanilii bio, zwłaszcza jeśli chcemy uzyskać mocny aromat przygotowanego jedzenia. Nasza ocena efektu na pewno będzie pozytywna.
Różnicę pomiędzy tymi dwoma produktami widać zwłaszcza w niegotowanych potrawach czy też gotowanych, ale na małym ogniu. Czysty ekstrakt waniliowy jest więc polecany zwłaszcza do wszelkiego typu deserów, czyli ciast, kremów, budyni, polew itp.
Jeśli jednak to nie smak waniliowy powinien przeważać w naszej potrawie, ale np. czekolada, wówczas nie zaobserwujemy ogromnej różnicy przy wykorzystaniu esencji waniliowej. Co ważne, smak ekstraktu jest nawet 2 razy silniejszy, aniżeli esencji. Z tego względu, jeśli jest ona używana jako alternatywa dla ekstraktu, to trzeba jej dodać właśnie dwa razy więcej.