Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Jak gotować brązowy ryż? Sypki i pełen wartości odżywczych!

2022-09-16
kategoriaPrzepisy
Jak gotować brązowy ryż? Sypki i pełen wartości odżywczych!

Ryż brązowy to produkt spożywczy obecny w diecie osób troszczących się o swoje zdrowie i samopoczucie. To pełnoziarnista odmiana ryżu, której ziarna obfitują w cenne dla organizmu witaminy, minerały oraz związki chemiczne. To produkt o szerokim zastosowaniu kuchennym, a odpowiednio przygotowany może być serwowany na słodko oraz słono. Co warto wiedzieć o tej odmianie ryżu? Jak powinno wyglądać gotowanie ryżu brązowego?

Co warto wiedzieć o brązowym ryżu?

Ryż jest produktem spożywczym, który używany i znany jest w każdym zakątku ziemi. Szczególnie doceniany jest przez osoby praktykujące zdrowy styl życia, a także wszystkich, którzy ze względów medycznych powinni wykorzystywać w swojej diecie składniki o niskim indeksie glikemicznym. To artykuł pochodzący z Azji, niemniej jednak z powodzeniem jest uprawiany na terenach Brazylii, Chin oraz Indii. Obecnie ryż, niezależnie od odmiany, jest serwowany w każdym domu w ulubionej formie, zarówno wytrawnej, jak i deserowej.

Szczególną odmianą produktu jest ryż brązowy. To ziarno pochodzące z tej samej rośliny, co popularny ryż biały, jednak jest znacznie mniej oczyszczony. Ziarna brązowej odmiany poddawane są usuwaniu niejadalnej plewy, a obecne na nim otręby, zarodek oraz łuska pozostają w swojej fizjologicznej formie. Dzięki tej niewielkiej obróbce ryż jest znacznie bardziej wartościowy i odżywczy dla organizmu człowieka. Ponadto wyróżnia go wyjątkowy, orzechowy smak oraz nieco ciekawsza forma – twarda oraz sypka po ugotowaniu.

Na banerze prezentuje się kilka rodzajów brązowego ryżu różnych producentów.

Wartości odżywcze brązowego ryżu – najważniejsze informacje!

Ryż brązowy jest produktem spożywczym, który jest znacznie bardziej odżywczą odmianą popularnego, białego gatunku ziaren rośliny. W jego wnętrzu znajdują się cenne dla zdrowia witaminy i minerały, które włączone do codziennej diety wspierają kondycję zdrowotną organizmu. Ponadto ugotowany brązowy ryż wyróżnia się znacznie niższym indeksem glikemicznym, który oscyluje w granicach 50, dlatego może być stosowany przez osoby stosujące dietę niskowęglowodanową. 

Poniższa tabelka prezentuje kalorie, a także wartości odżywcze, które podane są na 100 g ryżu brązowego po ugotowaniu.

Wartość odżywcza ryżu brązowego po ugotowaniu Ilość (podana w gramach)
Kalorie 112 Kcal
Węglowodany 75 g
Białko 8 g
Tłuszcze 2 g
Błonnik 1 g

Brązowy ryż ze względu na wysoką zawartość błonnika oraz niewielką ilość kalorii jest stosowany przez osoby walczące z nadwagą oraz otyłością. Jego dodatek w daniu obiadowym czy deserze sprawia, że posiłek staje się bardzo sycący, co znacznie opóźnia pojawianie się uczucia głodu czy chęci spożycia przekąski między posiłkami. Dodatkowo produkt powinien znaleźć się w diecie osób, które zmagają się z chorobami cywilizacyjnymi, jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa czy też cukrzyca. Dzięki swoim właściwościom prozdrowotnym spożywanie ryżu brązowego prowadzi do ustabilizowania poziomu cukru we krwi, a także usuwania złogów cholesterolu, które obecne są w żyłach i tętnicach. W ten sposób redukuje poziom złego cholesterolu.

Produkt nie zawiera glutenu. Jest za to źródłem żelaza, magnezu, fosforu, wapnia, selenu, tiaminy, niacyny, witaminy B6 i manganu.

Na stole stoją dwie miski z brązowym ryżem – w jednej ryż jest ugotowany na sypko, w drugiej jeszcze surowy.

Ryż brązowy – gotowanie na sypko

Jak ugotować ryż brązowy? To pytanie zdaje sobie niemal każda osoba, która chce włączyć ten cenny i wartościowy produkt spożywczy do swojej diety. Przygotowuje się go nieco inaczej niż biały ryż, niemniej jednak sposób ten nie jest czasochłonny, problematyczny czy niemożliwy do wykonania. 

Oto sposób na gotowanie ryżu brązowego w kilku krokach!

  1. Należy wsypać odpowiednią ilość ziaren ryżu do naczynia z zimna wodą.
  2. Ziarna powinny pozostawać pod wodą przez około 15 minut, a następnie należy je dodatkowo przepłukać pod bieżącą wodą po umieszczeniu w sitku.
  3. W garnku należy ugotować odpowiednią ilość wody i doprowadzić ją do wrzenia (1 szklanka ryżu na 2 szklanki wody).
  4. Przepłukane i namoczone zimną wodą ziarna ryżu należy ulokować w garnku i ustawić płomień na możliwie najmniejszy. Jak długo gotować brązowy ryż? Czas bez przykrycia nie powinien przekraczać 30 minut. Pamiętajmy, by wymieszać go od czasu do czasu, gdyż ryż wchłonie wodę i może się przypalić.

Po upływie tego czasu należy dokładnie przecedzić ziarna i pozostawić je na sitku przez około 10 minut pod przykryciem. Taki sposób przygotowania ziaren pozwala uzyskać ich najlepszą formę. Dzięki temu ryż wyróżnia się wyrazistym, orzechowy zapachem, a jego ziarna są miękkie, delikatne oraz sypkie i sprężyste. 

Warto sięgać po brązowy ryż na co dzień. Umieśćmy go w naszym jadłospisie nie tylko ze względu na walory smakowe, ale również z uwagi na bogactwo składników mineralnych i witamin. Produkt jest łatwo dostępny w większych marketach oraz sklepach ze zdrową żywnością.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

pixel