Ryż biały
( ilość produktów: 19 )Ekologiczny ryż biały z certyfikowanych upraw – zdrowy i smaczny. Zrób u nas bezpieczne zakupy online!
Ryż to doskonały produkt zbożowy, który dostarcza sporo energii oraz jest lekkostrawny. Stanowi podstawę kuchni Dalekiego Wschodu, rozgościł się także na dobre w Europie. Zdecydowanie najpopularniejszym gatunkiem jest ryż biały. Ponieważ charakteryzuje się delikatnym smakiem, sprawdza się zarówno w daniach na słono, jak i na słodko. W naszym sklepie kupisz biały ryż BIO, pochodzący z certyfikowanych upraw ekologicznych. To gwarancja wysokiej jakości – najlepszego smaku i bogactwa wartości odżywczych.
Ryż paraboliczny 1 kg - TOLA
Ryż paraboliczny 5 kg - TOLA
Ryż Arborio 500 g - TOLA
Ryż Arborio 2 kg - TOLA
Ryż Arborio 5 kg - TOLA
Ryż Arborio 10 kg - TOLA
Ryż paraboliczny 500 g - TOLA
Ryż paraboliczny 2 kg - TOLA
Ryż paraboliczny 10 kg - TOLA
Ryż Arborio 1 kg - TOLA
Ryż Arborio 25 kg - TOLA
Czy biały ryż jest zdrowy?
Ryż biały uzyskuje się w wyniku procesu "polerowania", podczas którego dochodzi do usunięcia łusek, otrąb i zarodków. Tak oczyszczone ziarno przybiera postać białych i błyszczących ziarenek. Po przetworzeniu wydłuża się okres możliwego przechowywania ryżu, gdyż pozbycie się części zewnętrznych ziarna utrudnia psucie się.
Niestety, jednocześnie oznacza to również usunięcie sporej części składników odżywczych, witamin i minerałów. W związku z tym nie jest on polecany osobom na diecie odchudzającej czy diabetykom.
Są jednak stany, kiedy duże oczyszczenie ziarna jest korzystne, ponieważ nie obciąża układu pokarmowego i łagodzi biegunkę.
Ryż biały ? wartość odżywcza
Biały ryż dostarcza przede wszystkim węglowodanów, stanowi zatem doskonałe źródło energii. Białe ziarenka zawierają ponadto białko oraz niewielkie ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Obecny jest w nich także błonnik pokarmowy ? z uwagi na duży stopień oczyszczenia ziarna, to zaledwie 0,8 g w 100 g produktu. Szklanka ugotowanego ryżu białego dostarcza ok. 144 kcal.
Wartość odżywcza ugotowanego ryżu białego (w 100 g) |
|
Energia |
120 kcal |
Białko |
2,4 g |
Tłuszcz |
0,2 g |
Węglowodany |
26,8 g |
Błonnik |
0,8 g |
Sól |
0,0 g |
Ryż biały ? indeks glikemiczny
Biały ryż ma wysoki indeks glikemiczny (70), wobec czego nie jest zalecany dla cukrzyków i osób z insulinoopornością. Jeśli zwracasz uwagę na gospodarkę węglowodanową, wybierz inny gatunek ryżu, który nie będzie podwyższał glikemii poposiłkowej.
W celu obniżenia indeksu glikemicznego ryżu białego dodaj porcję tłuszczu do gotowania i nie pozwól na rozgotowanie ziarenek. Skomponuj odpowiednio cały posiłek ? zapewnij dużą podaż błonnika pokarmowego oraz dodatkowe źródło białka.
Ryż biały czy brązowy?
Wiele osób dokonując codziennych wyborów żywieniowych, zastanawia się który gatunek ryżu będzie najlepszy. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od tego, według jakich kryteriów porównujesz produkty.
Ryż brązowy charakteryzuje się dużo wyższą zawartością błonnika pokarmowego oraz witamin i minerałów (obecnych w łupince). Oznacza to m.in., że:
- nie będzie podwyższał poziomu cukru we krwi,
- obniży stężenie cholesterolu,
- wpłynie na szybsze uczucie sytości,
- przyspieszy perystaltykę jelit.
Trzeba jednak pamiętać, że nie dla wszystkich będzie to korzystne. Zaletami białego ryżu jest jego lekkostrawność oraz działanie zapierające, dzięki czemu jest to doskonały produkt podczas biegunki oraz dla osób cierpiących na choroby układu pokarmowego. Co więcej, ryż biały gotuje się szybciej, ma najdelikatniejszy smak i jest odmianą najtańszą.