Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Czy kawa zbożowa pobudza? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

2022-02-19
Czy kawa zbożowa pobudza? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Zamienniki kawy zyskują coraz większą popularność. Czy kawa zbożowa pobudza? Czy zawiera kofeinę? Kto może po nią sięgać? Odpowiadamy!

Zbożówka jest produktem „na czasie”. Do niedawna traktowana była przede wszystkim jako tańszy odpowiednik zwykłej kawy, a dziś – wraca do łask. Sięgają  po nią obecnie nie tylko osoby, które powinny ograniczać picie naturalnego napoju. Nowe zamienniki czarnej filiżanki charakteryzują się ciekawymi smakami i aromatami, a – z powodu bogatego i zróżnicowanego składu – także właściwościami zdrowotnymi. 

Z czego robi się kawę zbożową?

Tradycyjna kawa zbożowa powstaje z żyta, jęczmienia, pszenicy i orkiszu, ewentualnie z dodatkiem cykorii czy buraków cukrowych. Wcześniej znaliśmy tylko inkę. W nowszych wariatach, dla poprawy jej walorów, producenci uzupełniają skład m.in. suszonymi figami, ciecierzycą, fasolą sojową czy migdałami. Na rynku dostępne są także kawy ziołowo-zbożowe, np. z wiesiołkiem lub mniszkiem

Stale zwiększa się również asortyment zbożówek smakowych i funkcjonalnych, czyli takich z dodatkiem magnezu, wapnia czy witamin. Można także kupić kawy bez glutenu. Ponadto pojawiły się zamienniki produkowane z topinamburu czy żołędzi. Takie napoje pijali nasi przodkowie. Zwolennikiem żołędziówki był sam Fryderyk Chopin.

Czy kawa zbożowa pobudza? 

Zbożowy napój ma nie tylko delikatny smak. Cechuje się brakiem działania energetyzującego. Dzięki temu jest odpowiedni dla osób w różnym wieku i z różnymi potrzebami żywieniowymi. Odpowiedzmy sobie na najpopularniejsze pytania dotyczące cech i właściwości zbożówki.

Czy kawa zbożowa ma kofeinę?

Zbożówka i inne substytuty kawy to napoje bezkofeinowe. Mogą je spożywać osoby, którym zaleca się unikanie tego składnika. Wskazaniem do ograniczenie spożycia kofeiny jest:

  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, 
  • choroba refluksowa, 
  • osteoporoza, 
  • choroba serca.

Powinny również uważać kobiety w ciąży i karmiące piersią. Kontrolę ilości tego składnika zaleca się także u dzieci i młodzieży. Duże spożycie kofeiny ma u nich wpływ na rozdrażnienie i zmiany nastroju. Ponadto może oddziaływać na gospodarkę wapniową organizmu oraz czas snu.  

Wypijanie zamienników kawy naturalnej nie wiąże się z niekorzystnymi efektami. Zwykła kawa, spożywana w nadmiarze (powyżej 500-600 mg dziennie), może prowadzić do zbytniego pobudzenia, bólów głowy, bezsenności, arytmii czy problemów żołądkowych. Warto pamiętać, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale także – w herbacie, kakao, czekoladzie oraz napojach gazowanych i energetycznych.

Czy kawa zbożowa podnosi ciśnienie?

Kawy bezkofeinowe nie podnoszą ciśnienia. Są więc dobrym wyborem dla nadciśnieniowców. Trzeba jednak wiedzieć, że osoby z nadciśnieniem mogą sobie pozwolić także na kawę naturalną. Dozwolone jest wypicie 2 filiżanek dziennie. Obecnie nie ma danych wskazujących na wyższe wartości ciśnienia u osób, które regularnie sięgają po małą czarną. Kawa naturalna nie jest również wymieniana wśród czynników ryzyka rozwoju nadciśnienia. 

Jeśli nie pobudza, to po co po nią sięgać? 

Zamienniki kawy naturalnej zawierają witaminy i związki mineralne. Zdrowotne walory zbożówki wiążą się również z obecnością polifenoli i kwasu fitynowego. Związki te wykazują właściwości antyoksydacyjne (przeciwutleniające). Oznacza to, że chronią nasz organizm przed działaniem wolnych rodników, które są odpowiedzialne za przedwczesne starzenie i wiele chorób przewlekłych (w tym za nowotwory). Dodatki w postaci aronii, lubczyku czy karczochów wpływają pozytywnie na działanie antyoksydacyjne zamienników małej czarnej. Dużą aktywnością przeciwutleniającą charakteryzują  się także substytuty kawy produkowane z żołędzi. 

Natomiast kawy zbożowe z dodatkiem cykorii zawierają inulinę, która ma działanie prebiotyczne.

Składniki pokarmowe zbożowego napoju

Ziarna zbóż są dobrym źródłem błonnika (włókna) pokarmowego, w którym dużą część stanowi tzw. frakcja rozpuszczalna. Włókno pokarmowe pełni w organizmie wiele istotnych ról, m.in. zapobiega zaparciom, usprawnia trawienie i wspomaga oczyszczanie. Obniża też stężenie cholesterolu, syci i wpływa korzystnie na odporność. Jego obecność w diecie sprzyja rozwoju pałeczek kwasu mlekowego i zachowaniu odpowiedniej proporcji pomiędzy korzystnymi bakteriami probiotycznymi a gnilnymi. Im więcej błonnika pokarmowego w jadłospisie, tym mniejsze ryzyko otyłości.

Przeczytaj także: Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa? Wpływ na zdrowie, kofeina, szkodliwość

 

Picie kawy zbożowej usprawni perystaltykę jelit i całą przemianę materii. Natomiast zawartość witamin z grupy b korzystnie wpłynie na pracę układu nerwowego.

Czy w związku z opisanymi wyżej cechami kawa zbożowa może pobudzać? Nie ma na to dowodów. Jest to natomiast wyśmienity napój do śniadania czy lunchu, który może urozmaicić nasz posiłek i dzięki dobremu składowi dodać energii na resztę dnia. 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

pixel