Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa? Wpływ na zdrowie, kofeina, szkodliwość

2022-03-27
Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa? Wpływ na zdrowie, kofeina, szkodliwość

Kawa instant to ulubiona mała czarna Polaków. Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa, czy może nam zaszkodzić? Jak powstaje? Rozwiewamy wątpliwości!

Rozpuszczalny napój powstaje po wysuszeniu zagęszczonego ekstraktu ziarna kawy. Ten rodzaj małej czarnej cieszy się w Polsce ogromnym powodzeniem. Zwolennicy cenią ją za szybkość i wygodę przyrządzania. Jednak mieszanka instant ma też przeciwników. Są wśród nich tacy, którzy twierdzą, że kawa rozpuszczalna jest szkodliwa, a nawet, że to trucizna. Kto ma rację?

Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa?

Kawa nazywana jest wschodzącą gwiazdą prewencji chorób. Uważa się, że umiarkowane picie małej czarnej może zmniejszać ryzyko zachorowania na schorzenia sercowo-naczyniowe, nowotwory złośliwe czy cukrzycę typu 2. Wiele z jej właściwości zdrowotnych wynika z zawartości przeciwutleniaczy (antyoksydantów). Chronią one organizm przed działaniem wolnych rodników, które są odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się i szereg chorób przewlekłych. Badania porównawcze wykazują, że kawa rozpuszczalna jest bardziej zasobna w dobroczynne przeciwutleniacze niż kawa palona.  

Odrębnym rodzajem kawy jest mieszanka liofilizowana, czyli poddana suszeniu poprzez zamrażanie. Liofilizacja pozwala zachować w granulkach wszystkie właściwości i aromaty świeżo zaparzonego naparu.

Kawa instant a kofeina

W rozpuszczalnej wersji obecna jest również kofeina. Jej działanie zależy od dawki. Umiarkowane spożywanie kofeiny (do 400 mg dziennie u zdrowej osoby dorosłej) wpływa pozytywnie na:

  • wydolność, 
  • koncentrację,
  • sprawność myślenia,
  • redukuje senność i zmęczenie. 

Jednak zbyt duża ilość tego związku w diecie może powodować problemy żołądkowe, nadpobudliwość, bezsenność, ból głowy czy arytmię. Kawa rozpuszczalna zawiera na ogół mniej kofeiny niż palona. Wiąże się to m.in. z faktem, że do jej produkcji wykorzystuje się ziarno niższej jakości. 

Filiżanka kawy rozpuszczalnej w ciąży

Mimo pewnych zalet kawa rozpuszczalna nie jest dobrym wyborem na czas ciąży. Dlaczego? Nadmiar kofeiny u przyszłej mamy może zwiększać ryzyko małej wagi noworodka, poronienia i przedwczesnego porodu. W związku z tym kobietom w tym stanie zaleca się zmniejszenie spożycia tego związku. Jednak część ekspertów uważa, że ograniczenie to za mało, bo w ciąży każda ilość kofeiny może być szkodliwa. W tym kontekście warto także pamiętać o innych mankamentach kawy, które opisujemy poniżej.

Kawa rozpuszczalna – szkodliwy wpływ na zdrowie

Słabe strony kawowego napoju instant? Jest źródłem akryloamidu. To związek uważany za prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi. Taką małą czarną zalicza się do produktów o najwyższej zawartości tego składnika. Ma go więcej niż naturalna kawa palona. 

W błyskawicznym napoju jest natomiast mniej – przypuszczalnie kancerogennego dla ludzi – furanu. Kawa rozpuszczalna prawie wcale nie zawiera też diterpenów (kafestolu i kafeolu), które mają niejednoznaczny wpływ na organizm. Pomagają bowiem w wydalaniu związków rakotwórczych i chronią centralny układ nerwowy przed działaniem wolnych rodników, ale również podwyższają stężenie cholesterolu. 

Czynniki zewnętrze – proces produkcji, skład, dodatki

Szukając odpowiedzi na pytanie, czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa, trzeba wziąć jeszcze pod uwagę dodatki. Warto pamiętać, że mleko, cukier czy śmietanka redukują właściwości prozdrowotne kawy i zwiększają jej kaloryczność. Wpływ na zdrowie zależy też – poza zawartością składników bioaktywnych – od stanu organizmu, sposobu odżywania, stylu życia i przemiany materii danego kawosza. Ma również związek ze sposobem parzenia napoju. 

Musimy również zwracać uwagę na jakość wybieranego napoju. Jak powstaje kawa? Najlepsza jest oczywiście ta z ekologicznych źródeł. Produkcja kawy rozpuszczalnej najwyższej jakości wymaga nowoczesnych narzędzi oraz spełniania rygorystycznych wymogów bio. Dzięki temu możemy cieszyć się aromatycznym napojem kawowym korzystnym dla zdrowia.

Warto oczywiście stawiać na różnorodność i wybierać czasem kawę parzoną czy tę mieloną ziarnistą, z ekspresu. W świecie kawy każdy znajdzie coś dla siebie.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

pixel