Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Co to jest kawa bio? Czy warto zastąpić zwyczajną kawę tą organiczną?

2021-08-22
Co to jest kawa bio? Czy warto zastąpić zwyczajną kawę tą organiczną?

Co to jest kawa organiczna i dlaczego warto się nią zainteresować? Na sklepowych pólkach coraz częściej zobaczyć można również opakowania z napisami „kawa bio organic” lub „kawa naturalna”. Sprawdzamy, czym różni się od zwykłej małej czarnej.

Kawa organiczna – co to znaczy? 

Coraz większa popularność i zapotrzebowanie na kawę organiczną sprawia, że pojawia się wiele pytań związanych z jej produkcją, właściwościami i smakiem, a przede wszystkim znaczeniem samej nazwy. W przypadku kawy termin „organiczna” oznacza produkt posiadający międzynarodowe certyfikaty jakości potwierdzające wysokie, ekologiczne standardy produkcji. Powstaje ona w wyjątkowy sposób i taki też jest jej smak!

Kawa organiczna a zwykła kawa 

Tym, co wyróżnia kawę organiczną od jej konwencjonalnej wersji, jest unikatowy proces ekologicznej produkcji. W kawie naturalnej opatrzonej stosownymi certyfikatami nie znajdziesz żadnych szkodliwych substancji chemicznych. Przy jej produkcji unika się bowiem używania pestycydów, które w dużych ilościach zarówno niekorzystnie wpływają na zdrowie, jak i pogarszają jej smak oraz aromat.   

Wielu producentów kawy ekologicznej posiada ponadto certyfikat gwarantujący realizowanie zasad „sprawiedliwego handlu” (fair trade). Oznacza to, że osoby pracujące przy powstawaniu produktu nie są narażone na łamanie praw pracowniczych i zaniżanie ich wynagrodzenia przez pośredników. 

Jak powstaje kawa naturalna?

Najważniejszą cechą kawy organicznej jest to, że jej powstawanie wolne jest od użycia syntetycznych nawozów i modyfikacji genetycznych (GMO). Według międzynarodowych standardów powinna ona w co najmniej 95 proc. składać się z substancji naturalnych. Uprawa kawowca na potrzeby takiej produkcji jest więc przeprowadzona metodami tradycyjnymi i przyjaznymi środowisku.  

Wśród głównych producentów znajdują się kraje Ameryki Południowej. Są to głównie:

  • Peru,
  • Honduras 
  • Meksyk 

To z tego kontynentu pochodzi aż ¾ globalnej produkcji. 

Kawa organiczna – właściwości 

Dzięki temu, że kawa organiczna produkowana jest w zgodzie z naturą i ekologicznymi wymogami, również jej właściwości smakowe, odżywcze i zdrowotne są na o wiele wyższym poziomie od zwykłej kawy. Zwraca uwagę jej pełniejszy smak i bogatszy aromat, które doceniają miłośnicy czarnego napoju na całym świecie. 

Kawa bio ma pozytywny wpływ na przemianę materii i na trawienie. Dzięki obecności przeciwutleniaczy wykazuje ona właściwości antyoksydacyjne w większym stopniu od kawy produkowanej przemysłowo. Do jej prozdrowotnych walorów należą także pozytywny wpływ na układ krwionośny, obecność witamin z grupy B oraz regulacja poziomu ważnych dla nastroju i dobrostanu psychicznego „hormonów szczęścia” – dopaminy i serotoniny. Dzięki temu napój jeszcze bardziej pobudzi Cię do działania i doda energii!

Przeczytaj także: 

Rodzaje kawy organicznej. W jakiej formie możesz ją kupić?

Podobnie jak zwykłą kawę, jej ekologiczny odpowiednik kupić możesz w różnych formach i rodzajach: ziarnistą i mieloną oraz tradycyjną i rozpuszczalną.  

Przeczytaj także: Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa? Wpływ na zdrowie, kofeina, szkodliwość

Kawa organiczna bio – ziarnista i mielona

Najczęściej spotykanym rodzajem kawy ziarnistej jest arabica, która ceniona jest ze względu na łagodny smak i intensywny aromat. Istnieją też tańsze mieszanki złożone z arabiki i robusty – drugiego najpopularniejszego gatunku kawy. 

Rozpuszczalna kawa organiczna

Również rozpuszczalna wersja bio odznacza się dużo wyższą jakością od zwykłej kawy rozpuszczalnej. Powstaje na skutek suszenia ziaren zimnym powietrzem (metoda gwałtownego schładzania), dzięki czemu zachowuje pełnię aromatu. Nie posiada ona również sztucznych polepszaczy i konserwantów, przez co jej smak jest o wiele pełniejszy i szlachetniejszy.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021

Polecane

pixel