Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Czarna sól kala namak - poznaj jej magiczne właściwości i zastosowanie!

2021-09-07
Czarna sól kala namak - poznaj jej magiczne właściwości i zastosowanie!

Czarna sól kala namak to niezwykle ciekawy rodzaj soli, o całkowicie odmiennych właściwościach w porównaniu z przyprawą, której na co dzień używasz w kuchni. 

Zaskakuje pod każdym względem - nie tylko kolorem, ale również smakiem i wieloma niespotykanymi u innych odmian tejże substancji cech. Poza nadawaniem smaku potrawom znajduje ona szerokie zastosowanie w wielu innych dziedzinach.

Czarna sól kala namak - właściwości

Ten rodzaj wydobywany jest przede wszystkim na terenach Pakistanu, Indii i Bangladeszu, dlatego też często występuje pod nazwą “sól indyjska”

Wysoką zawartość składników mineralnych substancja ta zawdzięcza procesowi, dzięki którym się ją pozyskuje. Mianowicie, przefiltrowaną wodę umieszcza się w specjalnych misach wytworzonych ze skały wulkanicznej, a następnie wystawia się ją na działanie promieni słonecznych do momentu, aż ciecz odparuje. Tym oto sposobem, sól miesza się z zawartymi w skale pierwiastkami chemicznymi, takimi jak żelazo czy chrom. Swoją barwę natomiast kala namak zawdzięcza obecności aktywnego węgla drzewnego.

Smak czarnej soli indyjskiej również jest oryginalny, przypomina bowiem jajko. Cecha ta zawdzięczana jest jej składowi - chlorkowi sodu połączonemu z siarczanem sodu, siarczkiem żelaza oraz siarkowodorem. Ponadto posiada wiele prozdrowotnych właściwości - m.in. detoksykuje, hamuje działanie wolnych rodników, a także działa przeciwbakteryjnie.

Zastosowanie soli indyjskiej

Czarną sól kala namak można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Jej walory smakowe szczególnie doceniają weganie, bowiem przyprawa o smaku jajka użyta jako przyprawa do tofu, w doskonały sposób imituje np. pastę jajeczną. Spożywanie tego rodzaju soli może pomóc w pozbyciu się problemów trawiennych, takich jak wzdęcia oraz zgaga, a także w walce z nadciśnieniem. Jest to lepsza alternatywa w porównaniu do konsumpcji soli białej, posiadającej o wiele mniej prozdrowotnych właściwości.

Świetnym rozwiązaniem jest także zastosowanie soli czarnej kala namak do kąpieli. Wykazuje ona pozytywne działanie na skórę i pomaga uporać się z niektórymi problemami dermatologicznymi, m.in. z brodawkami, pękającymi piętami czy grzybicą. Użyta w ten sposób oddziałuje również na mięśnie i stawy, dzięki czemu łagodzi ich bóle i stany zapalne. Ponadto doskonale sprawdza się w pielęgnacji włosów. Zapobiega łysieniu, rozdwajaniu się końcówek, a nawet przyśpiesza ich wzrost. 

Wpływ czarnej soli na organizm

Chociaż powszechnie wiadomo, że spożywanie soli w nadmiernej ilości nie wpływa korzystnie na organizm człowieka, to zamiana dotychczas używanej przyprawy na czarną sól kala namak może przynieść naprawdę wiele korzyści. Poza tym, iż pozwoli ona uzupełnić ewentualne niedobory niektórych minerałów, to będzie dodatkowo wpływać na układ trawienia. Wspomoże również detoksykację organizmu. Eliminacja wolnych rodników wpływa natomiast bezpośrednio na opóźnienie procesów starzenia się.

Sól kala namak - cena

Dzięki temu, iż ten rodzaj soli jest coraz częściej doceniany, a jego popularność ciągle rośnie, cena tej przyprawy o wspaniałych właściwościach ostatnimi czasy zaczęła spadać. Chociaż nadal jej wartość pieniężna jest o wiele wyższa w porównaniu z tradycyjną, stosunek jakości do tego aspektu jest nieporównywalny. W zamian za tak cudowne właściwości, jakie posiada sól indyjska, warto wydać na nią większą sumą, aby móc cieszyć się jej pozytywnym wpływem na zdrowie i odczuć go na własnej skórze - i to dosłownie!

Podsumowując, czarna sól kala namak to niezwykle ciekawy produkt. Zaskakujący jest zarówno jej smak, wygląd, jak i nietypowe dla innych rodzajów właściwości. To wszystko sprawa, że jest naprawdę warta przetestowania. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że po jej jednokrotnym użyciu nie zamienisz jej już więcej na białą.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021

Polecane

pixel