Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Właściwości soli himalajskiej — dlaczego warto mieć ją w domu?

2021-10-25
Właściwości soli himalajskiej — dlaczego warto mieć ją w domu?

Sól himalajska to produkt, który ze względu na swoje walory smakowe i właściwości odżywcze powinien znaleźć się w każdej kuchni. Jednak oprócz wykorzystania kulinarnego, może być ona używana również do kąpieli i… do ozdoby!

Czym jest sól himalajska?

Sól himalajska to rodzaj soli kamiennej, która pochodzi z kopalni Khewra, położonej u podnóża Himalajów w pakistańskim regionie Pendżab. Kopalnia ta uznawana jest za jedną z najstarszych i największych na świecie. Specjalność jest tam wydobywana już od starożytności – legenda głosi, że właściwości tamtejszej soli jako pierwsi odkryli żołnierze armii Aleksandra Wielkiego. Jest ona ręcznie ekstrahowana i minimalnie przetwarzana w celu uzyskania nierafinowanego produktu, który jest wolny od dodatkowych składników i uważany za znacznie bardziej naturalny niż sól kuchenna.

Różowa sól himalajska – właściwości i skład chemiczny

Podobnie jak ta kuchenna, różowa sól składa się głównie z chlorku sodu. Jednak naturalny proces zbioru sprawia, że posiada ona także wiele innych minerałów i pierwiastków, których nie ma w zwykłej soli. Tym samym je właściwości prozdrowotne są o wiele większe! Jakie zatem pierwiastki posiada?

Z czego składa się sól himalajska?

Pod względem składu różowa sól himalajska posiada więcej minerałów niż sól kuchenna. Oprócz wysokiej zwartości sodu zawiera pierwiastki takie jak potas, wapń i żelazo. To właśnie one są odpowiedzialne za jej charakterystyczny smak i kolor.

Na co pomaga?

Zawarty w niej sód pomaga między innymi:

  • zniwelować nieprzyjemne skurcze mięśni,
  • zapobiega odwodnieniu organizmu,
  • obniża ciśnienie krwi,
  • reguluje prace neuroprzekaźników w mózgu.

Badania wykazują także, że jej spożywanie zmniejsza ryzyko infekcji i pomaga niwelować szkodliwe bakterie. Sól himalajska wykorzystywana jest także do inhalacji i zabiegów sanatoryjnych. Uważa się, że ma ona korzystny wpływ na poprawę funkcjonowania układu oddechowego. Wykorzystywana jest również do leczenia stanów zapalnych skóry.

Szerokie zastosowanie

Produkt ma wiele zastosowań – od tradycyjnych związanych z gotowaniem, po zabiegi upiększające. Sól ta wykazuje bowiem liczne działania prozdrowotne, o których warto dowiedzieć się więcej.

Różowa sól w kuchni

Można kupić ją w postaci drobno, jak i grubo zmielonych kryształków i zastąpić sól kuchenną. Nadaje potrawom charakterystyczny słony posmak i świetnie nadaje się zarówno do sosów, jak i codziennych dań obiadowych. Niektórzy używają soli himalajskiej także jako dodatku do grillowanych i smażonych potraw. Ponadto zawiera ona nieco mniej chlorku sodu niż ta kuchenna, dlatego można używać jej w nieco większych ilościach.

Sól himalajska do kąpieli

Ze względu na swoje właściwości kosmetyczne jest używana także do kąpieli. Badania pokazują, że dodanie odrobiny soli do wody może poprawiać stan skóry i łagodzić ból mięśni. Sól himalajska wykorzystywana jest także do łagodzenia objawów i zapobiegania nawrotom egzemy.

Lampy z soli himalajskiej

Lampy solne składają się z dużych bloków soli z wewnętrznym źródłem światła. Wiele osób kupuje je ze względu na ich miły dla oka wygląd. Jednak badania pokazują, że oprócz walorów estetycznych poprawiają one jakość powietrza i oczyszczają je z zanieczyszczeń!

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

pixel