Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Chrom – właściwości, suplementacja i wpływ pierwiastka na odchudzanie

2022-05-16
Chrom – właściwości, suplementacja i wpływ pierwiastka na odchudzanie

Chrom należy do mikroelementów, czyli pierwiastków śladowych niezbędnych dla organizmu człowieka. Bierze udział w wielu procesach, a jednym z jego zadań jest utrzymywanie w równowadze poziomu cukru we krwi. Zmniejsza także podatność na infekcje i choroby. Dowiedz się więcej o jego działaniu, a także kiedy konieczna jest suplementacja chromem.

Właściwości chromu organicznego

Chrom jest pierwiastkiem, który w przyrodzie występuje w dwóch postaciach. Wpływ jednego z nich jest negatywny zarówno na środowisko, jak i organizm ludzki. Drugi zaś zupełnie przeciwnie – oddziałuje korzystnie na zdrowie człowieka.

Organiczny chrom trójwartościowy jest bezpieczną formą naturalnie występującą w pokarmach i roślinach, m.in. w: brokułach, kalafiorze, jagodach, owocach morza, wątrobie, jajach, produktach mlecznych i drożdżach piwnych.

Głównym składnikiem „dobrego" chromu są cząsteczki chromoduliny. Pomagają one przetwarzać tłuszcze, białka i węglowodany uzyskane z pożywienia. Żywność nie zawsze jest w stanie dostarczyć organizmowi wystarczającą ilość tego minerału, dlatego opracowano wiele suplementów diety na odchudzanie, które pomagają w sytuacjach niedoboru.

Wraz z wiekiem poziom chromu w ciele obniża się. Mikroelement ten bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych, a także jest w stanie utrzymać i zachować DNA oraz RNA, które są odpowiedzialne za geny i dziedziczność.

Co więcej, jeśli organizm zmaga się z niedoborem jodu i nie może go samodzielnie uzupełnić, chrom go zastępuje. Jest to bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy odpowiedzialnej za sprawny metabolizm.

Żywność zawierająca chrom

Prawidłowe odżywianie jest najważniejszym elementem prowadzenia zdrowego trybu życia. Przynosi korzyści nie tylko osobom, które chcą mieć piękne i zgrabne ciało, ale także dostarcza organizmowi niezbędnych witamin i minerałów.

Chrom na wielu poziomach przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania ustroju. Organizm pozyskuje go z pożywienia, a ten występuje w wielu naturalnych produktach spożywczych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zawartość chromu w poszczególnych artykułach zależy bezpośrednio od procesów rolniczych i produkcyjnych. Dlatego dość trudno określić konkretną ilość związku w danym produkcie.

Zapotrzebowanie na chrom

Zalecane dzienne spożycie chromu to 35 µg dla mężczyzn i 25 µg dla kobiet. W przypadku osób w wieku powyżej 50 lat ilość spożywanego chromu należy zmniejszyć o ok. 5 µg. Większość produktów zawierających ten pierwiastek ma stosunkowo niewielką jego ilość – od 1 do 2 µg. Pomimo tego, że zawartość chromu w żywności jest stosunkowo niewielka, jego niedobór u człowieka jest niezwykle rzadki.

Warto jednak wiedzieć, że istnieją czynniki, które utrudniają jego przyswajanie. Wymienić tu można przede wszystkim nadmierną aktywność fizyczną, przewlekły stres oraz depresję. Ponadto niektóre produkty spożywcze mogą uszkadzać chrom lub zmniejszać jego stężenie.

Naturalne źródła chromu w diecie

Aby wyeliminować prawdopodobieństwo niedostatku chromu, zaleca się spożywanie warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych. Najbogatszym źródłem są brokuły, które zawierają około 11 µg w połowie szklanki. Drugim produktem o wysokiej zawartości chromu są jabłka, zawierające aż 6 µg minerału w jednym owocu. Naukowcy odkryli, że zbilansowana dieta zawierająca wiele różnych produktów spożywczych może w pełni zaspokoić zapotrzebowanie organizmu ludzkiego na chrom.

Jaka jeszcze żywność zadba o jego prawidłowy poziom? Wymienić tu należy przede wszystkim:

  • ryby (makrela, sardela, karp, łosoś garbaty, pstrąg, flądra, gromadnik, sum, dorsz i sum),
  • podroby (wątroba, nerki, serce),
  • mięso (wieprzowina, kurczak, wołowina),
  • orzechy i suszone owoce,
  • produkty mleczne,
  • jaja kurze,
  • herbata,
  • kakao.

 Kolorowy, różnorodny stół z wieloma posiłkami, w których zawarty jest chrom.

Jak zadbać o prawidłowy poziom chromu w organizmie?

Podczas obróbki termicznej i rafinacji żywności ilość chromu w niej zawarta ulega zmniejszeniu. Staraj się stopniowo odstawiać przetworzoną żywność i smażone potrawy. Wybieraj produkty sezonowe z upraw ekologicznych, gotuj na parze, grilluj lub piecz w piekarniku z jak najmniejszą ilością tłuszczu. Zadbaj o różnorodność spożywanych produktów.

Chrom – właściwości zdrowotne

Uważa się, że chrom pomaga aktywować enzym trypsynę, który rozkłada peptydy i białka na aminokwasy. Zwiększa również aktywność enzymów, które usprawniają metabolizm glukozy, a ta jest niezbędna dla organizmu ludzkiego, ponieważ stanowi naszą energię.

Chrom przyczynia się także do utrzymania prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Po posiłku stężenie cukru gwałtownie wzrasta. Trzustka reaguje natychmiast i uwalnia insulinę, która odpowiada za transport glukozy do komórek, gdzie jest ona przekształcana w energię. W ten sposób poziom cukru we krwi zaczyna spadać. Codzienne dostarczanie chromu może pomóc chorym na cukrzycę w utrzymaniu prawidłowej glikemii poposiłkowej oraz poprawić reakcję organizmu na insulinę.

Chrom odpowiada również za metabolizm lipidów, a jedną z jego głównych funkcji jest utrzymanie odpowiedniego poziomu cholesterolu. Co więcej, pierwiastek ten pomaga w produkcji hormonów, które wzmacniają tkankę kostną i chrzęstną. Jest on zatem często wykorzystywany w leczeniu osteoporozy. Kolejną cechą chromu jest jego zdolność do regulowania ciśnienia w oku. Specjaliści często przepisują chrom jako środek leczniczy osobom cierpiącym na choroby takie jak zaćma, plamka żółta i jaskra.

Chrom a odchudzanie

Wiele osób marzy o tym, by mieć piękne i zgrabne ciało. W rezultacie pilnują swojej masy ciała i chodzą na siłownię. Jest wiele sposobów stosowanych w celu zrzucenia kilku kilogramów. Niektórzy wyczerpują swój organizm, stosując restrykcyjne diety i nadmierne ćwiczenia. Inni kontrolują ochotę na słodycze i niezdrową, kaloryczną żywność. Niestety często zdarza się, że zaraz po zakończeniu diety wracają oni do starych przyzwyczajeń i znów przybierają na wadze.

Wraz z utrzymaniem dobrej kondycji ciała ważna jest zdrowa, zrównoważona dieta. Okazuje się, że niedobór składników odżywczych, witamin i minerałów skutkuje zwiększeniem ochoty na słodycze, śmieciowe jedzenie, osłabia kontrolę poziomu glukozy we krwi i powoduje szybkie zmęczenie.

Chrom może zwiększać wrażliwość organizmu na insulinę i poprawiać wchłanianie glukozy do komórek. Gdy organizm otrzymuje codziennie odpowiednią ilość pierwiastka, będzie odpowiednio wykorzystywał dostarczane mu węglowodany i tłuszcz i zamieniał je w energię.

Niedobór chromu powoduje odczuwanie ciągłego głodu, co może doprowadzić do nadwagi i gromadzenia się tłuszczu. Jeśli pojawiła się u Ciebie nieustanna ochota na słodycze, zastanów się, czy w Twojej diecie znajdują się produkty zawierające chrom. Opracuj plan żywieniowy, w którym uwzględnisz owoce morza, wieprzowinę, wołowinę, orzechy lub inną żywność bogatą w chrom. Jeśli nie jesteś w stanie przywrócić równowagi chromu w organizmie, skonsultuj się z lekarzem. Być może powinieneś zacząć przyjmować odpowiednie suplementy diety. Mogą one pomóc w uniknięciu niedoborów i kontrolowaniu głodu.

Suplementacja chromem

Chrom w postaci suplementów jest często przyjmowany przy uzupełnianiu niedoborów. Ma on pozytywny wpływ na cały organizm. Pomaga wzmocnić układ odpornościowy i normalizuje metabolizm. Podczas aktywnych ćwiczeń usprawnia spalanie kalorii i zmniejszają masę ciała.

Suplement diety zwykle przyjmuje się raz lub dwa razy dziennie.

Preparat będzie bardzo pomocny, jeśli chcesz pozbyć się zbędnych kilogramów. Najlepsze działanie uzyskasz, stosując go w połączeniu ze zdrową dietą i aktywnością fizyczną. Pomaga on również w budowaniu masy mięśniowej i zwiększaniu wytrzymałości. Przed zażyciem jakiegokolwiek leku należy wcześniej skonsultować się z lekarzem i wykonać niezbędne badania. Dzięki temu dowiesz się, jakich pierwiastków brakuje w Twoim organizmie.

Objawy niedoboru chromu

Niedobór chromu występuje częściej u osób z nadwagą, a także u chorych na cukrzycę, kobiet w ciąży i karmiących piersią. Organizm potrzebuje chromu do rozwoju płodu. Sportowcy często cierpią na niedobór chromu, ponieważ nadmierny wysiłek fizyczny zwiększa jego przetwarzanie w organizmie.

Braki pierwiastka mogą być również spowodowane urazami, nadmiernym spożyciem cukru, infekcjami jelitowymi, ciągłym stresem, operacjami i naturalnym procesem starzenia się.

Objawy niedoboru chromu mogą być podobne do tych występujących w przypadku niedoboru innych mikroelementów. Przede wszystkim pogarsza się stan skóry – traci ona swoją elastyczność, staje się luźna i odwodniona. Włosy zaczynają wypadać, są łamliwe i suche. Osoba z niedoborem szybko się męczy, cierpli na przewlekłe bóle głowy, bezsenność i niestabilny stan emocjonalny.

Aby uniknąć niedoborów, należy włączyć do diety pokarmy bogate w chrom lub przyjmować suplementy diety. Przed zakupem preparatów, należy skonsultować się z lekarzem.

Nadmiar chromu w organizmie

Nadmiar chromu jest często skutkiem zamieszkania lub pracy w zanieczyszczonym środowisku. Substancje toksyczne mogą być uwalniane do powietrza i w ten sposób przedostawać się do organizmu.

Nadmiar chromu może objawiać się reakcjami alergicznymi, kaszlem, zapaleniem oskrzeli, chorobami skóry, niestabilnym stanem emocjonalnym, wrzodami żołądka i zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworów złośliwych.

Nadmiar pierwiastka może również wystąpić w przypadku niekontrolowanego przyjmowania leków zawierających ten pierwiastek. Podczas przyjmowania suplementów należy postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi na opakowaniu. Substancja ta powinna zostać włączona do diety tylko na zalecenie specjalisty, gdyż samodzielne leczenie może wywołać skutki uboczne. Jego nadmiar jest niebezpieczny dla zdrowia.

Chrom w tabletkach

Przed zakupem preparatów z chromem należy skonsultować się z lekarzem. Ustali on przebieg leczenia i dzienną dawkę dla pacjenta. Przestrzeganie zasad i zaleceń dotyczących przyjmowania preparatu sprawi, że terapia będzie skuteczniejsza.

Na rynku chrom jest dostępny w postaci kapsułek, tabletek i kropli. Dawkowanie zależy od poszczególnego produktu, a także potrzeb danej osoby. Powinno przyjmować się go przed posiłkiem lub godzinę po nim. Nie zaleca się popijania suplementu sokiem, herbatą, mlekiem lub napojem, a jedynie zwykłą wodą.

Czas trwania kuracji wynosi zazwyczaj 20-30 dni. Nie należy jednocześnie przyjmować dwóch lub więcej preparatów z chromem. Pamiętaj, że tylko prawidłowa suplementacja będzie miała pozytywny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022
pixel