Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co to jest risotto? Jak je przygotować? Poznaj najlepsze przepisy na risotto (już w 15 minut)!

2022-10-08
Co to jest risotto? Jak je przygotować? Poznaj najlepsze przepisy na risotto (już w 15 minut)!

Risotto jest symbolem północy Włoch. Jego główną cechą jest prostota wykonania. Zwykle przyrządza się je w pół godziny. Ma setki wersji codziennych i odświętnych. Risotto to włoskie danie na bazie ryżu, z dodatkiem mięsa, warzyw, ziół lub owoców morza. Kluczem do sukcesu są odpowiednio dobrane dodatki. Dobrze zrobione powinno być delikatne, kremowe, gładkie i rozpływające się w ustach.

Ryż do risotto

Bez dobrego ryżu nie ma risotto. Najpopularniejszy w naszych sklepach to arborio lub carnaroli. Dobre będą również vialone nano, baldo czy roma. Żaden biały, parboiled czy jaśminowy się nie nadaje się do tej pysznej włoskiej potrawy. Po użyciu ryżu długoziarnistego otrzymamy pilaf.

Ryż do risotto to ryż krótkoziarnisty, okrągły lub owalny. Po ugotowaniu w środku powinien być al dente, natomiast jego wierzchnia warstwa skrobiowa powinna stać się miękka i kremowa. Oznacza to, że konsystencja risotto z natury jest „papkowata”. Ryż wchłania płyn, którym go zalewamy, a przy tym gromadzi w sobie smaki, co dzięki czemu potrawa jest tak fenomenalna. Co ważne, nie płuczemy go przed gotowaniem.

Warto poznać właściwości samego ryżu arborio. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest inny niż najbardziej popularne odmiany używane do innych dań. Jest średnioziarnisty, pochodzi z miasta Arborio, w którym jest uprawiany. Charakteryzuje się szerszym ziarnem i posiada białą kropkę w jego środku. Jest poddawany mniejszemu mieleniu niż ten długoziarnisty. Zawiera bardzo dużo skrobi, więc skleja się podczas gotowania, tworząc kremową i ciągnącą się konsystencję, która jest idealna do risotto, puddingu ryżowego i zup. Zawiera w sobie białko i błonnik.

Najważniejsze właściwości zdrowotne ryżu arborio

Arborio jest znakomicie przyswajalne, łatwo trawione i naturalnie bezglutenowe, dzięki czemu nie powoduje reakcji alergicznych. Wśród prozdrowotnych właściwości tej odmiany dietetycy i doświadczeni mistrzowie kuchni wymieniają wspieranie prawidłowej pracy układu pokarmowego i serca, regulowanie poziomu cholesterolu, cukru i ciśnienie krwi. Wspiera też naturalną odporność organizmu. Zawiera sporo mikroelementów, np.: żelazo, potas, magnez, cynk, witaminę E (nazywanej witaminą młodości i płodności) i witaminy z grupy B. To silny przeciwutleniacz, który zwalcza wolne rodniki, co oznacza, że chroni organizm przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniem komórek. Witamina E ma o wiele większy pozytywny wpływ na organizm niż tylko dbanie o młodość i płodność – wspomaga również proces prawidłowej krzepliwości krwi i krążenie oraz poprawia wydolność mięśni, a także funkcjonowanie wzroku.

Arborio ma jeszcze jedną zaletę, którą szczególnie doceniają osoby dbające o sylwetkę – zawiera sporo błonnika. Ten składnik pokarmowy ma zbawienny wpływ na układ trawienny – zapobiega powstawaniu zaparć, wspiera pracę jelit i usprawnia proces trawienia, co znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego i okrężnicy. 

Jak gotować ryż arborio?

Dobrze ugotowany ryż pozostaje w środku al dente (lekko twardawy), a jego zewnętrzna warstwa staje się papkowata – rozpływa się podczas jedzenia. Aby osiągnąć taki kulinarny rezultat, trzeba uzbroić się w cierpliwość i stosować do rad Włochów – mistrzów w przygotowywaniu risotto. Gotowanie ryżu arborio wymaga cierpliwości i spędzenia w kuchni czasu. Nie wystarczy wstawić wodę i po jej zagotować włożyć torebki. Aby uzyskać idealną kremową konsystencję, ryż musi być nieustannie:

  1. Podlewany płynem (aż do wchłonięcia). Oznacza to, że jak tylko ryż wchłonie płyn (wodę, wino, bulion), musi być ponownie podlany.
  2. Często mieszany (by się nie przypalił). 

Arborio jest ugotowany po około 15 minutachNie należy go płukać przed gotowaniem, ponieważ to pozbawia go skrobi, która jest cechą tego gatunku ryżu i tworzy charakterystyczną, gęstą otoczkę. Włosi uważają, że gotowanie go w woreczkach to profanacja tego wspaniałego produktu. Po takim gotowaniu nie ma on swojego smaku, więc risotto będzie dalekie od oczekiwań. Wyjątkowość tego ryżu polega na tym, że jego ziarna nie rozsypują się, tylko sklejają ze sobą i dlatego jest świetny.

Jak rozpoznać jakość ryżu arborio?

Najważniejsze, aby ryż do risotto był dobrej jakości. Większość ziaren powinna mieć regularny kształt i pozostawać w nienaruszonej formie. Nie powinno być ziaren uszkodzonych. Każde połamane ziarno obniża jakość całości.

Przygotować risotto to dać się ponieść kulinarnej wyobraźni

Risotto ma tyle odmian, że za każdym razem możemy mieć inne danie. Jeśli opanujemy sztukę przygotowywania podstawowej wersji, to na jej bazie możemy potem wyczarowywać w swojej kuchni prawdziwe kulinarne arcydzieła i zachwycać naszych domowników oraz gości. W przyrządzaniu ogranicza nas jedynie wyobraźnia i ilość ulubionych produktów. Wystarczy dodać lub odjąć jeden składnik i już mamy coś innego. To źródło niewyczerpalnych inspiracji i dlatego podbija kulinarne podniebienia w kolejnych krajach Europy. Nie jest trudne do wykonania, może być zarówno dodatkiem, jak i samodzielnym daniem. Jego przygotowanie zajmie najwyżej 30 minut. Nadaje się na szybki obiad i wykwintną kolację, wszystko zależny od dodatków, z jakich przygotujemy nasz posiłek. Najprostszą odpowiedzią na pytanie: co do risotto, jest stwierdzenie – Twoje ulubione składniki. Risotto na obiad szybko pokocha rodzina.

Tłuszcz – smakowy dodatek

Najważniejszy jest ryż. W zasadzie każdy składnik ma wpływ na to, jak smakuje całość. Przepis podstawowy na risotto zawiera tłuszcz. Każdy doświadczony kucharz lub miłośnik ma swoje przepisy i sekrety. Jedną z tajemnic dobrego przepisu jest tłuszcz, na którym szklimy cebulkę lub szarlotki, które dodają smaku i zapachu całości.

Włosi toczą liczne dyskusje o to, co jest lepsze: oliwa czy masło? Dlatego najlepszym rozwiązaniem zawsze jest kompromis – używamy łyżki oliwy plus kawałeczek masła. Znajdziemy też przepisy zachęcające do używania oleju neutralnego np. rzepakowego lub z pestek winogron, albo aromatyzowanego – np. truflowego, z rozmarynem lub czosnkiem. Wybór to nasze kwestia smaku. To bardzo demokratyczne danie, którego smak można dowolnie dopasować do swojego gustu.

Początek gotowania

W rondlu lub garnku rozgrzewamy tłuszcz, podsmażamy na nim cebulkę tak, by się zeszkliła. Chwilę później dodajemy ryż i dokładnie mieszamy. Bardzo ważne jest to, aby każde ziarenko zostało pokryte warstewką tłuszczu. W ten sposób „impregnujemy” ziarna, chroniąc je przed wypływem nadmiernej ilości skrobi. Kiedy ryż stanie się szklisty, transparentny, wtedy czas na dolanie szklanki wina lub bulionu.

Po trzecie  – wino i bulion

Włosi kochają wino. Jest to poniekąd ich przysmak narodowy. Dlatego nikogo nie dziwi, że włoskie potrawy przygotowuje się na bazie wina. Najlepsze do tego tradycyjnego dania będzie białe, wytrawne. Kucharze przypominają, że do gotowania dodaje się dobre wino, a nie takie, które zalega gdzieś w szafce i chcemy go zużyć, bo jest niesmaczne. Niedobre wino może zepsuć smak i wtedy cały wysiłek, który włożyliśmy w przygotowanie pójdzie na marne.

Trunek dodaje potrawie  charakterystycznego smaku i aromatu. Nie trzeba się obawiać, że spowoduje upicie się, gdyż alkohol odparuje w trakcie gotowania. Wino dolewa się po zeszkleniu ryżu. Dopiero do lekko „pijanych” ziarenek stopniowo, łyżka po łyżce, wlewamy bulion. Po dodaniu każdej porcji mieszamy tak długo, aż ryż wszystko wypije.

Kilka słów o bulionie do risotto

Bulion to istotny składnik potrzebny podczas gotowania ryżu. Powinien być ugotowany wcześniej – najlepiej warzywny lub drobiowy. Dopuszczalny jest bulion z kostki, jednak trzeba pamiętać, że jest on słony i bardzo łatwo można przesolić całość. Prawdziwy domowy rosołek to najlepsze rozwiązanie. Można dolewać bulion grzybowy. Jeżeli zaplanujemy risotto z owocami morza, to nada się także ten rybny. Warto pamiętać, że powinno go być trzy razy więcej niż ryżu. Oznacza to, że jedna szklanka ryżu „wypija” trzy szklanki bulionu. Co ważne, wywar musi być gorący, dlatego najlepiej cały czas go podgrzewać na wolnym ogniu, mieszając delikatnie od czasu do czasu, najlepiej drewnianą łyżką.

Ulubione dodatki

Dodatki zależą wyłącznie od pomysłowości i preferencji gotującego i domowników. Popularne składniki risotto to: łosoś, krewetki, zielony groszek, kurczak, cukinia, dynia, pieczarki, orzechy, zioła, przyprawy. Nie chodzi o to, aby dodatków było jak najwięcej. Wręcz przeciwnie, ceniona jest prostota i umiar – mniej znaczy więcej. Najlepszym wyjściem jest wybór dwóch lub trzech dodatków, które lubią wszyscy domownicy. Dodaje się je na 5 minut przed końcem gotowania. Wyjątkami są kurczak i pieczarki, które wcześniej trzeba podsmażyć na osobnej patelni. Na końcu do klasycznego risotto Włosi dodają parmezan i łyżkę masła (zimnego). Zamiast parmezanu można wykończyć talerz innym twardym długodojrzewającym serem.

Ludzie lubią risotto, bo można je ciągle zmieniać i dlatego nigdy się nie nudzi. Sekretem dobrej kuchni jest urozmaicenie i ciągłe poszukiwania nowych smaków. Sprawdzone przepisy na risotto będą idealne dla osób, które lubią eksperymentować w kuchni.

Podstawowy przepis na risotto z kurczakiem i warzywami – dla miłośników drobiu

Ten sprawdzony przepis bije rekordy popularności. Zawiera to wszystko, co musi mieć sycący i smaczny obiad: ryż, mięso i warzywa. Będzie miłą odmianą wobec ziemniaków czy zup. To prosty przepis, który uda się doskonale nawet osobie, która po raz pierwszy je gotuje i ma trochę obaw, czy będzie smakowite. Na szczęście potrawa wciela w życie ideał prostej i pysznej kuchni. Zawiera następujące składniki:

  • ok. 350 g piersi z kurczaka 
  • 1 cebula 
  • ok. 750 g wywaru mięsnego 
  • 200 ml białego wytrawnego wina 
  • 200g ryżu
  • 2 młode cukinie 
  • 2 średniej wielkości pomidory 
  • 1,5 łyżki masła 
  • 2 łyżki oleju 
  • sól, pieprz 
  1. Piersi z kurczaka oczyszczamy, kroimy w kostkę i posypujemy solą i pieprzem.
  2. Na dużej patelni rozgrzewamy olej i przysmażamy mięso.
  3. Mięso odkładamy na bok, ale nie czyścimy patelni.
  4. Cukinię kroimy w kostkę, a pomidory sparzamy wrzątkiem, obieramy ze skórki i też kroimy w kostkę. Cebulę obieramy i kroimy w kosteczkę.
  5. Do patelni, na której było smażone mięso, dajemy pół łyżeczki masła i roztapiamy, dodajemy cebulę i podsmażamy. 
  6. Następnie wsypujemy ryż i bardzo dokładnie mieszamy go z tłuszczem. Wszystkie ziarenka muszą się nim pokryć.
  7. Smażymy przez 1-2 minuty, po czym dolewamy wino i dalej mieszamy. Kiedy ryż wchłonie płyn, wlewamy chochlę wywaru.
  8. Po wchłonięciu wywaru dolewamy kolejną porcję. Regularnie mieszamy.
  9. Kiedy ryż wchłonie drugą porcję wywaru, dodajemy cukinię i następną chochlę wywaru.
  10. Gotowy ryż jest kremowy na zewnątrz i al dente w środku. Kiedy ma odpowiednią formę, dodajemy pomidory, mięso i łyżeczkę masła. Mieszamy, doprawiamy do smaku. Podajemy zaraz po przygotowaniu.

Risotto z pieczarkami – obiad dla naprawdę głodnych

Połączenie pieczarek i ryżu zawsze świetnie smakuje i stanowi pożywny obiad. Znika z talerzy równie szybko, jak się pojawi. To prosty przepis, który pozwoli wyczarować gorący posiłek, kiedy jesteśmy totalnie przemęczeni i nie mamy ochoty na długie spędzanie czasu w kuchni. Przepis na risotto z pieczarkami to smakowite danie jednogarnkowe, które docenią nie tylko miłośnicy kuchni włoskiej. Aby je przyrządzić, potrzebujemy tylko kilku składników: 

  • 2 szklanki ryżu arborio
  • 500 g pieczarek (umyte, obrane, pokrojone na plasterki)
  • 1 papryka czerwona (pokrojona w drobną kostkę)
  • 1 cebula (średniej wielkości; drobno pokrojona)
  • 100 g wędzonego boczku w paskach
  • 1 pęczek natki pietruszki (posiekana)
  • 1 l gorącego bulionu warzywnego lub wołowego
  • 1 szklanka białego wina wytrawnego
  • 4 łyżki masła
  • 50 g parmezanu lub innego twardego sera
  • oliwa z oliwek
  • sól, pieprz
  1. Na oliwie należy zeszklić cebulę, dodać pieczarki, paprykę i 2 łyżki masła i wszystko razem poddusić przez kilka minut.
  2. Dodajemy suchy ryż, delikatnie podsmażamy tak, aby wszystkie ziarenka pokryły się tłuszczem.
  3. Zalewamy ryż białym winem, dusimy, aż ryż „wypije” wino.
  4. Następnie dodajemy bulion, czekamy, aż wchłonie się jedna chochla i dolewamy następną. Trzeba pamiętać o mieszaniu. Po każdym wypiciu przez ryż bulionu, dolewamy kolejną chochlę.
  5. Ugotowany ryż jest miękki i kleisty. Wyłączamy gaz, posypujemy ryż pietruszką i dodajemy 2 łyżki masła, mieszamy i dodajemy parmezan lub inny ser.
  6. Jeżeli ktoś chce, może podsmażyć wędzony boczek i posypać nim całość. Boczek powinien mieć jak najmniej tłuszczu, można go przysmażać na oliwie.

Risotto z pieczarkami i kurczakiem – smak tkwi w prostocie

Czasami brakuje pomysłu na obiad lub inny ciepły posiłek. Z jednej strony chciałoby się zrobić coś pysznego, a z drugiej pojawia się niepokojąca myśl o ilości czasu. Dylemat pomoże rozwiązać risotto z pieczarkami i kurczakiem, które wykonuje się naprawdę szybko, z prostych składników i zawsze smakuje każdemu, kto je spróbuje. Można je uznać za coś wykwintnego, co posmakuje nawet wymagającym podniebieniom. Przepis na risotto z pieczarkami i kurczakiem zawiera następujące składniki:

  • cebula 
  • 300 pieczarek 
  • pęczek pietruszki
  • pietruszka 
  • 2 filety z kurczaka 
  • 2 łyżki oliwy z oliwek 
  • 50 ml wina
  • 200 g ryż arborio 
  • 40 g ser parmezan 
  • 2 łyżki masła
  • pieprz, sól
  1. Rosół należy przygotować wcześniej – może być domowy lub z kostki. Smak dowolny, choć najlepiej pasuje drobiowy.
  2. Rozgrzewamy patelnię z dwiema łyżkami oleju. Na gorący olej wrzucamy pokrojonego w kostkę kurczaka i smażymy, aż będzie mocno rumiany.
  3. Patelnię zdejmujemy z palnika, kurczaka odstawiamy na bok.
  4. Na patelnię, na której chwilę wcześniej smażył się kurczak, wrzucamy masło i posiekane pieczarki. Doprawiamy solą i pieprzem, dusimy, aż wyparuje cała woda.
  5. Cebulę kroimy w kosteczkę i szklimy na rozgrzanym ogniu.
  6. Wsypujemy ryż, chwilę smażymy, dolewamy wino, czekamy aż wyparuje i stopniowo dolewamy rosół – jak ryż napije się jednej porcji rosołu, wlewamy następną i tak aż do ugotowania się. Należy pamiętać o regularnym mieszaniu.
  7. Gdy ryż będzie tylko lekko twardawy, dodajemy część sera, masło, pieczarki i kurczaka. Wszystko mieszamy.
  8. Przekładamy na talerze, posypujemy pozostałym serem i natką. Podajemy zaraz po przygotowaniu.

Risotto z warzywami – zdrowy obiad

Przepisów na risotto wegetariańskie jest mnóstwo i każdy może wybrać danie, które polubią jego kubki smakowe. Potrzebujemy następujących produktów spożywczych:

  • 1 szklankę ryżu arborio,
  • 3 szklanki bulionu drobiowego, warzywnego albo grzybowego gorący wywar),
  • 1 szklankę białego wina (nieobowiązkowo),
  • 2 łyżki oliwy,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 1 małą cebulę (najlepiej szalotkę),
  • 1 łyżkę startego parmezanu (najlepiej świeżo startego),
  • sól, biały pieprz
  • 1 marchew,
  • 1 małą cukinię,
  • 1 łodygę selera naciowego,
  • 100 g zielonego groszku
  1. Marchew, seler, cukinię, cebulę kroimy w grubą kostkę.
  2. Na oliwie (może być z dodatkiem masła) podsmażamy cebulę i czosnek.
  3. Dodajemy marchew i seler, smażymy aż do momentu zrumienienia.
  4. Dosypujemy ryż i przysmażamy ok. minutę. Ziarenka powinny zrobić się szkliste. Teraz dolewamy wino. Trunek szybko odparowuje, zostawiając swój delikatny posmak.
  5. Jeżeli ktoś nie zamierza dolewać wina, to od razu może wlewać łyżkę wazową bulionu.
  6. Następnie dodajemy cukinię i wymieszamy.
  7. Przez całe gotowanie należy kontrolować ilość bulionu – co jakiś czas dodajemy nową porcję płynu i mieszamy.
  8. Po 10 minutach wsypujemy groszek.
  9. Gotujemy do momentu, aż ryż wchłonie bulion. Gotowe danie odstawiamy na 5 minut.
  10. Potrawę podajemy gorącą, ozdobioną listkami bazylii. Danie jest kolorowe i apetycznie wygląda, a więc kusi kubki smakowe.

Risotto ze szparagami – wiosna na talerzu

Sezon na szparagi jest krótki, więc warto go wykorzystać i przyrządzić, jak najwięcej potraw. Pyszne wiosenne risotto ze szparagami oczarowuje smakiem. Do wykonania potrzebujemy raptem kilku składników, a powstanie z nich tak spójna i doskonała całość. Szparagi nie lubią dużej ilości przypraw i skomplikowanych składników. Risotto znakomicie eksponuje ich delikatny smak. Kluczowe dla smaku jest to, aby cześć szparagów podgotować, zmiksować z odrobiną bulionu i dodać puree. Dzięki temu całość będzie maksymalnie nasycona szparagami, a konsystencją zrobi się bardziej kremowa. Doskonałym wykończeniem jest łyżka masła, spora ilość parmezanu i drobno posiekane orzechy. 

Lista składników jest długa:

  • 1 pęczek szparagów 
  • 1 duża cebula lub dwie mniejsze 
  • 1 lampka białego wytrawnego wina 
  • 600 ml bulionu
  • 1 szklanka parmezanu 
  • 100g ryżu
  • 2 ząbki czosnku 
  • 2 łyżki masła 
  • 4 łyżki oliwy 
  • garść orzeszków np. ziemnych i brazylijskich 
  • sól oraz pieprz 
  1. Szparagi myjemy i odłamujemy zdrewniałe końce (szparag sam powinien złamać się w odpowiednim miejscu) i odkrajamy główki. Część z nich odstawiamy na bok, a pozostałe gotujemy w osolonej wodzie przez 7 minut. Następnie miksujemy ugotowane szparagi z jedną chochlą bulionu, co pozwoli uzyskać kremową i aksamitną masę.
  2. Na patelnię wlewamy 2 łyżki oliwy z oliwek oraz dajemy łyżkę masła.
  3. Dodajemy jedną cebulę pokrojoną w drobną kostkę i lekko ją szklimy. Wrzucamy ryż i smażymy, aż zrobi się błyszczący i lekko przezroczysty.
  4. Dorzucamy 2 ząbki drobno pokrojonego czosnku. Wlewamy kieliszek wytrawnego białego wina i mieszamy, aż ryż wchłonie cały płyn. Gotujemy na średnim ogniu, ciągle mieszając.
  5. W międzyczasie zagotowujemy bulion.
  6. Powtarzamy teraz czynność podlewania ryżu i mieszania przez około 25 minut. Dodajemy sukcesywnie po jednej chochli, nie więcej. Dzięki temu ryż będzie bardzo kremowy i delikatny.
  7. Po 25 minutach ryż dochodzi do odpowiedniej konsystencji i można dodać pure z gotowanych szparagów. Wszystko mieszamy.
  8. Następnie dodajemy garść parmezanu i łyżkę masła. Ponownie mieszamy. Doprawiamy do smaku.

Serwujemy risotto posypane parmezanem i oliwą z oliwek. Można podawać z posiekanymi orzeszkami. Musi być gorące. Świetnym pomysłem jest podanie do niego białego, wytrawnego wina.

Risotto z cukinią – letni przysmak

Risotto z cukinią jest świeże i lekkie danie, do tego można je przygotować w krótkim czasie i wzbogacić innymi ulubionymi składnikami. Ze względu na delikatny smak, można dodać skorupiaki, wędzonego łososia, plasterki prażonego boczku lub suszone owoce, orzechy. Risotto z cukinii będzie wspaniałe, jeżeli dodamy do niego troszeczkę masła i tartego parmezanu – nabiera wtedy soczystości. Musimy przygotować następujące składniki:

  • 20 g ryżu
  • 350 g cukinii
  • 1L bulionu warzywnego lub drobiowego
  • 80 g cebuli
  • 70 g parmezanu
  • 5 liści mięty
  • 50 g masła
  • oliwa z oliwek
  • sól, pieprz
  1. Bulion można przygotować wcześniej. Najłatwiej zrobić bulion warzywny: gotujemy czyste, nieobrane warzywa i doprawiamy.
  2. Siekamy cebulę. Wlewamy oliwę na patelnię i dodajemy cebulę. Gotujemy na małym ogniu, często mieszając, przez 10 minut.
  3. Zmniejszamy ogień, wsypujemy ryż i podsmażamy przez kilka minut tak, aby cały ryż był pokryty tłuszczem. Następnie podlewamy ryż białym winem.
  4. Gdy alkohol wyparuje, dodajemy chochlę bulionu. Po każdym wchłonięciu bulionu, należy dodać kolejną chochlę. Od czasu do czasu mieszamy.
  5. Cukinię myjemy, odcinamy końcówki i ścieramy na tarce.
  6. W połowie gotowania risotto dodajemy cukinie, mieszamy, dalej gotujemy.
  7. Następnie wyłączamy ogień, dodajemy zimne masło, tarty ser, przyprawiamy pieprzem, mieszamy.
  8. Dodajemy porozrywane liście mięty i odstawiamy na kilka minut, przykrywając patelnię pokrywką.

Potrawę najlepiej spożyć natychmiast po ugotowaniu. Można je przechowywać przez 1-2 dni w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku. Zamrażanie nie jest wskazane. Jeżeli ktoś chce mieć bardziej kremowe risotto, to może dodać jogurt grecki lub biały ser i wszystko wymieszać.

Risotto z krewetkami na uroczystą kolację

Pomysł na elegancką wytworną kolację niczym z renomowanej restauracji to risotto z krewetkami. Wygląda przepięknie i smakuje wyśmienicie. Najlepsze są krewetki Black Tiger. Fajnego smaku i aromatu dodaje passata pomidorowa. Jest pyszne i aromatyczne. Do jego przygotowania potrzebne będą następujące produkty:

  • 3 szklanki bulionu warzywnego
  • 30 dag krewetek Black Tiger
  • 20 dag ryżu
  • 2 cebulki dymki
  • 1 mała cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki passaty pomidorowej
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 2 łyżki masła
  • sól
  • świeżo mielony czarny pieprz
  • do podania natka pietruszki i starty parmezan
  1. Przygotowanie rozpoczynamy od rozmrożenia krewetek. Przekładamy je do miski z zimną wodą i odstawiamy na 15 minut. Osuszamy je i obieramy z pancerza. Przekładamy do suchej miski.
  2. Cebulę kroimy w kostkę, a czosnek w plasterki. Cebulę i czosnek podsmażamy przez 2-3 minut na oliwie z oliwek.
  3. Wsypujemy ryż i dokładnie mieszamy. Smażymy 1 minutę tak, żeby cały pokrył się tłuszczem.
  4. Wlewamy 2 łyżki bulionu i passatę pomidorową. Mieszamy i smażymy, aż ryż wchłonie bulion i passatę.
  5. Dolewamy następną porcję bulionu, mieszamy i czekamy, aż się wchłonie. Powtarzamy czynność, aż ryż będzie miał odpowiednią konsystencję, przez ok.15 minut. Od czasu do czasu mieszamy.
  6. Dodajemy krewetki i smażymy kolejne dwie minuty. Mieszamy, odwracamy krewetki na drugą stronę i smażymy znów przez dwie minuty. Doprawiamy do smaku.
  7. Podajemy od razu z parmezanem i natką pietruszki.

Risotto z dyni na jesienny obiad

Dynia ma piękny kolor, cudownie wygląda we wszystkich odsłonach, a do tego symbolizuje jesień. Jest oczywiście też bardzo zdrowa, a co najważniejsze można ją wykorzystać także do zrobienia risotto. Aby je przyrządzić, potrzebne będą:

  • ryż arborio 400 gramów 
  • dynia pokrojona w drobną kostkę 200 gramów 
  • szalotka pokrojona w drobną kostkę 
  • parmezan 
  • rozmaryn 
  • śmietana 18 % 100 mililitrów 
  • oliwa z oliwek 50 mililitrów 
  • woda 
  • sól, pieprz do smaku
  • bulion warzywny
  1. Najpierw należy przygotować bulion warzywny.
  2. Na oliwie z oliwek szklimy pokrojoną w kostkę cebulę, a potem dodajemy ryż. Wszystko razem smażymy przez chwilę – ryż musi zostać pokryty tłuszczem.
  3. Następnie dolewamy 600 mililitrami wywaru. Gotujemy aż do momentu, kiedy ryż wchłonie cały.
  4. Po 15 minutach dodajemy resztę bulionu. Gotujemy do chwili wchłonięcia go.
  5. Całość polewamy śmietaną, posypujemy rozmarynem i parmezanem. Można doprawić solą i pieprzem oraz polać odrobiną oleju z pestek dyni.

Risotto wegetariańskie nie tylko dla bezmięsnych

Wegetariańska wersja będzie smakowało nie tylko osobom, które nie jedzą mięsa. Warzywa i ryż to połączenie uniwersalne, świetnie smakujące niezależnie od okazji. Musimy mieć pod ręką następujące produkty:

  • ryż do risotto 150 g
  • oliwa z oliwek 24 ml 2 łyżki
  • cebula 100 g 1 sztuka 
  • szpinak 200 g 1 
  • pieczarki 200 g 
  • bulion warzywny 750 ml 3 szklanki 
  • masło 1 łyżka 
  • parmezan 
  1. Na patelni rozgrzewamy oliwę i szklimy na niej drobno posiekaną cebulę. Pieczarki kroimy w plasterki i dodajemy do cebuli. Przyprawiamy solą i pieprzem.
  2. Dodajemy ryż i smażymy, aż zrobi się błyszczący i lekko przeźroczysty. Podczas smażenia musi zostać pokryty tłuszczem.
  3. Zmniejszamy ogień, dodajemy chochlę wywaru i mieszamy. Czekamy, aż ryż „wypije” bulion, dodajemy kolejną porcję, mieszamy i pozostawiamy do wchłonięcia płynu. Czynność powtarzamy aż do ostatniej porcji bulionu.
  4. Patelnię zdejmujemy z gazu, dodajemy szpinak i mieszamy. Na koniec dajemy masło oraz ser, doprawiamy i dokładnie mieszamy.

Risotto grzybowe – kuchnia pachnąca lasem

Jesień to pora roku, która przynosi w darze grzyby. Po wyprawie do lasu i przyjemności ich zbierania, pora ugotować je w wyjątkowy sposób. Zupa, sos, placki, pierogi są oczywiście wspaniałe, ale można spróbować czegoś nowego. Risotto z grzybami nabiera smaku lasu, jest delikatne, pyszne i rozpływa się w ustach. Można użyć też grzybów mrożonych i suszonych i cieszyć się przysmakiem o innych porach roku. Składniki:

  • 2 szklanki ryżu
  • 2 szklanki bulionu
  • pół szklanki białego wina wytrawnego
  • jedna duża cebula
  • 50 g parmezanu
  • 2 łyżki delikatnej oliwy
  • 4 łyżki masła
  • pół łyżeczki soli, spora szczypta pieprzu

Składniki na sos grzybowy:

  • 800 g grzybów leśnych: borowiki, podgrzybki, maślaki
  • 4 ząbki czosnku
  • 1/3 szklanki śmietanki 30 %
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 2 łyżki delikatnej oliwy
  • 2 łyżki masła
  • garść natki pietruszki
  • 1 płaska łyżeczka soli, 1/3 płaskiej łyżeczki pieprzu
  1. Cebulę obieramy i kroimy na bardzo małe kawałki. Na dużą, nagrzaną patelnię wylewamy dwie łyżki oliwy. Dodajemy też cztery łyżki masła i szklimy cebulę.
  2. Potem wrzucamy ryż. Mieszamy go z tłuszczem, zwiększamy moc palika i podsmażamy całość przez 3 minuty.
  3. Wlewamy białe wino, mieszamy i czekamy, aż wino odparuje.
  4. Następnie wlewamy gorący bulion, regularnie mieszamy ryż. Kiedy pierwsza porcja bulionu zostanie wchłonięta, wlewamy kolejną. I tak postępujemy przez ok. 20 minut, aż ryż będzie miał odpowiednią konsystencję.
  5. Patelnię zdejmujemy z palnika. Dodajemy około 50 gramów tartego sera dojrzewającego, przyprawiamy i mieszamy.
  6. Kiedy ryż jest gotowy, zabieramy się za sos grzybowy. Grzyby muszą być umyte, oczyszczone i pokrojone (najlepiej zrobić to zaraz po przyjściu z lasu). Jeżeli wykorzystujemy suszone grzyby, to należy je wcześniej namoczyć i obgotować. Wodę po moczeniu grzybów można wykorzystać do sosu.
  7. Grzyby smażymy na oleju i maśle klarowanym. Dodajemy też czosnek i wszystko smażymy przez 25 minut.
  8. Podczas smażenia grzybów nie używamy przykrywki. Po tym czasie dodajemy natkę pietruszki, sól i pieprz.
  9. Do grzybków dodajemy dwie łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Mieszamy i wlewamy jeszcze 1/3 szklanki śmietanki 30%.
  10. Sos grzybowy ponownie mieszamy i podgrzewamy na małej mocy palnika przez trzy minuty. Łączymy z ryżem i całość mieszamy.

Risotto z borowikami – szlachetne danie

Borowiki to najszlachetniejsze i najbardziej poszukiwane grzyby. Idealne do tak wspaniałych potraw. Kiedy kuchnia pachnie grzybami, mijają smutki, a domownicy czują cudowny zapach. Risotto z borowikami jest proste, składa się z następujących składników:

  • ryżu odpowiedniej odmiany
  • 1 l bulionu warzywno-grzybowego 
  • 300 g świeżych prawdziwków (borowików)
  • 1 mała cebula 
  • 50 ml białego wina 
  • 2 łyżki tartego parmezanu 
  • 2 łyżki masła 
  • oliwa do smażenia 
  • sól, pieprz 
  • świeży tymianek 
  • świeży rozmaryn 
  1. Przygotowanie rozpoczynamy od posiekania i przysmażenia cebuli na oliwie. Po chwili dodajemy ryż i mieszamy, aby był cały pokryty tłuszczem.
  2. Wlewamy wino, czekamy, aż odparuje.
  3. Dodajemy bulionu, czekamy do wchłonięcia. Ponownie podlewamy ryż i powtarzamy czynność, dopóki mamy bulion.
  4. Borowiki oczyszczamy i kroimy w dużą kostkę. Smażymy na oliwie, dodajemy rozmaryn, tymianek, sól i pieprz.
  5. Do gotowego ryżu dodajemy grzyby i gotujemy jeszcze przez kilka minut. Przed podaniem dokładamy masło, parmezan i tymianek.

Ryż z kurkami – hit grzybiarza

Każde danie z kurakami to przysmak. Sos z kurek pasuje do makaronu, placków, ziemniaków, ryżu. Risotto z kurakami to połączenie, które zachwyci smakiem, kulinarne odkrycie sierpnia, września i października. A do tego niezwykle proste. Jednym słowem – idealne. Gdy pojawiają się kurki, można je jeść niemal codziennie, aby nacieszyć się ich smakiem do następnego sezonu. Aby przyrządzić powyższe, potrzebujemy nie tylko kurek, ale także:

  • 250 g ryżu
  • 250 g kurek
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 3 łyżki masła
  • 50 g parmezanu
  • sól, pieprz
  • 1 duża garść natki pietruszki
  • 1,2 l bulionu warzywnego
  1. Kurki, jak każdy dar lasu, należy umyć i dokładnie oczyść oraz osuszyć na ręczniku papierowym. Większe kroimy na drobniejsze części.
  2. Siekamy cebulę i czosnek, smażymy je na maśle, dodajemy kurki i smażymy jeszcze przez dwie minuty.
  3. Dorzucamy pozostałe masło i ryż, dokładnie mieszamy tak, aby ziarenka wręcz tonęły w tłuszczu.
  4. Wlewamy bulion (1 chochlę) i gotujemy. Od czasu do czasu mieszamy, czekamy, aż wchłonie się cały płyn. Dolewamy kolejną chochlę, czekamy do „wypicia”. Powtarzamy powyższą czynność przez około 15 minut, aż ryż uzyska właściwą konsystencję.
  5. Pod koniec gotowania dodajemy parmezan i pietruszkę oraz doprawiamy do smaku. Danie podajemy do razu po ugotowaniu.

Porada: Jak oczyścić kurki? Wkładamy je do miski i posypujemy solą – 1 łyżka na 200 gramów kurek. Należy zalać je wrzątkiem, dokładnie wymieszać i zostawić na 3 minuty. Po tym czasie mieszamy, a cały brud opada na dno. Odcedzamy łyżką cedzakową.

Risotto alla milanese – z szafranem, prosto z Mediolanu

Składniki:

  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • 1 cebula
  • 1 szklanka ryżu
  • 1/3 szklanki białego wytrawnego wina
  • 3-4 szklanki bulionu
  • szczypta nitek szafranu
  • tarty parmezan

Przygotowanie:

  1. Szklimy cebulkę na oliwie.
  2. Dodajemy ryż i smażymy, aż ziarenka zrobią się przeźroczyste.
  3. Wlewamy wino i czekamy, aż alkohol wyparuje.
  4. Następnie sukcesywnie podlewamy porcjami gorącego bulionu. Dodajemy kolejną chochlę po wchłonięciu całego płynu, do momentu, gdy ryż stanie się al dente.
  5. Pod koniec gotowania mieszamy szafran. Posypujemy parmezanem.

Jak podawać domowe risotto?

Risotto zawsze podajemy od razu po ugotowaniu. Zimne lub odgrzewane jest niesmaczne. Po zdjęciu z ognia można je na moment przykryć i zostawić w spokoju na minutę lub dwie, by wszystkie smaki się przeszły, ale nie jest to konieczne. Włosi radzą, aby zaserwować do niego dobrze schłodzone wino, najlepiej to samo, które jest w środku.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

Ryż arborio risotto bio 500 g

Ryż arborio risotto bio 500 g

16,30 zł brutto/1szt.326 pkt.
Ryż arborio risotto bio 1 kg - Bio Planet

Ryż arborio risotto bio 1 kg - Bio Planet

33,20 zł brutto/1szt.664 pkt.
Ryż arborio risotto bio 2 kg - Bio Planet

Ryż arborio risotto bio 2 kg - Bio Planet

62,40 zł brutto/1szt.1248 pkt.
pixel