Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Co to jest kozieradka i kto powinien ją stosować?

2021-04-22
Co to jest kozieradka i kto powinien ją stosować?

Kozieradka jest rośliną o szerokim przeznaczeniu. Odnajduje zastosowanie w kosmetologii oraz cechują ją właściwości lecznicze. Jeśli interesujesz się naturalnymi metodami na poprawę urody oraz ekologicznymi sposobami lecznictwa, przeczytaj koniecznie o jej cudownym zastosowaniu.

Czym jest kozieradka?

Kozieradka jest naturalnie występującą rośliną. Jej nasiona posiadają właściwości, wykorzystywane od wielu lat, w różnych dziedzinach. Badania wykazały, że posiada wiele substancji aktywnych, takich jak: saponiny, polisacharydy czy flawonoidy. Z powodzeniem jest wykorzystywana zarówno w kuchni, kosmetologii, jak i lecznictwie naturalnym.

W jakiej formie można ją kupić?

Najczęściej dostępna jest w sklepach ze zdrową żywnością lub punktach zielarskich. Różne formy, jakie dostępne są w sprzedaży, urozmaicają sposób jej użytkowania oraz umożliwiają różną formę przyjęcia według preferencji. Poniższa tabelka pokazuje, w jakie formy możesz się zaopatrzyć:

Forma występowania Sposób spożycia
Tabletki zjadana, popijana dużą ilością wody
Proszek zalany wodą, a następnie wypity
Nasiona wykonanie naparu i wypicie, jak przyprawa
Olej do stosowania na skórę lub picie

Właściwości lecznicze zioła

Substancje aktywne zawarte w tej cudownej roślinie posiadają funkcje lecznicze. Spektrum jej działania jest bardzo szerokie. Wiedząc, w jakich dolegliwościach możesz jej używać, skutecznie pominiesz wszelkie farmakoterapie.

  1. Kozieradka jest rośliną, która wspomaga procesy trawienne oraz powleka ochronną powłoką drogi pokarmowe,
  2. Może być stosowana przy przeziębieniu, posiada właściwości wykrztuśne,
  3. Wspomaga laktację podczas karmienia piersią,
  4. Skutecznie obniża poziom cukru we krwi,
  5. Wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe, może być wmasowywana w rany czy oparzenia skóry.
  6. Picie oleju z niej produkowanego wzmaga apetyt, może być podawany dzieciom. 

Kozieradka - wykorzystanie w kosmetologii

Różne formy rośliny wykorzystuje się w kosmetologii, z uwagi na substancje czynne, jakie zawiera. Obecnie ekstrakty można odnaleźć w kremach czy preparatach punktowych. Doskonale nawilżają, a dzięki flawonoidom, działają przeciwzmarszczkowo oraz stymulują odnowę komórek. Jednak najbardziej popularnym zastosowaniem jest używanie jej przy różnych problemach z włosami.

Na włosy

Dzięki swoim dobroczynnym właściwościom i różnym formom, w jakich występuje, często wykorzystywana jest przy różnego typu kłopotach ze skórą głowy. Najczęściej sięga się po nią, gdy:

  • włosy nadmiernie wypadają,
  • są przesuszone, zniszczone i ogólnej, złej kondycji,
  • nie rosną w normalnym tempie, 
  • nie pojawiają się nowe włoski, tzw. baby hair,
  • skóra głowy jest sucha lub przetłuszcza się.

Jak stosować różne formy kozieradki na włosy?

Pierwszą metodą użycia jest olejowanie. Olej z kozieradki może być wmasowywany w skórę głowy oraz długość włosów, a następnie zmywany klasyczną metodą. Dzięki temu będą one błyszczące, nawilżone, a cebulki doładowane substancjami aktywnymi.

Kolejną propozycją jest wcieranie kleiku przygotowanego z ziaren kupionych w sklepie zielarskim lub spożywczym. Można go aplikować na skalp oraz długość włosów. Zostaną one odżywione, nawilżone, a przy regularnym stosowaniu zauważysz zmniejszone wypadanie i porost nowych baby hair.

Picie naparu czy herbaty z kozieradki również pozytywnie wpłynie na kondycję włosów. Może też być uzupełnieniem powyższych metod, aby zadziałać holistycznie.

Przeczytaj także: Herbata z kozieradki — na co pomaga i jak ją parzyć, by działała?

Spożywanie tabletek z wyciągiem, również jest działaniem, które możesz przeprowadzić od środka, podchodząc do tematu całościowo. Włosy, przy regularnym zażywaniu, szybko zostaną wzmocnione, a wypadanie zahamowane.

Kozieradka - często wykorzystywana w kuchni

Nasiona tej przyprawy z powodzeniem mogą być wykorzystywane w kuchni. Można jej używać jako przyprawy do różnego rodzaju dań. Jej aromat charakteryzuje mocny, ale gorzki smak. Jej walory smakowe idealnie sprawdzą się przy przygotowaniu dań wegetariańskich, ale także do różnego typu serów

Nasiona możesz kupić w całości lub też mieloną ich wersję. Ich cena jest niewielka, wynosi zaledwie kilka złotych. W kuchni można również wykorzystać olej kozieradkowy. Może być wspaniałym dodatkiem do sałatek lub zdrową bazą do sporządzenia sosów. 

Wykorzystywanie jej w kuchni wspomoże układ trawienny, a szczególną opieką otoczy wątrobę. Dodatkowo uaktywni układ trawienny, przez wzmożenie wydzielania enzymów odpowiadających za te procesy.

Efekty i skutki uboczne spożywania kozieradki

Efekty spożywania kozieradki zauważysz bardzo szybko, jeśli tylko będziesz ją stosować regularnie. Wszelkie substancje aktywne, które zawiera, muszą się nagromadzić, aby mogły rozpocząć dobroczynne działanie. Opinie na temat przyjmowania różnych jej form są pozytywne, ale wymaga to systematyczności. Tabletki, kapsułki, napary czy olejki stosowane przez dłuższy czas przyniosą zaskakujące rezultaty.

Skutek uboczny, jaki niesie spożywanie i korzystanie z niej, to zmiana zapachu potu. Ale nie jest to zmiana zauważalna u każdego. Z pewnością kozieradka ma więcej zalet niż negatywnych działań.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.70 / 5.00 4127 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-10
Ciekawe produkty, bezproblemowe zamówienia
2024-11-09
Super
pixel