Babka płesznik i babka jajowata – naturalny błonnik witalny
Babka płesznik oraz babka jajowata to rośliny uprawiane w rejonie Morza Śródziemnego. Hoduje się je również na terenach zachodniej Azji, a także północnej Afryki. Ich nasiona wykazują szeroką aktywność prozdrowotną. Coraz więcej osób doświadczyło już ich pozytywnego wpływu na działanie układu pokarmowego.
Nasiona i łupiny zarówno babki jajowatej, jak i babki płesznik, wyróżniają się niezwykle wysoką zawartością błonnika pokarmowego. Czym jednak różnią się te rośliny? Którą babkę wybrać i co jeszcze powinieneś o nich wiedzieć? Dowiesz się tego w poniższym artykule.
Czym jest babka płesznik?
Babka płesznik to bylina, której największe plantacje znajdują się głównie w Indiach oraz Pakistanie. W sklepach babka płesznik może funkcjonować pod nazwą pchlica lub płesznica. Jej inną nazwą jest też babka śródziemnomorska. To roślina roczna. Jej łodygi osiągają około 50 centymetrów wysokości, a ich owocem jest pękająca torba, zawierająca w sobie nasiona. Te wyglądem przypominają siemię lniane. Podobnie zachowują się po zamoczeniu ich w wodzie – tworzą kleik, który konsystencją przypomina żel.
Przeczytaj także: Jak jeść siemię lniane - prozdrowotne ziarno na odchudzanie i nie tylko
Głównym składnikiem nasion babki płesznik jest śluz – mieści się w przedziale od 10 do 12%. Znajdziesz w niej także białko (15-20%), kwas linolowy, oleinowy, palmitynowy, olej tłusty oraz fitosterole. Warto wiedzieć, że babka płesznik zawiera w sobie aukubinę. To związek, który cechuje się właściwościami bakteriobójczymi, przeciwwirusowymi oraz przeciwzapalnymi. Oznacza to, że nasiona te sprawdzą się u osób, które borykają się z łuszczycą, trądzikiem różowatym czy AZS.
Babka płesznik – działanie
Zaledwie kilkumilimetrowe ziarenka zawierają w sobie masę błonnika pokarmowego, tłuszczów, fitosteroli, a także polisacharydów. Na każde 100 gramów produktu przypada niemal 70 gramów błonnika. Odpowiedzialny jest on za regulację poziomu cholesterolu we krwi, a także za prawidłową pracę jelit. Ponadto przyspiesza przemianę materii oraz przedłuża odczuwanie sytości po posiłku.
Nasiona babki płesznik ograniczają również wchłanianie tłuszczu, stąd działanie wspomagające odchudzanie. Ziarenka pomagają także w zaparciach i przy biegunce. Dzięki nim treść jelitowa zwiększa swoją lepkość, przez co reguluje się częstotliwość wypróżnień. Warto spożywać je także w przypadku wystąpienia hemoroidów, gdyż złagodzą silny ból oraz świąd.
Tak jak wspominaliśmy, nasiona babki płesznik wykazują działanie przeciwzapalne i osłonowe. Dlatego też ich stosowanie polecane jest osobom, które cierpią na wrzody, zespół jelita drażliwego, a także różnego rodzaju podrażnienia układu pokarmowego. Niedawne badania wykazały ponadto, że roślina ma pozytywny wpływ również na wahania cholesterolu – zmniejsza się tym samym ryzyko powstania chorób układu krążenia. Są za to odpowiedzialne bakterie bacteroides ovatus, które korzystnie wpływają na stężenie zarówno "złego", jak i "dobrego" cholesterolu.
Udowodniono również, że nasiona babki płesznik potrafią skutecznie obniżać poziom cukru we krwi. Według najnowszych danych redukują one poziom glukozy o nawet 12%. Oznacza to więc, że babka płesznik może być wartościowa dla osób, które cierpią na cukrzycę.
Babka płesznik i działanie na skórę
Pozytywny wpływ babki płesznik na zdrowie odczują również osoby, których skóra jest poparzona lub podrażniona. Jeżeli więc chcesz przemyć uszkodzoną skórę, wystarczy zastosować okład, który nasączony będzie naparem z nasion rośliny. Sprawdzi się on także w przypadku trądziku czy łuszczycy.
Maseczka przygotowana z naparu nasion babki płesznik poprawi kondycję rozdwajających się włosów. Pomoże ona również przy wysuszeniu skóry głowy.
Babka płesznik ma więc działanie prozdrowotne, a jej właściwości docenia z roku na rok coraz więcej osób. Zauważyły już one, że nasiona tej rośliny wspierają pracę całego układu pokarmowego, poprawią odporność, a także pomogą przy odchudzaniu. Babka płesznik jest doskonałą alternatywą dla osób, które nie chcą przyjmować sztucznych, chemicznych suplementów. Naturalność tej rośliny sprawia, że jest ona sprawdzona i bezpieczna.
Nasiona babki płesznik – jak stosować?
Przeciwskazania do stosowania babki płesznik
Nie powinny przyjmować jej osoby, u których występuje niedrożność jelit oraz przewlekłe bóle brzucha. Spożyte nasiona będą pęczniały w żołądku, co może nasilić problemy żołądkowo-jelitowe. Pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dziennej dawki ziaren. W przeciwnym razie narazisz się na niepożądane efekty, gdyż babka płesznik będzie miała działanie przeczyszczające.
Czym jest babka jajowata?
Podobną rośliną jest babka jajowata, która naturalnie rośnie na terenach w Hiszpanii. Cechuje się zbliżonymi do płesznicy właściwościami leczniczymi. Jej nasiona również pomagają w rozwiązaniu problemów z przewodem pokarmowym. W tym przypadku warto spożywać nie tylko nasiona, ale również łupiny – czyli łuski.
Łuski babki jajowatej – podobnie do swojej siostrzanej rośliny, także zawierają szereg antyoksydantów, które mają korzystny wpływ na pracę organizmu układu pokarmowego oraz trawiennego. W nasionach znajdziemy więc proteiny, tłuszcze, aukubinę, fitosterole itp.
Błonnik witalny – co to?
Nasiona babki jajowatej bez problemu znajdziesz w sklepach zielarskich, sklepach internetowych ze zdrową żywnością, a także w aptekach. Możesz kupić granulki, proszek, a nawet specjalny roztwór.
Niekiedy można spotkać się z połączeniem ich z nasionami babki płesznik. W takim przypadku mówimy o błonniku witalnym. Zdaniem wielu specjalistów ten rodzaj błonnika naturalnego, który znajdziemy w tych dwóch roślinach, wykazuje najlepsze możliwe właściwości. Sprawniej oczyszcza on organizm z toksyn, działa przeciwbólowo, przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe. Co więcej, pomaga w leczeniu chorób dermatologicznych.
Babka płesznik a babka jajowata – różnice
Babka płesznik a jajowata – co je różni? Łupina babki jajowatej zawiera kwaśne związki śluzowe, przez co działa przeczyszczająco. W odróżnieniu od babki płesznik, nie powoduje uczucia sytości. Ich wspólną cechą jest wysoka zawartość błonnika, który usprawnia pracę jelit. Zarówno babka jajowata, jak i babka płesznik pochłaniają wodę, a także różnego rodzaju toksyny.
Warto jednak wiedzieć, że to babka jajowata poradzi sobie z nadmiarem płynów, które wystąpią w masie jelitowej. Pomoże ona także lepiej osobom, które cierpią na hemoroidy oraz żylaki.
Najbardziej widoczną różnicą pomiędzy babką płesznik a babką jajowatą jest jednak sposób ich przyjmowania:
- Babka jajowata powinna być przyjmowana bardzo często – do trzech razy na dobę.
- Różna będzie także porcja, którą należy przyjąć. Babka jajowata – 10 g na porcję, babka płesznik zaś – 8 g.
Oba suplementy dostępne są dla każdego, a z ich prozdrowotnych właściwości mogą korzystać również dzieci oraz kobiety w ciąży.
Suplement diety pochodzenia roślinnego
Obie to produkty pochodzenia roślinnego. Nie pochodzą z laboratorium i nie zawierają w sobie żadnych chemicznych, sztucznych środków. Sprawia to, że są one idealne dla osób, którym zależy na przyjmowaniu naturalnych produktów, co obecnie często jest utrudnione. Jeżeli więc chciałbyś poprawić działanie swojego organizmu i jednocześnie czuć się lepiej, wystarczy zakupić babkę płesznik lub babkę jajowatą.
Oczywiście przed tym warto poznać wszystkie przeciwwskazania do stosowania, a także skonsultować to ze swoim lekarzem lub dietetykiem. Należy również pamiętać, że suplementy nie mogą być zamiennikiem zróżnicowanej diety oraz ogólnie zdrowego trybu życia. Dla najlepszych efektów, spożywajmy je zgodnie z zaleceniami.