Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Nasiona chia - gdzie kupić, jak jeść, na co pomagają?

2021-05-03
Nasiona chia - gdzie kupić, jak jeść, na co pomagają?

Nasiona chia, zwane również szałwią hiszpańską, określane dzisiaj jako "super food" i podbijające rynek dietetyczny i zdrowożywieniowy, znane są od starożytności. Sama nazwa, w azteckim języku nahuatl, oznacza "oleisty", a w języku Majów wyrażała siłę. Chia należy do rodziny jednorocznych roślin jasnotowatych z grupy Salvia i nadal na największą skalę uprawiana jest w Meksyku, Argentynie, Peru czy Australii. 

Od kilku sezonów szałwię hiszpańską znajdziemy już nie tylko na półkach sklepów ze zdrową żywnością, ale staje się ona asortymentem ogólnodostępnym. Kupimy ją bez problemu w stacjonarnym markecie oraz wielu sklepach internetowych. Warto przyjrzeć się powodom rosnącej popularności tych małych ziarenek.

Wartości odżywcze szałwii hiszpańskiej

Nasiona chia to bogactwo przede wszystkim tłuszczów, ale również węglowodanów, białka, błonnika i składników mineralnych. Wśród tych pierwszych wyróżnić możemy:

 • nasycone kwasy tłuszczowe,
 • jednonienasycone kwasy tłuszczowe,
 • wielonienasycone kwasy tłuszczowe,
 • omega-3,    
 • omega-6,

wśród tych ostatnich natomiast:

 • kwas foliowy,
 • wapń,
 • żelazo,
 • magnez,
 • fosfor,
 • potas,
 • sód,
 • cynk.

Tak imponujący skład powoduje, iż nasiona te polecają dietetycy czy sportowcy jako produkt pozwalający wspierać dbałość o odpowiednie nawyki żywieniowe. Same ziarenka nie zawierają również glutenu, co w przypadku alergii lub nietolerancji jest niewątpliwym atutem.

Działanie nasion chia

Wśród drogocennego działania ziarenek szałwii hiszpańskiej pokreślić możemy kilka szczególnych właściwości.

Wspieranie układu pokarmowego 

Dzięki zawartości błonnika chia pomaga oczyszczać jelita z zalegających resztek pokarmowych i powstających w ten sposób toksyn.

Spowalnianie procesów starzenia 

Zawartość przeciwutleniaczy przyspiesza procesy regeneracyjne oraz stanowi ochronę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które odpowiedzialne są za starzenie się skóry.

Stabilizację poziomu cukrów

Nasiona chia bogate są w błonnik oraz  kwas alfa-linelenowy, które spowalniają procesy trawienne, nie dopuszczając do gwałtownym wyrzutów cukru po zjedzonym posiłku, co umożliwia kontrolę, a nawet zahamowanie zaburzeń metabolicznych. 

Dobroczynne oddziaływanie na układ sercowo-naczyniowy

Odpowiedni stosunek kwasów omega-3 do omega-6 wpływa na prawidłowe ciśnienie krwi i pomaga utrzymać właściwy poziom cholesterolu i trójglicerydów. Dodatkowo antyoksydanty zmniejszają ryzyko miażdżycy.

Wzmocnienie układu kostnego

Bogactwo wapnia, fosforu i magnezu to recepta na zdrowe kości. Chia przysłuży się tutaj szczególnie osobom, które nie mogą spożywać produktów mlecznych, powszechnie uważanych za budulec zdrowego kośćca.

Jak jeść nasiona chia?

Spożywamy je zarówno w formie chrupiących ziarenek, namoczone, jak i w formie zmielonej. Szałwia hiszpańska posiada włókna charakteryzujące się dużą zdolnością wiązania wody, co sprawia, że przyjmuje żelową konsystencję i możemy ją stosować jako dodatek do koktajli, puddingów, owsianek chleba czy naleśników. Jest również świetną posypką w sałatkach i wytrawnych daniach obiadowych.

Przeciwwskazania do spożywania ziaren chia

Pomimo ogólnej dostępności, wychwalania korzyści oraz zaliczania chia do grupy super jedzenia, warto zachować zdrowy rozsądek. Zwykło się mówić, że wszystko jest dla ludzi, ale też w nadmiarze wszystko szkodzi. 

Biorąc pod uwagę, iż szałwia hiszpańska oddziałuje na wiele układów w naszych organizmach, trzeba mieć świadomość, że może wchodzić w reakcje z zażywanymi lekami, a w zbyt obfitych ilościach wywołać niepożądane skutki. 

Stosowanie ziaren jako dodatek, a nie cudotwórczy produkt będzie stanowiło urozmaicenie w kuchni i pozwoli uniknąć ewentualnej szkodliwości. Nasiona chia to pełnoziarnisty, pełnowartościowy produkt. Jako egzotyczny dodatek szturmem wdarły się do naszego codziennego menu. Stosując zasadę "po pierwsze nie szkodzić" niewątpliwie docenimy ich unikatowe zdrowotne właściwości.

Przeczytaj także:

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021

Polecane

Nasiona chia bio 200 g

Nasiona chia bio 200 g

12,10 zł brutto/1szt.242 pkt.
Nasiona chia bio 500 g

Nasiona chia bio 500 g

31,61 zł brutto/1szt.632.20 pkt.
pixel