Sok z rokitnika - właściwości, które Cię zaskoczą
Sok z rokitnika i jego niezwykłe właściwości zdrowotne wydają się ostatnimi czasy podbijać serca osób na całym świecie. Ananas syberyjski - bo tak się również określa rokitnik - wyróżnia się wysoką zawartością witamin, minerałów i substancji odżywczych. Posiada dzięki temu liczne właściwości prozdrowotne: o części z nich najprawdopodobniej nie miałeś pojęcia!
Sok z rokitnika - właściwości, wartości odżywcze
Rokitnik to prawdziwa bomba witaminowa. Znaleziono w nim bowiem witaminy C, E, A, K, witaminy z grupy B, potas, żelazo, mangan, bor i krzem. Jego owoce wedle naszej wiedzy zawierają 18 różnych aminokwasów, 24 pierwiastki chemiczne oraz 22 kwasy tłuszczowe. Jakie właściwości posiada sok z rokitnika?
Rokitnik pospolity - właściwości lecznicze
Gdyby wypisać wszystkie lecznicze właściwości rokitnika, lista nie miałaby końca. Dlatego zdecydowaliśmy się zebrać tutaj te najważniejsze, którymi są między innymi:
- Wspomaganie układu nerwowego
- Poprawa funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego
- Poprawa kondycji włosów i paznokci
- Zwiększenie odporności organizmu
- Spowolnienie procesu starzenia się
- Utrzymywanie prawidłowego poziomu libido
Warto zaznaczyć, że suma tych wszystkich właściwości soku z rokitnika przyczynia się również do poprawy naszego samopoczucia. Dzięki jego zbawiennemu działaniu mamy na co dzień dużo więcej energii, lepiej radzimy sobie ze stresem i rozwiązywaniem problemów. Dzięki zmniejszeniu poziomu stresu jesteśmy również spokojniejsi i mniej narażeni na schorzenia układu krążenia i nerwowego.
Na co więc pomaga sok z rokitnika? W zasadzie na większość popularnych chorób i problemów zdrowotnych pojawiających się w wieku średnim. Nawet gdy nasza kondycja jest zadowalająca - warto go stosować w ramach profilaktyki. Oczywiście jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.
Co ciekawe, roślina wspomoże również nastolatków w ich wiekowych problemach - jak chociażby trądzik. Wyjątkowe właściwości owoców ananasa syberyjskiego pomagają usunąć toksyny z organizmu. Ponadto, warto pić sok zwłaszcza latem, ponieważ zapewnia on naturalną ochronę przeciw promieniom słonecznym.
Rokitnik zmniejsza ryzyko nowotworów, wspomaga działanie układu trawiennego (co może przyspieszyć proces odchudzania), a także obniża poziom cholesterolu.
Sok z rokitnika: przeciwwskazania
Nie każdy może spożywać go w dużych ilościach. Do takich osób z pewnością zaliczają się te, które cierpią na choroby trzustki i wątroby. Picie soku z rokitnika jest również niewskazane dla ludzi z kamicą żółciową i stanami zapalnymi trzustki.
W wyżej wymienionych przypadkach syrop może niepotrzebnie obciążyć gruczoły i narządy w ciele. Jeśli nie mamy pewności co do swojego stanu zdrowia - zawsze warto przed spożyciem ananasa syberyjskiego skonsultować się z naszym lekarzem rodzinnym. Z pewnością będzie on w stanie udzielić nam jednoznacznej odpowiedzi odnośnie do tego, czy możemy spokojnie przyjmować sok - czy też nie.
Sok z rokitnika - jak stosować? Ile pić?
Przyjmujemy, że optymalną ilością produktu, jaką powinna pić osoba dorosła, jest 150 mililitrów. Dla dzieci ta wartość należy zmniejszyć do 100 mililitrów. Warto również zwrócić uwagę na to, jak pić sok z rokitnika - musimy go bowiem rozcieńczyć. Najlepiej jest to robić w proporcjach 1:4 - czyli np. 50 ml soku z 200 ml wody.
Musimy jednak pamiętać, że syrop z rokitnika ma cierpki - dla wielu osób dość nieprzyjemny smak. W związku z tym warto poszukać jakiegoś substytutu dla wody. Świetnie komponuje się chociażby z sokiem z jabłek, malin czy mocną herbatą z domieszką miodu.
Ostatecznie - warto rozważyć włączenie go do swojego codziennego jadłospisu. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań - możemy na tym tylko zyskać.