Quinoa, czyli komosa ryżowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Komosa ryżowa - quinoa zyskuje wśród wegetarian, wegan i osób zainteresowanych zdrową żywnością coraz większą popularność. Nic dziwnego, jest ona bowiem smaczna, zdrowa, dostarcza dużo energii, doskonale sprawdzając się jako dodatek zarówno do dań na słodko, jak i tych wytrawnych. Co należy wiedzieć o tej niezwykłej roślinie?
Co to jest quinoa?
Komosa ryżowa (Chenopodium quinoa Willd.) – znana również jako „kasza quinoa” lub „zboże Inków” – to jedna z najstarszych roślin uprawnych na świecie. Występuje w formie drobnych ziaren, przypominających nieco wyglądem kaszę jaglaną.
Pierwotnie hodowana była na terenie Andów – pasma górskiego Ameryki Południowej. Dawniej wśród ludów zamieszkujących te tereny miała status świętego pożywienia i stanowiła podstawę codziennej diety. Mimo że z czasem została wyparta przez tradycyjne zboża – głównie pszenicę i jęczmień – to w ostatnich latach zainteresowanie tą niezwykle zdrową rośliną rośnie, również w Polsce. Dlaczego warto włączyć ją do swojego jadłospisu i spożywać regularnie? Przede wszystkim ze względu na jej smak oraz właściwości odżywcze.
Właściwości komosy ryżowej
Quinoa stanowi źródło wielu wartościowych substancji, które przyczyniają się do poprawy kondycji fizycznej organizmu. Są wśród nich między innymi białko, kwasy tłuszczowe, liczne witaminy i składniki mineralne, błonnik, flawonaidy oraz saponiny. Dzięki nim regularne spożywanie komosy ryżowej przyczynia się do:
- pomocy w odchudzaniu – za sprawą dużych ilości białka i błonnika spożywanie komosy wzmaga uczucie sytości
- obniżenia poziomu złego cholesterolu i cukru – dzięki temu, że zawarte w quinoa węglowodany nie są cukrami prostymi, mogą ją na ogół spożywać osoby cierpiące na cukrzycę
- zmniejszenia ryzyka wystąpienia nowotworów, kamicy żółciowej oraz miażdżycy i innych chorób układu krążenia
- opóźniania procesów starzenia – część zawartych w komosie substancji ma właściwości przeciwutleniające, przez co w organizmie zmniejsza się nadmiar wolnych rodników
Komosa ryżowa – jak gotować i z czym jeść?
Przyrządzanie komosy jest bardzo proste, a jej zastosowanie w kuchni może być bardzo szerokie. Oto najważniejsze wskazówki dotyczące tego, jak przygotować i z czym jeść quinoa.
Quinoa – gotowanie
Aby przygotować komosę, wystarczy:
- szklankę suchych ziaren wysypać na gęste sitko (ziarna komosy są bardzo drobne) i mieszając opłukać je dokładnie pod zimną wodą
- włożyć odcedzone ziarna do garnka, dodać 2 szklanki wody oraz szczyptę soli i całość gotować przez 15 minut pod przykrywką
- zagotowaną komosę zamieszać, pozostawić jeszcze w naczyniu na około 5 minut, a następnie odcedzić
Z jednej szklanki surowych ziaren powinno wyjść około 4 szklanek gotowej do spożycia komosy.
Zastosowanie komosy ryżowej w kuchni
Pomysłów na to, z czym podawać ryżową komosę, jest naprawdę bez liku! Ze względu na swój słodkawy smak i mnóstwo walorów odżywczych quinoa doskonale sprawdzi się na śniadanie lub jako dodatek do zdrowych deserów. Można podawać ją z mlekiem, jogurtem, suszonymi owocami, wiórkami kokosowymi czy orzechami.
Komosa równie dobrze komponuje się z gotowanymi lub smażonymi warzywami, mięsem, rybami czy jajkami. Słowem – jest to produkt uniwersalny, który może być podawany na wiele różnych sposobów.
Gdzie kupić komosę ryżową?
W komosę najlepiej zaopatrywać się w sklepach z ekologiczną żywnością. Gwarantuje to wysoką jakość produktu oraz jego pewne pochodzenie z najlepszych upraw (w przypadku quinoa najczęstszym miejscem pochodzenia jest Peru lub inne kraje Ameryki Południowej). Cena komosy ryżowej nie jest wysoka i wynosi mniej więcej tyle, ile koszt zakupu innych ekologicznych kasz i zbóż.