Olej konopny – właściwości i zastosowanie oleju z konopi siewnej
Olej konopny to moc cennych składników, stąd też nic dziwnego, że w ostatnich latach wzbudza coraz większe zainteresowanie. Łatwa dostępność oraz szerokie zastosowanie plasuje go na wysokim miejscu w rankingach najchętniej kupowanych olejów roślinnych.
Nie służy on wyłącznie do celów spożywczych. Jego zastosowanie może przynieść ogromną liczbę benefitów i to nie tylko w postaci wzmocnienia organizmu od wewnątrz. W niniejszym artykule poznasz historię oraz właściwości oleju z konopi, a także dowiesz się, jakie jest jego zastosowanie.
Olej konopny a marihuana
Olej konopny, jak sama nazwa wskazuje, powstaje z rośliny o nazwie konopia siewna (Cannabis sativa). Wielu z nas słysząc tę nazwę, ma przed oczami konopię indyjską, czyli tzw. marihuanę. Nic bardziej mylnego. Gatunek, z którego powstaje olej, jedynie z nazwy i budowy przypomina ten oferujący właściwości psychotropowe.
Konopie siewne są uprawiane w Polsce od długich lat. Przed wojną istniały duże plantacje tej rośliny w naszym kraju, ale obecnie tylko nieliczni hodowcy decydują się na jej wysiew. Wiele produktów zawierających w swoim składzie ten olej, korzysta ze składników importowanych bądź gotowych komponentów. Dlatego też szukając najlepszego produktu, zwróć uwagę na etykietę i wybieraj ten, który od podstaw był tworzony przez polskich producentów.
Olej konopny a olejek CBD
Choć oba powstają z tej samej rośliny, to nie należy ich mylić. Olej konopny i olejek CBD to dwa różne produkty. Czysty olej konopny nie zawiera w swoim składzie CBD, czyli substancji mającej pozytywny wpływ na układ endokannabinoidowy człowieka. Również oba nie kryją w sobie związku o właściwościach narkotycznych, czyli THC.
Olej konopny z nasion lub kwiatów
Do produkcji oleju konopnego potrzebne są kwiatostany oraz nasiona rośliny. Tylko z nich pozyskuje się cenną ciecz. Jednakże pozostała część nie jest marnowana. Łodygi służą do wykonywania ekologicznych smyczy i obroży dla zwierząt bądź bardzo trwałych sznurków. Ponadto można z nich produkować różnego rodzaju tekstylia.
Liście konopi po uprzednim suszeniu, wykorzystywane się w produkcji herbat oraz naparów. Nierzadko są też dodatkiem do ciepłych kąpieli.
Najcenniejsze właściwości znajdują się w produkcie nieoczyszczonym, nierafinowanym oraz niefiltrowanym. Z konopi siewnej wytwarza się dwa rodzaje oleju:
- olejek produkowany z kwiatów rośliny,
- olej produkowany z nasion.
Pierwszy z nich powstaje poprzez ekstrakcję dwutlenkiem węgla w odpowiednio wysokim ciśnieniu i niskiej temperaturze. Drugi zaś jest tłoczony na zimno z samych nasion.
Jak wygląda olej z konopi?
Świeżo tłoczony olej konopny ma zieloną barwę, ale z biegiem czasu ulega zmianie na ciemny, brunatno-zielony odcień. Wyróżnia się charakterystycznym orzechowym posmakiem. Ciecz jest niezwykle gęsta.
Powinna być transportowana i przechowywana w ciemnym szklanym opakowaniu z dala od słońca. Jest to niezwykle ważne, ponieważ działanie promieni słonecznych powoduje utlenianie się drogocennych substancji. Aby zabezpieczyć olej przed utratą właściwości, wystarczy, że zastosujesz się do dwóch powyższych wskazówek.
Skład i właściwości oleju konopnego
Olej konopny możesz stosować jako dodatek spożywczy. Wpływa on niezwykle dobroczynnie i prozdrowotnie na cały organizm. Zawiera bardzo dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych (tzw. NNKT; m.in. kwas linolowy), które wspierają rozwój oraz prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Odpowiedni stosunek kwasów omega-3 i omega-6 wspiera i chroni cały układ nerwowy.
Prócz kwasów tłuszczowych, olej zawiera również kwas gamma-linolenowy, który ma korzystny wpływ na pracę serca i układu krążenia. Stąd też regularne spożywanie konopnego oleju wskazane jest dla osób z problemami kardiologicznymi.
Olej konopny to również wysoka zawartość przyswajalnego białka. Stanowi ono około 30% jego składu, przez co jest idealnym rozwiązaniem dla wegan. Pomoże uzupełnić niedobory tego składnika odżywczego w ich codziennej diecie.
Poza tym olej ten jest prawdziwą kopalnią minerałów i witamin. W jego składzie znajduje się fosfor, potas, sód, magnez, siarka, cynk, wapń, a także witamina E.
Olej konopny – właściwości lecznicze
Jak wyżej wspomniano, olej konopny posiada naprawdę bogaty profil odżywczy, a przez to wykazuje liczne właściwości zdrowotne. Do swojej codziennej diety powinny dodać go osoby, które zmagają się z nadciśnieniem tętniczym, stale podwyższonym cholesterolem bądź chorują na miażdżycę. Za niezwykle pro-kardiologiczną aktywność odpowiada kwas alfa-linolenowy. Minimalizuje on ryzyko wystąpienia wspomnianych chorób oraz wspomaga proces ich leczenia.
Należy podkreślić, że olej konopny ma również zbawienny wpływ na bolące stawy i mięśnie. Co więcej, wykazuje on właściwości pielęgnacyjne na włosy oraz skórę twarzy. Codzienne spożywanie produktu wspomoże również Twój metabolizm oraz poprawi funkcje trawienne.
Zastosowanie oleju konopnego
Olej konopny przede wszystkim służy do celów spożywczych. Jednak w ostatnim czasie zdobył bardzo dużą popularność w innych branżach, w tym również w kosmetycznej. Stał się dodatkiem do kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, włosów i ciała. Stosowany jest zarówno w czystej, nierafinowanej postaci, jak i w roli jednego z komponentów kosmetyków.
Jedna buteleczka oleju oferuje wiele różnych zastosowań. Rano możesz dodać go do Twojej ulubionej owsianki, wieczorem zaś nałożyć na skórę twarzy oraz włosy!
Jak stosować olej z konopi?
Możesz dodać go do sałatek, zup, owsianki czy jaglanki. Musisz pamiętać, że produkt tłoczony na zimno nie nadaje się do smażenia ani żadnej innej obróbki cieplnej. Możliwa jest również suplementacja jak w przypadku syropu. Optymalna dzienna dawka to około dwóch łyżek stołowych i to niezależnie od jego obecności w potrawach.
Olej możesz pić zarówno na czczo, jak i po jedzeniu, o dowolnej porze dnia. Najlepiej jednak przyjmować go po lekkim posiłku. Pamiętaj, aby po otwarciu butelkę trzymać w lodówce, w której temperatura nie przekracza 10 st. C.
Olej z nasion konopi – zastosowanie w kosmetyce
Jak zostało już wspomniane, prócz podstawowych aktywności prozdrowotnych olej konopny wykazuje również właściwości doceniane w kosmetyce. Sprawdza się świetnie u osób, które toczą nierówną walkę z problemami skórnymi. Olej doskonale nawilża oraz poprawia ogólną kondycję skóry. Ponadto, co jest ważne szczególne dla osób mających cerę tłustą, nie ma on właściwości komedogennych, czyli nie zapycha porów oraz nie przyczynia się do powstawania kolejnych niedoskonałości.
Produkt ten ma właściwości przeciwzapalne, dlatego osoby zmagające się z trądzikiem i skłonnością do powstawania niedoskonałości, mogą stosować go niezależnie od stanu swojej cery. Jest to również produkt idealny dla osób, które cierpią na choroby skóry takie jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, egzema, liszaj czy trądzik różowaty. Miejscowe zastosowanie sprawia, że skóra wzmacnia się oraz staje się bardziej odporna na wtórne infekcje.
Olej sprawdzi się także u osób z cerą suchą, wrażliwą i atopową. Nie tylko nawilży i zregeneruje (co niezwykle istotne przy przesuszonej cerze), ale i skutecznie złagodzi swędzenie. Stosowanie nierafinowanego i nieprzefiltrowanego produktu wieczorem po wykonaniu demakijażu, skutkuje zatrzymaniem wilgoci w głębokich warstwach skóry. W efekcie będzie ona jędrna, gładka oraz nawilżona.
Olej konopny może stosować każdy. Ma on na tyle holistyczne działanie, że z pewnością zaczerpniesz z niego dość dobrego. Prócz nawilżenia i ujędrniania, poprawi koloryt skóry. To także naturalny przeciwutleniacz – zapobiega starzeniu się skóry. Ponadto wpływa pozytywnie na jej elastyczność oraz zapobiega nadprodukcji sebum.
Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych olej ten jest niezwykle odżywczy. Stanowi on również ochronę przed szkodliwymi promieniowaniem UV. Nie jest ona na tyle wysoka, by uchronić przed poparzeniem, ale może być dobrym wsparciem dla kremu z odpowiednio wysokim filtrem SPF.
Na co jeszcze stosować olej konopny?
Naturalna pielęgnacja włosów to w ostatnim czasie prawdziwy hit. Coraz więcej firm decyduje się na wypuszczenie linii produktów zawierających nawet wyłącznie naturalne składniki. Jednym z nich jest właśnie olej konopny. Jego podstawowe działanie w obrębie włosów obejmuje wzmocnienie cebulek, poprawę stanu skóry głowy, a także regenerację, nabłyszczenie i wygładzenie kosmyków.
To jednak nie wszystko! Produkt ten powstrzymuje nadprodukcję sebum, dlatego sprawdzi się u osób z przetłuszczającą się skórą głowy. Pomaga w walce z łupieżem oraz redukuje uczucie świądu, co jest typowym objawem przesuszonej skóry głowy, łuszczycy, AZS czy łupieżu pstrego. Olej stosowany na skalp nie tylko pomoże w wielu dokuczających dolegliwościach, ale także nawilży i poprawi kondycję skórę, bez niepotrzebnego zapychania porów oraz mieszków włosowych.
Ponadto olej konopny zawiera składniki, które wpływają na wygląd włosów. Rozkochały się w nim w szczególności kobiety, które po nałożeniu sporej dawki oleju i pozostawieniu go na dłuższy czas, mogą cieszyć się pięknymi, wygładzonymi oraz lśniącymi włosami. Prócz powierzchownego działania, olej regeneruje łuskę włosa bez jednoczesnego obciążania jej. Produkt ten możesz traktować jak serum zabezpieczające końcówki bądź stosować w formie całonocnej maski.
Kosmetyki z olejem czy czysty olej?
Wybierając kosmetyki do twarzy, ciała czy włosów z olejem konopnym w składzie należy dokładnie przeanalizować listę składników. Zdarza się, że producenci oszukują, umieszczając w produktach związki, które są naturalne tylko z nazwy lub jest ich za mało, aby mogły dać pożądany efekt.
Dlatego lepiej stawiać na czysty olej. Za tym wyborem przemawiają przede wszystkim jego właściwości oraz moc drogocennych substancji. W tym przypadku łatwiej też skontrolować pochodzenie produktu.
Decydując się na kosmetyk z drogerii, pamiętaj, że im dalej olej znajduje się w składzie, tym jego ilość w danym kosmetyku jest mniejsza.