Smalec gęsi – zastosowanie w kuchni i nie tylko
Gęsi smalec to szlachetny staropolski przysmak. Od wieków jest on wykorzystywany nie tylko w kuchni, ale również w tradycyjnej medycynie ludowej. Współcześnie docenia się jego walory smakowe, odżywcze, zdrowotne i kosmetyczne. Dlaczego warto zakosztować w tym niezwykłym specjale?
Gęsina - polska specjalność
Będąca polską specjalnością gęsina cieszy się dużą popularnością w Europie Zachodniej, jednak w Polsce jej spożycie było jeszcze do niedawna paradoksalnie niewielkie. Wraz z rosnącą świadomością dotyczącą ekologicznej żywności oraz odkrywaniem swojego dziedzictwa kulinarnego, mięso z gęsi wraca do łask i coraz częściej gości na naszych stołach. Dotyczy to również przetworów z tego bogatego w składniki odżywcze mięsa, przede wszystkim gęsiego smalcu. Nic dziwnego – jest smaczny, zdrowy i ma szerokie zastosowanie.
Wspaniale smakuje przede wszystkim jako dodatek do pieczywa z ogórkiem kiszonym lub cebulą. Niekiedy może być także stosowany do smażenia, pieczenia i gotowania (nadaje się do użytku w wysokich temperaturach – nawet powyżej 200 stopni Celsjusza).
Smalec gęsi – właściwości zdrowotne
Gęsina stanowi bogate źródło wysokiej wartości białka i aminokwasów, witamin z grupy B (w szczególności niacyny), witamin A i E, składników mineralnych (potasu, magnezu, żelaza, cynku, sodu) oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych (Omega-3, Omega-6).
Dzięki temu jest uważana za jedno z najzdrowszych rodzajów mięsa, a sporządzany z niej smalec jest wykorzystywany – zarówno w formie spożywczej, jak i jako maść – w łagodzeniu wielu dolegliwości.
Na co pomaga gęsi smalec? Zastosowanie zewnętrzne i wewnętrzne
Gęsi smalec na kaszel i przeziębienie
Tłuszcz gęsi ma właściwości rozgrzewające oraz przeciwgorączkowe i od pokoleń stosowany jest na dolegliwości związane z przeziębieniem, w szczególności na katar i kaszel. W tym celu najlepiej sprawdza się w podgrzanym mleku z dodatkiem miodu – przyrządzony w ten sposób napój najlepiej pić na noc. Smalec stosować można również bezpośrednio na ciało, smarując nim okolice klatki piersiowej, co może załagodzić objawy zapalenia oskrzeli i górnych dróg oddechowych.
Smalec z gęsi na zmarszczki i problemy skórne
Maść na bazie gęsiego tłuszczu jest świetnym rozwiązaniem dla osób zmagających się z problemami skórnymi, szczególnie w okresie jesienno-zimowym – wysuszoną skórą twarzy, a nawet z owrzodzeniami. Doskonale działa również na zmarszczki! Ma bowiem właściwości pielęgnujące i wygładzające, dzięki czemu skutecznie wypełnia niedoskonałości i zapobiega pojawianiu się nowych.
Tłuszcz gęsi na stawy
Stosowanie smalcu stanowi również pomoc w kuracji dolegliwości kostno-stawowych. Stosowany w formie maści łagodzi bóle reumatyczne i zmniejsza obrzęki. Szczególnie dobrze komponuje się w tym zastosowaniu z olejkiem rycynowym, który wzmacnia jego działanie. Taka mikstura może również przyczynić się do szybszego gojenia się ran po niektórych oparzeniach i skaleczeniach.
Smalec z gęsi na układ krwionośny
Dzięki zawartości jednonasyconego kwasu oleinowego (tego, który występuje naturalnie również w oliwkach i oliwie z oliwek) smalec gęsi wykazuje również inne właściwości lecznicze. Mimo że kaloryczny, zaskakująco obniża poziom złego cholesterolu. To więc naturalny środek na obniżenie cholesterolu we krwi i zadbanie o cały układ naczyniowy. Produkt śmiało można uznać za część profilaktyki przeciwmiażdżycowej. To jeden z najzdrowszych tłuszczów zwierzęcych.