Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Najlepsze domowe sposoby na kaca. Top 10 naturalnych produktów na złagodzenie objawów zatrucia alkoholowego

2022-12-25
Najlepsze domowe sposoby na kaca. Top 10 naturalnych produktów na złagodzenie objawów zatrucia alkoholowego

Sprawdzone sposoby mogą okazać się niezastąpione na złe samopoczucie po szampańskim wieczorze. Chcesz wyleczyć kaca i szybko poczuć się lepiej? Wypróbuj nasze domowe sposoby na szybkie usunięcie alkoholu z organizmu.

Skąd się bierze kac? – metabolizm alkoholu

Kiedy pijesz alkohol, Twój organizm rozkłada go na aldehyd octowy, który jest toksyczny dla człowieka. Spożywając zbyt dużo trunków, aldehyd octowy nie jest metabolizowany dalej wystarczająco szybko, przez co gromadzi się w ciele. Powoduje to bóle i zawroty głowy, mdłości, a także inne typowe objawy kaca. Jeśli chcesz tego uniknąć, to zastosuj się do poniższych wskazówek:

  • Pij dużo wody przed pójściem do łóżka. Alkohol odwadnia organizm, a woda pomaga wypłukać i wydalić toksyny. 
  • Zjedz coś. Alkohol zakłóca wchłanianie składników odżywczych z pożywienia, więc zjedzenie posiłku pomoże uzupełnić te składniki, które zostały utracone w nocy. 
  • Unikaj mieszania różnych rodzajów napojów alkoholowych, ponieważ może to spowodować, że objawy kaca będą jeszcze bardziej uciążliwe. 

Jeśli doświadczasz nieprzyjemnych dolegliwości po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu, poznaj domowe sposoby na kaca, które mogą pomóc złagodzić jego objawy. A może dopadło cię zatrucie alkoholowe? Jak sobie pomóc w tej trudnej sytuacji? Zapoznaj się koniecznie z naszym poradnikiem. 

Ból głowy i inne objawy kaca

Jeśli cierpisz obecnie na kaca, prawdopodobnie nie czujesz się zbyt dobrze. Jak możesz poprawić sobie samopoczucie? Odczuwane dolegliwości są nieprzyjemne i, niestety, bardzo powszechne. Według badania przeprowadzonego przez Alcohol Concern większość osób pijących alkohol ma co najmniej jednego kaca rocznie. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją sposoby, aby go uniknąć lub sprawić, by był mniej dotkliwy.  

Pierwszym krokiem do pokonania kaca jest wiedza, z czym się zmagasz. Nieprzyjemne symptomy są spowodowane zatruciem alkoholowym, co oznacza, że Twój organizm został zatruty przez etanol. Objawami tego są m.in. nudności, wymioty, bóle głowy i zmęczenie. Chociaż nie ma lekarstwa na ten stan, są pewne rzeczy, które mogą pomóc złagodzić dokuczliwe symptomy. 

Jak złagodzić objawy zatrucia alkoholowego?

Objawy kaca mogą się różnić w zależności od osoby, ale większość ludzi doświadcza niektórych lub wszystkich z następujących: nudności, ból głowy i odwodnienie. Te dolegliwości nie tylko sprawiają, że czujesz się okropnie, ale mogą również zrujnować kolejny dzień lub nawet wieczór!

Pozostałe objawy kaca obejmują wrażliwość na światło i dźwięk, zmęczenie, pocenie się i bóle mięśni. Ich nasilenie zależy od ilości spożytego etanolu i indywidualnej tolerancji. Najważniejszym krokiem w leczeniu kaca jest unikanie dalszego picia. Jeśli pijesz więcej, będąc nadal odurzonym, możesz doprowadzić do groźnego odwodnienia i innych powikłań zdrowotnych. Na szczęście istnieje kilka naturalnych środków, które mogą pomóc złagodzić objawy kaca. Chociaż nie ma na niego lekarstwa, są pewne naturalne rozwiązania. Dzięki nim poczujesz się lepiej w krótszym czasie. Najlepsze to te, których skuteczność została potwierdzona w badaniach naukowych i mające niewiele skutków ubocznych. 

Naturalne sposoby na kaca 

Najczęściej stosowanymi kuracjami są picie dużej ilości wody i jedzenie zdrowych, pełnowartościowych posiłków. To może pomóc złagodzić objawy i utrzymać nawodnienie. Co jeszcze jest dobre na kaca? Następnego dnia po imprezie zjedz zdrowe śniadanie. Jajka, kanapki i sok owocowy to dobre opcje, które dostarczą Ci kilku bardzo potrzebnych składników odżywczych. Zrezygnuj ze słodkiego posiłku, który zamiast dodać Ci energii, jedynie spowoduje senność.

Najczęściej wybierana witamina C:

Co na odwodnienie?

Po spożyciu alkoholu pij dużo wody przed pójściem do łóżka. Pomoże to wypłukać toksyny z organizmu podczas snu. Przyjmuj witaminy z posiłkami. Witaminy C i B są dobre do łagodzenia objawów takich jak bóle głowy czy nudności spowodowane przez wypicie zbyt dużej ilości etanolu. 

Kac to nieprzyjemne uczucie, które rozpoczyna się od momentu zakończenia picia alkoholu i może trwać od kilku godzin do kilku dni po. Nie jest to choroba, lecz zespół objawów spowodowanych nagromadzeniem się w Twoim organizmie określonych substancji chemicznych. Dla większości ludzi wypicie jednego drinka nie doprowadzi do kaca, ale jeśli spożyje się ich zbyt dużo, to mogą wystąpić następujące objawy: 

  • ból głowy,
  • nudności, 
  • wymioty,
  • ból żołądka,
  • zmęczenie,
  • zawroty głowy, 
  • suchość w ustach.

Domowe sposoby na kaca

Niestety nie ma na nie szybkiego i w 100% skutecznego leku na kaca, ale jest mnóstwo sposobów, aby pozbyć się go szybciej. Oto najlepsze domowe sposoby na kaca. 

Woda

Dobrą zasadą jest picie ośmiu szklanek wody dziennie. Pomaga to zapobiegać odwodnieniu i wykazano, że zmniejsza bóle głowy oraz mdłości po wypiciu alkoholu. Picie dużej ilości wody (lub innych płynów nawadniających) już w trakcie szampańskiej nocy pomoże zapobiec odwodnieniu i utrzyma twoje ciało wystarczająco zdrowe, aby przetworzyć alkohol w swoim systemie.

Pomoże to również szybciej wypłukać toksyny z organizmu, zmniejszając skutki kaca. Powinieneś wypić co najmniej jedną dużą szklankę wody na każdą jednostkę napoju alkoholowego – jeśli zatem spożyjesz sześć piw, wypij tyle samo szklanek wody. 

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić po przebudzeniu się z nocnego wyjścia, jest wypicie dużej ilości wody. Pomoże to nawodnić organizm po procesach przetworzenia całego alkoholu przyjętego przez noc (a także wypłucze jego część).

Możesz również zjeść coś słonego – nie tylko dlatego, że pomaga to uzupełnić elektrolity. Sól jest jednym z najlepszych lekarstw na mdłości. Sprawdzi się zupa, tosty, jajka lub krakersy (a nawet chipsy!).

Kobieta trzyma na kaca szklankę z wodą w ręce wyciągniętej w naszym kierunku.

Napoje z elektrolitami

Napoje elektrolitowe pomagają uzupełnić to, co zostało utracone przez picie alkoholu, w tym bardzo ważny potas. Jego niedobór może powodować skurcze mięśni, a także bóle głowy. Świetnym wyborem będzie także sok pomidorowy.

Dobre śniadanie

Jedzenie czegoś przed pójściem spać może pomóc zmniejszyć poranne nudności spowodowane kacem, ponieważ zapewnia pewne odżywienie podczas snu. Dzięki temu poczujesz się dużo lepiej po przebudzeniu. Jajka są świetnym wyborem, ponieważ dostarczają białko. Pomaga ono naprawić uszkodzone komórki w wątrobie i obniżyć poziom cholesterolu, który może być podwyższony po spożyciu alkoholu.

Imbir 

Korzeń imbiru to świetny naturalny środek pomagający organizmowi odzyskać siły po kacu. Pomaga złagodzić mdłości i daje zastrzyk energii. Badanie przeprowadzone przez naukowców z University College London wykazało, że uczestnicy, którym podano herbatę imbirową w ciągu 24 godzin od spożycia alkoholu, mieli mniej objawów niż ci, którzy otrzymali ją dopiero po upływie doby.

Sen na wyleczenie

Wyśpij się dobrze, a pozwolisz ciału na odpowiednią regenerację. 

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy ma nieocenione właściwości, pozwalające na odkwaszanie organizmu i w efekcie usuwanie alkoholu z organizmu. 

Przeciwbólowy olej kokosowy

Olej kokosowy zawiera średniołańcuchowe triglicerydy (MCT), które mogą pomóc złagodzić objawy kaca takie jak nudności lub ból głowy. Przyniosą także ulgę obolałym mięśniom. Wpłynie to na relaks całego ciała, tak potrzebny po ciężkiej nocy. 

Wyciąg z nasion ostropestu plamistego 

Wyciąg z nasion ostropestu plamistego to jeden z najlepszych naturalnych produktów do odzyskania sił po kacu, ponieważ pomaga wątrobie w oczyszczaniu, usuwając z niej toksyny po upojeniu alkoholowym. Zawiera on również przeciwutleniacze, które chronią komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki powstałe podczas sesji picia.

Unikaj kofeiny

Ważne jest również, aby unikać kofeiny (i innych stymulantów) co najmniej 12 godzin przed snem. Może ona pogorszyć odwodnienie poprzez zwiększenie częstotliwości oddawania moczu i nadmierne pocenie.

Sok ananasowy

Sok z ananasa zawiera dużo witaminy C, która pomaga zmniejszyć stan zapalny spowodowany spożyciem alkoholu.

Najlepiej unikać kaca

Kac to nie żart. Może nie tylko zrujnować Ci dzień i przynieść mnóstwo nieprzyjemnych objawów, ale także doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Najlepszym wyjściem dla uniknięcia kaca jest picie alkoholu w małych ilościach. Warto także znać i stosować powyższe wskazówki, aby szybciej wrócić do pełni sił po zakrapianej imprezie.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane

pixel