Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wino bezalkoholowe w ciąży i podczas karmienia piersią

2022-04-26
Wino bezalkoholowe w ciąży i podczas karmienia piersią

Ciąża to czas szczególny w życiu kobiety - czas oczekiwania na dziecko, radości, ale także obaw i odrobiny lęku o zdrowie swoje i maluszka. Obowiązują niewielkie ograniczenia odnośnie spożywania niektórych pokarmów, np.: nie wolno jeść serów pleśniowych czy wysoko przetworzonej żywności, samodzielnie stosować leków oraz pić alkoholu, napojów gazowanych lub energetycznych.

Alkohol w ciąży

Na temat alkoholu w czasie ciąży krążą mity. Wiele kobiet uważa, że piwo, czy wino to nic groźnego dla rozwijającego się płodu. Na szczęście poziom wiedzy o szkodliwości alkoholu wzrasta. Z drugiej strony w wielu grupach społecznych jest przyzwolenie na picie w ciąży i przekonanie, że niewielka ilość procentów w ciąży jest nieszkodliwa. 

Problemem w Polsce jest fakt braku edukacji seksualnej i wiedzy o planowaniu ciąży i antykoncepcji. Wiele kobiet zachodzi w nieplanowane ciąże, o których często nie wie nawet do końca pierwszego trymestru ciąży. W takich sytuacjach jest duże ryzyko przypadkowego kontaktu z alkoholem we wczesnym okresie prenatalnym, kiedy zaczynają rozwijać się najważniejsze narządy.

Badania ankietowe przeprowadzone przez Główny Inspektorat Sanitarny w 2017 r. wykazały spadek liczby szkodliwych dla zdrowia matki i dziecka zachowań, takich jak picie czy palenie papierosów. Z raportu wynika, że choć wiedza o szkodliwości alkoholu w czasie ciąży jest wśród Polek powszechna, to jednak nadal pokutuje wiele mitów. Picie w ciąży zadeklarowało 4,84 proc. badanych, przy czym większość z nich używała alkoholu raz w miesiącu lub rzadziej, najczęściej „lżejszy” trunek: piwo, białe i czerwone wino.  

Skutki picia napojów alkoholowych w ciąży

Picie w ciąży to ogromne ryzyko wad rozwojowych u dziecka oraz niebezpieczeństwo poronienia lub przedwczesnego porodu. Najbardziej znanym zespołem wad u dziecka, którego matka piła alkohol w trakcie ciąży, jest zespół chorobowy FAS. Mitem jest, że niewielka ilość alkoholu w ciąży nie szkodzi. Nawet jeden kieliszek wina może zrobić maleństwu krzywdę. FASD to inaczej Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (Fetal Alcohol Spectrum Disorder), który jest nieuleczalnym, niegenetycznym zespołem chorobowym. Schorzenie charakteryzuje się:

  • uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego
  • zaburzeniami neurologicznymi
  • opóźnieniem rozwoju fizycznego i psychicznego
  • zaburzeniami zachowania
  • niedorozwojem umysłowym
  • nadpobudliwością psychoruchową z wadami rozwojowymi (m.in.: serca i stawów).

Dziecko z FASD może mieć zaburzenia mowy, problemy z koncentracją ruchową i nauką. Charakterystyczna jest zaburzona koncentracja uwagi, problemy z pamięcią i kontrolą emocji. FASD skutkuje zmniejszonymi zdolnościami do nawiązywania relacji społecznych i przestrzegania norm społecznych.

Alkohol a ciąża to nie jest dobre połączenie. Oprócz FASD alkohol może być przyczyną innych niekorzystnych zmian u płodu:

  • opóźnienia wzrostu płodu i noworodka (masa + długość ciała)
  • dysmorfii twarzy – charakterystyczne cechy budowy twarzy: wąskie szpary powiekowe, brak rynienki podnosowej, brak górnej czerwieni wargowej. Często odnotowuje się u takich dzieci małogłowie (mikrocefalia), spłaszczoną środkową część twarzy, krótki, zadarty nos, małą żuchwę, niesymetrycznie osadzone uszy, zmarszczkę nakątną (w kąciku oka).

Picie w czasie ciąży może mieć negatywny wpływ na zdrowie przyszłych mam, ponieważ podnosi ciśnienie krwi, a to z kolei zwiększa ryzyko stanu przedrzucawkowego.

Wino bezalkoholowe w ciąży

Wino to nie tylko alkohol. Ma ono wiele właściwości zdrowotnych - pobudza pracę trzustki, nadnerczy, tarczycy i gruczołów płciowych, co powoduje wzrost energii. Poprawia przemianę białek, cukrów i tłuszczów. U osób regularnie pijących wino rzadziej występuje kamica żółciowa i nerkowa. Ponadto wino wspomaga działanie antynowotworowe, ponieważ ma w składzie garbniki ( antocyjany, katechiny oraz pochodne kwasu kawowego), które mają działanie antynowotworowe. Najwięcej garbników ma wino czerwone, ok. 2 g w litrze. Zawarte w winie flawonoidy zwalczają wolne rodniki, które jak wiadomo, mają działanie nowotworowe. 

Kobietom w ciąży nie wolno spożywać alkoholu. Dlatego z myślą o nich powstało wino bezalkoholowe. Wiele osób przeciera oczy ze zdumienia, czytając o bezalkoholowych winach. Otóż jest to produkt zdrowy, bogaty w potas, który mogą być kobiety w ciąży i osoby, które z różnych przyczyn zdrowotnych nie mogą spożywać alkoholu. Wino bezalkoholowe w ciąży to odrobina przyjemności dla mamy bez ryzyka utraty zdrowia dla maleństwa.  Prosecco w ciąży uznaje się za zdrowe, ponieważ ma a niską zawartość sodu, cholesterolu oraz tłuszczy. Dodatkowo wino bez procentów wspiera wytwarzanie prolaktyny – hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową, który stymuluje proces laktacji, kiedy maleństwo pojawi się na świecie. 

Wino 0 gwarantuje obecność w napoju cennych polifenoli, hamujących rozwój wolnych rodników i opóźniających procesy starzenia. 

Aby usunąć alkohol z trunku, przeprowadza się proces dealkoholizacji, w wyniku którego poziom alkoholu redukowany jest do zera lub bardzo śladowych ilości. Przed zakupem zawsze należy czytać etykiety.

Z umiarem

Wino dla ciężarnych niezawierające alkoholu można pić, ale z umiarem. Warto wiedzieć, że zawiera ono znaczenie więcej cukru niż tradycyjny produkt. Dlatego kobiety zmagające się w ciąży z cukrzycą ciążową, muszą obejść się smakiem.

Bogactwo asortymentu zero procent

Obecnie w sprzedaży jest wiele odmian win alcohol free i szampanów dla kobiet w ciąży. Stanowią one idealne rozwiązanie na imprezę sylwestrową, wesele, urodziny, itp. Nie należy spożywać go za często, ponieważ bywa, że producenci oznaczają jako „bezalkoholowe” produkty mające do 0,5% alkoholu, a to już jest niebezpieczne dla rozwijającego się maluszka. Podobne zastrzeżenie obowiązuje do spożywania szampana czy piwa bezalkoholowego w ciąży. Sprawdzajmy, czy oznaczono je 0,0.

Wino bezalkoholowe a karmienie piersią

Tradycyjny alkohol jest zdecydowanie przeciwwskazany podczas karmienia piersią. Dopuszczalna dawka to jeden kieliszek wina lub jedna szklanka piwa raz na jakiś czas. Od wypicia alkoholu do nakarmienia dziecka powinno upłynąć około 2 - 3 godzin. Wino bezalkoholowe podczas karmienia piersią jest bezpieczną alternatywą, o ile nie zawiera w ogóle alkoholu.

Nie można podać ze 100% pewnością, jaka ilość alkoholu jest bezpieczna dla dziecka, ponieważ nie ma badań na ten temat. Doniesienia mają charakter retrospektywny, a zorganizowanie rzetelnych badań byłoby wysoce nieetyczne, ponieważ mogłoby spowodować zagrożenie dla życia i zdrowia dzieci. Jeżeli mamy ochotę na lampkę wina w ciąży, to powinno być napojem bezalkoholowym.  

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

Piwo bezglutenowe bezalkoholowe BIO 330 ml

Piwo bezglutenowe bezalkoholowe BIO 330 ml

9,40 zł brutto/1szt.(28,48 zł / l brutto)
Piwo imbirowe bezalkoholowe bezglutenowe bio 330 ml

Piwo imbirowe bezalkoholowe bezglutenowe bio 330 ml

8,80 zł brutto/1szt.176 pkt.(26,67 zł / l brutto)
Piwo bezalkoholowe pszeniczne bio 500 ml

Piwo bezalkoholowe pszeniczne bio 500 ml

10,20 zł brutto/1szt.204 pkt.(20,40 zł / l brutto)
Piwo bezglutenowe bezalkoholowe BIO 330 ml

Piwo bezglutenowe bezalkoholowe BIO 330 ml

50,82 zł brutto/1szt.(0,15 zł / ml brutto)
pixel