Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Jak zrobić sok z aloesu? Sprawdzone przepisy na domowy sok i nalewkę

2022-06-05
kategoriaPrzepisy
Jak zrobić sok z aloesu? Sprawdzone przepisy na domowy sok i nalewkę

Moda na naturalne kosmetyki i lekarstwa z babcinej spiżarni przeżywa swój ponowny rozkwit. Po latach zapomnienia i wyśmiewania naturalne leczenie niedogodności zdrowotnych znów zdobywa sympatyków. Na nowo odkrywa się moc przyrody. Zdrowe odżywianie się, życie zgodne z naturą, stosowanie tylko nieprzetworzonych produktów staje się obowiązującym trendem w żywieniu. Okazuje się, że najlepsze i najzdrowsze produkty mamy pod ręką, a nawet możemy wyhodować na parapecie lub w ogrodzie. Służą zdrowiu i stanowią fantastyczną dekorację. O palmę pierwszeństwa wśród leczniczych roślin od lat walczy aloes.

Popularne produkty z aloesu

Produkty z aloesu są jednymi z najbardziej poszukiwanych ze względu na moc jego dobroczynnych właściwości. Jej pozytywny wpływ na zdrowie człowieka znany jest od starożytności. Aloes do picia, kosmetyki, suplementy diety, przepisy na domowe przetwory i maseczki – to bardzo bogaty asortyment wyborów.  Im większy wybór, tym więcej osób znajdzie coś siebie i skorzysta z tego cudu natury.

Wszechstronny dar natury

Porastający pustynne tereny i uzbrojony w kolce wygląda groźnie. Wygląd nie powinien przerażać, ponieważ pod tym pancerzem kryje się roślina, która w zasadzie może pełnić funkcję domowej apteczki. To ozdoba i oczyszczacz powietrza, ale przede wszystkim bardzo cenny lek – suplement diety i naturalny środek kosmetyczny. Sukulenty magazynują w mięsistych liściach wodę, w naturalnych warunkach mają postać kilkumetrowych drzew albo miniaturowych rozetek. W warunkach domowych najpopularniejszy jest aloes zwyczajny lub drzewiasty. Gatunek pospolity jest wręcz idealny do warunków „parapetowych”. Zanim zdecydujemy się na aloes drzewiasty, trzeba pamiętać, że ma sporą łodygę, która osiąga nawet 1 m wysokości, przez co wymaga dość dużej doniczki i ustawienia na podłodze w wysokim pomieszczeniu.

Inne aloesy uprawniane w doniczkach

W Polsce nie ma warunków atmosferycznych do uprawy aloesu w ogrodzie. Nie rośnie on też na dzikich stanowiskach. Można spróbować uprawiać go w odpowiednio przygotowanej szklarni. Najłatwiej uprawiać go na parapecie. Niektórzy koneserzy uprawiają również aloes ościsty, aloes bakera, aloes brevifolia, aloes uzbrojony, chiński, somalijski tudzież różne egzotyczne mieszańce, zwane hybrydami. Są to głównie rośliny ozdobne. Do gatunków o niezwykłych właściwościach leczniczych zalicza się: aloes zwyczajny, drzewiasty, uzbrojony i afrykański. Aloes jadalny można wykorzystać w kulinarny sposób i przygotować soki, których smak zapadnie w pamięć.

Aloes idealny na sok

Zastosowanie świeżego aloesu w kuchni w Polsce nie jest zbyt popularne. Wolimy kupić sok ze sklepu. Kwiat uprawiany na parapecie jest jednak jak lekarstwo. Jego zastosowanie kulinarne wymaga popularyzacji i publikowania inspirujących przepisów. Być może przekona to ludzi, że warto spróbować.

Co ciekawe, im starszy okaz, tym bardziej jego miąższ jest nasycony składnikami odżywczymi. Oznacza to, że przygotowane jedzenie jest smaczniejsze.

Na rynku są coraz chętniej kupowanymi produktami są napoje z cząstkami tej wyjątkowo zdrowej rośliny słodzone miodem lub cukrem trzcinowym. Ich orzeźwiający smak jest wyjątkowy i przekonuje do częstszego próbowania soków. Sklepy ze zdrową żywnością oferują soki 100% oraz suplementy diety z miąższem. Na bazie tej rośliny można przygotować jedzenie i wytrawne napoje np.: sok z dodatkiem cytrusów lub wina i nalewki. 

Ostrzeżenie dotyczące spożywania produktów z aloesu - przeciwwskazania

Produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry, nawet jeżeli zawierają świeże składniki, nie wolno zjadać. Są one mimo wszystko odrobinę przetworzone. Produktów z aloesu nie wolno spożywać cukrzykom, kobietom w ciąży, osobom zmagającym się z chorobami serca i nerek - może wywołać skutki uboczne leków zażywanych na stałe. Takie osoby powinny się poradzić lekarza w sprawie każdej terapii naturalnej - muszą mieć 100% pewności, że, np.: suplementy nie spowodują osłabienia działania leków lub innych problemów. Artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej. Pamiętajmy, że przekazywanie informacje są ogólne i nie odnoszą się do żadnego konkretnego przypadku.

Właściwości aloesu - na odchudzanie i nie tylko

Specjał pomaga w zrzuceniu wagi i usuwa z organizmu szkodliwe substancje. To informacja, która ucieszy wiele osób zmagający się z nadmiarem kilogramów. Aloes przyspiesza przemianę materii i wspomaga oczyszczanie organizmu. Działa przeczyszczająco i dlatego stosuje się go na zaparcia. Jego prozdrowotne działanie sprawia, że nie odkładają się toksyny i niepotrzebne złogi. Nie jest jednak wskazane zbyt częste oczyszczanie organizmu z jego pomocą. Konieczny jest umiar. Jego nadużywanie prowadzić do zaburzenia funkcji jelit i w konsekwencji do przewlekłych zaprać i wzdęć.

Aby rezultaty osiągnąć założone rezultaty w spadku wagi, należy pić 50 ml soku z aloesu spożywczego każdego dnia przez cały okres stosowania diety. Maksymalny okres stosowania specyfiku to miesiąc. Sok najlepiej zażywać trzy razy dziennie po łyżeczce przed dużymi posiłkami (śniadanie, obiad, kolacja). Wśród osób na redukcji popularna jest woda z aloesem, która nie zawiera żadnych dodatków. Wspiera ona proces utraty zbędnych kilogramów, wpływa kojąco na organizm.

Aloes na odporność

Napój aloesowy wzmacnia układ immunologiczny. Zawiera on wiele witamin, w tym A, C, B i E. Oprócz tego jest źródłem kwasu foliowego i choliny. W jego składzie są tak drogocenne dla organizmu minerały, jak: wapń, chrom, miedź, selen, magnez, sód czy potas. Znajdziemy też cenne substancje czynne, które wykazują działanie przeciwzapalne, a nawet przeciwnowotworowe. Pijąc sok z miąższem kompleksowo dbamy o swoje zdrowie.

Kontrola poziomu cukru we krwi

Aloes pomaga w odchudzaniu na wiele sposobów. Ułatwia kontrolę poziomu cukru we krwi, a to wspiera utratę wagi. Jedno z badań wykazało, że spożywanie kapsułek zawierających 300-500 mg aloesu dwa razy dziennie znacznie obniżało poziom glukozy we krwi u 72 osób ze stanem przedcukrzycowym. Przyjmowanie kompleksu żelu aloesowego przez 8 tygodni zmniejszyło masę ciała i tkankę tłuszczową. Poprawa kontroli glukozy we krwi pomaga zapobiegać jej skokom i spadkom. Można dzięki temu zapomnieć o napadach wilczego głodu.

Skład liści z aloesu

Listowie sukulenta składa się z trzech części: skóry, lateksu i żelu. Żel można bezpiecznie spożywać. Jak wycisnąć sok z aloesu? Aby go pozyskać samodzielnie, wystarczy przeciąć liść na pół i wydobyć żel łyżeczką. Należy dokładnie oczyścić żel, aby usunąć wszelkie zabrudzenia. Żel można dodać do koktajli, salsy i zup. Dzięki temu dodatkowi zwiększają się korzyści zdrowotne ze spożywania ulubionych potraw. Wzbogacamy je o cenne aminokwasy i witaminy.

Jadalny gatunek aloesu

To olbrzymia grupa roślin. Większość to gatunki ozdobne, które nie nadają się do spożycia. Są wiecznie zielone i piękne. W przypadku aloesu jadalnego nie tylko możemy się zachwycać jego urodą, ale także po trzech latach czerpać profity zdrowotne, wykorzystując miazgę do przygotowywania domowych preparatów i jedzenia. Bardzo istotną informacją jest fakt, że liście używane do przetworów powinny mieć więcej niż dwa lata, ale mniej niż pięć. Konieczne jest, aby znać wiek rośliny, z której zamierzamy skorzystać do przyrządzania zdrowotnych specyfików. Listowie odcinamy ostrym nożem, tuż u nasady, i wkładamy do lodówki na jedną dobę. Chłód nasila korzystne dla zdrowia działanie.

Korzyści ze stosowania miąższu z aloesu

Delikatny, pachnący miąższ aloesu w wyglądzie przypomina żel, ma jasny kolor. W 99% składa się z wody. Jest doskonałym środkiem łagodzącym podrażnienia skóry, ponieważ przyśpiesza gojenie się ran. Często stosowany jest jako naturalny kosmetyk. Trzeba zaznaczyć, że czystej miazgi nie poleca się do stosowania u najmłodszych, ponieważ może ona wywołać podrażnienia ich delikatnej skóry.

Rozdrobniona przyśpiesza gojenie ran i łagodzi bóle. Można przyłożyć przycięte liście bezpośrednio na oparzenie, rany i odleżyny. Ten sposób na radzenie sobie z oparzeniami jest coraz popularniejszy. Osoby, które próbowały stosować aloes na rany i oparzenia, potwierdzają jego skuteczność.

Opinie użytkowników o aloe vera

Zdrowe odżywianie się i życie to nie tylko trend mody, ale sposób codziennego funkcjonowania. Ludzie przekonują się, że w najbliższym otoczeniu natura dała im lepsze skarby niż branża kosmetyczna i farmaceutyczna. Coraz częściej przemysł urodowy sięga po lecznicze rośliny i z nich produkuje kosmetyki. Rosnącą popularność odnotowuje uprawa w domu, na balkonie lub w ogródku. Tak właśnie aloes coraz częściej gości na naszych parapetach.

Według opinii użytkowników miąższ z aloesu to cudowne, domowe lekarstwo na problemy skórne. Przynosi ulgę przy oparzeniach słonecznych. Doceniają go osoby, które do tej nie radziły sobie z trądzikiem – po zastosowaniu następuje wyraźna poprawa stanu skóry. Sok aloesu praktycznie nie uczula, natomiast zawsze pozostawia na skórze przyjemny, odświeżający zapach. Warto pamiętać o tym, że miazga ta znana jest od starożytności. Jest używana od 5000 lat i to różnych częściach świata, co oznacza, że jego właściwości nie są ludowym mitem. Współczesne badania potwierdzają odkrycia starożytnych medyków. Ludzie sięgają po kwiat coraz chętniej, ponieważ doceniają jego właściwości lecznicze, a co najważniejsze - są zadowoleni z efektów.

Kilka sprawdzonych przepisów na sok z aloesu

Najpopularniejszym sposobem wykorzystania aloesu jest przerobienie go na sok. Przepis na sok z aloesu nie jest trudny do wykonania. Do przygotowania takiego soku z dodatkiem cytrusów potrzebne będą:

  • pęk liści
  • świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy lub innych owoców cytrusowych

Liście aloesu wkładamy do lodówki na dobę. Po tym czasie obcinamy kolce i wydrążamy środek. Miksujemy go z cytrusami na jednolitą masę. Napój jest gęsty, można go przechowywać przez 7 dni w lodówce. 

Aloes i miód – połączenie zapewniające zdrowie

Połączenie z miodem pomaga pozbyć się nieżytu żołądka i innych problemów trawiennych. Mikstura z powyższych składników pomoże także zwalczać najpospolitsze pasożyty układu pokarmowego, np.: tasiemce, czy owsiki, łagodzi ból brzucha i męczące biegunki. Duet aloesu z miodem to idealna alternatywa wszystkich leków na żołądek. Na zgagę, biegunkę lub zatwardzenie wystarczą 3 łyżeczki mikstury. Miód też ma wiele cennych właściwości, więc połączenie go z aloesem to bomba witaminowa. Jak zrobić go w domu?

Do przygotowania napoju potrzebne będą:

  • 3 łyżki żelu z łodyg
  • 1 łyżka miodu 
  • 1,5 szklanki wody. 

Przygotowanie:

  1. Liście aloesu należy przymrozić w lodówce, pokroić i zmiksować.
  2. W czasie miksowania należy dodać jedną łyżkę miodu. Można też dodać odrobinę wody.
  3. Napój przechowuje się w butelce z ciemnego szkła. Miejscem przechowywania powinna być lodówka.

Warto wiedzieć, że  miód z aloesem poprawia odporność organizmu, a stosowany zewnętrznie łagodzi stany zapalne skóry. Mieszankę dobrze jest mieć pod ręką, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy następuje okres zwiększonej zachorowalności na grypę jelitową, a przeziębienie należy do codzienności.

Sok aloesowy z cytrusami

Pęk liści aloesu (mniej więcej taki, żeby móc objąć go dwiema dłońmi) wkładamy na dobę do lodówki. Po wyjęciu obcinamy brzegi z kolcami i wydrążamy miąższ. Wrzucamy go do szerokiego dzbana i dodajemy 1/2 litra ulubionego soku z cytrusów (sok pomarańczowy, grejpfrutowy, cytrynowy) i miksujemy. Sok w postaci zawiesiny możemy przetrzeć przez sitko, następnie zaś przelać do butelki i wstawić do lodówki. Maksymalny okres przechowywania w lodówce to tydzień.

Sok z aloesu na odchudzanie

Aloes do picia to znakomity środek na zrzucenie kilogramów. W przeciwieństwie do różnych suplementów w proszku nie zawiera żadnych sztucznych dodatków, działa bez powodowania szkód w organizmie, bo jest produktem naturalnym. Jak go zrobić? 

  1. Schłodzone liście obieramy ze skórki, kroimy na pół.
  2. Miazgę z przekrojonego liścia wybieramy łyżeczką. Mieszamy z sokiem z cytrusów i blendujemy.

Zaleca się, aby kuracja trwała maksymalnie miesiąc. Takie działanie pobudza metabolizm i oczyszcza organizm, a to wspomaga odchudzanie. Naturalnie, zdrowo i bez obciążania organizmu - to najlepszy sposób utraty wagi.

Sok z aloesu na włosy

Produkty z aloesem sprawdzają się w pielęgnacji skóry i włosów. Dodany do kosmetyków do włosów łagodzi swędzenie, likwiduje łupież, ogranicza wydzielanie łoju, odżywia cebulki i ułatwia wzrost włosów, wzmacnia je, nabłyszcza, chroni przed szkodliwym promieniowaniem i zapobiega ich puszeniu oraz elektryzowaniu.

Jak zrobić sok aloesowy na włosy? Wystarczy wymieszać 2 łyżki żelu aloesowego i 2 łyżki soku z cytryny. Można też zamiast cytrusów użyć miodu w podobnych proporcjach. Aloes i miód to mieszanka polecana do włosów z tendencją do przetłuszczania się, a aloes i cytryna świetnie działa na porost włosów.

Specyfik na włosy można stosować także jako płukankę. Należy żel rozcieńczyć wodą i płukać włosy po umyciu szamponem. Płukanki aloesowej nie należy spłukiwać. Warto wiedzieć, że pomaga likwidować ubytki spowodowane zabiegami stylizacyjnymi oraz stymuluje produkcję nowych cebulek, a więc pozwala zagęścić włosy lub zminimalizować skutki łysienia. 

Nalewka z aloesu

Na dolegliwości żołądkowe pomocna może okazać nalewka aloesowa. Poprawia ona trawienie. Do jej przygotowania potrzebujemy:

  • aloes (100 g liści)
  • miód (50 g) 
  • spirytus (50 ml)

 Liście miksujemy, łączymy z pozostałymi składnikami, przelewamy do butelki i odstawiamy w  zaciemnione miejsce na 5 dni. Potem przechowujemy już nalewkę w lodówce.

Sałatka z aloesem

Kiedy dopada nas przeziębienie, zwykle coraz chętniej sięgamy po miód, maliny i cytrynę lub sok z dzikiej róży, aby wzmocnić organizm. Powyższy zestaw warto uzupełnić o aloes, który stanowi mocną broń na wiele schorzeń. Z sokiem aloesowym nasza warzywna sałatka będzie jeszcze bardziej bogata w dobre dla zdrowia substancje. Z listowia można zrobić także sałatkę wzmacniającą odporność. Wystarczy obrać je z kolców, pokroić w kostkę, dodać sałatę lodową oraz zielony ogórek i czerwoną cebulę. Aloes świetnie komponuje się także z selerem naciowym i pomidorem. Całość posypujemy szczyptą startego, świeżego imbiru.

Aloes może stanowić świetny dodatek do zdrowej sałatki obiadowej. Do jej wykonania potrzebujemy następujących produktów:

  • 300 g makaronu świderki
  • 50 g tartego parmezanu
  • 6 pomidorków koktajlowych
  • 4 łodygi aloesu
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 1 mango
  • 1 mały por
  • pęczek szczypiorku
  • pieprz czarny świeżo zmielony
  • sól

Przygotowanie sałatki rozpoczynamy od umycia warzyw, mango i aloe vera. Wszystko odsączamy z wody. Liście aloesu należy pozbawić kolców i skórki i pokroić je na małe kawałki do miski. Pomidory pokroić na połowy. Por oraz szczypiorek drobno siekamy. Mango obieramy ze skóry, usuwamy pestkę, a miąższ kroimy w drobną kostkę. Makaron gotujemy według przepisu na opakowaniu. Po ugotowaniu odcedzamy i dodajemy do pokrojonych wcześniej składników. Wszystko doprawiamy do smaku szczyptą świeżo zmielonego pieprzu, skrapiamy oliwą z oliwek i dokładnie mieszamy. Po wymieszaniu posypujemy tartym parmezanem i podajemy. 

Koktajl z aloesu

Sam miąższ aloesu przez wiele osób jest uznawany za gorzki, więc jego samodzielne spożycie nie należy do najprzyjemniejszych i najsmaczniejszych. Z drugiej strony ze względu na właściwości odżywcze, dobrze jest go włączyć do swojego menu i poszukać taniego połączenia smaków, które zaspokoi nasze gusta kulinarne. Za to warto dodawać go do wszelkich koktajli i smoothie. Możemy zblendować aloes z liśćmi szpinaku, bananem i mlekiem roślinnym, np. migdałowym, czy owsianym oraz dodać miodu lub cytryny. Inspirację do tworzenia koktajli z aloesem mogą stanowić poniższe przepisy.

Sok z kapusty i jabłek z dodatkiem aloesu

To jeden z ciekawszych i bardziej zaskakujących przepisów na koktajl. Jest naprawdę jest przepyszny, ale przede wszystkim jest prawdziwą bombą zdrowotną. Wszystkie jego składniki to najcenniejsze dobra natury. Aby przygotować sok z kapusty i jabłek z dodatkiem aloesu, potrzebujemy:

• 50 ml soku z aloesu,

• 200g czerwonej kapusty,

• pół jabłka,

• szczyptę cynamonu. 

Kapustę i jabłko (ze skórką i ogryzkiem) wkładamy do sokowirówki i wyciskamy sok. Do gotowego napoju dodajemy sok z aloesu i cynamon. To wszystko! Prawda, że proste i szybkie w przygotowaniu? Rodzina i znajomi będą zaskoczeni smakiem.

Sok z jagód i miłorzębu z dodatkiem aloesu

Ten koktajl to smak lata i dzieciństwa. Nietypowe połączenie smaku lasu, lata i egzotycznego  aloesu. Takiego zestawienia owoców i aloesu warto spróbować- ma cudowny, odświeżający smak. Aby przygotować sok z jagód i miłorzębu z dodatkiem aloesu, trzeba mieć pod ręką:

• 50 ml soku aloesowego,

• 200 g jagód,

• 4 liście miłorzębu (świeże lub ususzone),

• kilka listków mięty. 

Jagody miksujemy na gęsty krem. Liście miłorzębu trzeba pokroić na malutkie kawałeczki albo rozetrzeć w moździerzu i dodać do jagodowego kremu. Następnie do tej mieszanki trzeba dodać sok aloesowy i odstawić napój na 15 minut. Po tym czasie dokładnie mieszamy wszystkie składniki, przelewamy sok do szklanki i dodajemy listki mięty. Napój mamy gotowy i możemy się nim delektować.

Lody aloesowe

Potrawy z aloesem są zdecydowanie mniej popularne niż koktajle z jego dodatkiem. Pora więc je rozpropagować, ponieważ dostarczają nam wielu cennych składników odżywczych, witamin i minerałów. Eksperymentowanie z aloesem w kuchni to krok do zdrowia i odkrywania nowych smaków. To podróż kulinarna, która dostarcza mnóstwo emocji i pobudza kubki smakowe. Można zrobić z niego nawet lody, co na pewno ucieszy dzieci.

Lody aloesowe są tak nietypowe, że szybko stają się ulubionym deserem rodziny. Dzieciaki i amatorzy zimnych słodkości mogą jeść je każdego dnia i zawsze proszą o dokładkę. Aby przygotować lody aloesowe, musimy zaopatrzyć się w następujące składniki:

• 1 l mleka,

• 100 g cukru,

• 50 g syropu glukozowego,

• 150 ml świeżej śmietany,

• 2 l soku aloesowego.

Przygotowanie lodów z aloesem nie odbiega zbytnio od przyrządzania innych lodowych słodkości. Mleko roślinne należy wymieszać ze śmietaną i cukrem, następnie zagotować, zestawić z palnika i dolać sok z aloesu. Wszystko musi przestygnąć. Następnie mieszaninę należy przelać do miseczek lub szklanek i schować do zamrażalnika.  

Aloes jest cenioną rośliną. Zyskuje grono wiernych wielbicieli, staje się częścią domowej apteki, a nawet najzdrowszym dodatkiem do wielu potraw. Przemysł kosmetyczny wykorzystanie go do produkcji kremów i balsamów. Walory dekoracyjne i ciekawy kształt liści, prostota uprawy (nie musimy pamiętać o podlewaniu go) to powód, dla którego roślina zaskarbia sobie serca właścicieli.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

Kombucha herbata zielona z aloe vera bio 500 ml

Kombucha herbata zielona z aloe vera bio 500 ml

14,00 zł brutto/1szt.420 pkt.(0,03 zł / g brutto)
Sok z aloesu (aloe vera) nfc bio 750 ml

Sok z aloesu (aloe vera) nfc bio 750 ml

38,00 zł brutto/1szt.1140 pkt.(0,05 zł / g brutto)
Sok z aloesu (aloe vera) nfc bio 330 ml

Sok z aloesu (aloe vera) nfc bio 330 ml

17,20 zł brutto/1szt.516 pkt.(0,05 zł / g brutto)
Sok z aloesu nfc bio 500 ml

Sok z aloesu nfc bio 500 ml

32,40 zł brutto/1szt.972 pkt.(0,06 zł / g brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.70 / 5.00 4127 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-11
Ekologicznie zapakowane, zawartość dobrze skompletowana, produkty dobrej jakości.
2024-11-09
Super
pixel