Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Jak zrobić kalendarz adwentowy — świetna zabawa dla całej rodziny

2021-11-07
Jak zrobić kalendarz adwentowy — świetna zabawa dla całej rodziny

Dzieciaki zwykle z niecierpliwością czekają na święta. Kiedy po listopadowych dniach zadumy w sklepach masowo pojawia się oferta świąteczna, najmłodsi dość szybko ją dostrzegają i pytają za ile dni będą święta, czy to jeszcze długo. Każdy rodzic doskonale wie, że dziecko chce robić ozdoby świąteczne i koniecznie chce, aby kupić wszelakie akcesoria służące do wykonania bombek i figurek.

Przeczytaj także: Jak zrobić pyszny kompot z suszu? Prosty przepis na ekologiczny kompot wigilijny

Żeby umilić dzieciom grudniowy czas oczekiwania na prezenty i choinkę, już pod koniec listopada przed samymi Andrzejkami można zrobić z dziećmi kalendarz adwentowy.

Kalendarz gotowy czy wykonany w domu?

Zwykle pod koniec listopada w każdym sklepie dostaniemy kalendarze adwentowe z motywami świątecznymi lub ulubionymi bohaterami kreskówek. Mają w środku czekoladki. Cała frajda polega na tym, aby otworzyć okienko z określonym dniem i zjeść czekoladkę.

Znacznie lepszym pomysłem na listopadową nudę jest samodzielne wykonanie kalendarza adwentowego! Kalendarz adwentowy zrobiony wspólnie z dziećmi gwarantuje masę zabawy, ale jest także piękną pamiątką, która będzie przywoływała wspomnienia.

Korzyści dla dziecka z samodzielnego wykonania kalendarza adwentowego

 1. Pomaga dziecku cierpliwie doczekać Gwiazdki, uczy je np. liczenia.
 2. Jest polecany dla maluchów już od 3 - 4 roku życia.
 3. Kolejną zaletą wykonania prostego kalendarza adwentowego w domu jest nauka wykonywania obowiązków domowych – w kalendarzu mogą się znajdować zadania na każdy dzień - dziecko w ten sposób może pomóc w przygotowaniu świąt. Zadaniami mogą być przygotowanie łańcucha na choinkę, ozdoby, udekorowanie pierników, poukładanie książek, posprzątanie pokoju.
 4. Zrobienie samemu kalendarza adwentowego to okazja do ćwiczenia podstawowych umiejętności manualnych: klejenia, wycinania, rysowania, uczy cierpliwości i koncentracji.
 5. Jest to moment, kiedy dziecko i rodzice mogą zrobić coś razem, co bez wątpienia wzmacnia relacje i pozwala znakomicie bawić się rodzinie.
 6. W trakcie pracy nad kalendarzem dziecko może poznać tradycje świąteczne i spokojnie czeka na święta.
 7. Taki kalendarz jest oryginalny i niepowtarzalny, wykonany według pomysłu małego właściciela. Jest powodem do dumy dla naszej pociechy.
 8. To wykonawca decyduje, jakie niespodzianki będzie wyciągać codziennie od 1 do 24 grudnia. Wyciągając z kalendarza po jednej niespodziance dziennie, wie ile dni zostało do świąt i spokojnie na nie czeka.
 9. Psychologowie wręcz zalecają zabawy artystyczne, ponieważ rozwijają one kreatywność i mają działanie uspokajające. Dziecko można odciągnąć od komputera i pokazać, że spędzanie razem czasu jest fantastyczną rodzinną przygodą.
Kalendarz adwentowy wykonany z papierowych torebek ozdobionych świątecznymi wzorkami.

Ciekawe pomysły na kalendarz adwentowy dla przedszkolaka

Komercja, choć ułatwia życia, to po pewnym czasie bywa nudna. W sklepach jest wiele wzorów kalendarzy i brakuje czegoś niepowtarzalnego. Naprawdę oryginalny kalendarz można zrobić jedynie w domu. Standardowy zestaw materiałów potrzebnych do wykonania kalendarza to:

 • 24 rolek po papierze
 • kolorowy papier/karton
 • folia złota lub srebrna
 • duża tektura
 • taśma obustronnie klejąca
 • klej
 • nożyczki
 • balony
 • kolorowe pisaki
 • wydrukowane numerki 1 - 24
 • 24 drobiazgi do ukrycia w kalendarzu

Jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru?

 1. Folię należy pociąć na kwadraty, owinąć wokół rolki, włożyć do środka niespodziankę.
 2. Na końcach związać sznureczek, przykleić numerek i ozdobić dowolnie.
 3. Całość można przykleić do dużej tektury i powiesić w pokoju dziecka.
 4. Z papieru można wyciąć choinki. Rolki ozdobić tak, aby przypominały Mikołaja, elfy, krasnoludki, itp.

Aby zrobić kalendarz adwentowy z zasadami, wystarczy zamiast cukierków lub drobnych zabawek włożyć do figurek kartki z zadaniami. Ciekawym pomysłem na niespodzianki w kalendarzu mogą być elementy do zbierania, np.: puzzle, fragmenty samolotu do samodzielnego składania lub wersy piosenek świątecznych/wierszowanych życzeń.

Pakunek z naturalnego materiału owinięty rzemykiem kryje w sobie zadania do wykonania w ramach kalendarza adwentowego.

Kalendarz adwentowy z kosmetykami

Dorastającej dziewczynce z pewnością spodoba się pomysł wykonania kalendarza z kosmetykami. Próbki kosmetyków będą atrakcją, której nie przebiją słodycze. Taki kalendarz można podarować mamie, koleżance, babci, siostrze. Tworzy on pozytywny nastrój pełen radości i pomaga poukładać przygotowania do świąt. W wersji dla dziewczynek, w kalendarzu można schować gumki i spinki do włosów.

Jak zrobić kalendarz z kosmetykami?

Większe pudełko należy dowolnie ozdobić, wkleić 24 kieszonki i włożyć do nich próbki kosmetyków lub atrakcję. Kieszonki mogą mieć różne formy, nawet mini pudełek.

Samodzielnie wykonany kalendarz daje mnóstwo uciechy i optymistycznie nastraja na każdy dzień świątecznych przygotowań. Trudno o lepszy początek grudniowego, zimnego dnia, niż wyciągnięcie z kalendarza adwentowego drobiazgu. Wtedy nawet mróz i śliski chodnik mniej denerwuje.

Warto wspomnieć, że kalendarz adwentowy z kosmetykami w drogerii kosztuje nawet 400 zł, więc jego samodzielne wykonanie na pewno pozwoli zaoszczędzić pieniądze, które można przeznaczyć na prezenty czy ozdoby świąteczne.

Kalendarz ekologiczny

Kalendarze adwentowe są coraz popularniejsze. Samodzielne zrobienie kalendarza dla dziecka daje mnóstwo uśmiechu i wspomaga kreatywność, pozwala rodzinie poczuć ducha świąt. 

Jeśli jednak zupełnie nie mamy czasu na przygotowania, również piękny gotowy kalendarz sprawi dziecku wiele radości. Warto jednak postawić na coś zdrowego - jeśli zdrowe słodycze, to z ekologicznych składników, jeśli kosmetyki - to naturalne. Zaplanuj swoje zdrowe Święta!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021

Polecane

pixel