Herbata na zgagę — jakie zioła pomogą zwalczyć niestrawność?
Herbata ziołowa to najbardziej skuteczny, a do tego bezpieczny w stosowaniu preparat na zgagę. W naturalny sposób pomaga w pozbyciu się uczucia pieczenia w klatce piersiowej oraz nieprzyjemnego posmaku w jamie ustnej. Jest rozwiązaniem prostym, skutecznym i śmiało można powiedzieć, że również smacznym.
Zgaga to powszechny problem, z którym zmaga się ogromna rzesza ludzi. Jest to także bardzo częsta przypadłość występująca u kobiet w ciąży. Dlatego też leczenie jej ziołami praktykowane jest już od tysięcy lat i pozostaje skuteczne do dzisiaj. Sprawdź, jakie właściwości ma herbata na zgagę i który napar najlepiej wybrać.
Czym tak właściwie jest zgaga?
Zgaga to niekomfortowa dolegliwość polegająca na odczuwaniu pieczenia w gardle, okolicach klatki piersiowej i mostka. Powodowana jest przez cofanie się kwasów żołądkowych do przełyku (refluks żołądkowo-przełykowy).
Przyczyny powstania zgagi
Może mieć przeróżne przyczyny, jednak najczęściej jest objawem towarzyszącym uszkodzonemu układowi trawiennemu. Najczęściej są to:
- zaburzenia dolnego zwieracza przełyku,
- podrażnienie błony śluzowej,
- choroby układu pokarmowego, m.in. wrzody,
- niestrawność wynikająca z ciężkostrawnego bądź obfitego posiłku,
- ale także choroby psychiatryczne lub neurologiczne,
- ciąża (dolegliwości wynikają z produkcji dużej ilości progesteronu i estrogenów oraz ucisku macicy na żołądek).
Jak działa herbatka na zgagę?
Różnego rodzaju herbaty działają na zgagę w odmienny sposób. Mogą przyspieszyć usuwanie toksyn i zanieczyszczeń z organizmu, zregenerować i wzmocnić błonę śluzową żołądka, działać bakteriobójczo czy przyspieszać trawienie.
W zależności od tego, jaki napar wybierzesz, będzie on charakteryzował się specyficznym działaniem, którego efektem jest zniwelowanie odczuwanego palenia w przełyku.
Jakie zioła pomagają na zgagę?
Zgaga to problem, któremu zaradzić mogą różne rodzaje ziół. Między innymi mogą to być:
- szałwia – pozwala pozbyć się wirusów i grzybów, działa kojąca na bóle gardła;
- skrzyp polny – regeneruje i odbudowuje naruszoną lub zniszczoną śluzówkę;
- melisa – to naturalny środek rozkurczowy działający na cały układ pokarmowy, dodatkowo nie pozwala na przedostawanie się kwasu żołądkowego do przełyku;
- rumianek – działa pobudzająco na trawienie i przyspiesza metabolizm;
- tatarak – wspomaga trawienie, a dodatkowo wytwarza warstwę ochronną na ścianach żołądka.
Rumianek czy melisa – co wybrać?
Herbata, która jest najczęściej polecana przy zgadze, to mieszanka wymienionych powyżej ziół. Połączenie rumianku, szałwii, melisy, skrzypu i tataraku to zdecydowanie strzał w dziesiątkę! Dobrze skomponowany napar pomoże skutecznie zwalczyć niekomfortowe uczucie w przełyku. Takie połączenie ziół najlepiej jest pić dwa razy dziennie około godziny po posiłku.
Herbata na zgagę może być też świetnym, profilaktycznym produktem przeciwdziałającym, nawet jeśli na nią nie cierpisz lub przytrafia Ci się ona bardzo rzadko. W takim wypadku możesz pić taki napój zapobiegawczo – od czasu do czasu, parę razy w tygodniu.
Zioła na zgagę – mięta
Herbata z liści mięty od zawsze kojarzona jest z lekiem na różnorodne problemy żołądkowe. Niestety nie jest ona zalecana podczas zwalczania zgagi. Taki napar pobudza wydzielanie soków trawiennych w żołądku, co oznacza, że może on nawet pogorszyć Twój stan i nasilić dolegliwość. Co więcej, mięta powoduje rozkurczenie dolnego zwieracza przełyku, a więc wręcz sprzyja cofaniu się kwasu żołądkowego.
Zielona herbata na zgagę?
Herbata skomponowana z liści zielonej herbaty również nie jest dobrym pomysłem w walce ze zgagą. Zielona (jak i czarna) herbata zawiera taniny, które dodatkowo podrażniają żołądek oraz zwiększają produkcję kwasu solnego, co w konsekwencji nasila dolegliwości bólowe. Zamiast zielonej herbaty warto wybrać inne, skuteczniejsze zioła.
Imbir na objawy z układu pokarmowego
Imbir wykazuje silne właściwości łagodzące podrażnienia w przełyku oraz wchłania cofające się kwasy oraz treść żołądkową. Herbata z tego dobroczynnego korzenia może być niezwykle skutecznym wybawieniem podczas zgagi.
- Woda z imbirem na zgagę – aby przygotować taki napój, wystarczy połączyć ulubioną wodę niegazowaną z kilkoma kawałkami korzenia imbiru i wypić po paru minutach.
- Herbata z imbirem na zgagę – jeszcze lepszą opcją jest zalanie imbiru gorącą wodą i wypicie świeżego naparu. Jego właściwości przeciwzapalne szybko przyniosą ulgę i oczekiwany efekt łagodzący.
- Imbir do żucia – jeśli lubisz smak imbiru i nie przeszkadza Ci jego intensywny, ostry aromat, to możesz po prostu odkroić kawałek i żuć go przez parę minut. Ten sposób jest równie skuteczny, co woda lub herbata.
Inne domowe sposoby na zgagę - czego należy unikać?
Herbata to sprzymierzeniec każdej osoby borykającej się z problemem zgagi. Istnieją jednak również inne domowe sposoby, które warto zastosować w takiej sytuacji. Może to być na przykład ograniczenie lub całkowite zaprzestanie palenia papierosów i picia alkoholu, unikanie tłustych i ciężkostrawnych potraw, noszenie luźnych, nieobciskających ubrań, spanie na lewym boku, zwiększenie umiejętności radzenia sobie ze stresem czy utrzymywanie prawidłowej masy ciała.
Herbata stanowi skuteczną pomoc w walce z tym nieprzyjemnym problemem. Warto jednak pamiętać, że nie zastąpi ona zdrowej, zróżnicowanej diety, a także kontaktu z lekarzem. Do leczenia małych dolegliwości wykorzystaj domowe sposoby, lecz jeśli problem nie będzie ustępował, niezbędny będzie kontakt ze specjalistą - internistą bądź dietetykiem.