Cukinia – wartości odżywcze, właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni
W dzisiejszym artykule omówimy najważniejsze właściwości odżywcze cukinii. Jest to popularne warzywo będące odmianą dyni, które wyróżnia się szerokim zastosowaniem w kuchni. To nie tylko smaczny, ale również niezwykle zdrowy dodatek do posiłku. Dzisiaj przyjrzymy się jej dogłębnie.
Cukinia – czy warto jeść to warzywo?
Cukinia (kabaczek, zucchina) to warzywo wywodzące się z rodziny dyniowatych, czasem nazywana "małą dynią". Jest znana ze swoich nieocenionych właściwości odżywczych już od wielu lat. Pierwotnie uprawiana była w Ameryce Południowej, m.in. w Meksyku. Dobroczynny wpływ na organizm zawdzięcza bogatej gamie zawartych w niej witamin i minerałów oraz obecności błonnika pokarmowego.
Witaminy
Jedząc regularnie cukinię, nie musisz obawiać się o niedobory takich witamin, jak:
- witaminy A,
- witaminy K,
- witamin z grupy B (w tym kwasu foliowego),
- witaminy C.
Minerały
Jeśli chodzi natomiast o minerały zawarte w cukinii, jest ona bogatym źródłem:
- potasu,
- magnezu,
- żelaza.
Cukinia – wartości odżywcze
Ile węglowodanów, białka i tłuszczów znajdziemy w cukinii? Jeśli przyjmiemy, że 100% to zawartość wszystkich składników, dane te prezentują się w następujący sposób:
- 24% białka,
- 62% węglowodanów,
- 14% tłuszczów.
Prozdrowotna cukinia – właściwości lecznicze
Cukinia, zaraz obok pomidorów, marchewki i buraków, jest jednym z warzyw najbardziej polecanych przez lekarzy i dietetyków. Odgrywa ona istotną rolę w procesie prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, wykazując pozytywny wpływ na poszczególnie układy i narządy. Spożywając regularnie cukinię (najlepiej raz w tygodniu), możesz liczyć na poprawę swojego stanu zdrowia.
Cukiniowy detoks
Do niekwestionowanych zalet cukinii należy przede wszystkim wykazywanie właściwości oczyszczających organizm. Warzywo to odkwasza organizm, a dodatkowo wiąże metale ciężkie, dzięki czemu stanowi niezastąpiony dodatek do tzw. koktajli detoksowych.
Cukinia zabezpiecza przed poważnymi chorobami wzroku
Włączanie cukinii do swojej diety może również wspomóc działanie Twojego narządu wzroku. Zawarta w niej luteina chroni oczy, minimalizując ryzyko wystąpienia zmian chorobowych świadczących o zwyrodnieniu plamki żółtej czy schorzeniach siatkówki.
Cukinia wspomaga krzepliwość krwi
Cukinia to również bogate źródło witaminy K. Dzięki temu, podobnie jak kapusta, jest niezastąpiona w chorobach układu krwionośnego. Wspomaga ona krzepliwość krwi, a także wzmacnia żyły i naczynia krwionośne oraz reguluje pracę serca.
Cukinia na poprawę samopoczucia
Nie należy również zapominać, iż warzywo to przyczynia się również do poprawy samopoczucia. Usprawniając pracę mózgu, cukinia poprawia koncentrację, redukuje stres i niepokój. Dzięki temu wpływa nie tylko na kondycję fizyczną, ale również na zdrowie psychiczne, które jest równie istotne, jeśli chcemy prowadzić zdrowy, zrównoważony tryb życia.
Cukinia a odchudzanie – zastosowanie w diecie
Wiele osób błędnie twierdzi, iż przechodząc na dietę odchudzającą, należy zrezygnować z cukinii. Nie jest to jednak prawda, gdyż kaloryczność tego warzywa jest niewielka. 100 g surowej cukinii dostarcza jedynie 21 kcal. Możesz więc z powodzeniem włączyć ją do swojej diety, ciesząc się zdrową sylwetką.
Sprawa ma się jednak inaczej, jeśli chodzi o dania i wyroby z dodatkiem cukinii, np. leczo. Poddając warzywo obróbce w postaci smażenia czy kiszenia, zwiększamy również jego kaloryczność (nawet do kilkunastu razy!).
Chcąc zrzucić zbędne kilogramy, powinieneś zrezygnować również z placków przygotowywanych na bazie cukinii. Chociaż jest to smaczna przekąska, to poddana działaniu wysokiej temperatury, staje się nie tylko bardziej kaloryczna, ale również tłustsza. Warto w zamian za to grillować ją lub postawić na niskokaloryczną zupę krem, która jest łatwa i szybka w gotowaniu, a jednocześnie zawiera pełną gamę wszystkich wartości odżywczych.
Trzeba również zaznaczyć, iż cukinia jest warzywem lekkostrawnym, a co za tym idzie, nie wykazuje właściwości wzdymających. Z tego też powodu, możesz spożywać dania z cukinii na kolację, gdyż nie obciąża ono żołądka.
Cukinia cechuje się niskim indeksem glikemicznym (15), a zatem może być bezpiecznie spożywana przez osoby z cukrzycą.
Spożywanie cukinii – przeciwwskazania
Pomimo że cukinia to niezwykle zdrowe warzywo, możemy wyróżnić sytuacje, które powinny odwieźć Cię od jej spożywania. Z warzywa zrezygnuj, jeśli cierpisz na:
- choroby układu pokarmowego,
- wrzody żołądka,
- stany zapalne woreczka żółciowego,
- choroby nerek.
Niewskazane jest również spożywanie cukinii podczas biegunki, gdyż może ona nasilić nieprzyjemne objawy.
Zastosowanie w kuchni kwiatów i pestek cukinii
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż jadalne są również inne części cukinii, nie tylko jej miąższ. Są to mianowicie: skórka, kwiaty oraz pestki, odznaczające się wieloma wartościami odżywczymi, nieco odmiennymi od samego warzywa.
Spożycie 100 g nasion potrafi pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę A. Jeśli chodzi natomiast o kwiaty cukinii, są one polecane w szczególności u osób borykających się ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu we krwi. Pomagają one obniżyć jego stężenie dzięki sterolom roślinnym. Przyspieszają również przemianę materii, a zatem będą idealnie łagodzić wpływ dań ciężkostrawnych.