Co to są karczochy? Jak je przyrządzić i z czym zjeść?
Karczochy to bardzo oryginalne warzywo. Jest to produkt zdrowy, zawierający sporo błonnika. Ceni się je ze względu na zawartość cynaryny i inuliny – substancji, poprawiających funkcjonowanie układu trawiennego i stymulujących procesy metaboliczne. Jest to bardzo dobra wiadomość dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy – zdaniem dietetyków są jednym z lepszych naturalnych preparatów na odchudzanie.
Jak wygląda i smakuje karczoch?
Roślina należy do rodziny astrowatych, co oznacza, że spokrewniona jest, np.: z ostem. Są to zielono-fioletowe zamknięte pąki z łuskowatymi liśćmi o mięsistych nasadach. Należy je zbierać, zanim zakwitną, gdy ich główki są zwinięte. Otwarte, ciemne, kwitnące główki są niejadalne.
Smak karczocha jest cierpko-gorzkawy, lekko orzechowy. Najsmaczniejsze są nieduże, młode sztuki. Zjada się liść po liściu, aż dojdzie się do dna, czyli serca, które jest jego najsmaczniejszą i najdelikatniejszą częścią.
Jak gotować karczochy?
Te specyficzne warzywa cieszą się coraz większą popularnością. Powstaje coraz więcej przepisów z ich wykorzystaniem. I my zachęcamy do ich spróbowania!
Wiele osób, które po raz pierwszy mają styczność z tą nieco dziwaczną rośliną, zastanawia się, jak ugotować karczocha? Mistrzowie kuchni radzą, aby zrobić to w kilku prostych krokach.
- Najpierw należy odciąć łodygę, a potem górną część liści, ok. 1/3 wysokości rośliny.
- Trzeba się pozbyć zdrewniałych, zewnętrznych liści.
- Następnie wkładamy warzywa do osolonego wrzątku z dodatkiem soku z cytryny.
- Karczocha należy gotować 15 - 20 minut. Jest gotowy, kiedy liście łatwo dają się odgiąć.
- Liście odgrywa się rękoma i zjada ich dolne części, np.: mocząc je w sosie.
- Gdy dojdziemy do środka, usuwamy włochaty środek i zjadamy serce.
- Doświadczeni kucharze radzą, aby od razu po obraniu warzywo włożyć do wody z dodatkiem soku z cytryny. Pozwoli to uniknąć brązowego przebarwienia.
Jak jeść ugotowane karczochy?
Karczochy najlepiej smakują z sosami:
- winegretem,
- sosem majonezowym z dodatkiem mięsa krabów,
- sosem cytrynowo-maślanym,
- holenderskim (pyszny jest z dodatkiem startej skórki z pomarańczy),
- oliwkową tapenadą,
- sosem bazyliowym,
- aioli.
Z kolei ugotowane serca można faszerować pieczarkami, serem czy mięsem. Pokrojone są wykwintnym dodatkiem do sałatek, np.: z pomidorów, jajek na twardo, anchois, parmezanu. Sposobów przyrządzania tego warzywa jest bardzo dużo. We Włoszech popularne jest wykorzystanie go do makaronu i pizzy. Serca są smaczne zarówno na zimno, jak i na ciepło.
Właściwości zdrowotne tego niezwykłego warzywa
Karczochy są nie tylko smaczne, ale przede wszystkim zdrowe. Wśród ich właściwości wymienia się obniżanie stężenia lipidów w surowicy krwi. Udowodniono, że wspomagają proces usuwania toksyn z organizmu i leczenie schorzeń układu pokarmowego, np.: zaburzeń trawienia i zespołu jelita drażliwego. Z kolei ekstrakt z liści lub korzeni pomaga w regeneracji wątroby, poprawia jej ukrwienie.
Wszystko wskazuje na to, że warto ich skosztować, a może na stałe zagoszczą w naszej kuchni!