Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Kuzu szare czy białe? Czym jest skrobia z korzenia?

2022-04-18
Kuzu szare czy białe? Czym jest skrobia z korzenia?

Wyobraźmy sobie, że istnieje roślina o niezwykłych, wręcz magicznych właściwościach, a do tego jest piękna i jadalna - roślina o wszechstronnym zastosowaniu w kuchni i medycynie naturalnej, o wielobarwnych kwiatach i jadalnym korzeniu. Brzmi jak roślinny święty Graal? Na pewno dla tych, którzy jeszcze nie odkryli istnienia kuzu (inaczej kudzu, opornik, ołownik łatkowaty). Za chwilę jednak masz szansę przekonać się na własne oczy, że kuzu to nie święty Graal, ale prawdziwa roślina o niezwykłych właściwościach, o której opowiemy wszystko co najważniejsze, a nawet więcej. 

Wszystko o kuzu

Kuzu pochodzi z Japonii, występowało też w Azji Południowo-Wschodniej i Oceanii. To roślina z rodziny... Bobowatych. Choć z bobem na pierwszy rzut oka niewiele ma wspólnego, to zarówno bób jak i kudzu potrafią obniżyć poziom androgenów w organizmie. Jeśli w polskiej kuchni mamy znaleźć roślinę, która jest mało znana i doceniana, to będzie właśnie opornik - na szczęście dużo bardziej użytkowany i znany w medycynie naturalnej, a wiemy o jego prozdrowotnych właściwościach głównie dzięki medycynie chińskiej, która rozpowszechniła stosowanie kudzu.

Jadalna jest cała roślina, jej górna część była często stosowana jako pasza dla zwierząt, ale w ziołolecznictwie wykorzystujemy liście i kwiaty do wytwarzania naparów i maceratów, natomiast korzeń ma zastosowanie przede wszystkim jadalne, choć lecznicze również

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem sproszkowanego kudzu pod kątem tego, jakie wybrać: białe czy szare, spieszymy z pomocą. Nie ma znaczenia, który kolor wybierzesz, ponieważ korzeń tej rośliny ma takie same właściwości, niezależnie od odcienia jaki uzyska proszek w procesie produkcji, który może się wahać od bieli do szarości

Kuzu właściwości i zastosowanie 

O właściwościach i zastosowaniu opornika możemy napisać naprawdę wiele. Na początku zaczniemy więc od tego, że spektrum jego zastosowań jest szerokie, jak na super food (do których należy) przystało. 

Zaczniemy od omówienia właściwości i zastosowań w kuchni. Jego korzeń jest jadalny i wytwarza się z niego skrobię, która jest bezzapachowa i bezsmakowa, przypomina znaną skrobię ziemniaczaną, lecz jest znacznie zdrowsza. Ekologiczna skrobia z korzenia kuzu produkowana jest tradycyjnymi, prostymi metodami w przeciwieństwie do kukurydzianej czy ziemniaczanej, gdzie proces ten jest przyspieszany i niewiele ma wspólnego z tradycją.

W sklepach ze zdrową żywnością znajdziemy kuzu pod postacią proszku, który nadaje się do ugotowania zdrowego, naturalnego budyniu lub kisielu, żelowania dżemów i konfitur, zagęszczania zup i sosów, a nawet jako panierka (składnik obtoczony w kuzu i usmażony będzie miał chrupiącą, cienką skórkę). Można stosować kuzu również jako zamiennik jakiejkolwiek mąki do słodkich wypieków (a jego liście wrzucić do sałatki). Z korzenia opornika da się również przygotować napoje. 

Tajemniczy napój z magicznej rośliny

Zarówno jeśli chodzi o kudzu białe, jak i szare, możemy wyróżnić szereg właściwości prozdrowotnych, np. we wspomnianych wyżej napojach. Na Dalekim Wschodzie od wielu dekad stosuje się napój z korzenia kuzu o ciekawej nazwie "ame kuzu" dla wyciszenia i klarowności umysłu.

Napój ten pomoże nam zbalansować ciało i umysł. Obniża gorączkę, przeciwdziała problemom żołądkowym i jelitowym a także hipoglikemii. Nieocenioną właściwością będzie dla nas to, że łagodzi bóle miesiączkowe i często związany z tym zespół napięcia, nerwicę, niespokojne myśli. Niweluje objawy kaca i efekty odstawienia używek różnego rodzaju: redukuje nerwowość, wymioty, drżenie mięśni, nudności, zaczerwienienie twarzy. Usprawnia krążenie oraz mikrokrążenie, działa wzmacniająco na układ sercowo-naczyniowy. Ma właściwości przeciwnowotworowe i przeciwutleniające. Korzystnie działa na wszystkie organy.

Kuzu w medycynie chińskiej 

W medycynie chińskiej sproszkowany korzeń tej rośliny używany jest jako lekarstwo na zaskakująco wiele schorzeń: cukrzycę, migreny, alergie, problemy z ciśnieniem, choroby górnych dróg oddechowych. Częste spożywanie kuzu reguluje trawienie i metabolizm, wpływa pozytywnie na jakość skóry. Opornik działa trochę jak estrogen, jest więc pomocny we wspieraniu kobiet podczas menopauzy (pomoże więc przy uderzeniach gorąca, nerwowości, ubytkach w kościach, zawrotach głowy) a także jako uzupełnienie zdrowej diety i leczenia przy nowotworach różnego typu, najczęściej prostaty.

Opornik w leczeniu wielu schorzeń

Poniżej możesz zobaczyć listę innych zastosowań dotyczących zdrowia: 

  • podnosi libido
  • zatrzymuje rozwój osteoporozy
  • poszerza naczynia wieńcowe
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy
  • pomaga schudnąć i unormować wagę
  • dotlenia krew
  • leczy przeziębienia i grypy
  • wspomaga leczenie nerwic i depresji
  • zmniejsza uczucie lęku i stresu
  • dostarcza dużo energii (zdrowsza alternatywa dla kawy)
  • łagodzi bóle migrenowe 

Kudzu bio w walce z uzależnieniem

Wiemy z pewnych źródeł, że jednak najciekawszą i najbardziej spektakularną właściwością tej rośliny jest zdolność do... Walki z uzależnieniami. Zostało udowodnione naukowo, że kudzu pomaga zwalczyć uzależnienia (alkoholizm, narkotyki, nikotynę), dzięki związkom flawonoidowym (pueraryna, daidzeina, daidzyna). Dzięki tym związkom nie tylko zatrzymywane jest przyswajanie alkoholu, ale również ograniczane jest zatrucie alkoholowe, będące wynikiem przemian chemicznych zachodzących w organizmie.

Co chyba najciekawsze, związki te odpowiadają również za wywoływanie odczuć podobnych do tych osiąganych drogą alkoholowego upojenia. Oznacza to, że kudzu możemy zastąpić alkohol pod kątem doznawanych wrażeń, a przy tym nie jest szkodliwy dla naszego organizmu w takim samym stopniu, co alkohol etylowy. Badania natomiast jednoznacznie wskazały, że kuzu jest w stanie ograniczyć aż o 40% ilość wypijanego alkoholu w grupie osób chorych na alkoholizm

Osoby, które leczą się z alkoholizmu z użyciem magicznego korzenia mogą liczyć na niezwykle szybkie efekty, ponieważ roślina działa na organizm holistycznie. Dostarcza nam węglowodanów i składników mineralnych, przyspiesza wydalanie trujących substancji, wspomaga pracę układu nerwowego, stabilizuje ciśnienie krwi i pracy serca oraz reguluje i usprawnia proces trawienia. Już w pierwszym tygodniu możemy odnotować, że zmniejsza potrzebę picia alkoholu, jednocześnie wpływając na poprawę naszego stanu emocjonalnego i psychicznego poprzez regulowanie poziomu serotoniny i dopaminy w mózgu. Co istotne, kudzu działa długofalowo, a pozytywne efekty stosowania substancji są odczuwane bardzo szybko. 

Ciekawostka, którą wyczytaliśmy: niektórzy zielarze uważają, że korzeń kudzu może pomóc pacjentom nawet w tak trudnej sytuacji jaką jest nagła utrata słuchu, pojawienia się pierwszych objawów odry, sztywności szyi lub stanów zapalnych ścięgien.

Jeśli zastanawiasz się czy warto wdrożyć tę cenną roślinę do swojej diety, odpowiemy: jeśli nie ma przeciwwskazań do jej spożycia u ciebie lub członków twojej rodziny, to jak najbardziej tak!

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Natomiast istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania kudzu w codziennej diecie, a są to:

  • ciąża
  • karmienie piersią
  • choroba tarczycy hashimoto
  • endometrioza
  • od spożywania kudzu powinny wstrzymać się również osoby zażywające leki przecizakrzepowe
  • choroby wątroby
  • nie jest zalecane dla dzieci poniżej trzeciego roku życia
  • przyjmowanie leków obniżających ciśnienie krwi
  • czasami przeciwwskazaniem jest także cukrzyca, zależy to od jej typu (tu należy udać się na konsultację lekarską czy przy naszym typie cukrzycy kuzu pomoże czy zaszkodzi)  

Dodatkowo jak wszystkie rośliny o tak ogromnym szeregu zastosowań, może powodować pewne skutki uboczne, najczęściej są to łagodny świąd, pieczenie, nudności, a z poważniejszych dolegliwości uszkodzenie wątroby. 

Ołownik łatkowaty w leczeniu uzależnień i nie tylko

Przypomnijmy, że większość osób, które sprawdziły i przetestowały działanie kudzu, borykała się z problemami związanymi z uzależnieniem od alkoholu, nikotyny lub narkotyków. Dzięki regularnemu stosowaniu wyciągu ze sproszkowanego korzenia kudzu, tabletek czy też olejku zauważyli oni zmniejszoną chęć do spożywania alkoholu lub palenia papierosów.

Kobiety w okresie menopauzy najbardziej doceniają zaś fakt, że nie przybierają na wadze w tym czasie i uderzenia gorąca przestały być codzienną bolączką.

Wśród osób polecających użytkowanie kuzu są także ci, którzy intensywnie poszukiwali sposobu na polepszenie nastroju i utratę kilku kilogramów. Bez znaczenia była forma, w jakiej przyjmowali preparaty ze sproszkowanym korzeniem, zauważyli, że stali się spokojniejsi, bardziej zrelaksowani, bardziej łagodni oraz udało im się pozbyć uporczywego bólu głowy. Warto zaznaczyć, że znacząca część osób stwierdza zwiększoną skuteczność w stosowaniu korzenia kudzu w formie zmielonej aniżeli w formie tabletek.

Jak stosować kuzu?

Skrobia występuje najczęściej w opakowaniach bio 125 g i wystarczy pół łyżki kuzu rozpuścić w 250 ml zimnej wody, aby uzyskać skuteczny napój. Najczęściej wybieranym produktem ekologicznym jest słoiczek marki terrasana.

Mamy nadzieję, że będzie to nie lada odkrycie, że istnieje roślina tak wszechstronna i holistycznie oddziałująca na ludzki organizm i razem z nami dasz się pochłonąć ciekawością, jaką potrafi wzbudzić. Choć istnieje kilka istotnych przeciwwskazań do jej stosowania w kuchni i medycynie o czym już wiesz, to niewątpliwie, jeśli nie jesteś w żadnej grupie ryzyka, warto wprowadzić kudzu do swojej diety i dać mu działać, obserwując proces zdrowienia nie tylko ciała, ale także duszy.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

Kuzu białe (skrobia z korzenia) bio 125 g

Kuzu białe (skrobia z korzenia) bio 125 g

47,71 zł brutto/1szt.954.20 pkt.
Kuzu skrobia bezglutenowa bio 125 g

Kuzu skrobia bezglutenowa bio 125 g

49,60 zł brutto/1szt.992 pkt.
pixel