Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Jak pić więcej wody w ciągu dnia? 5 prostych sposobów na regularne picie wody

2022-08-25
Jak pić więcej wody w ciągu dnia? 5 prostych sposobów na regularne picie wody

Organizm człowieka jest złożoną machiną. Ustrój ludzki składa się z wielu elementów, których prawidłowe działanie jest niezbędne do utrzymania zdrowia i dobrej kondycji zarówno ciała, jak i umysłu.

Woda tworzy ciało dorosłego człowieka niemal w 70%. Stanowi ona główny element budulcowy tkanek i komórek, a te tworzą kolejne struktury, jak narządy wewnętrzne czy mięśnie.

Niedobór wody może nieść wiele negatywnych konsekwencji, które wpływają na ogólne samopoczucie, wydolność ustroju, a także wygląd zewnętrzny. U osób starszych, przewlekle chorych i dzieci może doprowadzić do groźnego dla życia odwodnienia. Jak pić więcej wody? Jakie są konsekwencje niedoboru tego związku w organizmie?

Dlaczego picie wody i nawodnienie organizmu jest tak ważne?

Woda jest substancją, która znajduje się każdej części organizmu człowieka. W przypadku dorosłej osoby stanowi ona od 60 do 70% całego ciała, dlatego wypijanie odpowiedniej ilości płynów jest konieczne do utrzymania dobrej kondycji fizycznej ciała, a także zdrowia. Woda nie tylko wypełnia tkanki i komórki ustroju, ale bierze czynny udział w wielu procesach, zachodzących wewnątrz niego.

Dlaczego odpowiednie nawodnienie jest tak istotne? Najważniejszą rolą wody w organizmie człowieka jest:

 • czynne uczestnictwo w procesach metabolicznych i trawieniu – woda uczestniczy we wszystkich procesach metabolicznych, które zachodzą wewnątrz organizmu. Jej obecność wpływa na ich usprawnienie, a także fizjologiczny przebieg. Jest niezbędna do prawidłowego trawienia;
 • wpływ na termoregulację – woda pomaga utrzymać prawidłową temperaturę ciała, czynnie uczestniczy w procesie termoregulacji organizmu, co widoczne jest na przykład przez wydzielanie potu w sytuacji odczuwania nadmiernej ciepłoty;
 • oczyszczanie ustroju – właściwa podaż wody jest niezbędna do przeprowadzania procesu detoksykacji. Jej spożywanie w odpowiedniej ilości umożliwia efektywne wydalanie produktów ubocznych przemiany materii, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie;
 • transport substancji odżywczych – potrzebujemy wody także do transportowania tlenu, składników odżywczych, witamin oraz minerałów do każdej komórki organizmu, co wpływa na jego lepsze odżywienie oraz dotlenienie. 

Woda jest jednym z najważniejszych składników dla organizmu. Dopuszczenie do odwodnienia jest bardzo niebezpieczne, dlatego codzienne picie właściwej ilości płynów jest konieczne dla utrzymania zdrowia, a także dobrego samopoczucia.

Na stole stoi szklany dzbanek ze świeżą wodą, do której wkrojono plasterki soczystych cytryn.

Wyrób zdrowy nawyk, dodaj mięty – czyli jak pić więcej wody

Zgodnie z najnowszymi normami żywienia, które określone są dla populacji polskiej, mężczyźni powinni spożywać około 2,5 litra wody dziennie, a kobiety – 2 litry. W przeliczeniu daje to ok. 10 i 8 szklanek wody dziennie. Warto pamiętać, że liczby te są bardzo ruchome i zależą od czynników środowiskowych, masy ciała, wysiłku fizycznego, a także wieku i ogólnej kondycji ustroju. Płyny najlepiej spożywać w ciągu całego dnia, małymi łykami.

Co jednak zrobić, jeśli mamy problem z regularnym sięganiem po szklankę? Jak pić więcej wody? Poznaj 5 najlepszych sposobów na zwiększenie ilości wypijanej wody!

1. Rutyna picia wody

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na regularne sięganie po wodę jest uczynienie z tej czynności nawyku. Warto każdego ranka zaczynać dzień od szklanki wody, która będzie paliwem dla uruchomienia metabolizmu i procesów trawiennych, a także sięgać po nią tuż przed snem. Również dzięki takim nawykom, znacznie zmniejszy się ryzyko udaru mózgu czy zawału serca.

2. Dodatki podkręcające smak wody

Wiele osób nie pije właściwej ilości wody z uwagi na jej obojętny smak. Świetnym sposobem na urozmaicenie walorów smakowych jest dodanie do niej zdrowych dodatków jak cytryny lub inne owoce, imbir, mięta czy też miód. Dodatkowo zwiększą one zawartość witamin i minerałów obecnych w napoju. 

3. Spożywanie pokarmów bogatych w wodę

Osoby mające problem z przyjmowaniem właściwej ilości wody powinny zwrócić uwagę na swoją dietę. Wybieranie pokarmów bogatych w wodę, takich jak zupy, owoce (typu arbuz) oraz warzywa (np. ogórki) efektywnie zwiększa codzienne nawadnianie, a tym samym usprawnia działanie organizmu.

4. Przypomnienie o piciu wody

Aby wyrobić sobie nawyk picia właściwej ilości wody, warto skorzystać z nowoczesnych technologii. Doskonałym rozwiązaniem jest ustawienie przypomnienia w telefonie w odpowiednim odstępie czasowym lub zainstalowania specjalnej aplikacji, która będzie alarmować o konieczności przyjęcia płynów.

5. Atrakcyjne gadżety 

Stylowa butelka o ciekawym designie czy kubek ze słomką w ulubionym kolorze mogą być czynnikiem, który będzie każdego dnia przypominał o konieczności sięgania po właściwą ilość wody. Dobrym sposobem jest także ustawienie dzbanka w każdym pomieszczeniu. Filtry do wody z kranu mogą przekonać nas do siebie funkcjonalnością oraz oszczędnościami, bez obaw o jakość wody.

Wiele osób zastanawia się nad maksymalną ilością wody dziennie. Wypicie zbyt dużej ilości płynów może mieć równie poważne konsekwencje, jak jej niedobór, a specjaliści do spraw żywienia mówią, że dobowa dawka płynów nie powinna przekraczać 4,5 litra.

Mężczyzna odkręca kran w kuchni i leje do szklanki świeżą wodę, która mocno się rozchlapuje.

Odwodnienie organizmu – jak rozpoznać objawy zbyt niskiej ilości wody w organizmie?

Do odwodnienia organizmu dochodzi na skutek nagłej, dużej utraty wody, a także regularnego spożywania jej w zbyt małej ilości. Dodatkowymi czynnikami prowadzącymi do zmniejszenia ilości płynów w ustroju są choroby przewlekłe oraz obciążenia, jak podeszły wiek i ciąża.  

Głównymi objawami, które świadczą o odwodnieniu ustroju, są:

 • uczucie suchości w ustach,
 • wzmożone pragnienie,
 • sucha oraz wiotka skóra,
 • ogólne osłabienie,
 • blada skóra,
 • bóle i zawroty głowy,
 • drżenia mięśni,
 • utrata przytomności.

Pijesz zbyt mało wody? Zmień to!

Na całościową kondycję organizmu i ogólne zdrowie wpływa mnóstwo czynników. Jednym z nich jest dostarczanie odpowiedniej ilości czystej wody. Picie wody jest czynnością, która jest niezbędna do zachowania pełnej homeostazy ustroju, dlatego warto wyrobić sobie nawyk częstego sięgania po szklankę z płynem.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

Napój jonizowana woda alkaliczna redox ph 9,5 240 ml

Napój jonizowana woda alkaliczna redox ph 9,5 240 ml

4,51 zł brutto/1szt.90.20 pkt.(18 791,67 zł / l brutto)
Woda mineralna gazowana 500 ml

Woda mineralna gazowana 500 ml

3,52 zł brutto/1szt.(7,04 zł / l brutto)
Woda mineralna gazowana premium 330 ml

Woda mineralna gazowana premium 330 ml

3,95 zł brutto/1szt.(11,97 zł / l brutto)
Woda źródlana niegazowana 1,5 l

Woda źródlana niegazowana 1,5 l

6,42 zł brutto/1szt.(4 280,00 zł / l brutto)
Woda źródlana niegazowana girl 250 ml

Woda źródlana niegazowana girl 250 ml

2,55 zł brutto/1szt.(10 200,00 zł / l brutto)
Woda źródlana niegazowana boy 250 ml

Woda źródlana niegazowana boy 250 ml

2,55 zł brutto/1szt.(10,20 zł / l brutto)
Czarna woda 500 ml

Czarna woda 500 ml

6,27 zł brutto/1szt.(12,54 zł / l brutto)
pixel