Białko konopne – skład, właściwości, zastosowanie w kuchni
Białko konopne budzi coraz większe zainteresowanie wśród miłośników żywności ekologicznej. Dotyczy to szczególnie osób uprawiających sport oraz będących na diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Nic dziwnego – proteiny konopne są doskonałym zamiennikiem białka zwierzęcego i dostarczają organizmowi mnóstwo wartości odżywczych i energetycznych.
Czym jest roślinne białko konopne?
Białko konopne (inaczej „mąka konopna”, „proteiny konopne” lub „mielone siemię konopne”) to nic innego, jak roślinne białko pozyskiwane z nasion konopi siewnych (Cannabis sativa L.) Ten gatunek rośliny – co warto zaznaczyć – nie posiada THC (tetrahydrokannabinolu), substancji psychoaktywnej zawartej w konopiach indyjskich, która ma zupełnie inny skład chemiczny. Hodowla konopi siewnych jest w Polsce w pełni legalna i ma wielowiekową tradycję. Dziś konopie znowu wracają do łask, czego wyrazem jest właśnie między innymi rosnące zainteresowanie białkiem z tej rośliny, dostępnym na rynku w formie ziaren (łuskanych i niełuskanych) oraz mielonych nasion (proszku).
Białko konopne – właściwości i wartości odżywcze. Dlaczego warto je spożywać?
Skład białka z konopi pełen jest naturalnych substancji, które przyczyniają się do lepszego funkcjonowania organizmu. Należą do nich przede wszystkim:
- Edestyna i albumina – dwa główne białka, które są cennym źródłem aminokwasów, kwasu glutaminowego, argininy i lizyny
- Duże ilości błonnika
- Nienasycone kwasy tłuszczowe Omega (3-6-9)
- Witaminy z grupy B, witamina E
- Żelazo, cynk, wapń, potas, miedź
- Antyoksydanty
Wartości odżywcze protein sprawiają, że są one szczególnie polecane sportowcom i osobom intensywnie trenującym. Przyjmowanie białka konopnego po treningu gwarantuje organizmowi prawdziwy „zastrzyk” energetyczny oraz regeneruje mięśnie, usprawniając ich pracę po wysiłku fizycznym. Ponadto proteiny konopne mają bardzo korzystny wpływ na układ odpornościowy, przewód pokarmowy, kości, włosy, skórę i paznokcie, a także układ sercowo-naczyniowy. Nie zawierają przy tym glutenu czy laktozy, dlatego są bezpieczne dla alergików.
Jak stosować i do czego używać?
Nasiona konopne są niekiedy używane do produkcji ekologicznych produktów spożywczych, na przykład zdrowych batoników energetycznych. W warunkach domowych produkt świetnie komponuje się z jogurtami, mlekiem, sokami, płatkami owsianymi i wypiekami, ale ze względu na swój neutralny smak, można go dodawać praktycznie do każdego posiłku. W przypadku osób o dużym zapotrzebowaniu energetycznym zalecana dzienna dawka białka konopnego to około 30 gramów proszku.
Gdzie kupić białko konopne w proszku?
Białko z konopi nabyć można w sklepach ekologicznych oraz punktach z naturalnymi suplementami diety. Jest dostępne pod kilkoma postaciami – łuskanego siemienia konopnego, mąki konopnej, odżywki białkowej, izolatu.
Białko konopne 1 kg – cena
Cena białka konopnego bio waha się od 70 do ponad 100 złotych za 1 kilogram, ale najczęściej produkty te są sprzedawane w opakowaniach nieco mniejszych. Ich koszt zależy w dużej mierze od tego, czy posiadają odpowiednie certyfikaty, gwarantujące ich naturalne pochodzenie, skład oraz najwyższą jakość.