Gdzie najlepiej kupić stewię i inne słodziki? Co wybierać i do czego dodawać?
Stewia jest znana jako zdrowy zamiennik cukru. Jest uważana za najsłodszą roślinę na świecie, może być 30 razy słodsza od cukru. Jako substancja słodząca jest polecana na diecie odchudzającej i nietolerującym sacharozę. Jest słodsza od białego cukru i o wiele zdrowsza oraz łatwiej wydalana z organizmu.
Jakie ma właściwości?
Stewia zyskała sławę, kiedy badania wykazały, że zawiera dawkę stewiozydu, substancji charakteryzującej się bardzo wysoką słodkością, zerową wartością kaloryczną i odpornością na temperatury do 200 st. C. Warto wiedzieć, że słodzik ten nie powoduje próchnicy. Jest też bez wątpienia znacznie słodszy od cukru.
Cała roślina ma zastosowanie w kuchni i farmacji. Większą część słodyczy zawierają liście omawianej rośliny. W ich składzie leczniczym znajdziemy:
- glikozydy,
- kwas mrówkowy,
- kwercetyna,
- kemferol,
- magnez,
- cynk,
- żelazo,
- potas,
- fosfor,
- sód.
Substancja nie podnosi poziomu cukru we krwi, jest więc dobrym produktem do słodzenia dla cukrzyków. Ma właściwości obniżające ciśnienie krwi, działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo. Dodatkowo pomaga na kłopoty żołądkowe. Kompresy z liści wspomagają gojenie ran, skaleczeń i zadrapań oraz pozytywnie działają na zmęczone oczy.
W 2015 roku świat obiegły wstępne wyniki badań stwierdzające, że stewia w różnej formie, np.: w płynie i w proszku, może mieć właściwości pomagające w leczeniu boreliozy. Trwają dalsze badania sprawdzające możliwość zastosowania jej jako leku na boreliozę. Czas pokaże, jakie dadzą wyniki.
Indeks glikemiczny stewii wynosi 0, co oznacza, że spożywanie jej nie podnosi poziomu glukozy we krwi. Badania wykazały, że stewiol powoduje zmniejszenie wchłaniania glukozy w jelicie cienkim nawet o 40 procent. Jej codzienne wykorzystanie poleca się osobom zmagającym się z nadwagą, ponieważ zmniejsza wartość energetyczną posiłku. Ważną właściwością prozdrowotną słodziku jest niepowodowanie alergii.
Nasiona i sadzonki stewii - gdzie kupić?
W warunkach naturalnych stewia jest rośliną wieloletnią, jednak w Polsce uprawiana jest jako jednoroczna roślina gruntowa lub jako wieloletnia roślina doniczkowa. Powinna zimować w pomieszczeniu. Jadalne są zarówno jej świeże, jak i suszone liście.
Wiele osób zastanawia się, gdzie kupić sadzonki stewii? Zaleca, aby roślinę w doniczce nabyć w wykwalifikowanych szkółkach i dobrych sklepach ogrodniczych. Młode rośliny są bardzo wrażliwe na choroby i uszkodzenia. Należy pamiętać, by bezpośrednio po zakupie i transporcie sadzonek nie narażać na silne oddziaływanie promieni słonecznych, ponieważ mogą być nieco przesuszone. Po przyniesieniu do domu zaleca się, aby je lekko podlać i ustawić na parapecie skierowanym na wschód. To zapewnia im optymalne nasłonecznienie. Omawiana roślina wymaga gleby lekkiej i żyznej, o umiarkowanej wilgotności i dużej zawartości składników odżywczych. Najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach, w półcieniach wzrost jest wolniejszy. Stewia nie jest odporna na okresowe susze.
Gdzie kupić liście i cukier ze stewii?
Liście i cukier ze stewii są dostępne w większości sklepów ze zdrową żywnością. Można je zakupić również w sklepach sieciowych specjalizujących się w kosmetykach i zdrowych przekąskach. Dostępne są także w wielu sklepach internetowych. Garść liści jest o wiele lepsza niż kilogram cukru!
Stewia w płynie i w tabletkach
Produkt w płynie nie zawiera żadnych kalorii i ze względu na niski indeks glikemiczny jest zalecana diabetykom. Można stosować ją przez długi czas, ponieważ świetnie sprawdza się jako dodatek do wielu potraw. Gdzie kupić stewię w płynie? W sklepach internetowych i w sklepach oferujących zdrową żywność.
Stewię w tabletach stosuje się do słodzenia wszelkiego typu napojów. Kapsułki nie zawierają kalorii i szybko rozpuszczają się. Jedna kostka cukru odpowiada jednej tabletce.
Cena stewii
Ceny zależą od formy produktu. Na przykład produkt w płynie (stewia w kroplach) to wydatek od 10 do 35 złotych za 100 ml. Stewia w proszku kosztuje około 20 zł za 200 gramów. Za słodzik w tabletkach trzeba zapłacić kilkanaście złotych z opakowanie zawierające średnio 200 tabletek.