Cukry i słodziki
Ekologiczne cukry i słodziki – mamy wszystko, czego szukasz. Stwórz fit słodycze z naszymi produktami!
Szukasz cukru od godnego zaufania sprzedawcy? A może zamierzasz wypróbować zdrowszej alternatywy w postaci słodzików? Świetnie trafiłeś, ponieważ w naszym sklepie mamy szczególnie bogatą ofertę ekologicznych substancji słodzących. Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujesz – od cukru trzcinowego czy kokosowego, przez melasę i fruktozę, aż po bezkaloryczne słodziki. Kup bezpieczne i certyfikowane produkty bez wychodzenia z domu!
Cukry i słodziki w naszej ofercie
W tej kategorii oferujemy niezwykle bogaty asortyment. Znajdziesz tu ekologiczne cukry i słodziki, w tym zdrowe zamienniki sacharozy (białego cukru), między innymi takie jak:
- stewia,
- erytrol,
- ksylitol,
- cukier kokosowy,
- cukier trzcinowy,
- cukier waniliowy,
- a także ? cukier cytrynowy, cynamonowy, różany, z agawy, mascobado, melasa z trzciny cukrowej, inulina, fruktoza.
Cukier i puste kalorie
Tak już wynika z natury - jako ludzie preferujemy słodki smak. Nic więc dziwnego, że spożycie cukru jest bardzo wysokie. To nie tylko białe kryształki dodane czasem do herbaty, ale również cukier żelujący wykorzystywany przy przetworach, idealny do kawy i drinków cukier brązowy czy niezastąpiony w wypiekach cukier wanilinowy. Spore jego ilości kryją się ponadto w kupowanych produktach spożywczych, nie tylko słodyczach.
Słodzik - zdrowszy zamiennik cukru
Wraz z publikacją coraz większej liczby badań potwierdzających szkodliwość popularnego białego cukru (sacharozy), narodziła się wyraźna potrzeba, by znaleźć dla niego zdrowsze alternatywy. W ten oto sposób w przemyśle spożywczym pojawiły się słodziki. Aktualnie na rynku dostępnych jest już całkiem sporo propozycji - zarówno całkowicie naturalnych, jak i tych syntetycznych.
Wszystkie jednak, przed wprowadzeniem ich do obrotu, poddawane są restrykcyjnym ocenom, aby wykluczyć ich potencjalną szkodliwość. Nie musisz się zatem obawiać, że spożycie słodzików przyniesie niekorzystne skutki zdrowotne. Wręcz przeciwnie - są nieporównywalnie lepszym wyborem niż biały cukier.
Stewia
Pod nazwą handlową "stewia" kryją się substancje słodzące pozyskiwane z liści rośliny Stevia rebaudiana. Tak naprawdę chodzi o glikozydy stewiolowe (stewiozydy) - organiczne związki wyróżniające się słodkim smakiem. Stały się one jednym z najpopularniejszych zamienników cukru, ponieważ cechuje je nawet 150 razy większa słodkość.
Jednak to, co najistotniejsze - nie dostarcza kalorii, gdyż nie ulega strawieniu w ludzkim przewodzie pokarmowym. Ponadto stewiozydy nadają się do obróbki termicznej (są stabilne w wysokich temperaturach). Stewia jest dopuszczona do bezpiecznego stosowania w Unii Europejskiej od 2011 roku, w składzie znajdziesz ją pod symbolem E960.
Erytrol
Erytrol, a właściwie erytrytol, to związek chemiczny, występujący naturalnie w niewielkich ilościach głównie w wodorostach, ale także niektórych owocach i czerwonym winie. W przemyśle spożywczym wykorzystuje się go jako substancję słodzącą (symbol E968), która jest mniej słodka od cukru białego o ok. 20%. Otrzymuje się go w wyniku fermentacji glukozy przez drożdże.
Tym, co wyróżnia erytrol jako skuteczny zamiennik cukru, jest jego zerowa wartość energetyczna. Substancja po wchłonięciu z jelit jest w całości wydalana wraz z moczem.
Ten słodzik jest ponadto polecany diabetykom, którzy muszą wiedzieć, jak obniżyć poziom cukru we krwi. Erytrytol ma niski zarówno indeks, jak i ładunek glikemiczny. Ponieważ nie podlega fermentacji w jamie ustnej, nie powoduje próchnicy.
Ksylitol
Ksylitol - popularny cukier brzozowy - w przemyśle spożywczym stosowany jest jako słodzik pod symbolem E967. Przypomina biały cukier zarówno z wyglądu, jak i smaku, dlatego jest najchętniej wybieranym zamiennikiem, zwłaszcza do dietetycznych wypieków.
Ksylitol jest powszechnie wykorzystywany do produkcji gum do żucia i cukierków, jak również niektórych past do zębów. Zawdzięcza to swoim właściwościom bakterio- i grzybobójczym; nie powoduje próchnicy. W rozsądnych ilościach może być bezpiecznie spożywany przez cukrzyków oraz dzieci.
Trzeba jednak zaznaczyć, że związek ten fermentuje w jelicie grubym - przy nadmiernym spożyciu może wywoływać objawy takie jak wzdęcia, a nawet rozwolnienie. Wprowadzając ksylitol do swojego codziennego jadłospisu, staraj się więc robić to stopniowo.