Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Lampa solna - właściwości, za które ją pokochasz

2021-09-20
kategoriaDom i ogród
Lampa solna - właściwości, za które ją pokochasz

Jakie właściwości posiada lampa solna oraz do czego się jej używa? Elegancka i naturalna - zyskuje w ostatnim czasie na popularności. Ze względu na prozdrowotne właściwości, coraz więcej osób ma ją w swoim domu. Jej ciekawy i nietypowy wygląd jest świetnym elementem dekoracyjnym, a oświetlenie, jakie zapewnia, jest klimatyczne i pełne ciepła.

Czym jest i jak wygląda lampa solna?

Lampy wykonane są z różnych wielkości bryły solnej. Do emisji światła posiadają małą żarówkę, która zainstalowana jest w wydrążonym wewnątrz bryły otworze. Po zapaleniu emituje kojące, ciepłe światło, które nie tylko oświetla, ale dodatkowo wprowadza klimatyczny nastrój. Sól kamienna lub himalajska, z której zostały wykonane, składa się w 98% z chlorku sodu. Pozostałe dwa procent stanowią minerały, takie jak:

 • magnez,
 • potas,
 • cynk,
 • lit,
 • halit,
 • selenit.

Dzięki takim dodatkom w składzie jej kolor przybiera barwę od jasnoróżowej do ciemnej pomarańczy.

Jakie są właściwości zdrowotne lampy solnej?

Lampa solna posiada właściwości, które pozytywnie wpływają na zdrowie. Jej prozdrowotne działanie uaktywnia się po zapaleniu. Po rozgrzaniu się soli, kruszec zaczyna emitować do powietrza dobroczynne minerały oraz jonizuje powietrze. Jej regularne zapalanie pozwoli uporać się z wieloma problemami. Na co pomaga lampa solna?

 • Oczyszczanie powietrza

Ze względu na swoje higroskopijne cechy, lampy wykazują działanie poprawiające jakość powietrza w pomieszczeniu. Są źródłem jonów ujemnych - chociaż liczba, jaką uwalniają, nie jest zbyt wielka. Ich światło i struktura przyciągają do siebie zanieczyszczenia, a także niwelują działanie pola magnetycznego, które wytwarzają sprzęty elektroniczne.

 • Usuwanie alergenów z pomieszczenia

Cenne minerały, jakie zawiera bryłka soli, mają dobroczynne oddziaływanie na górne drogi oddechowe. Chemiczny skład kamienia usuwa bakterie, wirusy, grzyby i alergeny z otoczenia. Dzięki temu łatwiej unikniesz infekcji, takich jak nieżyt nosa. Lampa i jej działanie są idealnie dla alergików. Dzięki usuwaniu alergizujących cząsteczek, które krążą po pokoju, powietrze będzie czyste oraz nie będzie nasilało problemu.

 • Pomoc w trudności z zasypianiem

Codziennie jesteśmy narażeni na kontakt ze światłem niebieskim. Emitują je przede wszystkim ekrany tabletów, telefonów, komputera czy telewizorów. Korzystanie z nich przed snem negatywnie wpływa na proces zasypiania oraz znacznie je utrudnia. Zakłócony rytm dobowy sprawia, że budzimy się niewyspani i zmęczeni. Lampa solna będzie świetnym oświetleniem nocnym - ale nie tylko. Warto ją zapalić na około dwie godziny przed planowanym położeniem się do łóżka. Dzięki jonizacji powietrza, otoczenie stanie się bogate w tlen, co doskonale wpływa na jakość snu. Dodatkowo relaksujący kolor światła działa relaksująco i kojąco, co powoduje wzrost produkcji melatoniny przez organizm.

 • Lepsza koncentracja i samopoczucie

Uwolnione substancje z bryły soli i ich właściwości doskonale wpływają na zwiększony poziom serotoniny w organizmie. Serotonina jest hormonem, który pobudza uczucie szczęścia radości, a także wpływa na koncentrację. Zapalanie lampy na kilka godzin dzienne sprawi, że poczujesz się lepiej. Opadnie poziom stresu oraz przygnębienia, a dobry humor i entuzjazm będą Ci towarzyszyć każdego dnia. Dodatkowo sam odcień światła, jaki emituje, działa kojąco na zmysły.

 

Przeciwskazania

Dobrą informacją dla wszystkich wielbicieli tego typu ciekawostek jest fakt, iż lampa solna nie posiada udokumentowanych działań niepożądanych. Można korzystać z jej dobrodziejstwa nawet przez kilka godzin dziennie. Co więcej, lampa solna może być wspaniałą alternatywą lampek nocnych dla Twojego dziecka. Spokojne i delikatne światło nie wybudzi go z głębokiego snu, a zjonizowane powietrze zapewni efektywny wypoczynek.

Warto pamiętać, aby wybrać odpowiedni rozmiar do pomieszczenia, w którym będzie miała swoje miejsce. Ponadto, ważne jest, aby regularnie ścierać z niej kurz - dzięki temu dobroczynne właściwości nie zostaną zakłócone. Należy też trzymać ją z dala od wody. Sól łatwo rozpuszcza się w wodzie, przez co przedmiot mógłby się uszkodzić.

Lampa solna ma wiele zalet. Jest ceniona nie tylko za piękny wygląd i dekoracyjny charakter, ale także za pozytywny wpływ na powietrze oraz organizm człowieka. Warto mieć ją w swoim domu!  

 

Przeczytaj o innych rodzajach soli: Czarna sól kala namak - poznaj jej magiczne właściwości i zastosowanie!

 

Bibliografia:

 • "Lampy Solne", Katarzyna Frątczak, Kwartalnik Światło, nr 3/2002
 • "Sól. Lecznicze właściwości", Iwan Nieumywakin
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021

Polecane

Lampa solna 2 - 3 kg

Lampa solna 2 - 3 kg

53,70 zł brutto/1szt.
Lampa solna 4 - 6 kg

Lampa solna 4 - 6 kg

71,98 zł brutto/1szt.
Lampa solna 6 - 8 kg

Lampa solna 6 - 8 kg

103,04 zł brutto/1szt.
pixel