Ekstrakt z buzdyganka ziemnego – czy suplement diety z Tribulus terrestris jest dla Ciebie?
Buzdyganek ziemny to roślina, która jak dotychczas nie cieszy się specjalną popularnością w naszym kraju. A szkoda, bo jej właściwości zdrowotne są naprawdę imponujące! Jest ona ceniona przede wszystkim za niewielkich rozmiarów zielone owoce. Pora, abyś i Ty poznał jej cenne właściwości. W poniższym wpisie dowiesz się, jak korzystnie wpływa na ludzki organizm ekstrakt buzdyganka ziemnego. Sprawdź, czy ten suplement diety jest dla Ciebie!
Skąd pochodzi ziele buzdyganka naziemnego?
Tribulus terrestris to wspaniała roślina, która jest dobrze znana ludzkości już od tysiącleci. Pierwsze wzmianki o jego właściwościach datuje się bowiem na pięć tysięcy lat przed naszą erą. Gatunek stanowi jedną z podstaw tradycyjnej medycyny dalekiego wschodu – indyjskiej i chińskiej.
Ziele polecane było przez starożytnych lekarzy jako remedium na wiele różnych dolegliwości. Począwszy od problemów z potencją i zwiększanie popędu seksualnego aż po dolegliwości ze strony układu krążenia – miało ono, zdaniem starożytnych uzdrowicieli, działać w sposób naprawdę wszechstronny. Dziś wiemy już, że się oni nie mylili, a działanie tego gatunku jest godne naszej uwagi.
Substancje czynne w wyciągu z Tribulus terrestris
Co sprawia, że roślina ta tak korzystnie wpływa na nasz organizm? Jak się okazuje, oferuje ona szereg dobroczynnych substancji. Ziele buzdyganka zawiera bowiem w swoim składzie zarówno polifenole (w tym flawonoidy), jak i saponiny oraz indole, co jest naprawdę unikatową kombinacją. Znajdują się w niej także duże pokłady protodioscyny, która poprawia libido zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Zatrzymajmy się przy tym temacie nieco dłużej.
Przeczytaj także: Bertram – przyprawa na libido, właściwości i zastosowanie
Buzdyganek ziemny na podniesienie poziomu libido
Po dziś dzień ekstrakt z Tribulus terrestris pozostaje specyfikiem, który poleca się każdemu mężczyźnie zmagającemu się z problemami z potencją. Jest on również stosowany jako naturalny afrodyzjak.
Preparaty z buzdygankiem znacząco, bo aż o ponad 40% podnoszą poziom tak zwanego wolnego testosteronu. Wydłużają także długość życia plemników oraz powiększają ilość spermatogoniów, spermatocytów i spermatyd.
Sprawia to, że suplementy diety korzystnie wpływają na erekcję. Zawarte w nim susbtancje podnoszą bowiem poziom tlenku azotu w naczyniach krwionośnych i zakończeniach nerwowych. Coraz więcej producentów środków na erekcję korzysta więc z buzdyganka.
Dla kogo jest ten preparat?
Ekstrakt z buzdyganka ziemnego ma także wiele innych korzystnych właściwości. Zioło to działa pobudzająco, dzięki czemu skutecznie niweluje oznaki stresu czy zmęczenia.
Ponieważ zawiera on naturalne hormony steroidowe, w ostatnich latach wielu amatorów sportu wybiera go jako zdrowszą alternatywę dla chemicznych substancji. Jego regularne suplementowanie podnosi poziom testosteronu w organizmie, co oznacza, że wzmacnia efekty treningów siłowych poprzez wsparcie w nabieraniu masy mięśniowej.
Stosowanie buzdyganka w medycynie
Roślina ta wykazuje bardzo silne właściwości prozdrowotne, m.in. wspomaga leczenie dolegliwości ze strony układu moczowego, w tym także stanów zapalnych.
Buzdyganek bardzo korzystnie oddziałuje także na układ krwionośny poprzez redukcję poziomu „złego” cholesterolu. Co więcej, produkty zawierające jego ekstrakt okazują się doskonałym wsparciem dla osób zmagających się z chorobami nerek czy wątroby.
Skutki uboczne stosowania
Oczywiście, nawet pomimo tych pozytywnych właściwości, nieostrożne suplementowanie nierzadko prowadzi do wystąpienia przykrych konsekwencji. Może on powodować następujące skutki uboczne:
- ginekomastię (powiększenie sutków),
- bóle brzucha,
- nadmierne owłosienie twarzy (zwłaszcza u kobiet),
- problemy z zaśnięciem,
- częste oddawanie moczu.
Ziołowy preparat w różnych formach
Opcji jest naprawdę bardzo wiele. Ekstrakt standaryzowany można zakupić pod wieloma postaciami – w kapsułkach (najczęściej 120 kapsułek), proszku czy nawet w formie herbatki. Pozwala to każdemu wybrać odpowiednią dla siebie metodę suplementacji tej rośliny. Ponadto można zakupić owoce i samodzielnie przygotować z nich napar lub wykorzystać w kuchni w dowolny sposób.
Jak stosować i dawkować suplement?
Dawkowanie zależy w dużej mierze od rodzaju zakupionego produktu. Producenci tabletek sugerują zazwyczaj przyjmowanie jednej dziennie. Co jednak, jeśli zakupiłeś preparat w nieco innej formie – na przykład sproszkowanej?
Osoby stosujące preparat w celach leczniczych powinny przyjmować do 5 g produktu dziennie, natomiast osobom regularnie trenującym zaleca się przyjmowanie do 3 g. Zdecydowana większość produktów z wyciągiem z Tribulus terrestris zawiera na opakowaniu dokładną instrukcję przyjmowania. Często znajdziesz tam również specjalną miarkę, za pomocą której bez problemu odmierzysz dawkę substancji.