Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Czym są woskowijki? Poznaj ekologiczną folię spożywczą!

2022-08-31
kategoriaDom i ogród
Czym są woskowijki? Poznaj ekologiczną folię spożywczą!

Świadomość ekologiczna, a także chęć wspierania środowiska, jest coraz większa wśród społeczeństwa. Konsumenci zaczynają rozumieć, jak ważny jest świadomy konsumpcjonizm, który w bardzo dużym stopniu wpływa na budowę oraz czystość otoczenia i ekosystemu. Duża część osób zaczyna świadomie rezygnować z przetworzonych, plastikowych surowców, których proces rozkładu trwa bardzo długo – na rzecz tych, które są przyjazne środowisku. 

Trend zero waste dociera niemal do każdej gałęzi przemysłu, a jedną z najbardziej znaczących i rozbudowanych na rynku są produkty spożywcze oraz opakowania sztuczne. Prostym, a także ekonomicznym sposobem na ograniczenie produkcji ilości odpadów domowych jest rezygnacja z popularnej folii i zastąpienie jej woskowijką. Co to woskowijka? To produkt wielokrotnego użytku, który jest bezpieczny dla zdrowia, a dodatkowo idealnie sprawdza się jako zamiennik tradycyjnych folii aluminiowych oraz plastikowych woreczków. Co warto o niej wiedzieć?

Woskowijka – co to jest?

Duże ilości plastiku produkowane przez różne gałęzie przemysłu są bardzo niebezpieczne dla naszej planety. Ograniczanie produkcji odpadów plastikowych warto zacząć we własnym domu i mieszkaniu przy pomocy niewielkich kroków, jak rezygnacja z używania folii aluminiowej w kontakcie z żywnością. Doskonałą alternatywą jest stosowanie zamienników, które są przyjazne dla środowiska, a także eko i bezpieczne dla zdrowia. Czym są woskowijki?

Woskowijka jest kawałkiem tkaniny bawełnianej, który nasączony jest zawiesiną wyprodukowaną z wosku pszczelego, z dodatkiem olejku jojoba oraz żywicy drzewnej. Kolaboracja takich substancji naturalnych daje szansę na stworzenie wielorazowej owijki na kanapki, która wyróżnia się licznymi zaletami dla konsumentów oraz środowiska. To produkt użytkowany do eko pakowania kanapek, a także bezpiecznego przechowywania żywności, dzięki czemu stanowi świetną alternatywę dla plastiku.

Taki papier pozwala na wydłużenie świeżości przechowywanych produktów żywościowych, a także zabezpieczenie ich przed rozwojem bakterii, dzięki bakteriobójczym i antybakteryjnym właściwościom wosku pszczelego. 

Papier z woskiem pszczelim – gdzie można go wykorzystać?

Folia z wosku jest przede wszystkim praktyczną oraz naturalną alternatywą dla wszechobecnie używanej, toksycznej dla zdrowia folii oraz woreczków wykonanych z najgorszej jakości plastiku. To produkt zero waste, który posiada szerokie zastosowanie w domowej kuchni, a także różnych gałęziach przemysłu.

Woskowijki na kanapki mogą być z powodzeniem stosowane w:

  • sklepach spożywczych, jako produkt do owijania produktów na wagę, na przykład serów (nie będą nadawać się do surowego mięsa i ryb, gdyż trudno będzie je wyczyścić bez uszkodzenia ich struktury)
  • kwiaciarniach, jako produkt do obwiązywania kwiatów ciętych oraz przygotowanych z nich bukietów,
  • lokalach gastronomicznych i restauracjach, jako opakowanie na kanapki zero waste,
  • cukierniach oraz piekarniach, do pakowania pieczywa, a także słodkich wypieków,
  • gospodarstwach domowych i mieszkaniach, jako alternatywa folii i woreczków plastikowych.

Woskowijki wyróżniają się szerokim zastosowaniem w różnych branżach oraz prywatnych domach i mieszkaniach.

Trzy zdjęcia przedstawiają różne zastosowanie woskowijek - do pakowania warzyw i kanapek, by dłużej zachowały świeżość, oraz do przykrywania jedzenia w pojemnikach, by nie przejmowało innych zapachów w lodówce i dłużej było świeże i zdatne do spożycia.

Owijka z wosku pszczelego – jakie są jej zalety? Woskowijki zero waste

Wyeliminowanie tradycyjnej folii na rzecz bezpiecznej dla środowiska folii z wosku przyniesie wiele korzyści dla zdrowia użytkowników, budżetu domowego, a przede wszystkim środowiska i czystości całej planety. Najważniejszymi zaletami woskowijek są:

Sposób wykonania i produkcji

Woskowijki wykonane są z bawełnianych tkanin, pokrytych woskiem, olejkiem jojoba, a także żywicą drzewną. Kolaboracja takich składników sprawia, że powstała naturalna folia pokryta jest tak zwanym naturalnym konserwantem, który jest bezpieczny dla zdrowia, a dodatkowo nie prowadzi do niebezpiecznych reakcji podczas kontaktu z żywnością.

Wielokrotność użytkowania

Tradycyjna folia jest całkowicie nieekologicznym produktem, a jej kawałek może być stosowany jeden raz. Dobrze pielęgnowany papier z wosku może być stosowany przez dwanaście miesięcy. Ten delikatny kawałek materiału wystarczy opłukać zimną wodą (można zrobić to z dodatkiem naturalnego mydła) i wysuszyć, aby użyć go ponownie! Pamiętajmy, by nie prać ich w suszarce i nie suszyć na kaloryferze. Woskowijki powinny być trzymane z dala od źródeł ciepła, aby zachować swoje właściwości. Kiedy materiał już nam się wysłuży, użyjemy go jako zwykłej ściereczki. Można wtedy prać ją w pralce.

Folia z wosku na kompost

Woskowijka jest produktem, który jest całkowicie biodegradowalny. Dzięki takiej właściwości, po roku użytkowania folii można pociąć ją na kawałki, a następnie umieścić w kompostowniku, gdzie zostanie poddana procesom rozkładowym.

Obrazki przedstawiają pszczeli wosk, z którego zrobione zostały woskowijki służące do pakowania i owijania żywności.

Rodzaje woskowijek – natural food wrap

Woskowijka jest świetną ekologiczną alternatywą dla folii spożywczej. To produkt, który jest bezpieczny dla przyrody, dzięki czemu jego użytkowanie nie wpływa negatywnie na jakość środowiska, a także czystość planety. Jej użytkowanie ma wiele korzyści dla zdrowia, a także domowego budżetu i natury. A przy tym nie ma z nimi nudy!

Ta ściereczka z bawełny może zastępować różne elementy w domu:

  • papier śniadaniowy,
  • worek na bochenek chleba,
  • przykrywkę na miskę czy garnek w lodówce.

Możemy owinąć nią kanapki, chleb, owoce. W lodówce wystarczy przykryć miskę z jedzeniem, aby dłużej zachowało świeżość i nie przesiąknęło innymi zapachami. Poleca się przykrywać nimi wszystko, co może zbyt szybko wyschnąć.

W sklepach znajdziemy różne arkusze woskowijek. Mają różne rozmiary i różnią się przeznaczeniem.

Woskowijki wegańskie zamiast wosku pszczelego zawierają wosk sojowy.

Woskowijki DYI

Woskowijkę DIY można przygotować samodzielnie, wykorzystując kawałek bawełnianej tkaniny, na przykład z koszulki i zalewając ją woskiem z dodatkiem olejku jojoba i żywicy drzewnej, który można kupić w sklepach internetowych lub ekologicznych.

W procesie produkcji wykorzystuje się piekarnik lub żelazko i papier do pieczenia. Warto sprawdzić się w takim zadaniu lub wybrać gotowe rozwiązanie.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

Woskowijka rozmiar m 3 szt.

Woskowijka rozmiar m 3 szt.

44,32 zł brutto/1szt.886.40 pkt.
pixel