Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Zioła na trzustkę – regeneracja prosto z natury

2022-10-18
Zioła na trzustkę – regeneracja prosto z natury

Choroby trzustki długo nie dają żadnych objawów. Kiedy się pojawiają, bywają niejednoznaczne i łatwo pomylić je z innymi schorzeniami układu pokarmowego. Schorzenia te zaburzają czynność zewnątrzwydzielniczą i wewnątrzwydzielniczą, co zaburza funkcjonowania całego organizmu. Najczęściej występują zapalenie trzustki i rak. Nowotwór tego organu jest najbardziej śmiertelnym nowotworem. Warto więc regularnie robić badania, aby w razie czego wykryć niepokojące zmiany. Okazuje się też, że pijąc niektóre zioła, możemy wspomóc pracę tego organu. Poznajmy je lepiej!

Funkcje trzustki w organizmie

To niewielki narząd położony wewnątrz jamy brzusznej, leżący w sąsiedztwie żołądka i dwunastnicy, czyli początkowego odcinka jelita cienkiego. Pełni w organizmie dwie bardzo ważne funkcje: dostarcza do jelita cienkiego enzymy umożliwiające trawienie pożywienia, a także produkuje hormony regulujące poziom glukozy we krwi — insulinę i glukagon

Enzymy trzustkowe za pośrednictwem przewodów wyprowadzających trafiają do dwunastnicy i umożliwiają trawienie cukrów złożonych, tłuszczy oraz białek. Z kolei hormony produkowane w komórkach przedostają się bezpośrednio do krwiobiegu przez sieć naczyń krwionośnych.

Przyczyny chorób trzustki

Choroby trzustki są różnorodne. Często wynikają z uszkodzeń spowodowanych szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Najważniejszym z nich jest alkohol spożywany w nadmiernych ilościach. Palenie tytoniu zwiększa ryzyko zachorowania i przyspiesza postęp. Ryzyko zwiększa również kontakt z pestycydami i niektóre leki.

Do innych niekorzystnych czynników, które mogą skutkować schorzeniami trzustki, zalicza się:

 • urazy mechaniczne jamy brzusznej,
 • infekcje wirusowe (m.in. wirusem różyczki, odry, zapalenia wątroby),
 • nieprawidłowości w odpływie żółci lub soku trzustkowego,
 • zakażenia pasożytnicze (np. glistą ludzką),
 • hiperlipidemia lub hiperkalcemia,
 • błędy dietetyczne (nadmierne ilości mięsa i węglowodanów oraz nasyconych kwasów tłuszczowych),
 • schorzenia innych narządów (np. choroby pęcherzyka żółciowego).

Wiele analiz naukowych wskazuje, że predyspozycję do chorób trzustki można odziedziczyć. Lekarze podkreślają, że czasem nie można wskazać konkretnej przyczyny. Wtedy takie schorzenie określa się jako idiopatyczne. Świadomość chorób jest w społeczeństwie niewielka. Przeciwnika warto poznać, aby rozpoznać, kiedy zaatakuje nasz organizm i podjąć właściwe kroki diagnostyczne i lecznicze.

Najbardziej charakterystyczne objawy chorób trzustki

Istnieje kilka popularnych chorób, a każda z nich może objawiać się w nieco inny sposób. Początkowe symptomy są jednak podobne we wszystkich scenariuszach. Najbardziej charakterystyczne objawy to:

 • ból w górnym i środkowym obszarze brzucha,
 • ból brzucha promieniujący w stronę pleców,
 • podwyższony stan glukozy we krwi,
 • nudności,
 • wzdęcia,
 • podwyższona temperatura ciała,
 • biegunka,
 • wymioty,
 • brak apetytu,
 • żółtawe białka oczu,
 • rumień wędrujący,
 • martwica tkanki podskórnej.

Szybka reakcja w przypadku niektórych objawów może uratować zdrowie i życie. Warto je zapamiętać. Ostre zapalenie trzustki pojawia się nagły silny ból w podbrzuszu, szybkie tętno oraz wysokie ciśnienie. Pacjent natychmiast powinien znaleźć się w szpitalu pod obserwacją. Przy podawaniu leków przez pierwsze dni powinien pozostać na czczo.

Rak trzustki wykrywany jest bardzo późno, bo wcześniej nie daje niepokojących objawów. Najczęściej diagnozowany w ostatnim stadium, kiedy pacjent odczuwa ból brzucha promieniujący do pleców. Ciemny mocz, anemia czy powiększenie pęcherza żółciowego również świadczą o rozwoju tego najgroźniejszego nowotworu. Przewlekłe zapalenie charakteryzuje się bólem brzucha, który występuje ok. 30 minut po posiłku. Wzdęcia czy tłuszczowa biegunka powinny być sygnałem do wizyty u gastrologa i do zmiany diety zgodnie ze wskazówkami lekarza.

Objawy niekojarzone z chorobami trzustki

Istnieją również mniej oczywiste objawy, które mogą wskazywać na rozwijającą się chorobę. Szczególną uwagę należy zwrócić na przewlekłe zmęczenie i ból głowy, a także objawy skórne, takie jak świąd skóry, żółtaczka oraz czerwone wykwity na twarzy.

Jako że trzustka ma ogromny wpływ na metabolizm węglowodanów i syntezę białek, mogą pojawić się także zaburzenia wagi, np.: nagły spadek masy ciała, bez względu na płeć lub wiek. W przypadku tego narządu szczególnie ważne jest, aby nie czekać z diagnostyką do momentu pojawienia się niepokojących objawów, ponieważ może być za późno, aby pomóc choremu. Regularne badania profilaktyczne to jedyny w pełni skuteczny, a zarazem najlepszy sposób na zabezpieczenia się przed najgroźniejszymi chorobami, takimi jak: przewlekłe zapalenie i nowotwór. Oczywiście podobne objawy może powodować także wiele innych chorób. Dlatego nie należy polegać na internetowych opisach chorób i stawiać sobie diagnozę. Należy, jak najszybciej udać się do lekarza.

Odpowiednia dieta – integralny element leczenia i profilaktyki

Choroby trzustki mogą mieć charakter ostry lub przewlekły. Często rozwijają się latami. Wiążą się z narażeniem na czynniki ryzyka związane ze stylem życia, takie jak m.in. spożycie alkoholu, wysokobiałkowa lub niskobiałkowa dieta, jadłospis ubogi w mikro- i makroelementy oraz antyoksydanty. Tylko wczesna diagnoza pozwala na skuteczną terapię i powrót do zdrowia. Lekarze od dawna powtarzają, że prawidłowa dieta stanowi integralny element procesu leczenia problemów zdrowotnych związanych z układem pokarmowym. Jednakże nie można mówić o jednym modelu żywienia.

Dietetyczne leczenie trzustki musi być prowadzone przez lekarza gastrologa i uzależnione jest od wielu czynników m.in. rodzaju problemów zdrowotnych, ich nasilenia, stanu odżywienia pacjenta, innych schorzeń i powikłań związanych z chorobami trzustki oraz poziomu wydolności narządu.

W przypadku ostrego zapalenia bywa konieczne zastosowanie żywienia dojelitowego lub nawet pozajelitowego. W stanach przewlekłych lub w okresie rekonwalescencji po OZT celem diety jest zapewnienie organowi spokoju czynnościowego. Konieczne jest zastosowanie jadłospisu łatwo strawnego z ograniczeniem tłuszczu. Jego kaloryczność dopasowuje się do stanu zdrowia pacjenta.

Dieta trzustkowa – co jeść przy objawach chorej trzustki

Problemy z trzustką nie wywołują większych objawów. Kiedy pojawiają się odczuwalne dolegliwości, zwykle choroba jest zaawansowana. Okazuje się jednak, że pijąc regularnie wybrane zioła na trzustkę, możemy wspomóc pracę organu produkującego insulinę. Dietę dla osób cierpiących na choroby trzustki ustala lekarz. Artykuł ma charakter poradnikowy, ogólny i nie należy go traktować jako porady lekarskiej. Wspieramy zdrowe odżywienie się, które pomaga zapobiec wielu schorzeniom i może być częścią procesu leczniczego.

Produkty niewskazane dla osób zmagających się ze schorzeniami trzustki

Pisząc bardzo ogólnie, dieta trzustkowa wyklucza produkty i dania ciężkostrawne, takie jak: posiłki smażone, pieczone w tłuszczu, tłuste mięsa, wędliny, nabiał, surowe warzywa i owoce, konserwy i produkty wędzone, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy i pestki, kakao, kawa, mocna herbata. Nie poleca się spożywania produktów, które mogą powodować wzdęcia, czyli: strączków, cebuli, warzyw kapustnych. 

Składniki dozwolone przy diecie trzustkowej

Lista zakazanych składników przy diecie trzustkowej może robić wrażenie i wzbudzać niepokój. Do składników jadłospisu dozwolonych w diecie łatwostrawnej, przy założeniu znacznego ograniczenia tłuszczu zaliczamy:

 • jasne i czerstwe pieczywo, drobne kasze, makarony, biały ryż, 
 • chude ryby, mięsa i wędliny, 
 • ziemniaki,
 • warzywa i owoce podawane po obróbce termicznej tj. gotowane, duszone bez obsmażania, pieczone bez tłuszczu, 
 • ograniczone ilości masła, oliwy, oleju słonecznikowego i rzepakowego podawane na surowo, jako dodatek do dań, 
 • dżemy, 
 • niskotłuszczowy nabiał. 

Posiłki powinno się przygotowywać na parze lub gotując w wodzie. Dopuszczalne jest duszenie bez obsmażania i pieczenie bez tłuszczu. Wręcz zakazane jest przyprawianie potraw pikantnymi przyprawami typu pieprz czy chilli. Ograniczenie artykułów spożywczych o wysokiej zawartości tłuszczu (śmietany, margaryny, ciasta francuskiego, chałwy, czekolady) sprzyja zdrowieniu trzustki. Wskazane jest, aby sięgnąć po lekkostrawne produkty, które powinny być bogate w takie witaminy, jak: A, D, E, K, witaminami z grupy B.

Zioła w diecie na trzustkę oraz inne produkty pochodzenia roślinnego to naturalny sposób na wspomaganie pracy i odnowę narządu.

Naturalne leczenie

W przypadku najcięższych chorób leczeniem kieruje lekarz. To medyk decyduje o diecie i ewentualnym wspomaganiu leczenia ziołami. Naturalne leczenie jest możliwe tylko w przypadku łagodnych problemów trawiennych wynikających z działania czynników ryzyka związanych z niezdrowym stylem życia. Wtedy można pomocniczo sięgać po surowce roślinne dostarczające enzymów proteolitycznych oraz substancji pobudzających pracę trzustki. Ułatwiają one trawienie białka pokarmowego lub też dodatkowo stymulują czynność zewnątrzwydzielniczą tego gruczołu. Rośliny mogą wspomagać pracę każdego organu i zapobiegać różnym chorobom. Przewlekłych stanów zapalnych i nowotworów żadne rośliny nie leczą. Są jedynie stosowane pomocniczo, aby zmniejszyć skutki standardowego leczenia.

Do roślin wspomagających trzustkę należy ananas. Składnikiem apetycznego owocu jest bromelina, czyli mieszanina enzymów przyspieszających przemianę materii. Stosuje się go w dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego. Ułatwia trawienie białek i tłuszczu oraz działa przeciwzapalnie. Z kolei niedojrzały owoc papai służy do pozyskiwania papainy, czyli enzymu proteolitycznego rozkładającego białka. Stosowana jest w pomocniczo w zaburzeniach trawienia protein i tłuszczów. Ciekawą rośliną jest haronga z rodziny dziurawcowatych. Jej kora i liście zawierają substancje pobudzające czynność zewnątrzwydzielniczą trzustki. Poleca się ja stosować w niestrawnościach wynikających z niewystarczającego wytwarzania soku trzustkowego. Nie należy jej używać w przypadku pogorszenia stanu zapalnego, przy schorzeniach wątroby i pęcherzyka żółciowego. 

Przyjmowanie jakichkolwiek ziół w chorobach trzustki należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Substancje w nich zawarte mogą wchodzić w interakcje z stosowanymi lekami, co może być bardzo groźne dla pacjenta. 

W małych doniczkach na murku rosną różne zioła wykorzystywane do gotowania i zaparzania w różnych dolegliwościach układu pokarmowego, również trzustki.

Zioła na trzustkę jako leczenie pomocnicze

Istnieje szereg ziół, które stosuje się przy leczeniu. Mają one właściwości przeciwzapalne i spazmolityczne zawartych w nich substancji. Tonizują one czynność przewodu pokarmowego oraz przyspieszają regenerację objętych stanem zapalnym błon śluzowych. Zioła na trzustkę stosuje się je najczęściej w profilaktyce chorób trzustki oraz dodatkowo w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych tego gruczołu.

Popularny mlecz, którego właściwa nazwa brzmi „mniszek lekarski”, obniża ryzyko powstawania zastojów żółci. W pewnym sensie wpływa na czynność wydzielniczą trzustki, ułatwia trawienie, gdyż pobudza wydzielanie soków pokarmowych.

Działanie mniszka lekarskiego na trzustkę

Ziele mlecza obniża stężenie glukozy we krwi oraz poziom „złego” cholesterolu frakcji LDL. Ponadto usuwa toksyny z wątroby oraz nerek i przeciwdziała objawom przeziębienia. Mniszek lekarski pomocny jest w stanach zapalnych trzustki, wykazuje działanie przeciwzapalne, wpływa korzystnie na zdrowie układu pokarmowego, pobudza wydzielanie żółci.

Napar z mniszka obniża ryzyko powstawania zastojów żółci i ułatwia trawienie. Medycyna naturalna zaleca stosowanie przetworów z mniszka w wielu schorzeniach powodujących uszkodzenie wątroby i zmniejszenie wytwarzania żółci, np.: w trakcie rekonwalescencji po wzw, w zastoju żółci w pęcherzyku żółciowym, w zagrożeniu kamienicą żółciową i jej początkach. Mniszek jest także stosowany w niedoborze soku żołądkowego. 

Parzenie

Aby przygotować odwar z wysuszonych korzeni mniszka pospolitego, potrzebujemy dwie łyżki rozdrobnionych korzeni. Zalewamy je wrzącą wodą (wystarczy pół litra) i dalej gotujemy na wolnym ogniu pod przykryciem około 10 minut. Po ostygnięciu napar należy przecedzić. Odwar pije się 2–3 razy dziennie przed jedzeniem. Jest stosowany jako środek ułatwiający trawienie, żółciopędny, a także odtruwający i moczopędny.

Zdrowy napar z mniszka na wspomaganie trzustki można wykonać jeszcze inny sposób. Wykorzystuje się ziele cięte lub mielone. Do naparu z ziela ciętego potrzebujemy 1-2 mniszka i zalewamy szklanką wrzącej wody. Parzymy napój pod przykryciem przez 20-30 minut, odcedzić i spożywać 3 razy dziennie.

Jeżeli sporządzamy napój z ziela mielonego, to należy jedną łyżeczkę proszku zalać niewielką ilością gorącej, ale nie wrzącej wody i wystudzić. Pijemy płyn wraz z osadem 2-3 razy dziennie. Dla kobiet w ciąży i matek karmiących piersią ziele jest bezpieczne.

Mniszka lekarskiego nie można stosować przy: niedrożności dróg żółciowych, wrzodach żołądka lub przy zapaleniu żołądka.

Inne zioła na chorą trzustkę

Natura daje człowiekowi to co najlepsze – zioła, czyli „magiczne” rośliny, które mają mnóstwo cennych dla zdrowia składników. Co więcej, współczesna nauka, potwierdza przypuszczenia przeszłych pokoleń o właściwościach leczniczych ziół. W przypadku chorób trzustki można wspomóc terapię medyczną dobrami natury. Polecane zioła w chorobach trzustki to:

 • pokrzywa zwyczajna – stymulująca wydzielanie enzymów trzustkowych, a także zapobiegająca występowaniu kamicy żółciowej; 
 • glistnik jaskółcze ziele, cechujący się działaniem żółciopędnym, spazmolitycznym i prawdopodobnie również antynowotworowym. Można go stosować wyłącznie po konsultacji lekarskiej, z bardzo dużą ostrożnością i tylko w dawkach zalecanych przez lekarza. Dlaczego? Glistnik może mieć działanie toksyczne – sprawa jest cały czas przedmiotem badań naukowych. Zachowanie ostrożności jest wskazane;
 • tymianek właściwy – to popularne przyprawowe zioło pobudza wydzielanie soku trzustkowego, żołądkowego, jelitowego oraz żółci. Ułatwia też trawienie;
 • chmiel zwyczajny – poprawia procesy trawienia, wykazuje właściwości antynowotworowe. 

UWAGA:

Wykazywanie właściwości antynowotworowych nie oznacza, że danym ziołem leczy się nowotwór. Nie są to środki medyczne przeznaczone do terapii antynowotworowych. Nie należy kupować żadnych reklamowanych „suplementów” i innych specyfików, które są przez sprzedających zachwalane jako „naturalne leki na raka”. To oszustwo i igranie z ludzkim życiem. 

W dzbanku parzą się świeże zioła na trawienie stosowane przy bólu trzustki.

Zioła na zapalenie trzustki – herbaty i ziołowe leki bez recepty

Zioła można przyjmować w postaci naparów, herbatek czy ziołowych leków Poza składnikami wymienionymi powyżej w składzie mogą one zawierać także krwawnik pospolity, który nie tylko wykazuje właściwości przeciwzapalne, ale zwiększa wydzielanie soku trzustkowego. Ziołem na zapalenie jest także borówka czernica, która dodatkowo ułatwia kontrolę poziomu cukru we krwi. Z uwagi na łagodzenie dolegliwości trawiennych, pobudzanie wydzielania soków pokarmowych oraz działanie antybakteryjne chorym polecana jest mięta pieprzowa. Wspomagająco dobrze działa również nagietek lekarski, stymulujący wytwarzanie soku trzustkowego i żółci oraz działający rozkurczowo. Jednym ze ziół na odnowę jest też pięciornik gęsi, który poprawia apetyt, ułatwia trawienie oraz działa rozkurczowo.

W przypadku zapalenia trzustki pomocne może również okazać się stosowanie naparów i odwarów z owoców kopru ogrodowego, który działa rozkurczowo na przewody żółciowe oraz zwieracz bańki wątrobowo-trzustkowej. Aby przyrządzić napar, trzeba jedną łyżkę kopru zalać szklanką wrzątku i zostawić pod przykryciem na 20 minut. Następnie należy go przecedzić i pić po pół szklanki 3-4 razy dziennie. Odwar powstaje poprzez gotowanie łyżki kopru przez 7 minut oraz przecedzenie. Spożywa się go również 3-4 razy dziennie po pół szklanki. W kuchni można wykorzystywać również surowe owoce kopru ogrodowego jako dodatek do mięs, ryb, sałatek.

WAŻNA INFORMACJA

Wymienione zioła te znajdują zastosowanie jako składnik wspomagający leczenie łagodnych problemów związanych z pracą trzustki. Nie powinno się ich stosować w stanach ostrych i bez konsultacji z lekarzem. Odradza się samodzielne stosowanie ziół przypadku prowadzonej farmakoterapii innych schorzeń. Naturalne leki rosnące w ogródku czy na łące mogą być bardzo przydatne wyłącznie w profilaktyce chorób układu pokarmowego. Wiele korzyści odczują osoby, których styl życia odbiega od powszechnie przyjętych zasad zachowania zdrowia.

Mniej znane rośliny na leczenie trzustki

Kolejny ziołem wykorzystywanym leczeniu chorób trzustki jest kłącze perzu. Przygotowuje się z niego mocne odwary, które następnie pije się 5 razy dziennie w równych porcjach, przez 4 dni.

 1. Dwie czubate łyżki kłącza perzu zalewa się litrem zimnej wody, odstawia na pół godziny, następnie zagotowuje się i jeszcze gotuje przez około 10 minut.
 2. Mieszankę należy wtedy odstawić na kolejne pół godziny, przecedzić.
 3. Po tym czasie napar jest gotowy do spożycia.

Zielniki naszych babć wspominają, że jednym z ziół na chorą trzustkę jest ziele bylicy bożego drzewka, wspomagające produkcję soku trzustkowego oraz działające rozkurczowo i przeciwzapalnie. Sprawdza się w przypadku przejedzenia skutkującego uczuciem ciężkości w żołądku. Łyżkę ziela należy zalać szklanką wrzątku i pozostawić na 15 minut, a następnie przecedzić. Zaleca się, aby napar pić 4 razy dziennie po pół szklanki. Najlepsze efekty zdrowotne daje picie naparu z ziela bylicy na pół godziny przed posiłkiem. Ważnym ziołem jest też owoc kminku. Napar pije się 3-4 razy dziennie po pół szklanki.

Zioła na nalewki – produkt zakazany

W sklepach zielarskich można kupić zioła szwedzkie, czyli specjalne mieszanki ziół przeznaczona do sporządzania nalewki. Rzekomo takie „nalewki” mają usprawniać pracę trzustki poprzez wspomaganie wydzielania enzymów trzustkowych. Nie jest to prawdziwa informacja, ponieważ 80% chorób trzustki wynika z nadużywania alkoholu. Pacjenci zmagający się z przewlekłymi chorobami trzustki w ogólnie nie mogą spożywać alkoholu w żadnej formie, nawet w postaci nalewki z ziół szwedzkich.

Zioła wspomagające regenerację trzustki – profilaktyka!

 To, że o trzustkę należy dbać każdego dnia, nie ulega wątpliwości. Zioła obok racjonalnej, lekkostrawnej i zdrowej diety oraz nienadużywanie alkoholu to podstawy profilaktyki, które dają ochronę przed najcięższymi chorobami trzustki, np.: rakiem tego narządu. Zioła nigdy nie zastępują leczenia farmakologicznego, a jedynie je wspierają. Odpowiednio skomponowana mieszanka ziół, dopasowana do konkretnej osoby potrafi na długo zagwarantować sprawne działanie.

Jeśli tryb życia człowieka nie jest zdrowy m.in. ze względu na palenie papierosów, nadużywanie alkoholu czy stosowanie tłustej diety lub spożywanie przetworzonej żywności, to mogą pojawić się problemy z trzustką. Polecane zioła na trzustkę i śledzionę to szereg komponentów roślinnych przyśpieszających procesy przemiany materii, działających przeciwzapalnie i rozkurczowo oraz ułatwiających rozkładanie białek, tłuszczy i węglowodanów. Zioła na chorą trzustkę stymulują wydzielanie soku trzustkowego. Do tak pożytecznych roślin zalicza się popularna pokrzywa, która posiada właściwości przeciwzapalne. Ulgę przynoszą także:

 • przeciwzapalna czarnuszka siewna
 • szałwia
 • ostropest plamisty
 • rozkurczające owoce kopru ogrodowego
 • kłącze perzu, działające stymulująco na produkcję soku trzustkowego, 
 • ziele bylicy bożego drzewka, 
 • mniszek lekarski,
 • tymianek, 
 • chmiel zwyczajny.

Najlepsze zioła na stłuszczenie trzustki

W aptekach oraz sklepach zielarskich można kupić całą gamę różnorodnych ziół o wszelakim działaniu. Temat działania ziół na poszczególne organy i w profilaktyce wielu schorzeń jest coraz popularniejszy. Są one skuteczne i lepiej przyswajalne przez organizm niż leki. Poza tym są naturalne. Zioła na stłuszczenie trzustki to ostropest plamisty, pokrzywa i glistnik jaskółcze ziele. Warto sprawdzić ich działanie!

Ostropest plamisty działa odtruwająco i oczyszczająco, wspomagając przy tym pracę tych narządów. Wykazuje on przez to działanie niwelujące kłopoty trawieniem i obniża poziom złego cholesterolu. Marskość wątroby to stłuszczenie, jest schorzeniem doprowadzającym do nieodwracalnego zniszczenia narządu. Bardzo mocno zaburza jego funkcjonowanie. Przeważnie jest skutkiem nadużywania alkoholu lub wcześniej przebytych chorób narządów współpracujących z wątrobą np. trzustki. W czasie choroby warto spożywać napary regenerujące i wspierające pracę wątroby i trzustki.

Idealne zioła na stłuszczoną wątrobę to: dziurawiec, glistnik jaskółcze ziele, karczoch, ostropest plamisty, pokrzywa zwyczajna. Nie doprowadzą one do zregenerowania się uszkodzonego narządu (wątroby lub trzustki), ale pozwalają na zmniejszenie dokuczliwych objawów stłuszczenia. W przypadku tego schorzenia najważniejsze jest przestrzeganie zdrowej diety. 

Zioła w diecie na chorą trzustkę

Chory może odczuwać bóle żołądkowe, nudności i wymioty. Powyższe objawy świetnie łagodzą zioła. Na zapalenie trzustki nie wolno stosować żadnych kropel zawierających alkohol. Kobiety w ciąży i matki karmiące piersią powinny decyzję o stosowaniu ziół skonsultować z lekarzem.

Ziołem, które warto włączyć do jadłospisu, jest pokrzywa zwyczajna. Roślina zawiera wiele cennych właściwości zdrowotnych. Jest bogata w witaminę K, flawonoidy i garbniki pomaga oczyścić organizm z toksyn. Z uwagi na zawartość kwasu pantotenowego roślina wykazuje działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i jest znakomitym wspomaganiem przy problemach z układem pokarmowym. Oprócz tego, pokrzywa korzystnie wpływa na cerę, paznokcie, włosy i wzmacnia układ odpornościowy. Dostarcza również dużych ilości żelaza i pomaga zapobiec niedokrwistości. Zapobiega schorzeniom wątroby i dróg żółciowych.

Z pokrzywy można także uzyskać sok. Wystarczy, że 125 g liści opukanych liści przepuści się przez maszynkę do soku. Liście należy opukać w przegotowanej wodzie. W powstałym płynie rozpuszcza się 125 g miodu i podgrzewa całość do momentu uzyskania konsystencji syropu. Naturalne lekarstwo można trzymać słoiku nie dłużej niż 2-3 lata. Zalecane jest picie tej „mikstury” 2-3 razy po jednej łyżeczce.

Przy dolegliwościach spowodowanych problemami z trzustką, warto zwrócić uwagę na czarnuszkę, która jest źródłem zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-3, omega-6 i omega-9). Ze względu na zawartość tymochinonu – olejku eterycznego – roślina ma właściwości przeciwzapalne. Aby poznać jej dobroczynne działanie na wymieniony wcześniej narząd, wystarczy przygotować wywar.

Znanym od wieków sposobem radzenia sobie z niedomaganiem trzustki jest stosowanie piołunu (inne nazwy rośliny to: wermut lub absynt). Jest to roślina kojarzona w powszechnym odbiorze z gorzkim smakiem, ale też bardzo silne działanie uzdrawiające. Jest bogatym źródłem garbników, flawonoidów i olejków eterycznych. Dzięki tym substancjom działa żółciotwórczo i antyseptycznie.

Zioła na torbiel trzustki

Torbiele to stosunkowo częsta przypadłość. Bywa, że nie wywołują żadnych objawów. Wykrywane są przy okazji wykonywania badania usg z dowolnej przyczyny. Obrazowo rzecz ujmując, torbiele trzustki to zbiorniki płynowe zawierające zwykle wydzielinę trzustkową znajdujące się w obrębie tego gruczołu. Dzielimy je na torbiele prawdziwe i pozapalne. Ściana torbieli prawdziwych jest wyścielona nabłonkiem. Do torbieli prawdziwych zaliczamy torbiele zastoinowe, które często powstają na skutek przewlekłego zapalenia trzustki, oraz torbiele pasożytnicze. Zakażenie bąblowcem i glistą ludzką to jedna z przyczyn powstawania torbieli w trzustce.

Około połowę torbieli trzustki stanowią torbiele nowotworowe. Część zmian jest łagodna, inne rozwijają się w nowotwór złośliwy. Do drugiej grupy należą torbiele pozapalne, które powstają w wyniku ostrego lub przewlekłego zapalenia trzustki. Nie została opracowana specjalna dieta dla osób z torbielami trzustki. Zalecenia dotyczą przede wszystkim diety w przypadku ostrego i przewlekłego zapalenia trzustki, które jest jedną z przyczyn torbieli.

Żywienie w okresie rekonwalescencji opiera się na stosowaniu diety łatwostrawnej i niskotłuszczowej. Chorzy muszą zachować całkowitą abstynencję od alkoholu. Regenerację można wspomóc ziołami. Do roślin o działaniu przeciwzapalny i stymulującym trzustkę do wydzielania enzymów trawiennych należą: mniszek lekarski, pokrzywa zwyczajna i tymianek. Zioła na torbiel trzustki można spożywać pod postacią herbatek oraz naparów. Mieszanki ziołowe dostępne są w aptekach. Do ich wykupienia nie jest potrzebna recepta.

Zdrowa trzustka ma wpływ na właściwą pracę układu pokarmowego. Wszelkie dysfunkcje tego narządu objawiają się przykrymi dolegliwościami jelitowymi, problemami z wypróżnianiem, bólem brzucha oraz kłopotami z trawieniem i utrzymaniem wagi. Najlepszą sposobem ochrony jest stosowanie naparów oraz herbatek ziołowych. Wbrew pozorom, ziół nie powinniśmy zalewać wrzątkiem, ponieważ w ten sposób wytracają się liczne mikroelementy. Herbatę ziołową warto zalać wodą o temperaturze w okolicy 80 stopni. Następnie przykrywamy napar i czekamy od 5 do 10 minut, aż się zaparzy. 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

pixel