Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Szczotkowanie ciała na sucho - wybór szczotki, technika masażu, efekty

2021-09-22
kategoriaUroda
Szczotkowanie ciała na sucho - wybór szczotki, technika masażu, efekty

Co warto wiedzieć o szczotkowaniu ciała na sucho? Jędrne ciało oraz elastyczny naskórek są marzeniem każdej kobiety. Walka z cellulitem, rogowaciejącym naskórkiem oraz krostkami jest bardzo trudna, a jednym ze sposobów na poprawę wyglądu skóry jest właśnie pielęgnacja szczotką.

Masaż na sucho z wykorzystaniem specjalnej szczotki jest zabiegiem, który wywodzi się z medycyny chińskiej i ajurwedy. Prostota i szybkość tej czynności sprawia, że coraz więcej kobiet decyduje się na wykonywanie masażu w domowym zaciszu.

Szczotkowanie ciała na sucho - charakterystyka zabiegu

Cele

Tradycja szczotkowania ciała wywodzi się z Azji. Masaż początkowo wykonywano przy wykorzystaniu ususzonych części tamtejszych roślin, takich jak traw oraz liści, a głównym celem zabiegu było oczyszczenie całego organizmu z toksycznych substancji oraz poprawienie wyglądu skóry na różnych częściach ciała.

Materiał

Szczotkowanie ciała na sucho jest formą masażu skóry, który wykonuje się przy użyciu specjalnej szczotki, tworzonej z naturalnego lub syntetycznego włosia. Włosie może być surowcem pochodzenia roślinnego (na przykład z agawy) lub zwierzęcego, na przykład włosy końskie lub dzika. Włosy powinny charakteryzować się odpowiednim stopniem twardości, a jej trzon lub rączka najczęściej wykonywane są z naturalnych materiałów, takich jak drewno.

Wykonanie

Do masażu nie wykorzystuje się dodatkowych kosmetyków, a jedynym, niezbędnym akcesorium jest szczotka. Zabieg wykonuje się na suchej skórze, a jego przeprowadzenie może odbywać się w każdym momencie dnia.

Masaż na sucho - efekty zabiegu

Masaż na sucho jest zabiegiem, który stale zyskuje na popularności. Kobiety doceniają go ze względu na prostotę wykonania oraz efekty, jakie daje regularne przeprowadzanie masażu. Korzyściami, które wynikają z regularnego szczotkowania ciała na sucho są:

 • usuwanie z powierzchni skóry martwych komórek naskórka, co prowadzi do wygładzenia ciała. Pozbycie się warstwy rogowej wpływa także na lepsze wnikanie substancji aktywnych, które zawarte są w kremach, olejach i balsamach, dzięki czemu efekty aplikacji kosmetyków staja się szybciej widoczne.
 • poprawa elastyczności i jędrności skóry, dzięki stymulacji głębokich warstw skóry, w których obecne są fibroblasty, czyli komórki odpowiadające za produkcję kolagenu i elastyny,
 • widoczna redukcja cellulitu z różnych obszarów ciała,
 • wzmacnianie skóry oraz poprawa jej kolorytu, dzięki redukcji widocznych przebarwień oraz krost,
 • usunięcie problemu wrastających włosków po depilacji, co prowadzi do rozwoju stanów zapalnych, szczególnie na skórze nóg,
 • zwężenie porów oraz ich oczyszczenie,
 • pobudzenie układu limfatycznego, czego efektem jest usuwanie toksyn i chemicznych związków z organizmu,
 • stymulowanie i poprawa krążenia krwi, co wpływa na niwelowanie obrzęków oraz zastojów wodnych.

Warto pamiętać, że masaż na sucho wpływa także na psychikę. Ruchy wykonywane szczotką pozwalają usuwać napięcia mięśniowe, czego efektem jest uczucie relaksacji, odprężenia i wyciszenia. Dodatkowo zaspokajamy w ten sposób potrzebę dotyku i czujemy się szczęśliwsze.

Jak się szczotkować na sucho?

Znając technikę masowania na sucho, przeprowadzenie zabiegu staje się banalnie proste oraz szybkie. Kluczem do osiągnięcia wymarzonych efektów jest regularność. Masaż należy wykonywać każdego dnia, poświęcając na tę przyjemność około 10 - 15 minut. Jak szczotkować ciało na sucho? Oto najważniejsze zasady, które umożliwią efektywne wykonanie zabiegu w zaciszu domowym:

 • ruch szczotkowania powinien być wykonywany w kierunku serca,
 • ruchy powinny być zdecydowane, długie, o charakterze wymiatającym,
 • szczotkowanie rozpoczynamy od stóp, kierując się ku górnym partiom ciała,
 • wraz z upływem czasu, zwiększamy nacisk szczotki na ciało,
 • w trakcie masażu ważne jest omijanie niebezpiecznych miejsc, do których należą znamiona, pieprzyki, skaleczenia czy otwarte rany,
 • podczas masowania delikatnej skóry, na przykład na brzuchu lub piersi można wykonywać ruchy koliste.

Właściwe wykonanie zabiegu jest kluczem do sukcesu. Oprócz poprawy wyglądu skóry, masaż wpływa także na ogólną poprawę pracy organizmu, co jest związane z lepszym przepływem krwi w naczyniach.

Szczotkowanie na sucho - jaką szczotkę wybrać?

Wybór szczotek do masażu na rynku jest ogromny. Dla osoby początkującej zakup idealnego akcesorium jest nie lada wyzwaniem, dlatego dowiedzmy się, jaką szczotkę wybrać, aby efekty masażu były najlepsze. Kupując szczotkę, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na komponenty wykorzystane do jej wyprodukowania.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup szczotki z roślinnym włosiem, na przykład z włókiem agawy. Właściwości włosia sprawiają, że masaż jest bardzo przyjemny, ale też efektywny, dzięki czemu jego efekty widoczne są w krótkim czasie. Innym rozwiązaniem jest zakup szczotki z włosiem zwierzęcym, na przykład końskim.

Jak powinno być ułożone włosie na szczotce do masażu? Przede wszystkim powinno być bardzo gęsto osadzone oraz równo przycięte, co wydłuży jej okres przydatności do użytku. Trzon akcesorium wykonywany jest z naturalnych surowców, czyli drewna, najczęściej bukowego.

Szczotkowanie ciała na sucho jest jednym z zabiegów, który w bezinwazyjny sposób wpływają na poprawę wyglądu ciała i funkcjonowania organizmu. Regularne masowanie ciała pozwoli Ci przywrócić jędrność naskórka, uporać się z cellulitem, zyskać radość i pewność siebie!  

Dla jeszcze większego relaksu możesz połączyć masaż z aromaterapią! Przeczytaj więcej o olejkach - Olejek eteryczny a zapachowy - czym się różnią?

 

Bibliografia:

 • Padlewka K., "Kosmetologia ciała",
 • Lidell L., Thomas S., "Masaż. Techniki wschodu i zachodu. Krok po kroku"
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixel