Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Świetlik lekarski na oczy i nie tylko! Poznaj właściwości i zastosowanie ziela

2022-08-27
Świetlik lekarski na oczy i nie tylko! Poznaj właściwości i zastosowanie ziela

Oczy są oknem na świat i zwierciadłem duszy. Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. Problemy z oczami od razu odbijają się na jakości naszego życia – na możliwości nauki i pracy, spędzania wolnego czasu. O oczy należy dbać w sposób szczególny – są narażone na wiele różnych szkodliwych czynników. Już niewielkie problemy powinny nas skłonić do działania. Zastosowanie świetlika lekarskiego jest tradycyjnym, rekomendowanym już od starożytności sposobem radzenia sobie z dolegliwościami narządu wzroku.

Cienka skóra wokół oczu

Skóra wokół oczu jest cienka, delikatna, a do tego słabo nawilżona. Naskórek koło oczu praktycznie nie zawiera gruczołów łojowych, a włókna kolagenowe i elastynowe odpowiadające za jędrność oraz sprężystość skóry występują tu w znacznie mniejszej liczbie. Skóra w tym miejscu jest wrażliwa na reakcje uczuleniowe. Wymaga specjalnej ochrony i pielęgnacji. Widać to, kiedy wykonamy makijaż nieodpowiednimi, sztucznymi kosmetykami. Zaleca się używanie preparatów, które zapewniają właściwe nawilżenie oraz działają łagodząco, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

O świetliku łąkowym – euphrasia officinalis – roślina lecznicza

Inna nazwa zwyczajowa tej omawianej niewielkiej roślinki euphrasia officinalis to ptasie oczka czy złodziej mleczny. Występuje na całym obszarze Europy, w Polsce jest rośliną pospolitą, pochodzi z rodziny trędownikowatych. Ma około 30 - 50 cm wysokości. Jej łodyga jest pokryta włoskami. Białe lub różowe kwiatki mają żółtą plamkę i wyglądają dość pogodnie, radośnie (ich nazwa pochodzi od greckiego słowa oznaczającego radość). Można ją spotkać na łąkach i torfowiskach, porasta brzegi lasów i pastwisk. Zbiera się ją wyłącznie ze stanowisk naturalnych. Nie zakłada się plantacji świetlika, ponieważ pasożytuje on na korzeniach innych, na podmokłych terenach. 

Właściwości lecznicze świetlika lekarskiego

Od wielu wieków wiedziano o jego właściwościach prozdrowotnych i wykorzystywano go w celu poprawy zdrowia. Wewnętrznie stosowano go jako specyfik na bóle głowy i bezsenność. Pomagał w leczeniu kaszlu, przeziębień, problemów z górnymi drogami oddechowymi oraz alergii.

Oprócz preparatów na oczy produkuje się z niego kosmetyki łagodzące przebarwienia na skórze i zmniejszające widoczność naczyń krwionośnych oraz obrzęki. Badania naukowe potwierdziły, że świetlik łąkowy ma działanie przeciwzapalne i antyalergiczne. Wpływa na dobry nastrój.

Napar ze świetlika można stosować jako wsparcie w infekcjach górnych dróg oddechowych, gdyż pomaga złagodzić podrażnienie gardła , chrypkę i napady kaszlu. Można też przemywać nim skórę twarzy.

Surowcem farmaceutycznym jest ziele świetlika, którego głównymi składnikami czynnymi są glikozydy iryidoidowe (aukubina, katalpol, izorozyd, eufrozyd). Ich zawartość sięga 1% - mają działanie przeciwzapalne. Ziele zawiera garbniki o właściwościach ściągających oraz flawonoidy, kwasy fenolowe i sterole. Garbniki i kwasy fenolowe poprawiają szczelność naczyń krwionośnych i dlatego omawiane zioło jest polecane dla osób zmagających się z nawracającymi krwawieniami z nosa. 

Z naturalnego woreczka na stół wysypały się mieszanki ziół, tuż obok filiżanki ze świeżym naparem.

Właściwości i zastosowanie ziela świetlika, przeciwwskazania

Wiedza o właściwościach ziół przeżywa swój renesans. Okazuje się, że przeszłe pokolenia miały wiele racji, stosując je na różne schorzenia. Badania naukowe potwierdzają właściwości zdrowotne roślin i możliwość stosowania przy różnych dolegliwościach. Co więcej, wykazują one nowe zastosowania. Człowiek jest przecież częścią natury i im więcej skorzysta z jej dobrodziejstw, tym jest zdrowszy i szczęśliwszy. 

Świetlik łąkowy to panaceum na schorzenia oczu takie jak: zapalenie spojówek, podrażnienie brzegów powiek i zaczerwienieniu oczu, także na tle alergicznym. Pojawiają się wyniki badań sugerujące, że preparaty ze świetlika mogą nawet poprawiać wzrok. Znakomicie nadają się do tonizowania skóry twarzy. Szczególnie poleca się je osobom z cerą naczynkową oraz suchą.

Świetlik na ratunek oczom osób pracujących przy komputerze

Spędzamy coraz więcej czasu przy komputerze – pracujemy, używamy go do szeroko rozumianej rozrywki, poszukujemy wiadomości, robimy zakupy przez internet, itp. Czasami nie mamy innego wyjścia, bo coraz więcej zawodów opiera swoją pracę na programach i aplikacjach komputerowych. W zasadzie trudno sobie wyobrazić funkcjonowania biura, magazynu, urzędu, policji, służby zdrowia, dziennikarzy, naukowców, a także szkoły bez internetu. Jednak praca przy komputerze ma też konsekwencje zdrowotne, np.: wady postawy, bóle nóg i kręgosłupa oraz problemy ze wzrokiem. Podrażnienie spojówek to częste schorzenie, na które cierpią ludzie korzystający z komputera i smartfonów. Dlatego świetlik na oczy jest polecany ludziom, których głównym narzędziem pracy jest komputer. Biorąc pod uwagę fakt, że komputery są w powszechnym użyciu, to zapotrzebowanie na takie preparaty będzie rosło. 

Świetlik lekarski i zwierzęta

Warto dodać, że pomaga także zwierzętom. W USA i Kanadzie medycyna weterynaryjna stosuje go w leczeniu chorób oczu u psów, kotów i innych zwierząt hodowlanych. W Polsce też dostępne są płyny na bazie świetlika, które łagodzą podrażnienia oczu u zwierząt. Stosuje się je na zapalenie rogówki, suche oczy, zaczerwienione oczy, choroby bakteryjne oka, zapalenie, gronkowca. Wszystkie preparaty ze świetlika dla psa wolno stosować po konsultacji u weterynarza. Weterynarz po zbadaniu zwierzęcia ustala leczenie. Pamiętajmy, że wszelkie problemy z oczami wymagają szybkiej konsultacji weterynaryjnej! 

Świetlik na oczy

Jest to zioło powszechnie stosowane w ziołolecznictwie, cenione przez zielarzy i lekarzy. Napar jest świetnym panaceum na zapalenie spojówek. Służy on do przemywania oczu lub do stosowania w formie okładów. Ma również działanie przeciwalergiczne. Kompresy, przemywanie oczu oraz zakrapianie kroplami przynoszą ulgę w sezonie alergicznym (w okresie natężonego pylenia drzew, traw i krzewów). Skutecznie leczy też jęczmień na oczach. Ma także działanie łagodzące – przyniesie ulgę zmęczonym, zaczerwienionym i podrażnionym oczom. Wieloletnia historia tego specyfiku pokazuje, że to jedno z najcenniejszych ziół w łagodzeniu podrażnień oczu. A choroby oczu są coraz powszechniejsze – to skutek zanieczyszczenia powietrza, przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach i pracy przy komputerze. 

Jak stosować świetlik na oczy?

Świetlik można stosować zarówno na oczy, jak i pod oczy, a nawet do oczu.

  1. Niezwykle skuteczne w walce z opuchlizną są okłady ze świetlika. W gotowym, przestudzonym naprze moczy się dwa gaziki i układa je na zamkniętych powiekach. Trzeba je pozostawić na kilkanaście minut. 
  2. Na ropiejące oczy i zapalenie ulgę przynosi przemywanie. Oko przemywamy delikatnie gazikiem nasączonym naparem. Gazik po użyciu wyrzucamy.
  3. Jeżeli czujemy, że oczy są zmęczone i chcemy się zrelaksować oraz przynieść im ulgę, to można zrobić pielęgnacyjny okład z ziela świetlika. 

Dobroczynny świetlik lekarski sprzedawany jest pod kilkoma postaciami: suszu, suszu w torebkach, kropel, żeli i kremów do oczu.

Świetlik na zapalenie spojówek

Ziele świetlika na zapalenie spojówek wykazuje właściwości odświeżające, tonizujące, a także wzmacniające na zmęczony i osłabiony wzrok. Świetlik na oczy reguluje ciśnienie w gałce ocznej. Produkty ze świetlika warto stosować przy światłowstręcie, nadmiernym łzawieniu oczu oraz szybkim męczeniu się wzroku. 

Kobieta nalewa z dzbanka na herbatę świeży napar z świetlika lekarskiego to zdobionego kubka.

Jak zrobić napar ze świetlika?

Na jęczmień, opuchlizny, zapalenie spojówek, podkrążone oczy warto mieć w domu lek nieinwazyjny a jednocześnie skuteczny, który można użyć jako „pierwszą pomoc”. Do przemywania oczu i okładów na powieki stosuje się napar lub odwar z ziela. Do sporządzania naparu można użyć gotowych torebek typu fix (2 saszetki zalać 1 szklanką wrzątku i zaparzać przez 15 minut) lub suszonego ziela (1 łyżkę ziela na 1 szklankę wody).

Odwar sporządza się z takiej samej ilości ziela, ale po zalaniu go 250 ml wody całość należy podgrzać i pogotować przez 5 minut, po czym przecedzić.

Jak wykonać kompres i wyciąg ze świetlika?

Zioło świetlika jest najbardziej uniwersalnym środkiem pomagającym w problemach ze wzrokiem. Aby wykonać kompres, potrzebujemy 4 łyżki ziela. Należy zalać je szklanką wrzątku. Rozparzony produkt zawijamy w płótno i przykładamy na oczy. To świetny relaks. Najlepiej wykonać go po przyjściu z pracy, a oczy nabiorą siły na resztę dnia.

Okłady ze świetlika można zrobić także przed snem. Trzeba pamiętać, że nie mogą one być zbyt gorące. Nie ma przeszkód, aby stosować okłady schłodzone.

W celu przygotowania wyciągu ze świetlika zalewamy jedną łyżkę ziela 250 ml przegotowanej letniej wody i pozostawiamy na 6 godzin. Po tym czasie napar należy odcedzić. Pijemy 2 razy dziennie po szklance. 

Krople do oczu ze świetlika lekarskiego

Krople ze świetlika lekarskiego są dostępne bez recepty i mają szerokie zastosowania na schorzenia oczu. Nie zawierają konserwantów, więc mogą być stosowane przez osoby noszące soczewki. Bardzo często mają w swoim składzie dodatkowo wyciąg z innych roślin, np.: rumianku, bławatka, oczaru wirginijskiego. Zazwyczaj nie zawierają substancji konserwujących, choć o konkretną informację w tej kwestii trzeba pytać farmaceutę. Krople łagodzą swędzenie, pieczenie i ból oka oraz przemęczenie wzroku.

Maść ze świetlikiem lekarskim

Nasze oczy muszą wiele wycierpieć. Nie służy im komputer, telewizor, słońce, klimatyzacja, a nawet cienie do powiek. Jeżeli się nie wyśpimy, są podkrążone i zaczerwienione, co dodatkowo wygląda fatalnie. Przemęczony narząd wzroku woła o pomoc. Jak działa maść ze świetlikiem lekarskim? Jest przeznaczona do pielęgnacji podpuchniętej skóry okolic oczu, podrażnionej kurzem, słońcem, niewłaściwym makijażem. To rodzaj ziołowego kompresu na okolice oczu, który działa kojąco, łagodzi objawy zmęczenia: pieczenie, zaczerwienienie, zmniejsza skłonność do łzawienia, nawilża i wygładza skórę, przywraca jej jędrność i elastyczność.

Jest produktem wegańskim. Przeznaczona jest do codziennej pielęgnacji w celu utrzymania nawilżenia i dobrej kondycji skóry powiek, jak również do ratowania oczu, kiedy zajdzie taka potrzeba. Niezwykle ważną informacją dla wielu osób będzie fakt, że zmniejsza widoczność cieni pod oczami i spłyca zmarszczki w okolicy narządu wzroku. Kosmetyk doskonale rozprowadza się na skórze i wyrównuje koloryt skóry pod oczami. Można go stosować pod makijaż. Powinien być przechowywany w lodówce, ponieważ zwiększa to jego skuteczność i dodatkowo daje fantastyczny i niezwykle przyjemny efekt chłodzenia.

Świetlik lekarski na brodawki

Brodawki, zwane również kurzajkami, to powszechnie występujące, grudkowate zmiany skórne. Powstają na nierównej, zgrubiałej powierzchni. Wyglądają bardzo źle na skórze, mogą przeszkadzać, ponieważ są twarde. Występują w wielu odcieniach: brązowe, białe, cieliste oraz różowe. Czasami wewnątrz zmian pojawiają się niewielkie, czarne drobinki. Nie są bolesne (wyjątek to te na podeszwach stóp) i nie wywołują stanu zapalnego wokół siebie. Powstają zarówno na skórze ciała, jak i w błonach śluzowych.

Co wywołuje brodawki? Za powstawanie brodawek odpowiada wirus HPV (human papilloma virus), czyli wirus brodawczaka ludzkiego. Istnieje wiele typów HPV. Zaledwie kilka z nich wywołuje brodawki wirusowe na twarzy, szyi i w ogóle całym ciele. Trzeba pamiętać, że wirus HPV może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia, ponieważ parę jego typów, np.: 16 i 18 wywołuje raka szyjki macicy oraz nowotwory szyi i głowy. Kurzajki to przy tym naprawdę mały, wręcz kosmetyczny problem. Brodawki pojawiają się u 7-10% populacji.

Przed zastosowaniem jakichkolwiek kremów na brodawki, najlepiej skonsultować się z dermatologiem. Jeśli da nam zielone światło, zioło sprawdzi się doskonale.

Herbatka ze świetlika lekarskiego

 Świetlik poza zewnętrznym zastosowaniem może być także użyty do picia, np. w postaci herbatki czy nalewki. Jest to sposób na to, aby szybciej poradzić sobie z przeziębieniem, bądź infekcjami górnych dróg oddechowych. Herbata ze świetlika pomaga też na problemy żołądkowe. Można ją stosować przy obniżonym ciśnieniu tętniczym. Ziele świetlika i wszystkie preparaty nie są drogie. Niska cena to kolejna zaleta tych preparatów. 

Świetlik lekarski stosuje się przede wszystkim na oczy, kaszel, krwawienia z nosa, bezsenność i problemy żołądkowe. Jest to ziele, na które zapotrzebowanie wzrasta. Kwitnie od czerwca do września, występuje w Polsce powszechnie. Nie sposób go pomylić z inną rośliną – urodziwe kwiaty z żółtą plamką w środku płatka sprawiają, może rozpoznać je każdy.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

Krem - maska pod oczy i na powieki regenerujący naparowy 25 ml

Krem - maska pod oczy i na powieki regenerujący naparowy 25 ml

48,90 zł brutto/1szt.978 pkt.(1,96 zł / ml brutto)
pixel