Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Kubeczek menstruacyjny - wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

2021-09-13
kategoriaUroda
Kubeczek menstruacyjny - wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

Kubeczek menstruacyjny cieszy się coraz większą popularnością wśród kobiet. Jakie są jego zalety i dlaczego jest bardziej opłacalny niż stosowanie podpasek czy tamponów? Czy rzeczywiście jest bardziej przyjazny środowisku niż inne środki higieny intymnej?

Czym właściwie są kubeczki menstruacyjne?

Potocznie nazywa się też je miseczkami menstruacyjnymi. Są niczym innym niż środkiem higienicznym przeznaczonym dla kobiet w czasie miesiączki. Każdy kubeczek menstruacyjny ma budowę elastycznego kapturka wykonanego z silikonu, gumy bądź tworzywa termoplastycznego TPE.

Jego stosowanie jest bardzo wygodne, po prostu wsuwa się go do pochwy, otworem skierowanym w kierunku szyjki macicy tak, by wydzielina miesiączkowa mogła się w nim zgromadzić. W przeciwieństwie do podpasek czy tamponów nie wchłania krwi, tylko zbiera ją w pojemniczku. W przypadku właściwej konserwacji można z niego korzystać nawet przez kilka lat, co jest korzystne pod względem finansowym.

Jak dobrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego?

Kubeczki menstruacyjne (zwane też lady cup) są dostępne w wielu różnych rozmiarach i kształtach. Przy wyborze należy się kierować swoją budową, wiekiem, ilością przebytych porodów, aktywnością fizyczną oraz obfitością krwawień miesiączkowych. I tak:

  • dla kobiet o drobnej budowie ciała, do 30 roku życia, lub tych, które nie rodziły, najlepszy będzie rozmiar S,
  • dla kobiet, które rodziły, odpowiedni będzie rozmiar M, gdyż w ciąży i podczas porodu mięśnie rozciągają się, a sam poród naturalny zmniejsza elastyczność pochwy,
  • dla kobiet po 30 roku życia najlepszy będzie rozmiar M, wiąże się to z tym, iż z wiekiem mięśnie robią się mniej elastyczne,
  • w przypadku skąpych lub średnioobfitych miesiączek najlepszy będzie rozmiar kubeczka menstruacyjnego S.

Inny rozmiar będzie odpowiedni dla nastolatki, a innych dla kobiet uprawiających regularnie sport. Przy zakupie warto sugerować się tabelkami zamieszczonymi na stronach producentów, pozwoli to dobrać najlepszy rozmiar.

Jak założyć kubeczek menstruacyjny?

Założenie kubeczka menstruacyjnego nie jest ani trudne, ani skomplikowane. Pierwsze próby mogą przysporzyć nieco trudności, jednak po krótkim czasie każda kobieta nabierze wprawy. Ponieważ najważniejsza jest higiena, przed pierwszym użyciem zaleca się wyparzenie kubeczka, następnie spróbuj się rozluźnić i uspokoić. Istnieją różne techniki składania kubeczka, możesz go złożyć w literę C, lub po prostu w rulon. Ważna jest pozycja, w jakiej aplikujesz kubeczek menstruacyjny.

Możesz na przykład przykucnąć, oprzeć jedną nogę o wannę, usiąść na toalecie lub po prostu wejść pod prysznic. Złożony kapturek menstruacyjny wsuwasz po pochwy powoli, niezbyt głęboko, ale jednocześnie tak, by nie wystawał na zewnątrz. By mieć pewność, że kapturek menstruacyjny poprawnie się otworzył, przesuń palcem po jego dnie, jeśli nie wyczujesz żadnych zagłębień, oznacza to, że wszystko jest w porządku. Przy wyjmowaniu pamiętaj, by nie robić tego zbyt szybko lub zbyt gwałtownie. Chwytasz podstawę kubeczka i ściskasz ją, dzięki temu pojemniczek "odessie" się, następnie możesz go bezproblemowo wyjąć.

Opinie lekarzy o kubeczkach menstruacyjnych

Zdaniem ginekologów używanie kubeczków menstruacyjnych i tamponów wiąże się z bardzo niskim ryzykiem zespołu TSS (zespół wstrząsu toksycznego). Jeśli jednak nie możesz stosować tamponów, kapturki menstruacyjne również nie są polecane. Dla pozostałych kobiet może być alternatywą dla stosowania podpasek i tamponów.

Dobrze dobrany i wykonany będzie Ci służył przez parę lat, co sprawia, że jest realnie tańszym rozwiązaniem. Dodatkowo stosując go, nie wytwarzasz dodatkowej ilości śmieci, co będzie istotne dla osób dbających o ekologię.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixel