Konjac – naturalna gąbka do twarzy dla każdego rodzaju skóry
Podstawą świadomej pielęgnacji twarzy jest dokładne i delikatne oczyszczanie. Z tego powodu zarówno kosmetyki, jak i akcesoria przeznaczone do mycia wybieramy zgodnie z potrzebami skóry.
Konjac to naturalna gąbka, która sprosta nawet najbardziej wymagającym potrzebom. Używając jej regularnie, szybko zauważysz pozytywne efekty. Warto poznać ją bliżej, być może jest to produkt idealny dla Ciebie?
Gąbka konjac do oczyszczania twarzy
Wieczorne i poranne oczyszczanie twarzy jest podstawą świadomej pielęgnacji. Bez tego etapu, żaden kolejny krok dbania o cerę nie przyniesie pożądanych rezultatów. Oczyszczając skórę twarzy, pamiętaj o kilku zasadach:
- regularności,
- delikatności,
- dokładności.
Dzięki zachowaniu tych prostych reguł skóra będzie wolna od zanieczyszczeń, a przy tym nie podrażnisz i nie uszkodzisz naskórka.
Niezależnie od typu cery, przy myciu twarzy warto wspomagać się odpowiednią gąbką. Unikać ich powinny jedynie osoby z nasilonymi i zaognionymi zmianami skórnymi. Wybór wśród akcesoriów jest naprawdę spory i obejmuje m.in. naturalną i silikonową gąbkę oraz szczotkę soniczną. Każdy z tych produktów ma swoje wady i zalety, a skutek ich działania w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji oraz aktualnych wymagań skóry. Dla wielbicieli naturalnych rozwiązań polecamy gąbki do twarzy konjac.
Fenomen gąbeczki konjac
Odkąd oryginalne gąbki konjac pojawiły się w sprzedaży, zyskują coraz więcej zwolenników. Dzieje się tak nie bez powodu. Stosując je podczas codziennej pielęgnacji, szybko przekonamy się, jak bardzo jest to rewolucyjny produkt.
Warto zacząć od podstawowych informacji. W porównaniu do innych akcesoriów do mycia twarzy, naturalna gąbka jest stosunkowo niedroga. Dla wielu kluczowe znaczenie może mieć materiał, z którego wykonany jest produkt. Konjac to wyrób całkowicie naturalny, przyjazny nie tylko dla skóry, ale i dla środowiska. Jest w 100% biodegradowalny – zwolennicy nurtu „zero waste" zużyty produkt z powodzeniem mogą kompostować, a następnie wykorzystać jako nawóz do roślin.
Konjac – skąd wzięła się nazwa?
Myjki konjac pojawiły się na polskim rynku wraz ze wzrostem zainteresowania kosmetykami azjatyckimi. Wynika to z faktu, że wykonane są z azjatyckiej rośliny – byliny o nazwie Amorphophallus konjac. Jej właściwości lecznicze są znane już od wielu lat, w medycynie tradycyjnej stosuje się ją na wiele sposobów. Warto wspomnieć, że jest to roślina jadalna.
W Japonii już od przeszło 1000 lat wykorzystuje się korzeń tego gatunku do celów pielęgnacyjnych. Używany jest przede wszystkim jako środek myjący do twarzy i ciała. W Polsce można spotkać nazwę „dziwidło riviera", która wynika z nietypowego wyglądu rośliny. Dla produktu wytworzonego z dziwidła przyjęło się jednak stosować oryginalną nazwę rośliny – konjac.
Naturalny skarb – roślina pełna witamin i minerałów
Konjac jest źródłem cennych minerałów i witamin, a ponadto ma neutralne pH. Zawiera między innymi żelazo, fosfor, miedź i cynk oraz witaminy C, A i z grupy B. Absorbuje on nieprzeciętne ilości wody – to właśnie ta cecha sprawia, że ten produkt tak dobrze sprawdza się do mycia twarzy.
Dziwidło wykorzystywane jest nie tylko w kosmetyce, gdyż roślina uznawana jest za tzw. superfood. Dostarcza śladowe ilości kalorii, a do tego obniża poziom glukozy we krwi i pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu LDL. W kuchni orientalnej najpopularniejszym produktem z rośliny jest makaron shirataki, a także mąka konjac.
Podstawowe zasady skutecznego oczyszczania skóry twarzy
O prawidłowej pielęgnacji twarzy uczymy się przez całe życie. Jest wiele odmiennych metod. Fundamentem każdej rutyny powinna być systematyczność, dokładność i delikatność. Ta praktyka ma zastosowanie zarówno w kwestii pielęgnacji przeciwstarzeniowej, jak i przy dbaniu o cerę problematyczną. Ze skórą należy obchodzić się delikatnie, dlatego tak bardzo cenione są kosmetyki skuteczne, a zarazem łagodne.
Gruntowne oczyszczanie twarzy należy podzielić na kilka etapów. Zwykle jest to część wieczornej toalety, poranne mycie twarzy różni się bowiem od wieczornego.
- Pierwszym krokiem powinien być skuteczny demakijaż. Można do niego użyć płynu micelarnego, mleczka do demakijażu albo kosmetyku na bazie oleju.
- Kolejny etap to zmycie z twarzy wszelkich zanieczyszczeń pochodzących ze środowiska zewnętrznego, takich jak kurz, pył i inne. W tym celu warto wykorzystać hydrofilowy olejek myjący. W tym momencie można wykonać delikatny masaż twarzy.
- Następnym krokiem jest zmycie pozostałości oleju i oczyszczenie skóry z sebum z pomocą delikatnego środka myjącego na bazie wody. Warto wzmocnić efekt czyszczenia, stosując odpowiednią gąbkę do twarzy.
- Tak oczyszczona skóra jest gotowa na zastosowanie peelingu. Wykonuj go nie rzadziej niż raz tygodniu. W zależności od potrzeb skóry można zastosować peeling mechaniczny, chemiczny lub enzymatyczny.
Umyta twarz jest przygotowana do dalszych etapów pielęgnacji. Poranne oczyszczanie jest z pewnością mniej czasochłonne i składa się z jednego etapu. Można po prostu umyć skórę z pomocą gąbeczki i łagodnego detergentu. Warto wyrobić w sobie nawyk dokładnego i delikatnego oczyszczania twarzy, ponieważ pozytywnie wpływa to na kondycję i wygląd skóry.
Konjac do twarzy – jak używać?
Myjka konjac da najlepsze rezultaty, jeśli będzie wykorzystana zgodnie z prostą instrukcją. Podstawową zasadą, o której należy pamiętać przy każdym użyciu, jest to, aby bardzo dobrze ją namoczyć. Produkt po wyschnięciu staje się twardy, a prawidłowo nawilżony powinien być całkowicie miękki – i do takiego stanu musimy go doprowadzić przed każdym myciem.
Gotowa do użycia znacznie zwiększa swój rozmiar. Za słabo namoczona będzie twarda, a przez to nieprzyjemna w użytkowaniu. W takim przypadku istnieje także ryzyko, że podrażni ona skórę. Pamiętaj więc o dokładnym namoczeniu. Efektem będzie jedwabiście miękka i przyjemna w dotyku struktura.
Po namoczeniu gąbkę należy odcisnąć z nadmiaru wody. Następnie można przystąpić do oczyszczania skóry. W tym celu myj twarz delikatnymi, kolistymi ruchami. Konjac można używać solo lub w połączeniu z ulubionym produktem do mycia twarzy.
Jak wybrać gąbkę do twarzy?
Niezależnie od tego, jaki produkt do mycia twarzy wybierzemy, z pewnością będzie on działał skuteczniej, jeśli wykorzystamy również gąbkę. Naturalny surowiec, z którego wykonany jest konjac wyróżnia się rewolucyjną strukturą i właściwościami, będącymi nie do podrobienia przez produkty syntetyczne. Gąbeczka celulozowa czy nawet produkty z medycznego silikonu nie są w stanie jej zastąpić.
Włókna konjacu dogłębnie i delikatnie oczyszczają skórę. Nie narusza on warstwy hydrolipidowej, więc może być wykorzystany nawet przy najdelikatniejszej cerze. Wybierając akcesoria do mycia twarzy, warto postawić na produkty bezpieczne i naturalne. Skóra z pewnością Ci za to podziękuje.
Gąbka do każdego typu cery
Dokładne oczyszczanie twarzy wskazane jest niezależnie od wieku i typu cery. Niemniej, nie wszystkie produkty i metody mycia sprawdzą się u każdego. Naturalna gąbka konjac występuje w wielu wariantach, w tym z dodatkami typu glinka. Polecamy stosować ją przy cerze wrażliwej, ale także tłustej czy przesuszonej. Niezależnie od potrzeb twojej skóry, z pewnością znajdziesz dla siebie idealny produkt.
Polecana jest w codziennej pielęgnacji, gdyż nie podrażnia, a w zamian nawilża i wyrównuje ph skóry.
Jak postępować z gąbeczką, aby służyła jak najdłużej
Nigdy nie zapominaj o dbaniu o higienę akcesoriów wykorzystywanych do oczyszczania i pielęgnacji skóry twarzy. Pamiętaj, aby po każdym użyciu dokładnie wycisnąć nadmiar wody i odwiesić gąbkę w miejsce, gdzie będzie mogła wyschnąć. Nie wyżymaj jej ani nie wykręcaj, gdyż możesz ją uszkodzić. Niedokładne wysuszenie będzie skutkować nieprzyjemnym zapachem, szybszym psuciem produktu, a w skrajnych przypadkach nawet rozwojem pleśni. Wilgotne środowisko skraca żywotność gąbki.
Dla osób chcących mieć pewność, że artykuł przeznaczony do mycia twarzy jest sterylny, polecamy raz na jakiś czas wrzucić go na kilka minut do garnka z gotującą się wodą. Po tym zabiegu zawsze dokładnie go odciśnij i pozostaw do wyschnięcia w suchym, przewiewnym miejscu.
Prawidłowo używany konjac może służyć do trzech miesięcy, po tym czasie należy go wymienić. Zwykle wtedy zaczyna się kruszyć i nieco zmienia konsystencję. Zużytą wyrzuć do śmieci organicznych, ponieważ jest ona biodegradowalna. Rozkłada się całkowicie w ciągu kilku tygodni. Rozdrobniona może posłużyć jako nawóz do roślin (jeśli nie była używana z detergentem).
Zalety stosowania naturalnej gąbki do mycia twarzy
Kosmetyków i akcesoriów do mycia twarzy jest bardzo wiele. Wybierając artykuł dostosowany do potrzeb swojej skóry, zyskujesz pewność, że codzienne oczyszczanie wraz z pielęgnacją będą skuteczne. Warto wypróbować różne produkty i wybrać taki, jaki będzie najlepiej służył cerze.
Naturalna pielęgnacja ma mnóstwo zalet. Z tego względu tak ciekawą alternatywą jest gąbka do czyszczenia twarzy konjac. Jeśli stosujemy ją zgodnie z przeznaczeniem, poza właściwościami oczyszczającymi, może przynieść naszej skórze wiele dodatkowych korzyści. Wymieńmy najważniejsze:
- podczas mycia masuje skórę i pobudza mikrokrążenie (stymuluje przepływ krwi, a przez to także odnowę komórek);
- skutecznie usuwa zanieczyszczenia, sebum, zaskórniki, ale też złuszcza martwy naskórek;
- można ją wykorzystać do wykonania delikatnego masażu oraz peelingu mechanicznego;
- działa ściągająco na pory; dobrze je oczyszcza ze względu na swój kształt, który pozwala dotrzeć nawet do trudno dostępnych rejonów twarzy;
- oczyszcza i wygładza skórę, będąc przy tym niezwykle delikatną.
Niezależnie od tego, jaki produkt okaże się dla Ciebie najlepszy, pamiętaj, aby częścią codziennej rutyny były odpowiednio przeprowadzone pielęgnacja i oczyszczanie. Tylko dzięki zachowaniu regularności, uzyskasz zadowalające efekty. Sprawdź, jak naturalne metody oraz akcesoria do pielęgnacji sprawdzą się przy oczyszczaniu Twojej twarzy.