Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Jaka karma dla kota będzie najlepsza dla Twojego pupila? Ranking karm suchych i mokrych, zalecenia żywieniowe od juniora do seniora

2022-12-09
kategoriaDom i ogród
Jaka karma dla kota będzie najlepsza dla Twojego pupila? Ranking karm suchych i mokrych, zalecenia żywieniowe od juniora do seniora

Jaka karma dla kota? To pytanie zadaje sobie większość właścicieli czworonogów. Na które składniki warto zwracać uwagę? Co sprawia, że pokarm jest wartościowy? 

Wśród właścicieli kotów z roku na rok rośnie świadomość dotycząca podawanej karmy. Tym samym wiele osób stara się wyeliminować z diety kota szkodliwe substancje, które można znaleźć w składzie produktów dla zwierząt domowych. Nie należy bagatelizować diety zwierzaka, gdyż podawanie danych składników przez wiele lat może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a nawet skracać jego życie. 

Sucha czy mokra karma dla kota?

Kiedyś popularnym poglądem była teza, że karma sucha szkodzi kotom, w przeciwieństwie do karmy mokrej. Prawda leży jednak pośrodku. Odpowiednia suplementacja może zawierać dwa rodzaje pokarmu, jeśli są odpowiednio podawane zwierzęciu. Zdecydowanie powinna zostać wyeliminowana słabej jakości karma sucha, która jest wysoko przetworzona, a w składzie ma mnóstwo wypełniaczy. Warto zwracać uwagę również na istotny parametr, którym jest wilgotność. 

Karma sucha

Powinna być podawana zwierzęciu zawsze w towarzystwie wody. Kot spożywa ją dużo wolniej, gdyż wymaga dokładnego pogryzienia. Zazwyczaj suche produkty mają skład wzbogacony o niezbędne składniki odżywcze dla rozwoju kota, niezależnie od wieku. Za ich wyborem przemawia długa data przydatności oraz łatwość przechowywana. Co więcej, nie ma potrzeby, aby była umieszczana w lodówce, dlatego można nasypać ją do miski na cały dzień, mając pewność, że się nie zepsuje. 

Karma mokra

W przeciwieństwie do karm suchych w ich składzie znaczną część stanowi woda. Dzięki temu organizm zwierzęcia jest na bieżąco nawadniany. Należy ją jednak po otwarciu przechowywać w lodówce, gdyż może się zepsuć wskutek zbyt wysokiej temperatury w domu. 

Który rodzaj karmy jest najlepszy? Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najlepiej, jeśli karmę mokrą uzupełnia się karmą suchą. Dobra karma powinna mieć odpowiedni skład, dopasowany do wieku i aktywności kota. 

Jaka karma dla kota? Czytaj etykiety!

Producenci mają obowiązek umieszczania na etykietach danych dotyczących składu. Opiekunowie kota powinni być szczególnie wyczuleni na hydrolat białka. Wytwarza się go z odpadów z ubojni, w tym z kopyt czy gałek ocznych. Składnik ten nie jest substancją odżywczą dla kota, lecz zwykłym zapychaczem. Czego również powinno się unikać w przypadku karmy dla kota?

  1. Sztucznych barwników. Niektórzy producenci umyślnie dodają je, aby karma „lepiej wyglądała". Jednak niektóre substancje mogą poważnie szkodzić kotom, wobec tego należy ich koniecznie unikać. 
  2. Aromaty. Mają sprawiać, że to tak naprawdę właścicielowi kota karma będzie wydawać się bardziej jakościowa. Dla kota mogą stanowić zagrożenie. 
  3. Konserwanty. Oczywiście dany produkt powinien zostać odpowiednio zabezpieczony, aby nie zepsuł się i można było go dłużej przechowywać. Ich nadmiar może mieć negatywny wpływ na zdrowie kociaka. 

W składzie karmy powinno być wyszczególnione, jakie mięso zostało użyte do produkcji karmy. Najlepiej, jeśli jest to stosunek procentowy mięśni do podrobów. Takie oznaczenie jest dowodem na karmę pełnomięsną. 

Najlepsze karmy w naszym rankingu:

Karma dla małych kotów – na co należy zwracać uwagę?

Żywienie małego kota należy odpowiednio zaplanować. Kocię od momentu urodzenia odżywia się mlekiem matki. Z czasem jednak należy zapewnić mu substytut pokarmu. Nie powinno się wówczas podawać karmy przeznaczonej dla osobników dorosłych. 

Warto uświadomić sobie, że żywienie kota ma ogromny wpływ na jego wzrost i rozwój. Wyselekcjonowany pokarm zapewnia im niezbędne składniki odżywcze, w tym najważniejsze witaminy. Organizm małego kotka wymaga dostarczenia odpowiedniej podaży składników budulcowych, które umożliwią wzrost. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na dostarczanie odpowiedniej ilości mięsa. Podstawą jest wysokiej jakości białko pochodzenia zwierzęcego oraz tłuszcze zwierzęce. Dla małego organizmu są to najbardziej odżywcze składniki. Przy wyborze karmy warto zwracać uwagę na odpowiednią zawartość tauryny, gdyż jej niedobory także mogą skutkować problemami zdrowotnymi. Przeglądając ofertę sklepu, warto zwracać uwagę na podpisy „dla juniora". Oznacza to, że producent dopasował skład do wymagań zwierzęcia, a w składzie znajdują się wszystkie niezbędne elementy. 

Najlepsza karma dla kota to karma pełnomięsna!

Dobra karma dla kota to produkt pełnomięsny z wyróżnionymi składnikami w składzie. Pełnoporcjowe karmy są dla mruczka nie tylko bezpieczne, ale również odpowiednio strawne czy smaczne. Kluczem do sukcesu przy wyborze karmy jest jej zbilansowany skład. Producenci, podczas opracowania składu, biorą pod uwagę wiele istotnych czynników. Z tego względu należy zwracać uwagę na znaczenie poniższych składników: 

  1. Węglowodany. Nie są to składniki niezbędne w diecie kota. Jednakże w wielu przypadkach mogą pomóc w prawidłowym funkcjonowaniu mechanizmów fizjologicznych. Strawne węglowodany mogą pobudzać aktywność jelit kota, pomagając mu w trawieniu. Niestrawne dodatki roślinne będą niezbędnym błonnikiem pokarmowym. 
  2. Tłuszcze. W przypadku tłuszczy należy zwracać uwagę przede wszystkim na kwas linolowy, który powinien stanowić 5-7%. W przypadku kwasu arachidonowego zawartość maksymalna powinna wynosić 0,1%. Aby uzupełnić te składniki, producenci karmy zazwyczaj uwzględniają w składzie od 5 do 15% tłuszczu. 
  3. Białka. Dobra karma zawiera 26-30% białka. Powszechnym źródłem białk są produkty pochodzenia zwierzęcego, m.in. wołowina, drób, jaja czy ryby. Jednak wyróżnia się również roślinne źródła białka w przypadku kociego pożywienia. Mowa tutaj o pszenicy, soi czy glutenie kukurydzianym. 
  4. Metionina. Niezastąpiony składnik umożliwiający trawienie tłuszczów. Odpowiada również za syntezę białek w organizmie. Według szacunków ekspertów na 1 tys. kcal powinno jej być 1,6 miligramów. 
  5. Tauryna. Naturalnie koty uzupełniały ją podczas polowania na myszy. Zapotrzebowanie na ten element jest znacznie wyższe w przypadku kotów, aniżeli innych zwierząt. Z tej przyczyny zawartość tauryny powinna wynosić ok. 1000 miligramów na kilogram. Jej zawartość oblicza się na podstawie suchej masy żywności. 
  6. Arginina. Ważna dla zdrowych nerek i całego układu moczowego, w tym produkcji mocznika u zwierząt. Jej odpowiednia zawartość to ok. 1% (w przeliczeniu na suchą masę). 

Smaczki dla Twojego kota:

Karma dla kota po sterylizacji – czym powinna się wyróżniać? 

Mruczek po zabiegu, jak również wraz z wiekiem diametralnie zmienia swoje zachowanie, a co za tym idzie, również przyzwyczajenia. Odpowiadają za to zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie. Zmienia się również metabolizm, a sam zwierzak ma inne zapotrzebowanie na konkretne składniki. Z tej przyczyny polecane karmy dla kota po sterylizacji różnią się składem. Po kastracji powinno się dopasować przede wszystkim wartość energetyczną podawanego jedzenia. Kot musi otrzymywać taką ilość kalorii, która nie spowoduje odkładania się tkanki tłuszczowej w organizmie. Nie wolno zapominać również o witaminach, białku, tłuszczach czy składnikach mineralnych. Rozwiązaniem będzie nowa karma, a nie, jak uważa wielu właścicieli kotów, podawanie mniejszej ilości przyjmowanego pokarmu. Te wyznaczniki warto stosować w przypadku osobników starszych. 

Ranking karm dla kotów sterylizowanych powinien zatem uwzględniać produkty wyróżniające się odpowiednią podażą składników odżywczych. Ich długotrwały niedobór prowadzi do różnych chorób skracających życie zwierzęcia. Na opakowaniach producenci zazwyczaj umieszczają napis typu „sterile”. Oznacza to, że produkt jest przeznaczony bezpośrednio dla mruczków po zabiegu, a karma została odpowiednio zbilansowana i zawiera wszystkie niezbędne składniki. Eksperci szacują, że sucha karma dla kota po sterylizacji lub kastracji powinna zawierać ok. 10% tłuszczów, 30% białka oraz 4% włókien. Warto zwracać uwagę także na zawartość cynku, kwasów tłuszczowych Omega oraz witamin (ze szczególnym uwzględnieniem E i C). Karma mokra dla kota po sterylizacji powinna zawierać ok. 82% wody, do 10% białka i 3% tłuszczów. Produkty z biotyną będą wpływać na stan zdrowia kota, poprawiając funkcjonowanie organizmu. 

Na kanapie siedzi w śmiesznej pozie puszysty kot z oklapniętymi uszkami.

Dlaczego warto wybrać produkty ekologiczne? 

Przy wyborze karmy warto kierować się oznaczeniami i certyfikatami producentów. Duże znaczenie ma również pochodzenie mięsa czy sposób jego wykorzystania. Z tej przyczyny warto zwracać uwagę, czy dany produkt zalicza się do gamy artykułów ekologicznych. Zdecydowanie lepiej wybierać produkty organiczne, przy których produkcji dany zakład musiał wykazać się znajomością procedur. 

Warto mieć na uwadze, że tak naprawdę wybór karmy w sklepie to inwestycja w zdrowie czworonoga. A tej kwestii nie warto zaniedbywać. Koty będące na nieodpowiedniej diety i spożywające zbyt duże ilości szkodliwych składników są bezpośrednio narażone na poważne choroby, które mogą wpływać na zdrowie, a nawet życie pupili. Najgorszej taniej karmy nie poleci żaden weterynarz.

Wybór odpowiedniej karmy dla kota nie jest łatwy. Wymaga odpowiedniego zaangażowania opiekuna, szczególnie w poznawanie rodzajów pożywienia oraz wpływu składników na kondycję zdrowia. Informacje dotyczące samego składu produktów są jednak bardzo ważne. To one wskażą, które elementy należy koniecznie wyeliminować z diety, aby zwierzak cieszył się długim i zdrowym życiem. Kluczowe będzie również obserwowanie kota, gdy je. Żaden produkt nie będzie odpowiedni, jeśli nie zasmakuje pupilowi.

Oczywiście bardzo często zdarzają się wybredne koty, ale na każdego można znaleźć sposób. Kociaka często należy przyzwyczaić do zmiany nawyków żywieniowych czy podawanych produktów. Na początku, przyzwyczajony do dawnej karmy, może nie chcieć przestawić się na nowy pokarm. Warto wobec tego wdrażać nowe pożywienie stopniowo poprzez mieszanie go ze znanym kotu produktem. Z czasem można zwiększać ilość dodawanej karmy, aż w końcu mruczek przyzwyczai się do nowego pożywienia. 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane

pixel