Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Jak pozbyć się cellulitu? Naturalne sposoby na pomarańczową skórkę

2022-06-29
kategoriaUroda
Jak pozbyć się cellulitu? Naturalne sposoby na pomarańczową skórkę

Chcemy się dobrze czuć w swojej skórze. Kiedy pojawia się cellulit, spada nasza pewność siebie. To prawdziwe utrapienie kobiet, skóra na newralgicznych miejscach naszego ciała przestaje być jędrna i sprężysta. Stanowi problem kosmetyczny i zdrowotny. Szacuje się, że dotyczy nawet 90% kobiet po 20 roku życia.

Niby znany, a wciąż tajemniczy

O cellulicie piszą niemal wszystkie kobiece portale i gazety. Jest on przedmiotem rozważań w programach śniadaniowych. Wbrew obiegowej opinii, nie jest to tylko problem kosmetyczny, czy dyskomfort urodowy, ale poważne schorzenie mające kilka przyczyn. Lipodystrofia znana wszystkim pod nazwą skórki pomarańczowej jest zniekształconą tkanką tłuszczowa uwidaczniająca się pod skórą w postaci nieestetycznych zgrubień. Przypominają one rzeczywiście skórkę pomarańczy. Jej powodem są przede wszystkim zaburzenia mikrokrążenia – toksyny nie są odprowadzane w sposób efektywny i gromadzą się w tkance tłuszczowej, która zaczyna się rozrastać i wywierać nacisk na otaczającą ją tkankę łączną. W wyniku tego procesu tłuszcz zbija się w grudki. 

Hormonalna przyczyna cellulitu 

Za jego powstanie odpowiadają również estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe. To problem kobiet i młodych dziewcząt. Pojawia się po okresie dojrzewania, w ciąży i w czasie menopauzy. Gdy ilość estrogenów zwiększa się, dochodzi do wzrostu przepuszczalności naczyń limfatycznych i krwionośnych. Płyny fizjologiczne przepuszczane przez naczynia gromadzą się w przestrzeniach międzykomórkowych. W efekcie tego powstaje obrzęk utrudniający przepływanie krwi. Cellulit u mężczyzn występuje niezwykle rzadko. Tworzy się najczęściej na pośladkach, udach, brzuchu, a nawet ramionach. Mitem jest stwierdzenie, że ten problem dotyka jedynie panie, które mają kilka nadmiarowych kilogramów.

Inne czynniki powodujące cellulit

Oprócz hormonów na problem mają wpływ czynniki, które bezpośrednio zależą od człowieka, ponieważ związane są z naszym trybem życia. Badania naukowe udowodniły, że przyczyną może być także brak aktywności fizycznej i nieodpowiednia dieta. Sprzyja mu również nadmiar słodyczy, przetworzona żywność, nadmiar soli, gazowane napoje oraz nafaszerowane antybiotykami mięso. Siedzący tryb życia, niechęć do sportu, palenie papierosów, picie alkoholu i kawy w nadmiernych ilościach, obcisłe ubrania oraz buty na wysokich obcasach to kolejne elementy, które zwiększają ryzyko wystąpienia niechcianych zmian na skórze.

To nie kwestia dni, ale wielu lat. Jedną z przyczyn są także wady postawy, przez które dochodzi do dysfunkcji.

Kobieta leży na plaży na leżaku w sukience, trzymając noga na nogę, obok butów na koturnie.

Dieta jako przyczyna powstania cellulitu

Brak zdrowej diety i sportu są czynnikami doprowadzającymi do wielu poważnych problemów zdrowotnych, także do cellulitu. Dzieje się tak dlatego, że tkanka tłuszczowa składa się komórek nazywanych adipocytami. Każdy adipocyt może wielokrotnie zwiększać swoją objętość. W wyniku tego procesu następuje ograniczenie mikrocyrkulacji krwi i limfy, co wiąże się z pogorszeniem odprowadzania produktów przemiany materii.

Przy aktywnym trybie życia napinanie mięśni powoduje efekt masażu tkanek i poprawę mikrokrążenia. W przypadku gdy poziom odstępstwa tkanki tłuszczowej od normy jest znacznie przekroczy, przemiana materii nie przebiega wzorcowo. Kiedy cellulit jest zaawansowany, to nawet utrata wagi nie doprowadza do jego zaniku.

Objawy cellulitu i związane z nim problemy zdrowotne

Nie można go lekceważyć. To nie jest defekt kosmetyczny, który można ukryć pod ubraniem. Niestety cellulit negatywnie wpływa na zdrowie kobiet. Trzeba  pozbyć się go jak najszybciej, a jego pojawienie powinno skłonić kobietę do wizyty u lekarza i do sprawdzenia poziomu hormonów płciowych. Konieczna jest także wizyta u lekarza internisty i wykonanie choćby podstawowych badań. 

Z kolei leczeniem zajmują się lekarze medycyny estetycznej i dermatolodzy. Skóra dotknięta omawianym problemem jest nierówna i pofałdowana, tworzą się na niej widoczne guzki i zgrubienia, które mogą wywoływać ból. Zmianom towarzyszy wrażenie ciężkości, nadmiernego napięcia kończyn dolnych, a także skurczy, parestezji i mrowienia, co może być bolesne i skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Pojawiają się rozstępy oraz nadmierna pigmentacja skóry, obrzęki tkanki podskórnej i mikrowynaczynienia. Bardzo niebezpiecznym następstwem cellulitu są żylaki i zmiany troficzne w tkankach skóry.

Jak najszybsze leczenie

Uu wielu kobiet wywołuje poczucie zawstydzenia. Uważają, że tracą przez to na swojej urodzie. Z powodu wstydu unikają wizyty u lekarza i próbują sobie radzić z problemem ogólnie dostępnymi kosmetykami. To duży błąd, ponieważ najpierw trzeba poznać przyczynę i swój stan zdrowia.

Pozbycie się cellulitu wymaga zmiany w dotychczasowym stylu życiu. Kiedy podjąć walkę z zauważonymi zmianami i jak je zwalczyć? Jeśli są widoczne gołym okiem lub można je zauważyć przy ściśnięciu fałdu skóry to znak, że nie należy dłużej zwlekać. Jeśli zmiany staną się guzowate i twarde, przywrócenie gładkości skóry będzie bardzo utrudnione. Wymaga to działania na wielu płaszczyznach.

Stopnie zaawansowania cellulitu

Rozpoznanie stopnia zaawansowania zmian na skórze jest bardzo ważne dla prawidłowego leczenia. Obserwowanie swojej skóry sprawia, że wiemy, jak wygląda zdrowe ciało i potrafimy zauważyć nawet najdrobniejszą zmianę. Wczesne rozpoznanie ułatwia walkę z tym schorzeniem, dzięki czemu udaje się przywrócić naturalną jędrność skóry.

 1. Pierwszym stopniem zaawansowania cellulitu jest stan, w którym powierzchnia skóry jest pozornie gładka, napięta, ma zdrowy i naturalny wygląd, a niewielkie zmiany widać jedynie po ujęciu skóry w fałd lub przy ucisku.
 2. W drugim stopniu skóra nadal wydaje się gładka, choć jest mniej elastyczna. Widoczne są już bardziej wyraźne zagłębienia i uwypuklenia. Można je zaobserwować po ściśnięciu skóry lub podczas napinania mięśni.
 3. Stopień trzeci oznacza, że zmiany są dostrzegalne bez względu na przyjmowaną pozycję, skórka pomarańczowa staje się bardziej wyraźna, a grudki i fałdki bolesne.
 4. W czwartym stopniu daje dokuczliwe dolegliwości bólowe. Zmiany są bardzo widoczne, grudki są duże i twarde. W tym stadium wymaga już konsultacji lekarskiej. 

Rodzaje cellulitu

Cellulit stał się w dzisiejszych czasach powszechnym problemem dotykającym coraz większą liczbę osób. Jego rodzaj zależy od czynników, które go wywołały, ale też stopnia nasilenia zmian zwyrodnieniowych. W pierwszej kolejności pojawia się cellulit wodny, następnie tłuszczowy. Schorzenie występować w postaci twardej, wiotkiej, obrzękowej lub mieszanej.

 1. Cellulit wodny występuje u kobiet z różną budową ciała. Pojawia się u pań aktywnych fizycznie, często wynika z zaburzeń w wydalaniu z organizmu nadwyżki płynów, nasilających się pod koniec cyklu miesiączkowego. Z drugiej strony daje się we znaki kobietom, w które niewłaściwie odżywiają się, a w ich diecie przeważają produkty wysoko przetworzone, w tym fast foody. Zawarte w nich duże ilości soli zatrzymują wodę w organizmie, co sprzyja powstawaniu wszelkiego rodzaju obrzęków.
 2. Z kolei cellulit tłuszczowy jest towarzyszem nadwagi i otyłości lub konsekwencją nieleczonego cellulitu wodnego. Bywa też niespodziewanym i dość przykrym skutkiem szybkiego odchudzania. Patogenezą cellulitu lipidowego są zaburzenia procesu lipolizy. Nieprawidłowy rozpad trójglicerydów prowadzi do wzrostu liczby nadmiernie zwiększonej ilości komórek tłuszczowych i zmian w strukturze tkanki. 

Rodzaje cellulitu tłuszczowego na podstawie budowy ciała

Problem rozpoznania rodzaju cellulitu jest istotny. Jednym z czynników, który ma wpływ na jego rodzaj, jest budowa ciała. Z tego względu wyróżnia się cztery rodzaje:

 1. Cellulit twardy – mający postać drobnych zwłóknień, płasko położonych w tkance podskórnej. Uwidaczniają się tylko podczas ucisku, co może wywoływać bolesność. Skóra pozostaje jędrna i sprężysta. Dotyczy to kobiet aktywnych sportowo oraz przed 25. rokiem życia. 
 2. Cellulit wiotki jest wyraźnie grudkowaty, pojawia się na wiotkiej, luźnej skórze. Wynika z osłabienia włókien kolagenowych, spadku produkcji nowego kolagenu oraz jednoczesnego rozrostu tkanki tłuszczowej. Dotyczy to kobiet po 40. roku życia. 
 3. Cellulit obrzękowy jest miękki, przy ucisku ciastowaty. Niestety towarzyszą mu obrzęki. Najczęściej z jego pojawieniem muszą się liczyć osoby z zaburzeniami krążenia. Zmiany nasilają się w drugiej połowie cyklu miesiączkowego, a także po całym dniu spędzonym na nogach. 
 4. Cellulit mieszany – łączy cechy powyższych zmian. 

Jak rozpoznać cellulit wodny a tłuszczowy?

Cellulit wodny nie jest widoczny na pierwszy rzut oka. Najczęściej ma postać pierwszego stopnia. Pojawia się dopiero w trakcie ucisku skóry, na przykład podczas siedzenia na krześle lub chwycenia fałdu skóry. Często występuje na suchej, nawet szorstkiej skórze, razem z rozstępami.

Początkowo lokalizuje się na nogach, szczególnie w okolicy kostek, łydek, kolan, a z czasem trzeba się liczyć z tym, że obejmie jeszcze inne części ciała. Trzeba interweniować już w momencie, kiedy zauważymy rodzaj wodny. Można temu zapobiec, zmieniając rodzaj diety i zwiększając aktywność. Kliniki medycyny estetycznej oferują liczne zabiegi antycellulitowe, które poprawiają mikrokrążenie i usprawniają proces lipolizy. 

Kobieta ma na sobie białą koronkową bieliznę, która uwydatnia jej pośladki z cellulitem.

Cellulit na udach

Najczęstszym miejscem, gdzie występuje cellulit u kobiet, są uda. Jest powodem do dyskomfortu psychicznego i kompleksów. Rozpatruje się go jako defekt kosmetyczny, estetyczny. Jest to dość błędne rozumienie, ponieważ przede wszystkim to problem medyczny.

Pojawia się on zazwyczaj po okresie zimowym, kiedy szybciej przybieramy na wadze z uwagi na mniejszą aktywność fizyczną i nieprawidłowe odżywianie. Bywa także związany z zaburzeniami hormonalnymi. Jest problem typowo związanym z postępem cywilizacyjnym. Znakiem naszych czasów jest to, że mamy za mało ruchu, zbyt często używamy samochodu i odżywiamy się niezdrowo, co negatywnie odbija się na naszym zdrowiu.

Kobiety zdecydowanie częściej zmagają się z nim niż mężczyźni. W początkowej fazie jest niewidoczny. Nieleczony przybiera postać widocznych gołym okiem wgłębień na skórze, a z czasem nawet grudek i stwardnień.

Jak pozbyć się cellulitu z ud?

Nie ma tu jakiejś natychmiastowej recepty. Nie mogą żadne tabletki, czy suplementy. Potrzebna jest samodyscyplina. Osoba rozpoczynająca tę walkę powinna rozpocząć od zmiany tego, co na talerzu. Odżywianie powinno opierać się wyłącznie na prostych, nieprzetworzonych produktach, czyli bazować na dużej ilości świeżych (sezonowych) owoców i warzyw bogatych w błonnik, witaminy i sole mineralne.

Zdecydowanie należy wyeliminować słodycze, tłuste mięsa, jasne pieczywo. Białe pieczywo można bez przeszkód zastąpić pieczywem pełnoziarnistym, tłuste mięso mięsem chudym bądź rybami. Alternatywą dla smażenia mięsa jest gotowanie lub pieczenie.

Konieczne jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości płynów, około 2,5 litra na dobę. Napoje słodkie należy zastąpić wodą mineralną, gazowaną lub niegazowaną. Do wody możemy wkroić plasterek cytryny lub pomarańczy oraz dodać kilka listków świeżej mięty. Polecana jest herbata zielona.

Dobrze jest również zrezygnować lub przynajmniej ograniczyć alkohol, papierosy i kawę. Taka decyzja ma korzystny wpływ na nasze samopoczucie. Zrezygnowanie z używek to pierwszy, ale naprawdę spory krok do prowadzenia zdrowszego trybu życia. Warto wiedzieć, że używki oddziałują negatywnie na stan naszych naczyń krwionośnych, w tym obieg limfy. 

Najskuteczniejsze aktywności na cellulit na udach

Aktywność jest niezbędna dla naszego zdrowia. Systematyczne uprawianie sportu kształtuje mięśnie brzucha, ud i pośladków, co zapobiega powstaniu cellulitu wodnego. Szczególnie polecana jest jazda na rowerze, bieganie, pływanie, gry zespołowe, gimnastyka. Każdy moment jest dobry, aby zacząć się ruszać.

Nie każdy ma możliwość uczestniczenia w profesjonalnych ćwiczeniach pod okiem specjalisty czy regularnego uprawiania sportu. Jednak wystarczy odrobina chęci, aby pobiegać lub chodzić na spacery. Można wysiąść przystanek lub dwa wcześniej i ten odcinek przejść na piechotę lub nie wsiadać w samochód, jeżeli mamy w planie zakupy w niedaleko oddalonym sklepie. Spacery rodzinne, zabawy z dzieckiem - to też świetny pomysł na dodatkowy ruch, który z pewnością pomoże.

W przeciwieństwie do mięśni brzucha, mięśnie ud czy pośladków łatwo da się wzmocnić i wymodelować. Dlatego warto poświęcić czas konsekwentną gimnastykę i ćwiczyć nie rzadziej niż 3 razy w tygodniu. Ćwiczenia powodują spalanie, poprawiają napięcie mięśni i ukrwienie skóry, a to sprawia, że skóra zaczyna wyglądać lepiej. To skuteczny sposób na cellulit.

Ćwiczenia na cellulit na udach

Regularna, codzienna aktywność to potężny oręż w walce o zdrowie. W przypadku cellulitu na nogach pomocne są ćwiczenia na dolne partie ciała, takie jak przysiady, półprzysiady, jazda na rowerze czy step. Wybrane ćwiczenia na cellulit czy zajęcia sportowe powinny być powtarzane codziennie, przynajmniej przez pół godziny. Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy zrobić rozgrzewkę.

Przysiady uruchamiają mięśnie nóg, pośladków, a także mięśnie brzucha. Ważne jest, aby wykonać powyższe ćwiczenie w kilku seriach. Doskonałym ćwiczeniem są także wypady nóg w tył. Ćwiczenie rozpoczynamy w pozycji stojącej z nogami rozstawionymi na szerokość bioder. Następnie naprzemiennie robimy wypady nóg w tył. Nogę pozostającą z przodu, zginamy w kolanie, natomiast noga z tyłu pozostaje wyprostowana. W tej pozycji trzeba pozostać przez 5 sekund, a potem wrócić do pozycji startowej i powtórzyć na drugą stronę.

Innym ćwiczeniem są wymachy nóg w klęku podpartym. Należy rozłożyć dłonie na szerokość ramion, wciągnąć brzuch i wyprostować plecy. Głowa ma stać się po prostu przedłużeniem naszego kręgosłupa. Kiedy robimy wydech, unosimy jedną z nóg ugiętą w kolanie pod kątem 90 stopni, tak by udo znalazło się równolegle do podłogi. Podczas wydechu opuszczamy nogę i powracamy do pozycji wyjściowej. Warto zwrócić uwagę na to, by podczas ćwiczenia mieć napiętą pupę i nieruchome plecy. Należy je wykonać w kilku seriach powtórzeniowych na każdą ze stron.

Dobrze na redukcję cellulitu na nogach wpływa także mostek biodrowy. To proste - należy położyć się na plecach, a ręce ułożyć wzdłuż tułowia. Stopy powinny być oparte płasko na podłodze mniej więcej na szerokość bioder, kolana zgięte pod kątem 90 stopni. Należy unieść do góry biodra i napiąć wszystkie mięśnie. W tej pozycji trzeba wytrwać przez minimum 10 sekund, a następnie powoli opuścić biodra w dół, nie dotykając nimi podłogi. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

Cellulit na ramionach

Niemałe zaskoczenie i zmieszanie może wzbudzać sytuacja, gdzie cellulit rozwinął się w nietypowych częściach ciała. Okazuje się, że niechciana zmiana może pojawić się ramionach. Bywa wtedy mylony z opuchliznami. Pierwszą oznaką jest obwisła skóra, na której po uciśnięciu, ukazują się grudki i bruzdy. Tak zlokalizowany występuje u kobiet ok. 45 roku życia, jednak mogą go mieć również młode dziewczyny. Do głównych przyczyn pojawiania się cellulitu na ramionach można zaliczyć:

 • nadwaga i otyłość, 
 • źle zbilansowaną dietę, bogatą w produkty powszechnie uważane za szkodliwe
 • brak ćwiczeń, 
 • noszenie obcisłych ubrań, 
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej (wymaga badań hormonalnych),
 • zakłócenia w funkcjonowaniu układu krążenia, 
 • ciągły, wyczerpujący stres,
 • nadużywanie alkoholu. 

Dobrą wiadomością jest fakt, że zmiany można się pozbyć domowymi sposobami. Warto ćwiczyć z hantelkami (pół- lub jednokilogramowymi) lub wykorzystując butelki 0,5-litrowe napełnione wodą. Ręce należy unosić nad głowę, na boki lub do tyłu. Ćwiczenia obciążeniowe pomogą zamienić tłuszcz w tkankę mięśniową. Poza tym warto pić dużo wody, która wypłukuje z organizmu toksyny. 

Cellulit w ciąży

Ciąża to czas szczególny i nie ma co ukrywać - dość trudny dla skóry. Cellulit w ciąży i rozstępy to częste dolegliwości zgłaszane przez przyszłe mamy. W czasie ciąży rośnie ilość estrogenów, zwiększając przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych. Ich zawartość ulega przesączeniu do przestrzeni międzykomórkowej tanki podskórnej. Powoduje to obrzęk. Ucisk tkanek zaburza krążenie. Zmniejsza się nie tylko odprowadzanie zbędnych produktów przemiany materii, ale także i dostarczanie tlenu do komórek. Komórki gromadzą coraz więcej tłuszczu, w postaci widocznych na skórze grudek. 

Przyrost wagi w ciąży jest zjawiskiem fizjologicznym - płód, macica, wody płodowe mają przecież swoją masę. Należy kontrolować masę ciała, zdrowo się odżywiać oraz jeśli nie ma przeciwwskazań – prowadzić aktywność fizyczną. Wspomagają nas również produkty kosmetyczne przeznaczone do pielęgnacji przyszłych mam. Powiększanie się brzuszka i piersi również może być przyczyną powstania rozstępów. To wrzecionowate pasma ścieńczałej i pomarszczonej skóry o linijnym układzie. Pojawiają się nawet w połowie ciąży, a w ostatnim trymestrze boryka się z nimi większość przyszłych mam.

Rozstępy powstają w dwóch fazach: w pierwszej zmiany mają charakter sinoczerwonych pasm i ich pozbycie się nie sprawia większych problemów. Kiedy zmieniają kolor perłowo–biały, wkraczają w drugą fazę, nie ma już możliwości przywrócenia idealnego stanu skóry właściwej . W efekcie na skórze pozostają widoczne białe prążki, które są wyczuwalne przy dotyku.

Dieta antycellulitowa w ciąży

Prawidłowe odżywianie ciężarnej kobiety to gwarancja zdrowego rozwoju maleństwa i zdrowia mamy. Warto wiedzieć, że odpowiedni sposób odżywiania w czasie oczekiwania na narodziny dziecka pozwala zapobiegać cellulitowi.

Panie w ciąży powinny jeść produkty pełnoziarniste: pieczywo, makarony, kasze, otręby, dziki ryż. To cenne źródło białka, witamin i składników mineralnych niezbędnych dla obojga. Kobiety nie muszą rezygnować z mięsa, ponieważ zawiera ono łatwo przyswajalne żelazo. Drób, chuda szynka, wołowina powinny być duszone lub gotowane na parze z dodatkiem świeżych warzyw. Można też mięso upiec w folii. Odradza się smażenie mięsa, ponieważ zawiera zbędny tłuszcz i dodatkowe, niepotrzebne kalorie. Dwa razy w tygodniu trzeba jeść ryby, a codziennie nabiał.

Warzywa i owoce powinny być w każdym posiłku, gdyż zawierają błonnik i witaminy, a mają mało kalorii. Owoce sezonowe to doskonała alternatywa dla przekąsek i dlatego można je podjadać między posiłkami. Warzywa warto jeść na surowo (marchewkę, sałatę, pomidory, ogórki) lub gotować na parze albo w niewielkiej ilości wody.

W ciąży trzeba zrezygnować z przekąsek, np.: słodyczy, słodkich napojów, chipsów, fast-foodów i oczywiście alkoholu, który upośledza rozwój dziecka.

Dieta na cellulit

Domowym sposobem na cellulit jest odpowiednie jedzenie. Musi być ono zbilansowane, zawierać sporo warzyw. Warto, aby dieta na cellulit opierała się na produktach zawierających wapń, cynk i magnez. Konieczne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, aby zapobiegać obrzękom. Korzystne jest zwiększenie spożycia tłuszczy o właściwościach przeciwzapalnym (omega–3)

Niezbędne jest wyeliminowanie z jadłospisu produktów bogatych w węglowodany proste, nasycone kwasy tłuszczowe i tłuszcze trans (posiłki typu fast food, wysokoprzetworzone). Czymś oczywistym jest porzucenie papierosów i wszelkich innych wyrobów tytoniowych. W diecie antycellulitowej należy wyeliminować takie produkty, jak:

 • słodycze, tłuste i słodkie produkty cukiernicze, 
 • słodkie napoje, wody smakowe, 
 • chipsy, słone przekąski, 
 • żywność typu fast food, 
 • oczyszczone produkty zbożowe: słodkie płatki kukurydziane do mleka, jasne pieczywo i makarony i białe ryże, 
 • produkty zawierające tłuszcze trans: słodycze, twarde margaryny, 
 • wysokoprzetworzone słone i tłuste produkty: parówki, salami, pasztety, metki, produkty wędzone, zupy i sosy w proszku, słone przyprawy w płynie, kostki rosołowe. 

Produkty niezbędne

Konieczne jest spożywanie produktów zawierających wapń, ponieważ ten pierwiastek bierze udział w prawidłowej pracy mięśni, warunkuje ich kurczliwość, sprężystość oraz optymalne napięcie mięśniowe. Warto rozsmakować się w sardynkach, serach twarogowych, figach suszonych i fasoli.

Trzeba też pamiętać, aby zadbać o odpowiedni poziom jodu w organizmie i jeść ryby oraz algi.

Nie obejdziemy się bez magnezu, który warunkuje prawidłową kurczliwość mięśni, utrzymuje odpowiednie napięcie skóry. Cenionym źródłem magnezu są produkty zbożowe (otręby, zarodki pszenne), kasza gryczana, sezam, pestki dyni, nasiona słonecznika, rośliny strączkowe.

Niezbędnym pierwiastkiem w diecie na cellulit jest cynk, który bardzo silnie wpływa na funkcjonowanie i wygląd skóry, ma działanie przeciwutleniające. Oznacza to, że wpływa na procesy regeneracyjne skóry, wzmacnia jej strukturę, przyspiesza gojenie ran. Podstawowe i najbardziej znane źródła cynku to: jaja, ryby, ostrygi, pestki dyni, orzechy, soczewica, fasola, groch.

Korzystne jest włączenie do swojego jadłospisu produktów zawierających chrom. Jest to pierwiastek, który usprawnia działanie insuliny (nadmiar tego hormonu powoduje syntezę tkanki tłuszczu). Źródłem chromu są: jaja, produkty zbożowe i drożdże browarnicze. Warto pamiętać o łączeniu chromu z produktami bogatymi w witaminę C, np.: papryką, kapustą kiszoną, natką pietruszki, porzeczkami i morwą, ponieważ witamina C zwiększa jego wchłanianie.

Miłośniczki kawy możemy uspokoić – w diecie antycellulitowej nie trzeba rezygnować z kawy, wręcz przeciwnie – można ją pić, gdyż zawiera kofeinę, która działa antyoksydacyjnie. Łącznie z teobrominą, teofiliną poprawia mikrokrążenie skóry. Najlepsze źródła to: kawa, zielona herbata matcha i guarana. Polifenole działają ochronnie na układ krążenia, chronią naczynia przed działaniem wolnych rodników. Występują w kawie, zielonej herbacie, winie, owocach, warzywach.

Z kolei kwasy omega 3 wykazują działanie przeciwzapalne. Dlatego nie można rezygnować z ryb morskich, typu: pstrąg, łosoś, makrela, śledź, szproty oraz jajek. Nie jest to co prawda wegański zestaw, ale jest skuteczną dietą na cellulit.

Domowe sposoby na cellulit

Nie trzeba wydawać majątku na zabiegi w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Pomimo rozwoju kosmetologii i powstania różnych zabiegów oraz drogich kosmetyków, sporo kobiet łączy dietę i ćwiczenia z domowymi sposobami na cellulit. Osiągają świetne efekty, cieszą się jędrną skórą oraz sporymi oszczędnościami.  Jak zwalczyć cellulit, kiedy nie ma się oszczędności, które można by przeznaczyć na profesjonalne zabiegi?

Skutecznym sposobem jest peeling z soli morskiej. Wystarczy zamoczyć ciało w ciepłej wodzie i przez 2 minuty wmasowywać garść soli morskiej w obszar dotknięty problemem. Następnie przemywamy skórę ciepłą i zimną wodą. Naturalną reakcją na ten zabieg jest swędzenie skóry, które wynika ze zwiększonego krążenia krwi.

Kolejnym sposobem jest peeling cukrowy. Wystarczy wymieszać brązowy cukier z miodem, olejkiem z pestek winogron i masłem migdałowym. Taką masę trzeba wmasować w skórę nóg lub ramion – tam, gdzie pojawiła się skórka. Peeling cukrowy łagodzi podrażnienia i mogą go stosować panie mające skórę suchą i wrażliwą.

Kiedy pojawi się cellulit, warto kupić szorstką szczotkę lub rękawicę przeznaczoną specjalnie do jego zwalczania. Szczotkujemy na sucho od kostek w kierunku brzucha. Taki domowy masaż poprawia krążenie, przyśpiesza metabolizm oraz ujędrnia grudkowatą skórę. Podobnie działa masaż bańską chińską.

Pachnące wyroby

Walkę można troszeczkę uprzyjemnić i przygotować sobie aromatyczne masy do wcierania w ciało. Do naczynia wystarczy wlać dwie krople olejku rozmarynowego, dwie krople olejku kopru i trzy łyżeczki olejku migdałowego. Tak powstałą mieszaniną masujemy uda i pośladki. Masaż poprawia cyrkulację krwi i zwiększa przepływ limfy, która odpowiada za opuchliznę na ciele.

Często stosowanym domowym sposobem na cellulit są fusy z kawy. Nie dość, że wykorzystujemy odpadek z kuchni, to jeszcze zyskujemy coraz gładszą i mocniejszą skórę. Fusy ze zmielonej kawy należy zmieszać z balsamem do ciała i przez kilka minut wcierać w obszary dotknięte problemem. Następnie zmywamy skórę ciepłą wodą.

Sok na cellulit 

Jeżeli ktoś jest zwolennikiem nietypowych połączeń smakowych, to może zrobić sobie antycellulitowy napój z soku z cytryny i pieprzu cayenne. Sok wyciśnięty z jednej cytryny wlewamy do ¾ szklanki wody, dodajemy szczyptę pieprzu cayenne i dokładnie wymieszamy. Sok pijemy trzy razy dziennie. Po niedługim czasie można zaobserwować, że cellulit zaczyna znikać.

Jak pozbyć się cellulitu w miesiąc?

Cellulit dla wielu kobiet nie jest powodem do dumy i chcą się go szybko pozbyć. Jest to zrozumiałe, zwłaszcza kiedy zbliża się lato i chodzenie w długich spodniach jest niewygodne. Wiele zależy od stopnia zaawansowania skórki pomarańczowej. Najważniejsza jest systematyczność, bo tylko dzięki niej można osiągnąć zadowalający rezultat.

Znacząca redukcja cellulitu w miesiąc jest możliwa. Pierwszym krokiem do sukcesu jest ograniczenie węglowodanów prostych, czyli nie jemy białego pieczywa, jasnych makaronów i białego ryżu. Koniec także ze słodyczami, fast-foodami i napojami gazowymi lub słodzonymi. Dotyczy to także energetyków.

Masaże antycellulitowe to także dobry sposób na pozbycie się skórki. Wypicie 8 szklanek wody dziennie znacznie wspomoże cały proces. Nie obejdzie się też bez ćwiczeń. Szybko działa pokrojenie ogórka w plasterki i położenie go w miejscu, gdzie pojawiła się niechciana zmiana. Już po kilku minutach skóra wygląda lepiej i widać pierwszą redukcję zmiany. Ogórek zawiera witaminę C, naturalne przeciwutleniacze, witaminę B6, wapń, żelazo, magnez, które poprawiają wygląd.

Kolejnym szybkim sposobem na cellulit jest użycie samoopalacza. Nie usunie on zmiany, ale zakryje ją przed wzrokiem osób postronnych i dzięki temu poprawi samopoczucie. Trzeba pamiętać, że nadmierne eksponowanie skóry na słońce może doprowadzić do zwiększenia problemów skórnych, a nawet do czerniaka (złośliwego nowotworu skóry, który każdego roku pozbawia życia wielu osób). Nie jest polecane także opalanie się w solarium. Aby pozbyć się problemu w miesiąc, można też skorzystać z profesjonalnych zabiegów na cellulit. Osoby, u których zmiany są zaawansowane, muszą skorzystać z pomocy dermatologa i dietetyka. Na własną rękę nie powinny podejmować walki z cellulitem.

Jak zwalczyć rozstępy na brzuchu?

Rozstępy na brzuchu to problem wielu kobiet po porodzie lub dużej utracie wagi. Polecanym sposobem na rozstępy są kąpiele z dodatkiem soli, które działają wygładzająco i nawilżająco. Warto też zadbać o natłuszczenie skóry olejkiem kokosowym. Pomocny jest także masaż brzucha szorstką rękawicą połączony z zimnym i gorącym prysznicem. Wybierając krem na rozstępy, należy zwrócić uwagę na to, aby zawierał on kolagen i witaminę E. W skórę warto wcierać sok z cytryny oraz żel aloesowy lub pokrojony liść aloesu. Rozstępów nie da się usunąć całkowicie, ale można poprawić stan skóry do tego stopnia, aby stały się mniej widoczne. Jednak ich obecność trzeba zaakceptować i pokochać swoje ciało, które przecież zmienia się i jest odzwierciedleniem naszej historii. 

Podsumowując...

Cellulit nie musi być już zmorą kobiet. Można z nim skutecznie walczyć. Trzeba łączyć odżywianie z ćwiczeniami, masażami i peelingami. Poza tym skórki nie należy się wstydzić, ponieważ dotyka ona większość - nawet 90% kobiet na świecie. Każda z nas zna osobę, która zmaga się z tym problemem, choć niekoniecznie o tym mówi. Prawdą jest, że siła kobiet tkwi we wzajemnej solidarności i wspieraniu się w wielu trudnych sprawach. Łatwiej jest ćwiczyć z koleżanką, która ma taki sam problem. Jako pocieszenie warto nadmienić, że większość mężczyzn nie zauważa cellulitu na udach, czy pośladkach partnerki. Nie zwracają na to uwagi. Nie musimy się wstydzić swoich nóg przed partnerem.

Z cellulitem walczymy dla swojego zdrowia i lepszego samopoczucia. Zarówno rozstępy, jak i cellulit nie muszą być źródłem kompleksów i przyczyną bezustannej walki z sobą. Ciało kobiece zmienia się wraz z wiekiem i stylem życia oraz poziomem hormonów. Zbilansowana dieta i sport to przede wszystkim działania na rzecz naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Pomagają zapobiegać wielu zmianom na skórze i chorobom, ale całkowicie nie eliminują ryzyka. 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
pixel