Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Henna czy indygo? Sprawdź, jak farbować włosy ziołami!

2022-06-27
kategoriaUroda
Henna czy indygo? Sprawdź, jak farbować włosy ziołami!

Z całą pewnością każda włosomaniaczka słyszała o farbowaniu włosów ziołami. Można wiele przeczytać o fantastycznym wpływie naturalnej koloryzacji na kondycję fryzury. Z tego powodu dużo kobiet decyduje się zamienić farbę chemiczną na zioła. Zanim jednak zdecydujesz się na ten krok, dowiedz się, czym są henna i indygo oraz jakie są różnice pomiędzy dwoma najczęściej wybieranymi produktami. 

Różnice pomiędzy henną a indygo

Dla osób, które chcą zadbać o swoje włosy i zamienić drogeryjną farbę na zioła, początki mogą wydawać się trudne, a nazewnictwo nie do końca zrozumiałe. O naturalnej koloryzacji jest głośno dopiero od kilku lat, co sprawia, że w sieci znajdziesz wiele sprzecznych informacji. Niestety czasem zniechęca to laika do użycia ziół, lecz zupełnie niepotrzebnie! Gdy pojmiesz podstawowe pojęcia i poznasz zasady używania poszczególnych barwników, proces "hennowania" stanie się dla Ciebie ogromną przyjemnością.

Przede wszystkim warto wiedzieć, czym właściwie jest henna. Najczęściej jest tak nazywane zioło Lawsonia inermis, które zawiera w sobie naturalny pomarańczowy barwnik. Farbując nim jasne włosy, możesz uzyskać kolor od delikatnej rudości aż do burgundowej czerwieni. Intensywność odcienia zależy od częstotliwości przeprowadzanej koloryzacji oraz wykorzystanych dodatków.

Do popularnych barwiących roślin zalicza się także cassia, która odpowiada za ciepłe, miodowe odcienie. Jeśli masz włosy ciemniejszego koloru, to doda ona im złotego refleksu. Innym barwnikiem jest również amla, która działa głównie pielęgnacyjnie, ale może też przyciemnić pasma.

Z kolei indygo to zmielone liście indygowca, rośliny zawierającej barwnik w kolorze chłodnej, niebieskiej czerni. Potrafi on nadać włosom głęboki odcień z chłodnymi refleksami. Tak jak w przypadku farbowania henną, indygo wymaga użycia odpowiednich dodatków, co finalnie pozwoli cieszyć się pięknym kolorem. 

Hennowanie a kondycja włosów

Farbowanie włosów naturalnymi barwnikami takimi jak henna czy indygo w znacznym stopniu poprawia jakość kosmyków. Powtórzenie czynności już zaledwie kilka razy pozwoli pogrubić włos, gdyż zioła mają zdolność nadbudowywania.

Oprócz tego kolor uzyskany dzięki użyciu naturalnych metod jest bardziej trójwymiarowy i nieoczywisty, co dla niektórych może być plusem, a dla innych minusem. Taka koloryzacja dodaje fryzurze niesamowitego blasku i wpływa na wzmocnienie pasm. Udowodniono również, że hennowanie włosów może zmniejszyć ich przetłuszczenie.

Dla kogo polecane jest indygo?

Stosowanie czystego indygo rekomendowane jest jedynie osobom zdecydowanym na ciemne włosy. Zioło to potocznie nazywane jest czarną henną, co jednak nie do końca jest właściwym określeniem.

Najlepszy i najtrwalszy efekt uzyskasz, kiedy zastosujesz kosmetyk na uprzednio nałożoną na włosy czystą hennę. Jest to tak zwana koloryzacja dwuetapowa, która nie dość, że jest trwalsza, to także pozwala ufarbować siwe włosy.

W sklepach można zakupić gotowe mieszanki indygo z henną, natomiast lepiej sprawdzi się użycie obu produktów osobno. Chociaż to proces nieco bardziej skomplikowany i pracochłonny, to efekt jest przeważnie bardzo zadowalający. Mieszanka nie wypłukuje się z włosów tak szybko, jak po zastosowaniu jedynie samego indygo. 

Czysta henna do włosów – odcień

Stosując czystą hennę, możesz dodać swoim włosom ognistego odcienia mocnej pomarańczy. Im częściej będziesz ją aplikować, tym barwa będzie stawała się intensywniejsza. Najbardziej spektakularny efekt produkt da na włosach jasnych, które może zafarbować na rudo już po jednorazowej koloryzacji. W przypadku ciemnych henna daje jedynie ciepły refleks. Spektakularny efekt na włosach w kolorze ciemnego brązu uzyskasz na kosmykach po utlenianiu, czyli zastosowaniu chemicznego rozjaśniacza. 

Kobieta ma słomkowe blond włosy zaplecione w piękny, gruby warkocz.

Ziołowa mieszanka na włosy 100g

Wiele firm ma w swojej ofercie gotowe mieszkanki henny z indygo. Różnią się między sobą proporcją jednego zioła do drugiego. W nomenklaturze włosomaniaczek taka kompozycja nazywana jest hendigo. Połączenie to da na kolor brązowy z ciepłymi refleksami. Jeżeli jednak dopiero zaczynasz przygodę z naturalną koloryzacją włosów, rozsądniejsze będzie samodzielne skomponowanie mieszanki i użycie proporcji najlepszych dla Ciebie.

Aby kolor był jaśniejszy, warto użyć więcej henny. Z kolei decydując się na ciemne włosy, henna powinna być jedynie skromnym dodatkiem. Warto zaznaczyć, że efekt zależy od barwy wyjściowej naszych włosów. Pamiętaj, aby nie nakładać czystego indygo na rozjaśnione włosy. Jeżeli takie posiadasz, niezbędne jest uprzednia aplikacja henny, a dopiero potem indygo. 

O czym należy pamiętać przed nałożeniem henny?

Planując swoją pierwszą koloryzację ziołami, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

  • Włosy poddawane koloryzacji powinny być oczyszczone z wszelkich stylizatorów, odżywek czy olejków, ponieważ wpływają one na nierównomierne chwytanie barwnika.
  • Im włosy są bardziej suche i zniszczone, tym rośliny mocniej zadziałają.
  • Po farbowaniu włosów nie myj przez 48 godzin, ponieważ tym czasie barwnik się utrwala.
  • Zioła przed nałożeniem należy rozrobić z odpowiednimi dodatkami. Henna lubi środowisko kwaśne, więc do proszku dodaj na przykład kwasek cytrynowy, sok z cytryny lub amlę. Co ważne – inaczej jest w przypadku barwnika indygo, które w środowisku kwaśnym umiera. Należy zatem dodać do niego składniki zasadowe, na przykład sól. 

Farbowanie włosów ziołami

Koloryzacja roślinna jest znacznie prostsza, jeżeli produkt aplikowany jest na włosy mokre. Cały proces przypomina standardowe farbowanie, gdyż polega na dokładnym pokryciu pasm na całej długości przygotowaną mieszanką. Po aplikacji warto zabezpieczyć włosy czepkiem lub folią spożywczą. Zioła lubią ciepło, wtedy wydzielają znacznie więcej barwnika.

Pamiętaj również o tym, że henna oraz indygo potrzebują wody o odpowiedniej temperaturze. Zbyt gorąca blokuje wydzielanie barwników, przez co koloryzacja może się nie udać.

Zanim nałożysz zioła na włosy, przeprowadź najpierw próbę uczuleniową. 

Fryzjerka nakłada ciemnowłosemu mężczyźnie ziołową farbę przy pomocy pędzla i w rękawiczkach zabezpieczających.

Zioła farbujące kontra chemiczne farby do włosów

  • Zioła w przeciwieństwie do farb chemicznych nie niszczą włosów.
  • Wymagają one dłuższego trzymania na włosach.
  • Mają znacznie bardziej tępą konsystencję, co sprawia, że są bardziej problematyczne podczas aplikacji. 
  • Zioła dają bardziej trójwymiarowy kolor.
  • Hennowanie można powtarzać nawet codziennie, bez skutków ubocznych dla pasm. 

Czy hennę i indygo można rozjaśniać?

Na włosy zafarbowane henną można nałożyć rozjaśniacz, gdyż henna jest podatna na jego działanie. Problem pojawia się przy kosmykach, na których zaaplikowane było indygo lub hendigo. Barwnik ten w kontakcie z utleniaczem rozjaśnia włosy na kolor zielony. Jeżeli chcesz z ciemnych włosów uzyskać jasne, niezbędne będzie ich ścięcie i odczekanie, aż odrosną. 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

Henna bezbarwna Cassia 150 g

Henna bezbarwna Cassia 150 g

33,17 zł brutto/1szt.
pixel