Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Guma do żucia - jak żuć zdrowo?

2021-09-10
Guma do żucia - jak żuć zdrowo?

Zgodnie z reklamami telewizyjnymi i internetowymi, gumy do życia zapobiegają powstawaniu próchnicy i dbają o świeży oddech. Producenci tych wyrobów prześcigają się w pomysłach smakowych, a także estetyce opakowań. Na rynku dostępne są różne rodzaje, które mogą być stosowane zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych. Dla wielu ludzi stanowi codzienny dodatek. Z czego się składa i jak wpływa na organizm?

Z czego robi się gumę do żucia?

W zależności od producenta przysmaki te posiadają różne dodatki, zgodne z obowiązującą recepturą. Niezmiennymi elementami, które wchodzą w skład gumy do żucia, są:

guma posiada właściwości odpowiedzialne za komfortowe żucie
żywica tworzy z gumy twardy produkt o jednolitym kształcie 
konserwanty zabezpieczają przed szybkim przeterminowaniem się produktu
wypełniacze odpowiadają za właściwą teksturę 
zmiękczacze takie jak olej roślinny, utrzymują wilgotność i odpowiednią twardość
słodziki i aromaty nadają właściwy smak i dostarczają cukier

Zgodnie z ogólnie dostępnymi informacjami specjał do żucia posiada 360,2 kcal w 100 gramach produktu. Na rynku wśród wszystkich produktów wyróżniają się gumy cynamonowe, truskawkowe, z kofeiną, a także bez cukru. Te o smaku miętowym można kupić niemalże wszędzie. Ich producenci oświadczają, że żucie produktu, bogatego w ksylitol, odpowiedzialne jest za utrzymanie świeżego oddechu, wzmocnienie szkliwa i nienagannego stanu jamy ustnej. Jak w rzeczywistości wpływa na organizm?

Czy żucie gumy jest zdrowe?

Zgodnie z ogólnie przyjętymi normami gumy do żucia uchodzą za środek bezpieczny w codziennym stosowaniu. W przypadku produktów, do których używany jest dwutlenek tytanu, BHT czy sztuczne słodziki istnieją podejrzenia o niepożądanych efektach ubocznych. Pomimo tego, że odsetek produktów, w których występują powyższe składnik, jest stosunkowo niewielki, to jednak warto poznać możliwe skutki, z jakimi osoby lubujące się w żuciu mogą się mierzyć. Należą do nich:

  • spowolnienie metabolizmu - które wpływa na skuteczne odchudzanie i zachowanie prawidłowej masy ciała;
  • przewlekłe stany zapalne;
  • zwolniona praca jelit i obniżenie naturalnej bariery;
  • mniejsze wchłanianie przez organizm żelaza, cynku, a także kwasów.

Guma do żucia w ciąży nie powinna stanowić zagrożenia zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla płodu. Lepiej unikać produktów, które w swoim składzie mają kofeinę, aby nie doszło do podniesienia ciśnienia. Dobrą alternatywą dla osób przy nadziei i karmiących piersią jest zapoznanie się z naturalnymi produktami do żucia, co gwarantuje brak szkodliwych substancji.

Gumy do żucia dla dzieci

Kochane przez najmłodszych przysmaki także mogą być bezpieczne. Pozbawione cukrów prostych i szkodliwych substancji, wymienionych nieco wyżej, umożliwiają swobodne żucie bez obaw o stan zębów.

W przypadku małych dzieci warto wybierać produkty rozpuszczalne, które nie stanowią zagrożenia zadławieniem. Dobrą alternatywą w przypadku choroby jest stosowanie gum do żucia z witaminami. W niektórych aptekach można znaleźć te produkty, jako środki na ból gardła, czy przeziębienie. Najmłodsi chętnie z nich skorzystają, bowiem takie lekarstwa swoim wyglądem nie przypominają tradycyjnych suplementów leczniczych.

Żuć czy nie żuć - oto jest pytanie

Osoby lubiące żuć mogą bez obaw stosować je na co dzień. Te proste i przystępne cenowo produkty nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia, a odpowiednio stosowane poprawiają stan jamy ustnej. Często żucie przechodzi w nawyk, dlatego też raz na czas warto robić sobie od niej przerwę. Przy kolejnych zakupach gumy do żucia warto zwrócić uwagę na jej skład, aby nie posiadał szkodliwych substancji.

Ile rozkłada się guma do żucia?

Wyrzucona w naturalnym środowisku może rozkładać się nawet 5 lat! W ostatnim czasie modne stały się produkty, które wyróżniają się szybką biodegradacją. Nowe produkty do żucia potrzebują zaledwie 6 miesięcy do pełnego zniknięcia z przyrodniczych warunków.

W przypadku połknięcia gumy do żucia, jej rozkład następuje w żołądku przez około 2 dni. Choć spotykane są przypadki, kiedy przykleja się do ścian żołądka, to jednak nie stanowi to głównego, poważnego zagrożenia. Na szczęście mit o tym, że połknięta guma zalega w organizmie przez 7 lat, został już dawno obalony.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixel