Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Czy chałwa jest zdrowa? Odkryj jej tajemnice!

2021-09-09
Czy chałwa jest zdrowa? Odkryj jej tajemnice!

Czy jest zdrowa? Chałwa to tradycyjny przysmak, uwielbiany w wielu krajach na całym świecie. Pochodzi prawdopodobnie z Bliskiego Wschodu, również w Polsce jest on chętnie spożywany od pokoleń. Dzieje się tak nie tylko ze względu na smak tego specjału, ale również ze względu na zauważalne korzyści zdrowotne.

Chałwa – właściwości odżywcze i lecznicze

Wartości odżywcze chałwy sprawiają, że jest to nie tylko pyszny przysmak, ale również bogate źródło wielu naturalnych substancji mających korzystny wpływ na kondycję organizmu. W starożytności wytwarzano ją z daktyli i mleka lub z nasion sezamu i miodu. Z biegiem czasu wynaleziono kolejne jej odmiany, dodawano więcej składników, stosowano bardziej złożone sposoby produkcji. Obecnie najczęściej wytwarzana jest z rozgniecionego sezamu lub nasion słonecznika, syropu cukrowego i aromatów. Bardzo często dodawane są do niej dodatkowe składniki, takie jak orzechy, kakao, suszone owoce, a nawet czekolada. Łatwo zatem zauważyć, że dzięki swoim składnikom posiada ona wiele wartości odżywczych i leczniczych.

Właściwości odżywcze

Właściwości odżywcze chałwy są związane przede wszystkim z jej głównym składnikiem – sezamem. Sezam jest bogaty w duże ilości białka i aminokwasów oraz posiada jedynie niewielką ilość nasyconego tłuszczu. Ponadto zawiera mnóstwo minerałów i olejów organicznych, które wspomagają organizm. Bogata jest także w witaminy. Już niewielka porcja chałwy zawiera 17% zalecanego dziennego spożycia miedzi i fosforu, 15% dziennego zapotrzebowania magnezu i 12% dziennego zapotrzebowania manganu.

Właściwości lecznicze

Właściwości lecznicze chałwy znane są już od dawna. Słodycz ten nazywany jest czasem najstarszym suplementem diety na świecie. Tytuł ten nie jest przesadzony. Produkt zawiera wiele niezbędnych minerałów, kwasów tłuszczowych, błonnika pokarmowego, białek, aminokwasów i innych składników wpływających pozytywnie na funkcjonowanie organizmu. Jej prozdrowotne właściwości wynikają także z obecności kwasu linolowego, który dba o odpowiedni poziom cholesterolu.

Chałwa – zdrowa czy nie?

Odpowiedź na pytanie, czy chałwa jest zdrowa, brzmi – jak najbardziej tak! Według licznych badań zawarte w niej składniki wpływają korzystnie na odżywienie organizmu, wspomagają produkcje płytek krwi i prawidłową pracę serca, wspomagają parce systemu immunologicznego i wpływają korzystnie na wygląd skóry. Natomiast sezam jest składnikiem, który w znacznym stopniu poprawia witalności i podnosi poziom codziennej energii.

Czy chałwa jest tucząca?

Podobnie jak w przypadku innych produktów, tuczy ich nadmiar. Chałwa nie jest tucząca pod warunkiem, że nie spożywamy jej zbyt dużo. Badania pokazują, że już 30 gramów powinno całkowicie zaspokoić ochotę na słodycze. Prawdą jest, że przekąska zawiera spora cukru, ale spożywana z umiarem na pewno nie zaszkodzi.

Chałwa a cholesterol

Dzięki zawartości kwasu linolowego chałwa nie tylko nie wpływa negatywnie na poziom cholesterolu, ale wręcz go obniża! Badania pokazują, że składniki zawarte w nasionach sezonu przyczyniają się do redukcji ryzyka zatorów i wysokiego ciśnienia krwi. Ponadto olej sezamowy zawiera przeciwutleniacze, które zapobiegają utlenianiu się tłuszczów i tym samym chronią naczynia tętnicze.

Zdrowa chałwa – gdzie ją dostać?

Aby w pełni skorzystać ze zdrowotnych walorów chałwy, warto zadbać o jej jakość. Na co warto zwracać uwagę przy jej zakupie? Przede wszystkim na to, czy produkt nie zawiera zbędnych dodatków takich jak emulgatory, regulatory kwasowości czy nienaturalne konserwanty.

Kupując przekąskę, warto także zwrócić uwagę na jej wygląd i warunki przechowywania. Niewłaściwe magazynowanie przysmaku odbija się bowiem na jego walorach spożywczych i smakowych.

Z tych powodów wybierając zdrową chałwę najlepiej opierać się na sprawdzonych źródłach, takich jak sklepy z ekologiczną żywnością. Dzięki temu mamy pewność, że produkt jest najwyżej kategorii.

Źródła:

http://halvamania.com/2016/07/11/about-halva

http://halvamania.com/2017/03/18/halva-nutrition-information/

https://www.livestrong.com/article/403760-is-halva-healthy/ https://www.doz.pl/czytelnia/a11533-Chalwa_i_jej_wlasciwosci http://www.alkanater.com/category/12/Health-Benefits.html

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixel