Ciecierzyca a cieciorka – jakie są różnice? Dlaczego warto jeść hummus?
Ciecierzyca a cieciorka – wielu miłośników zdrowego stylu życia zastanawia się, jaka jest różnica między tymi dwoma nasionami. Rośliny strączkowe są obecne w diecie coraz większej części społeczeństwa. W tych kulistych ziarnach znajdują się cenne witaminy, sole mineralne i antyoksydanty, a także duże ilości białka.
Białko zawarte w popularnych strączkach z powodzeniem może stanowić zamiennik białka zwierzęcego, dlatego nasiona te są bardzo często obecne w diecie wegetarian i wegan. Jakie są różnice między ciecierzycą a cieciorką? Czy nasiona roślin strączkowych oferują korzyści zdrowotne?
Ciecierzyca a cieciorka – czym się różnią od siebie?
Ciecierzyca i cieciorka są roślinami strączkowymi, które bardzo często są ze sobą mylone. Mimo że ich nazwa brzmi bardzo podobnie, a z botanicznego punktu widzenia obie należą do rodziny roślin bobowatych, są one odrębnymi gatunkami. Oba nasiona charakteryzują się niemal identycznym smakiem oraz wyglądem, niemniej jednak wyróżniają je cechy, które stanowią zasadniczą różnicę gatunkową.
Nasionka ciecierzycy pospolitej (znane również jako groch włoski) są większe od ziaren cieciorki, a dodatkowo odznaczają się nieregularnym kształtem. Ich powierzchnia w dotyku jest wyraźnie matowa i chropowata, co dla dużej części osób jest właśnie jej znakiem rozpoznawczym. Nasiona cieciorki są z kolei gładkie i błyszczące oraz mają równy, kulisty kształt.
Mimo wyraźnych różnic w wyglądzie, wartości odżywcze obu gatunków, a także smak i konsystencja po ugotowaniu są niemal identyczne. Dlatego powszechnie stosuje się wspomniane nazwy wymiennie. Ziarna te najczęściej wykorzystywane są do przyrządzania dań wegetariańskich i wegańskich (np. falafel, zupa krem), a także pysznego hummusu, czyli pasty do smarowania pieczywa.
Soczewica a ciecierzyca – czy to te same nasiona?
Wiele osób bardzo często zadaje sobie również pytanie: czy soczewica a ciecierzyca to to samo? Rośliny nierzadko są ze sobą mylone, niemniej jednak stanowią dwa zupełnie odrębne gatunki. Obie należą do rodziny bobowatych roślin strączkowych, które uprawiane są głównie w krajach azjatyckich. Ich fenomen związany jest z dostarczaniem dużej ilości wartościowego białka, dzięki czemu stanowią świetny zamiennik białka zwierzęcego.
Nasiona soczewicy rosną w długich, zwisających strąkach. Są nieduże, płaskie, a do ich cech charakterystycznych zalicza się wyraźnie ostre brzegi. Najbardziej znane i najczęściej wykorzystywane w kuchni są: soczewica czerwona, zielona, brązowa, czarna oraz żółta. Ziarna te, niezależnie od rodzaju, stanowią niezwykle cenne źródło witamin i minerałów, a co za tym idzie, ich spożycie wpływa pozytywnie na organizm człowieka.
Właściwości ciecierzycy i cieciorki – źródło białka
Ciecierzyca i cieciorka są roślinami jednorocznymi, które od wieków wykorzystuje się w potrawach kuchni śródziemnomorskiej. W najważniejszej fazie wzrostu osiągają wysokość około 80 centymetrów, a najpopularniejszą odmianą jest kabuli. Wyróżnia się ona dużymi, kremowymi ziarnami, które należy namoczyć przed gotowaniem.
Obecnie cieciorka i ciecierzyca stanowią trzecią najczęściej uprawianą roślinę strączkową, a wyprzedzają ją jedynie groch oraz fasola. Popularność opisywanych nasion wynika przede wszystkim z jej cennych właściwości odżywczych, a także wysokiej zawartości dobrze przyswajalnego białka.
Wartości odżywcze ciecierzycy i cieciorki – co warto wiedzieć?
Ciecierzyca i cieciorka w Polsce dostępne są w formie ugotowanej, gotowej do spożycia lub suchej – przeznaczonej do obróbki termicznej. Ziarenka te z powodzeniem są wykorzystywane w kuchni śródziemnomorskiej i Bliskiego Wschodu, a także daniach wege.
Ile kalorii ma ciecierzyca? Wartość odżywczą jednej filiżanki nasion ugotowanej ciecierzycy przedstawia poniższa tabelka:
Zawartość w 160 g |
|
Wartość energetyczna |
269 kcal |
Tłuszcze |
4,6 g |
Węglowodany |
45 g |
Błonnik |
12,9 g |
Białko |
14,5 g |
Sól |
0,01 g |
Nasiona ciecierzycy i cieciorki, niezależnie od formy podania, są bardzo wartościowym składnikiem, który należy włączyć do swojego jadłospisu. Stanowią doskonałe źródło białka roślinnego, dlatego chętnie wykorzystywane są przez osoby stosujące dietę eliminującą mięso – jako zamiennik białka zwierzęcego. Ponadto dostarczają energii z węglowodanów złożonych, co w połączeniu z błonnikiem pokarmowym zapewnia uczucie sytości na długi czas po posiłku. Dzięki temu mogą być pomocne przy odchudzaniu.
Dodatkowo nasiona te są bogate w zdrowe, niezbędne organizmowi kwasy tłuszczowe oraz witaminy i minerały, takie jak magnez, cynk, potas, fosfor oraz witaminy A, E czy C, kompleks witamin z grupy b oraz kwas foliowy.
Właściwości zdrowotne cieciorki i ciecierzycy – jak ich spożycie wpływa na organizm?
Zarówno ciecierzyca, jak i cieciorka, mimo niewielkich różnic widocznych w wyglądzie, mają niemal identyczny łagodny, nieco orzechowy smak. Dzięki swojej strukturze oraz konsystencji są wszechstronnym produktem spożywczym, który może być poddawany gotowaniu, duszeniu, smażeniu, a także pieczeniu. Popularność ziaren jest związana z ich dobroczynnym wpływem na organizm oraz wysoką zawartością białka.
Najważniejszymi właściwościami cieciorki i ciecierzycy są:
- redukowanie zaparć, dzięki wysokiej zawartości błonnika;
- uzupełnianie niedoborów białka w codziennej diecie;
- zapobieganie rozwijaniu się niebezpiecznej cukrzycy typu 2 przez obniżanie stężenia glukozy we krwi;
- naturalne wspieranie funkcjonowania układu krążenia i pracy serca;
- obniżanie poziomu cholesterolu we krwi;
- wpływ na pracę układu odporności, dzięki dostarczaniu do organizmu cennych dla zdrowia witamin i minerałów.
Popularność roślin strączkowych, w tym ciecierzycy i cieciorki stale wzrasta. Włączenie ich do swojej diety pozwala nie tylko w prosty sposób uzupełnić poziom białka w organizmie, ale również eksperymentować z nowymi, smacznymi przepisami na dania kuchni wegańskiej i wegetariańskiej. Idealnie sprawdza się w humusie, sałatkach, ale i jako składnik pasztetów, curry czy wege kotlecików. Warto spróbować!