Zapisz się do newslettera i odbierz do 15 zł rabatu na zakupy! < zobacz >
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Bezpieczne opalanie na słońcu – 10 zasad dla całej rodziny

2022-06-11
kategoriaUroda
Bezpieczne opalanie na słońcu – 10 zasad dla całej rodziny

Lato na horyzoncie, a wraz z nim słońce, które z tygodnia na tydzień będzie grzało coraz mocniej. Nie każdy jednak wie, jak powinno wyglądać bezpieczne opalanie na słońcu. Dlatego dziś opisujemy podstawowe zasady, o których musisz pamiętać podczas kąpieli słonecznych. O czym trzeba wiedzieć i jak robić to z głową?

Poznaj 10 zasad bezpiecznego opalania

Z roku na rok rośnie nasza świadomość względem stosowania ochrony przeciwsłonecznej. Powszechnie już wiadomo, że chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych należy nie tylko podczas wygrzewania się na nadmorskich plażach, ale także na górskich ścieżkach, a nawet w miejskich parkach. Opalić się możesz wszędzie, dlatego też warto pamiętać o szeregu zasad, które powinny Cię przy tym obowiązywać.

Skuteczna ochrona przed słońcem

Najważniejszą zasadą podczas przebywania na słońcu jest ochrona skóry. Niezależnie od tego, gdzie planujesz spędzać czas na świeżym powietrzu, będą tam promienie UV, które mogą być niebezpieczne. Oczywistym jest, że podstawową formą ochrony jest krem z filtrem przeciwsłonecznym, ale to wcale nie koniec. Pamiętaj, że przed działaniem promieniowania UV powinno się również zabezpieczyć oczy oraz głowę.

Kobieta leży na kocu i opala się w kapeluszy i okularach przeciwsłonecznych.

Nie można zapominać także o odpowiednim nawadnianiu organizmu, którego może zabraknąć na skutek zwiększenia pocenia się ciała. W upalne dni powinieneś pić co najmniej trzy litry wody dziennie.

Niemniej istotna będzie pielęgnacja skóry po narażeniu na promieniowanie. Eksperci radzą, by stosować balsamy o działaniu chłodzącym, nawilżającym oraz łagodzącym. Warto przy tym sięgnąć po kosmetyki z witaminą E, alantoiną czy panthenolem. Dzięki temu przyspieszysz procesy odnowy naskórka oraz regeneracji skóry.

Umiar w opalaniu

Aby opalać się bezpiecznie, musisz wiedzieć by zachować w tym umiar. Całodzienne leżenie na plaży nie jest zdrowe nawet jeśli regularnie będziesz smarować się kremem z filtrem. Czas spędzony na kąpielach słonecznych powinien być ograniczony.

Warto także pamiętać, by po zimie przyzwyczajać skórę do słońca. Jeżeli więc nie spędzasz czasu na świeżym powietrzu, a wychodzisz na całe dnie dopiero podczas urlopu, może być to szczególnie niebezpieczne. Dzięki przyzwyczajeniu skóry do działania promieni, zdąży ona uruchomić swoje mechanizmy obronne, dzięki czemu uniknie się silnych poparzeń słonecznych.

Kiedy pójść na słońce, czyli bezpieczne godziny opalania

Słońce najsilniej operuje pomiędzy 10:00 a 15:00. To właśnie w tych porach bardzo łatwo o oparzenia słoneczne, które bywają bardzo bolesne. Dlatego też najbezpieczniejszymi godzinami, będą te poranne (od 8 do 10) oraz popołudniowe (15-18). 

W godzinach od 11 do 14 najlepiej unikać słońca pod drzewem lub parasolem. Z tak mocnym słońcem nie ma żartów, ponieważ może ono spowodować silne oparzenia, ale także udar słoneczny. To zagrożenie dla Twojego zdrowia, dlatego też ten czas lepiej spędzić w cieniu jedząc na przykład świeże owoce lub drugie śniadanie.

Skóra skórze nierówna

Warto także pamiętać, że czas ekspozycji na promienie UV powinien być dostosowany do fototypu skóry. To nic innego jak jej jasność. Jeżeli więc Twoja skóra jest jasna, tym krócej powinna znajdować się na słońcu. Wymagać też ona będzie większej ochrony przeciwsłonecznej. Osoby z ciemniejszą karnacją posiadają większą odporność na działanie promieni słonecznych. Dlatego też mogą one sobie pozwolić na nieco niższe filtry o których więcej opowiemy za chwilę.

Polecane jest także częste zmienianie pozycji mniej więcej co 20-30 minut. Dzięki temu uda się uniknąć oparzeń, a promienie nie będą oddziaływać tylko na konkretne części ciała.

Pamietajmy, że słońce powoduje również fotostarzenie, czyli przedwczesne starzenie się naszej skóry przebrawienia czy zmarszczki.

Kosmetyki na bezpieczne opalanie

Przy wyborze kosmetyków do opalania trzeba wiedzieć, że żaden z nich nie gwarantuje 100% ochrony. Wiele marek oferuje całe linie poświęcone ochronie przeciwsłonecznej, dzięki czemu w sklepach jest duży wybór tych produktów. Kosmetyk powinien zapewniać ochronę przed każdym promieniowaniem ultrafioletowym UVA (UVA1, UVA2) oraz UVB. To bardzo ważne, ponieważ posiadają one działanie kancerogenne.

Warto czytać etykiety i sprawdzać, który krem z filtrem będzie najlepszy. Tak jak pisaliśmy wcześniej osoby z jaśniejszą karnacją powinny sięgnąć po SPF 50. Z czasem można zejść do SPF 30. Warto także zwrócić uwagę, czy kosmetyk chronić Cię będzie przed promieniowaniem UVA. Informować będzie o tym umieszczony na opakowaniu symbol UVA w kółku. Dzięki temu ochronisz swoją skórę kompleksowo.

Promieniowanie UVB jest w dużym stopniu zatrzymywane przez atmosferę ziemską. To, które do nas dociera, odpowiedzialne jest za opaleniznę - melanina wytwarza się z opóźnieniem i pozostaje na dłużej. To ono powoduje również wytwarzanie witaminy d . Niestety, niewielka jego ilość przenika także do warstw skóry właściwej. Szczególnie chrońmy nasze znamiona i blizny, aby nie dopuścić do rozwoju czerniaka czy innych chorób.

Para leży na plaży i opala się w piękny, słoneczny dzień.

Jak nakładać krem z filtrem?

Warto pamiętać, żeby krem nakładać nie na zewnątrz, ale jeszcze przed wyjściem z domu i przed ekspozycją na słońce. Dla bezpieczeństwa warto nałożyć kolejną warstwę po około 30 minutach na słońcu. Konieczne jest ponowne posmarowanie się po dwóch godzinach, a w razie potrzeby wcześniej. Jeżeli wykąpiesz się w basenie lub morzu, pamiętaj, że zmywasz filtr ze swojej skóry, przez co znów jest ona narażona. Dlatego należy smarować się każdorazowo po wyjściu z wody.

Dzięki odpowiedniemu i regularnemu stosowaniu kosmetyków do opalania, uda Ci się zachować bezpieczeństwo i nie będziesz narażać swojej skóry na nieprzyjemne poparzenia.

Zdrowe opalanie na słońcu dla każdego?

Niezależne od stosowanych kosmetyków, musisz wiedzieć, że wycieczki pod słońcem nie są przeznaczone dla każdego. Nie powinny tego robić kobiety w ciąży, a także niemowlęta oraz małe dzieci. Oczywistym jest, że muszą z niego zrezygnować osoby, które mają alergie na słońce, ale również te, które przyjmują leki o właściwościach fotouczulających. Opalać się nie powinny także osoby, które mają choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, toczeń rumieniowaty itp. 

Dzięki bezpiecznemu, odpowiedzialnemu opalaniu zapewnisz swojej skórze dużo dobrego. Będzie ona ładnie zarumieniona, a organizm będzie uwalniał dużo witaminy D3. Jeżeli jednak narazisz skórę na działanie słońca bez wcześniejszej ochrony, musisz liczyć się z bolesnymi poparzeniami, przebarwieniami, a w najgorszym wypadku nawet nowotworami skóry. 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
pixel